Paddenstoelen in de Boshoek Thema cultuurjaar: Sterke vrouwen in Schiedam 'Als we over de Maas varen, ben ik thuis' m SCHIEDAM - Nu het weer herfst is zie je de paddenstoelen weer overal. Maar wat zien we nu precies? Zondag 9 november zal Leo Brand om 14.00 uur een le- zing houden waarin alles verteld wordt wat u eigenlijk allang had willen weten over de paddenstoel. Voor en na de lezing kan Leo Brand bestookt worden met alle vragen die er zijn over paddenstoelen. De toegang is natuurlijk gra tis. De Boshoek is open van 13.00 tot 16.00 uur en is te vinden aan het Bospad 3. Het natuurcentrum is het eenvoudigst te bereiken met de tram, neem lijn 21 of 23 en stap uit bij halte Bach- plein. Filmhuis SCHIEDAM - In het Filmhuis is donderdag 6 november de film Lemon Tree te zien. Salma Zidane is een inte- gere Palestijnse weduwe. Ze woont in Zur Hasaran waar ze haar dagen vult met het verzorgen van de citroen- bomen die haar vader er 50 jaar eerder plantte. Haar citroenbomen zijn haar le- ven. En dat wordt grondig verstoord wanneer de Israe- lische minister van Defensie de villa naast haar betrekt. Plots houdt de boomgaard een potentieel gevaar in omdat deze aan diens tuin grenst. De bomen dienen te worden omgehakt. Salma laat dit niet op zich zitten en schakelt een oude vriend uit een naburig vluchtelingen- kamp als advocaat in. Vrijdag 7 en zaterdag 8 no vember draait Dialogue avec mon Jardinier. Een Parijse kunstschilder is inmiddels op middelbare leeftijd geko- men en heeft genoeg van het drukke leven in Parijs. Hij besluit naar het platteland in het midden van Frankrijk te trekken. Bij het huis ligt echter een behoorlijk groot gebied vol ongerepte natuur en hij besluit iemand in te huren om als hovenier de boel bij te houden. De eerste kandidaat is meteen raak: bij hun eerste ontmoeting blijkt dat de twee vroeger school- maatjes waren. Losse kaarten kosten zeven euro, reserveren via VVV Schiedam, tel. 473 30 00. maasstad Schiedam/wijk&streek weekbladen Aleida en Liduina als boegbeeld door Frank Willemse SCHIEDAM - Hoogtepunt moet de Huiskamer van Schiedam worden met tenten op het Stadserf in juni. In die Huiskamer kun je eten, drinken, praten en ex- posities bekijken over bij- voorbeeld Liduina en Aleida maar 00k over andere grote Schiedamse Vrouwen. Maar niet alleen daar. Bijna alle Schiedamse culturele in- stellingen doen mee met het thema. Zo pakt het Stedelijk Museum uit met een ten- toonstelling over de heilige Liduina (1380-1433) maar 00k met stadsheks Marye Heinen die in 1556 op de brandstapel terecht kwam. Andere historische Schie damse Sterke Vrouwen wor den in het Jenevermuseum uitgelicht zoals Emilie Knap- pert, dochter van de naamge- ver van de BK-laan of Maria Jansen waar de Mariastraat naar is vernoemd. Liduina en haar tragische lot wordt belicht in theaterstukken en er komt een Liduinawinkel waar rozenolie, heiligenbeel- den en boeken over Liduina te koop zijn. Bijna elke culturele vereni- ging uit Schiedam doet vol gend jaar mee; jeugdthea- ter de Teerstoof met Hek- sen, Apollo toneel op straat met de Getemde Feeks van Shakespeare. En het Archief met een expositie over het huis, nu ru'ine dat Aleida in 1277 in Schiedam bouwde. Vrouwen zijn het culturele cement van de stad. Onder deze noemer zal de biblio- theek elke maand een groep (sterke) vrouwen uitnodi- gen die elkaar gaan steu- nen, onder leiding van de burgemeester. Die uitdijen- de groep - zwaan kleef aan - moet elke maand groter worden en eindigt met een boek over de sterke vrouwen van Schiedam. Schiedammer Peter Pieck vaart al veertig jaar dagelijks op de Spido ROTTERDAM - Zelf op een schip varen, dat was de droom van Peter Pieck (57). Na de LTS ging hij naar de machinis- tenschool om daarna het ruime sop te kiezen. Een zwaar ongeluk op zijn zes- tiende, waar hij een schedel- basisfractuur aan overhield, haalde een streep door de vaarcarriere. Wat restte wa ren de dagelijkse bezoeken aan de Spido. Pieck vaart al veertig jaar mee en heeft al meer dan tienduizenden tochten door haven gemaakt. Maasstad