Iek Erasmus in beeld bij Boijmans Daphne Flint naast Liesbeth List als jonge Piaf Wende Snijders terug in oude Luxor Theater IN ROTTERDAM Em? Veel aandacht voor kunstenares Thea van Doom maasstad weekbladen Wende Snij ders keert op vrijdag 21 november terug in het oude Luxor Theater in Rotterdam met haar succesvolle programma 'Wende'. Begin dit jaar stond ze daar ook al twee keer voor een uitverkoch- te zaal. De veelgeroem- de zange- res laat het publiek ge- nieten van haar Franse, Ne- derlandse, Spaanse en Zuid- Afrikaanse chansons. Wende Snijders won in 2001 het Concours de la Chanson en heeft sindsdien veel suc- ces met haar muziek. Ze won verschillende prijzen, waar- onder twee keer een Edison. Onlangs verscheen haar nieuwe live cd/dvd 'Chante' met live-opnamen van haar huidige theaterconcert en een dvd van een openlucht- concert met het Metropole Orkest. Aanvankelijk zong ze voor- al Franse chansons, maar in haar tweede programma zingt Wende Snijders ook in het Nederlands, Spaans en Zuid-Afrikaans. „Door an- dere dingen te doen, zoals het muziektheaterstuk 'Het Verschil' en een samenwer- king met de Zuid-Afrikaanse dichteres Antjie Krog, kwam ik erachter dat andere talen ook mooi kunnen zijn. De verschillende talen zie ik als een kleurenpalet waarmee je diversiteit kunt aanbren- gen." Haar huidige theaterpro- gramma maakte ze samen met regisseur Ruut Weiss- man. In 'Wende' gebruikt ze de stad New York als meta- foor voor haar leven: „Ik las ooit een verhaal over Ravel die in de jaren dertig in New York arriveerde en een stad zag met de potentie uit te groeien tot wereldstad. De energie die hij voelde was heel inspirerend. Dat heb ik gekoppeld aan het thema: mens durf te leven." Wende Snijders, 21 novem ber in het oude Luxor Thea ter. Reserveren: 4843333 of www.luxortheater.nl. www.uitburo.nl/rotterdam buro nieuwe Luxor Theater oude Luxor Theater Theater Walhalla Theater Zuidplein Kunstwerken over Erasmus uit de hele wereld bijeen ROTTERDAM - Het is dit jaar precies 500 jaar geleden dat Erasmus zijn bekende werk 'Lof der Zotheid' schreef. Alle reden voor een overzichts- tentoonstelling dus. Museum Boijmans Van Beuningen laat zien wat de invloed van Eras mus is en hoe hij al in zijn ei- gen tijd in beeld is gebracht. Dat levert een prachtige ten- toonstelling op, met beelden van zowel de grote filosoof zelf als zijn tijdgenoten. Boijmans Van Beuningen heeft kunstwerken over Eras mus uit de hele wereld bijeen weten te brengen. Daaronder zijn topwerken als een por- tret door Hans Holbein de Jonge uit het Louvre, alsmede kunstwerken uit New York, Londen, Madrid en andere wereldsteden. Desiderius Erasmus Rote- rodamus (1466-1536) was in zijn tijd al een beroemdheid in heel Europa. In deze grote tentoonstelling zijn zo'n 150 bijzondere kunstwerken bij- eengebracht, die deels voor het eerst in Nederland te zien zijn. Ze geven een beeld van de betekenis die Erasmus had en welke invloed zijn geschrif- ten hadden op de beeldende kunst en de samenleving. Daaruit blijkt ook dat Eras mus al in zijn eigen tijd vaak werd geportretteerd. De beste kunstenaars van zijn tijd stel- den er een eer in Erasmus te portretteren. De belangrijkste Erasmusportretten zijn ge- maakt door Quinten Massys (1466-1530), Hans Holbein de Jonge (1497/98-1543) en Albrecht Diirer (1471-1528). De tentoonstelling