uitMN De duistere kant van 'Romeo en Julia' Wunderbaum in de Rotterdamse schouwburg De laatste dagen van Shishmaref in beeld L m M u£k Win kaarten voor de voorstelling 'Romeo en Julia'! ROTTERDAM De Vlaams-Neder- landse acteursgroep Wunder baum houdt zich voornamelijk bezig met locatietheater. Met 'Kamp Jezus' maakte Wunder baum vorig jaar de eerste grote zaal productie. Dit spraakma- kende toneelstuk is op woens- dag 27 november opnieuw te zien in de Rotterdamse Schouwburg. Wunderbaum bouwt de schouwburg om tot gebeds- en vieringsruimte, hun thea- trale kathedraal. Het pijpor- gel wordt vervangen door een Hammond, synths, gitaren en drums. Er klinken beats en koorgezangen. 'Kamp Jezus' is het verhaal van een generatie die alles heeft, maar toch een leegte ervaart. Walter Bart: „Het gaat over de zoektocht naar zingeving. Die herkent ie- dereen. We willen christelijke symbolen, beelden, muziek en verhalen opnieuw betekenis geven. We kijken wat die ons te bieden kunnen hebben." De voorstellingen van Wun derbaum hebben 'de energie van een rockconcert'. Maartje Remmers: „We maken zelden 'tussenscenes' om het een en ander te introduceren of te dui- den. Informatiescenes willen we niet. We streven naar een scenestructuur van 'beng beng beng'. We moeten er allemaal iets bij voelen. Het mag nooit zomaar 'het geheel dienen', dan wordt het eruit gekeild." Die energie is te zien in een preview op You Tube. Dat Wunderbaum nu niet op loca- tie maar in een grote theater - zaal speelt, maakt volgens Wal ter Bart weinig uit: „We hebben allemaal ervaring als acteurs in de grote zaal. Dat levert met onze eigen manier van werken een nieuwe artistieke stijl op die het publiek in het theater kan verbazen. We behandelen de schouwburg als een nieuwe locatie." Reserveren: 010-1234567. 484 33 33 111 IW11 Elf UMHH luitr www.uitburo.nl/rotterdam buro nieuwe Luxor Theater oude Luxor Theater RO Theater Theater Walhalla Theater Zuidplein maasstad weekbladen Tentoonstelling laat bedreigd eilandje in een koude zee zien ROTTERDAM - De foto heet 'Nathan Weyiouanna's huis'. Het huis is wellicht nog van Nathan, maar wonen doet hij er niet meer in. Zijn huis is in zee gevallen. Het staat half op een duintje, half in de zee. lets verder staat een gebouw met een rood dak. De woning staat goed in de verf, maar dat maakt niets uit. Ook dit huis zal door de zee verzwolgen worden. Welkom op Shishmaref. De bewoners van het ei landje voor de westkust van Alaska dreigen een van de eerste slachtoffers te wor den van de klimaatveran- dering. Door de stijgende zeespiegel wordt Shishma ref langzaam onbewoon- baar. Op de tentoonstelling 'The Last Days of Shishma ref' in expositieruimte LP II laten foto's en filmfrag- menten een beeld zien van het dagelijkse leven op het bedreigde eiland. De foto's zijn gemaakt door Dana Lixenberg en de documen- taire door Jan Louter en Melle van Essen. De bewoners houden zich, net als hun voorouders, bezig met de jacht op elan- den en kariboes en andere beesten. Sneeuwscooters en Yamaha motoren ma ken het leven wat minder zwaar, maar andere nieuwe invloeden zorgen voor veel problemen. Drank en gok- ken hebben hun spoor door de gemeenschap getrokken. Vooral internetpokeren en krasloten zijn populair. Omdat Shishmaref een van de eerste gemeenschap- pen is dat ten prooi dreigt te vallen door de verande- ringen in het klimaat, heeft de media er veel aandacht aan gegeven. Op kleine te- levisies kan de bezoeker nieuwsitems zien die de Amerikaanse zender ABC heeft gemaakt. Een van die nieuwsberich- ten bereikten documentai- remaker Jan Louter en ca meraman Melle van Essen. Samen met fotografe Dana Lixenberg gingen ze in het voor- en najaar van 2007 naar het eiland. Het resul- taat van de reizen was het project 'The Last Days of Shishmaref. Naast de film en de fototentoonstelling is er ook een boek en een web site uit voortgekomen. Shishmaref lijkt ver weg, maar het komt niet heel erg onbekend voor. Op een scherm wordt met behulp van Google Earth op het ei landje ingezoomd. En dan lijkt Shishmaref uit de lucht nog het meest op het wad- deneiland Vlieland... 