Werken in de zorg: m Thesa Keizer (32) Hans Becker (67) Denise (35) Rob Baars (53) Marian van den Hoek (52) B3 Zorg aan Huis imdeweriier Laurens Voordtter van de Raad van Bestuur van Numanitas Thessa Keizer (32 jaar) werkt al 13 jaar in de zorg, waarvan nu ruim een jaar bij Laurens Zorg aan huis in Capelle aan den IJssel. „Het is geweldig werk. Hier heb ik echt mijn plek gevonden. Iedere werk- dag is anders. We werken in een team van acht mensen en hebben ongeveer 15 clienten per team. Een deel van de clienten heb je tijdelijk. Anderen krijgen permanente zorg. De tijdelijke clienten hebben bij- voorbeeld een wond die verzorgd moet worden. Soms komen we voor hele kleine dingen aan huis. Stel dat je alleen woont en een wond op je rug hebt? Dan moet er voor de verzorging echt iemand langs ko men. Er zijn 00k clienten die iedere dag hulp krijgen bij de dagelijkse verzorging, zoals wassen en aan- kleden. Sommige clienten bren- gen we 00k naar bed. Je werktij- den als zorgverlener aan huis zijn afhankelijk van je clienten. Door- gaans werk ik's ochtends en/of's avonds. Maar als er een client tus- sen zit die's middags bijvoorbeeld wondverzorging nodig heeft, dan werk ik 00k's middags. Bij Laurens staat de client centraal. De een is een ochtendmens, de ander heeft de wasbeurt liever iets later. En de een heeft op andere tijdstippen verzorging nodig dan de ander. Daar richten wij ons naar." De zorg die de clienten nodig heb ben loopt sterkt uiteen. Een zorg aan huis medewerker heeft een- voudige en zwaardere zaken onder zich. Het kan gaan om het druppe- len van ogen tot hulp verlenen aan een terminale patient. De gevraag- de opleiding is daarom ziekenver- zorger niveau 3 of verpleegkundige niveau 4 en 5. „Behalve op de boekhouding voe- len bureaucraten zich hier niet thuis", verzekert prof.dr. H.M. Becker, voorzitter van de Raad Van Bestuur van Humanitas. Bij deze organisatie staan de mening en de wens van de bewoners centraal. „En niet te vergeten die van de fa- milie", waarschuwt Becker. „Onze bewoners willen graag dat hun fa- milie het 00k leuk vindt, want ze willen dat hun dierbaren op be- zoek blijven komen..Uiteraard pri ma. Wij kennen geen bezoektijden. En als de visite bij ons wil over- nachten, dan kan dat 00k geregeld worden. Bij Humanitas gaan we uit van de 'ja cultuur', zowel vanuit het personeel als vanuit de bewoners. Ik zeg altijd: voor een goed plan is binnen Humanitas altijd geld te vinden." Eigen regie, eigen werkzaamheid. Die dingen nemen een belangrijke plek in bij Humanitas. „Mensen weten zelf wat goed voor hen is. Wil iemand echt elke dag bruine bonen eten? Dan moet dat kunnen. Wil iemand de huisdieren bij zich houden? In bijvoorbeeld onze ves- tiging Akropolis wonen er alles bij elkaar 1.000! Dat bedoel ik met de 'ja cultuur'. Goed, de vijf katten die een dame wilde meenemen waren een beetje veel. Nu wonen er twee ergens anders." In veel filialen van Humanitas is een soort winkel- plein met onder andere een beau- tycentrum. „Dat is een leukere om- geving om je boterham op te eten dan een misere-eiland", grinnikt Becker. „Ik ben hier niet weg te slaan. Ik ben 67, maar wil nog ze- ker tot mijn zeventigste doorgaan!" Humanitas heeft 32 vestigingen in Rotterdam en omgeving. In de kel- der van de vestiging Akropolis zit het Herinneringsmuseum, waarin winkeltjes en vertrekken van vroe- ger zijn nagebouwd. Leuk om te zien hoe het vroeger was. Boven- dien werkt het therapeutisch voor mensen met 'problemen rond het geheugen' om toch wat situaties van vroeger op te diepen. Coordinator forens m psychitrte De KljvelaiMitxi JebcosdiBwia Werken bif Pwnetjer f Denise (35 jaar) werkt al 9,5 jaar als coordinator forensische psy- chiatrie in de tbs kliniek van de Kijvelanden. Dat wil zeggen dat ze met gedetineerden werkt die de wet ernstig hebben overtreden als gevolg van een psychische stoor- nis. „Wij zijn een psychiatrische instelling en geen gevangenis. De mensen hebben hun straf al uit- gezeten voordat zij bij ons worden opgenomen. Daarom spreken wij ook over patienten", legt Denise uit. Ze bestrijdt dat ze een soort gevangenisbewaarder is. Een heel ander beroep. „Onze patienten zit- ten er niet om 'hun tijd uit te zit- ten' maar om behandeld te wor den. Daar komt bij dat een gede- tineerde precies weet