geeft hier- mee een beeld van de manier waarop Erasmus zelf voor het nageslacht bewaard wilde worden. Aan de hand van vier the- ma's laat Boijmans zien wat Erasmus opvattingen waren over geleerdheid en opvoe- ding, oorlog en vrede, kerk en kunst. Erasmus had nadruk- kelijk standpunten over de maatschappelijke problemen in zijn tijd. Hij bekritiseerde onder meer het uiterlijk ver- toon van de katholieke kerk. Tegelijk wees hij echter ook de reformatorische invloed van Luther en de Beeldenstorm af. Ook Lof der Zotheid speelt een belangrijke rol in de expo- sitie. De vele portretten, tijds- beelden en zelfs persoonlijke eigendommen van Erasmus maken het een unieke expo- sitie. 'Erasmus in beeld' is tot en met 8 februari te zien in Mu seum Boijmans Van Beunin gen, Museumpark 18-20. ROTTERDAM - Het werk van de Rotterdamse beeldend kunstenaar Thea van Doorn staat dit najaar volop in aan dacht. De WTC Art Gallery presenteert recente schilde- rijen en het Centrum Beel dende Kunst Rotterdam, op loopafstand van het WTC, brengt een overzichtsten- toonstelling van haar werk. Beide exposities duren van 15 november tot en met 14 december. Tevens verschijnt deze maand het boek 'Thea van Doom, tekeningen en schilderijen'. De Rotterdamse kunstenaar Thea van Doorn tekent al meer dan 35 jaar vrijwel elke dag. In suggestieve streken zet zij haar onderwerpen - neer, die zij vaak dicht bij huis vindt. Het boek 'Thea van Doorn, tekeningen en schilderijen' bevat naast afbeeldingen van Thea van Doorn tevens teksten van dichter Rien Vroegindeweij, kunsthistoricus Erik Slag- ter en de schrijvers Sanneke van Hassel, Maria Heiden en Pieter van Oudheusden. Meer informatie is te vinden op de website: www.thea- vandoorn.com. Daar kunt u tevens intekenen voor het boek. Musical door Vincent Wernke ROTTERDAM - Zeven jaar na 'Pi af de Musical' is nu een nieu we versie te zien. Het oor- spronkelijke stuk van Pam Gems is door Allard Blom zo grondig bewerkt, dat een compleet nieuwe voorstel- ling is ontstaan. Naast Lies beth List, die al eerder te zien was in de titelrol, speelt Daphne Flint nu de jonge Edith Piaf. Producenten Albert Verlin- de en Roel Vente hadden in 1999 hun eerste theaterhit met 'Piaf de Musical'. Lies beth List vertolkte met veel succes de rol van de legenda- rische Edith Piaf. Zij keert nu terug, maar deze keer is ook de jonge Edith Piaf te zien, vertolkt door Daphne Flint. Na haar afstuderen in 2001 was zij onder meer te zien in 'Grace, de musical', 'Grease', 'Saturday Night Fe ver', '3 Musketiers' en 'Nine'. „Dit is mijn grootste rol tot nu toe", vertelt ze over 'Piaf de Musical'. „En ik moet eer- lijk zeggen: het is zwaarder dan ik had gedacht. Ik sta de hele eerste akte op het toneel en dat heb ik nooit eerder meegemaakt. Het is natuur- lijk erg leuk, maar het was in het begin best wennen. Overigens hoef ik niet per se een hoofdrol te spelen. Ik wil vooral mooie dingen doen en dat kan ook een bijrol zijn." Ze erkent dat het best span- nend was om de hoofdrol van Edith Piaf te delen met Lies- beth List, die dezelfde rol negen jaar met veel succes vertolkte. „Gelukkig klikte het meteen vanaf de eerste ontmoeting met haar. Ik heb me er ook niet door laten te- genwerken dat de eerdere versie zo'n enorm succes was. Ik heb daar vooral pro- fijt van gehad." „Liesbeth had niet de