weekbladen ging een keer mee. Aan boord van de Abel Tas- man, een van de boten van de Spido, wordt duidelijk dat Peter Pieck niet zomaar een bezoeker is. Pieck is een van hen; de Spido en Pieck horen bij elkaar „He Peter, ben je er weer!", roept een lachend bemanningslid. Als we kof- fie willen, loopt hij zelf naar het koffiezetapparaat om het te pakken. „Dit is mijn twee de huis", zegt Pieck. „Als we over de Maas varen en ik voel mijn benen trillen op het dek, dan ben ik thuis." De haven en het water waren onmisbaar in de jeugd van Peter. „Mijn vader had een expeditiebedrijf en ik ging vaak met hem mee naar de haven. Na mijn eerste bezoek was ik al verkocht." Door een ongeluk werd varen voor Pe ter een onvervuld verlangen. „De capuchon van mijn jas bleef achter de bumper van een auto hangen, waardoor ik honderd meter over het asfalt ben gesleurd. Nu ben ik aan een oor doof, heb een vertraagd reactievermogen en last van evenwichtsstoor- nissen. Hierdoor kon ik de machinistenschool niet af- maken." Na een baantje als magazijn- meester werkt hij nu in het dagelijks leven in Schiedam voor het engineeringsbedrijf Gusto B.V. Om zeven uur be- gint zijn dag tot half vier en dan snel met de tram naar het Willemsplein om de laat- ste tocht van vier uur mee te pakken. In het weekend is hij heel de dag op de rond- vaartboot te vinden. Na veertig jaar varen in de Rotterdamse haven denk je het allemaal wel gezien te hebben, maar voor de Rot- terdammer is elke dag weer anders. „Varen is net als een openluchtmuseum. Geen dag is hetzelfde. Je komt steeds verschillende sche- pen tegen. Soms staat er een kraan en die is twee uur la ter weer weg", vertelt hij ge- passioneerd, terwijl we de Eemhaven in varen. „In die veertig jaar heb ik 00k veel zien veranderen. Waar twin- tig jaar geleden bijvoorbeeld de Wilton-Feyenoordwerf stond, daar staan nu flatge- bouwen." Een ding is zeker: Peter Pieck is altijd welkom op de Spido. „We zien hem graag komen. Als het druk is dan helpt die ons met het ver- plaatsen van de tafels. Hij hoort gewoon bij ons", zegt het bemanningslid. Cafe Sjiek heeft maaridaqavond 3 de Horecaprijs voor Meest Markante Horecaon- derneming 2008 gekregen. Restaurant Lepels Eten Drinken en IJssalon Scyedam ontvingen respectievelijk de tweede en derde prijs. Cafe Sjiek scoorde overall als beste op de criteria uitstraling, prijs-kwaliteitverhou- ding, sfeer en bijdrage aan de stad en nam hiermee de Proosje wisselbokaal over van Restaurant't Stadhuys, de winnaar van 2007. In het juryrapport werd Sjiek geroemd met woorden als 'Meer dan een cafe voor jong en oud' en 'Professionele keuken'. Aleida en Liduina gaan Schiedam op de kaart zetten in het cultuurjaar 2009. 'Sterke vrouwen' is het thema dat inwoners en toeristen naar de oude stad moet trekken. Een stad met sterke vrouwen waar we trots op mogen zijn. Dat gebeurt volgend jaar via evenementen, lezingen, tentoonstellingen en manifestaties. woensdag 5 november 2008 - X083 I 500,- i f* 1 c 250.- Afgelopen zaterdag was het zover dat de kopers van meubels bij Bouman in Rotterdam-Kralingseveer, tijdens een zinderende verloting de aankoop, in oktober verricht, retour kregen. Op de foto ziet u rechts, directeur M. van Buuren met de hoofdprijs- winnaars (met een aankoop dus retourbedrag van ruim 4.000,-). Daarnaast waren er voor degenen die er dichtbij waren vele cadeaubonnen van 500,- en 250,-. Bouman dankt eenieder voor de extra feestelijke aankopen in oktober en wenst u veel plezier met het woongenot! Foto: Bart Bos door Richard Geeve Het leek zo'n leuk idee; een stadscafe op de hoek Lanqe Haven/Korte Dam. Het zou een verrijking moe- ten worden voor de binnen- stad, een gezellig cafe met daarboven twee apparte- menten. Vorig jaar april werd het startsein gegeven door wethouder Siljee, maar nu staan de panden toch in- eens weer te koop. Peter Pieck vaart dagelijks mee op de Spido. Vervelen doet het nooit. „Varen is net een openluchtmuseum. Geen dag is hetzelfde." foto RobKamminga

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 13