wanneer hij of zij vrij komt. Iemand die in een tbs-kliniek zit, weet dat over het al- gemeen niet. Dit zorgt voor span ning en daar willen onze patienten graag over praten. Vanwege politie- ke en maatschappelijke druk duurt het tegenwoordig langer voordat tbs'ers weer naar buiten mogen. Daar zijn onze patienten zich goed van bewust." Wat vindt ze het leukste aan haar baan? „Geen dag is hetzelfde. Het is altijd weer boeiend en verras- send. Je werkt in wisselende dien- sten, zeker als coordinator. Helaas zijn er soms negatieve berichten in de media over tbs-klinieken. Het valt niet mee om van tevoren in te schatten hoe het zal zijn om bij ons te werken. Je moet met beide be- nen op de grond staan en er tegen kunnen om regelmatig met jezelf geconfronteerd te worden." Net als Denise werken bij de Kijvelanden? Kijk dan op www.kijvelanden.com voor meer informatie over de vaca- tures en benodigde opleiding. i Stickjaws ZoWwoster „Kijken met mensen wat hun mo gelijkheden zijn. Dat is wat ik leuk vind. In mijn functie als jobcoach gaat het dan om mensen die willen werken. Ze hebben een verstan- delijke beperking, psychiatrische problematiek of een verleden van detentie, alcohol of drugs. Het gaat erom de kwaliteit uit die mensen te halen. Je moet de juiste plek voor ze vinden en een werkgever die bij hen aansluit. Beide partijen moe- ten er uiteindelijk beter van wor den. Daarom besteed ik ook veel tijd aan de collega's met wie de persoon met een beperking gaat werken. Zij moeten beseffen wat het betekent om te werken met bij voorbeeld iemand met autisme of borderline problematiek. De val- kuil is, dat je vaak niet ziet of ie mand zo'n beperking heeft. Laat je hem dan meer doen dan oorspron- kelijk is afgesproken, dan raakt hij snel overvraagd. Een werktraject kan starten met bijvoorbeeld vrij- willigerswerk, om uiteindelijk door te stromen naar betaald werk. Ik bespreek altijd eerst met de werk gever of collega op de werkplek wat de taken zijn van de mensen die ik begeleid. We maken afspraken over beloning, werkkleding en de ondersteuning die zij bieden. En we houden in de gaten of beide partijen nog tevreden zijn. Ik pro- beer mensen zoveel mogelijk in kleine stapjes positieve ervaringen te laten opdoen. Ze hebben stuk voor stuk hun wensen en dromen en voorkeuren voor werk. Er zijn natuurlijk ook mensen met onre alistische dromen, maar zelfs dan ga ik kijken wat we ermee kunnen doen. Ze moeten in ieder geval het gevoel krijgen dat ze echt iets kun nen, zodat ze een goede basis krij gen om verder te kunnen." Marian van den Hoek werkt 24 uur per week als ondersteunend me dewerker Wonen bij de Stichting Zuidwester in Oud-Beijerland. Ze begeleidt een groep van zes dames en drie heren tussen de 30 en 55 jaar die een verstandelijke beper king hebben. „Zelfstandig wonen is te hoog gegrepen. Maar het is een uitdaging om hen te stimule- ren zoveel mogelijk uit zichzelf te halen. We houden natuurlijk wel rekening met de mate van hun be perking", vertelt Van den Hoek. Sommige clienten krijgen wat hulp bij wassen en aankleden of bij het poetsen van hun tanden. „Dan werk ik tussen 07.00 en 09.00 uur. Daarna gaan de bewoners naar hun dagbesteding. Om 15.00 uur komt de eerste weer terug. Dat is de dienst van 15.00 uur tot 23.00 uur. Soms heb ik een slaapdienst, want er moet 24 uur per dag ie mand aanwezig zijn." Van den Hoek voelt zichzelf be- voorrecht met deze baan. Je bent een verlengstukje van hun thuis. De bewoners vertellen me van al les, net als kinderen die uit school thuiskomen." Vroeger woonden mensen met een verstandelijke beperking vaak 'buiten de bewoonde wereld.' „Dat is niet meer zo. Deze socio-woning staat midden in een woonwijk. Ik ga ook regelmatig boodschappen doen met bewoners. Want ze heb ben allemaal een taak. Ze helpen met koken of doen iets anders." Voor dit werk moet je veel geduld hebben. En Van den Hoek, moeder van vier kinderen, draait boven- dien haar hand niet om voor het koken van een maaltijd voor tiee- personen! BP 'Bij laurens staat de client centraal' 'Humanitas bureaucraten? Alleen voor de boekhouding!' 'Veroordeel de daad, niet de mensen' 'Ook bij onrealistische dromen kijk ik wat de mogelijkheden zijn' 'Dit is heel dankbaar werk!'

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 23