hou- ding van: luister maar naar mij want ik heb het al een keer eerder gedaan. Ze zei: ik kom niet uit mezelf met advies, maar als je iets wilt weten, kun je altijd bij me terecht. Dat was een cadeau- tje. Ik voelde me vrij om de rol zelf uit te zoeken, en te- gelijkertijd op mijn gemak omdat ik wist dat ik bij haar terecht kon als ik er niet uit zou komen." Daphne was niet bekend met het werk van Edith Piaf en stapte dus open in de voor- stelling. „Ik ben begonnen met het lezen van een van de biografieen. Dan ben je al een eind. Daarna heb ik natuurlijk veel beelden be- keken. Dvd's, filmpjes op You Tube en de geweldige film 'La Vie En Rose'. Het viel in het begin niet mee om haar goed neer te zetten. Dat heeft wel wat bloed, zweet en tranen gekost." „Ze bewoog een beetje als een stijf vogeltje, maar het is lastig om jezelf eigen te ma ken. Je moet ervoor uitkij- ken dat het geen karikatuur wordt. Ik heb zoveel beelden bekeken, dat die bewegingen op een bepaald moment als een film in mijn hoofd zaten, maar die moet je dan nog wel in je lijf krijgen. Daar heb ik wel even over gedaan, maar ik denk dat ik uiteindelijk te- vreden kan zijn." 'Piaf de Musical' is op zater- dag 16 november te zien in Theater ad Schie in Schie- C dam. Reserveren: 010- 2467467. Complete speel- lijst: www.theaterhits.nl. woensdag 12 november 2008 - TX97 journaal ROTTERDAM - Hit HP HP HP Mt Mt. HI flIHI 010 484 33 33 1 www.luxorlheater.nl wo-zo 14/19/20u Les Miserable^ wereldberoemde musical nog maar te zien tot 4 januari 20091 ma 17/11 20.00u Songs of Burt Bacharach Wliatrfie WorWNeeds Nowen vele andere hits. 010 484 33 33 www.luxortheater.nl Kruiskade 10, 3012 EH Rotterdam. Kassa is elke dag geopend van 12-18 uur. do 13/11 20.00u Dolf Jan sen Echt - Oudejaorsvoorstelling 2008 Vol humor en improvisatie! vr-zo 14-16/11 20.00u DI-RECT doet Tommy Rockopera van The Who! Nederlandse premiere ma 17/11 20.00u Ladysmith Black Mambazo Magistrale meerstemmige Zuluzang di 18/11 20.00u Wereidband Keet Muziekcabaret van de bovensfe plank wo 19/11 13.30/16.30u Sinterklaasfever Chris Silos en Agnes Goslings verwelkomen Sinterklaas! 010 215 213 4 Sumatraweg 9, Katendrecht-Rotterdam. www.theaterwalhalla.nl do 13/11 21 .OOu Voila Walhalla presenteert: Humorobics 7,50 5,00 vr 14/11 21 OOu Het Syndicaat - De Kopvoeter -uit de NRC top 5 van 2007, prijswinnend stuk van Esther Gerritsen 12,50 10,00 za 15/11 21.OOu Bas Maree en Johan Hoogeboom - Bas cabaret 12,50 10,00 WO 19/11 14 OOu Pieter Tiddens - Loatete keer Kindercabareh Lessen in Uegen (6+| 7,50 5,00 www.theaterzuidp1ein.nl 010 20 30 203 Zuidplein 60, 3083 CW Rotterdam. Kassa: ma-vr 12-17 uur, za 15-17 uur. Telefonisch tot 18.00 uur. do 13/11 14.15u Theater Lena Dora (over Michiel de Ruyter) middagtheater wo 19/11 19.00u ZEP Rome Juli's posse musical met hiphop, rock en klassieke muziek do 20/11 20.15u Reijn en Goed I De jongens van Reijn en Goed Cabaret Ga voor meer informatie en kaartverkoop naar het Rotterdams Uitburo in de Centrale Bibliotheek (Hoogstraat 110). Het portret van Erasmus van schilder Hans Holbein de Jonge, te zien op de tentoonstelling. Daphne Flint (links) is te zien als de jonge Edith Piaf in 'Piaf de Musical': „Het viel in het begin niet mee om haar goed neer te zetten." foto Roy Beusker

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 29