'The Last Days of Shishma ref is nog tot en met 11 ja nuari te zien in LPII. WWW.LP2.NL. Kijkert ROTTERDAM - Kaartjes voor to- neelstukken, cabaret of dans winnen vanuit uw luie stoel? Kijk dan de komende weken naar het Podiumjournaal in deze krant. Maastad weekladen begint weer een nieuwe reeks 'In de Kijkert'. De komende weken kunt u een elke keer twee kaarten winnen voor een voorstelling in de regio. In de rubriek 'In de Kijkert' presenteren podia uit Rot- - terdam en omgeving actuele voorstellingen op het gebied van toneel, dans, theater en cabaret. Tien lezers van Maasstad weekbladen kunnen gratis naar 'Romeo en Julia'. Het artikel over de voorstelling is op deze pagina te lezen. Hiervoor stelt het RO Thea ter tien keer twee vrijkaar- ten beschikbaar. Hoe maakt u kans op deze kaarten? Heel eenvoudig: stuur voor aan- staande zaterdag een mail- tje naar prijsvraag@maas- stad.nl met als onderwerp 'Romea en Julia'. Vermeld in de mail uw naam, adres en telefoonnummer. Uit de inzendingen worden tien winnaars getrokken. Over de uitslag wordt niet gecor- respondeerd. door Vincent Wernke ROTTERDAM - 'Romeo en Ju lia' is een tijdloos stuk dat steeds weer op de planken wordt gebracht. Vanaf 19 no vember is in het RO Theater een nieuwe versie te zien van Alize Zandwijk, artistiek lei- der van dit gezelschap. Hoe- wel veel mensen 'Romeo en Julia' kennen als liefdesver- haal, ligt de nadruk deze keer op de donkere kant van het stuk. 'Romeo en Julia' is zonder meer het bekendste stuk van de Engelse toneelschrijver William Shakespeare. A1 on- telbare keren werd zijn stuk gebruikt als uitgangspunt voor een theatervoorstelling of film. Toch is het volgens Gijs Naber nog steeds de moeite waard om 'Romeo en Julia' opnieuw op de plan- ken te brengen. „Het blijft een uitdaging om het stuk op een andere manier te ver- tellen", vindt hij. „Veel mensen kennen 'Ro meo en Julia' als liefdesver- haal en dat is het natuurlijk ook. Je denkt al snel aan dat hopeloos verliefde stel, hun ruziende familieleden en hun onmogelijke liefde die gedoemd is te misluk- ken. Maar er zit zo veel meer in de tekst van Shakespeare en dat maakt het interessant om ook nu weer aan het stuk te werken." ,,'Romeo en Julia' heeft ook een heel duistere kant", weet Naber. „Het stuk gaat heel erg over haat en spelen met de dood. Die kant lichten wij er uit. Wij gebruiken de vertaling van Gerrit Kom- rij en daar staat zoveel in. Het is een heel interessante tekst om mee aan de slag te gaan." 'Romeo en Julia' draait om de gelijknamige geliefden. Ze komen allebei uit een van de twee machtigste fami lies van de stad: de Montec- chi's en de Capuletti's. Hun liefde is door de bloederige rivaliteit tussen hun fami lies gedoemd te mislukken. Hannah van Lunteren speelt Julia en Gijs Naber Romeo. „Een mooie rol om te spe len", vindt hij. „Bovendien is het een uitdaging om dit stuk samen met Hannah te dragen." Regisseur Alize Zandwijk richt zich graag op de duis tere kanten van het leven en dat is in haar versie van 'Romeo en Julia' niet anders. Gijs Naber: „Je komt niet in een blije wereld terecht. Het draait bij ons vooral om de oerdrift om ten koste van al les, misschien zelfs de dood, toch bij elkaar te willen zijn." 'Romeo en Julia' speelt zich grotendeels af op het toneel van het RO Theater, maar ook in de foyer en op straat. „Je maakt als toeschouwer een beweging mee", vertelt Naber. „Eigenlijk stapt het publiek b'ij binnenkomst van het theater direct de wereld van 'Romeo en Julia' bin- nen. Dat begint al in de foy er, waardoor je er meteen in zit. Bovendien zitten er ook dansers van de Rotterdam se dansschool Moves in het stuk. Zij spelen de strijdende families en zorgen voor een bijzondere energie." 'Romeo en Julia' is te zien van 19 november tot en met 21 december in het RO The ater in Rotterdam. Reserve ren: 010-4047070. Meer in formatie: www.rotheater.nl. podium journaal Toneelgroep Wunderbaum bouwt voor het stuk 'Kamp Je- zus' de schouwburg om tot gebeds- en vieringsruimte. 010 www.luxortheater.nl Posthumalaan 13072 AG Rotterdam. Kassa is elke dag geopend van 12-1 8 uur. wo-zo 14/19/20u Les Miserables wereldberoemde musical nog maar te zien t/m 4 januari 2009 ma 24/11 20.00u Rocoon opnieuw in de theaters, de succes-story continues. 010 484 33 33 www.luxortheater.nl Kruiskade 10, 3012 EH Rotterdam. Kassa is elke dag geopend van 12-18 uur. do 20/11 20.00u De Bloeiende Maagden Donkey God en het Bonus-sacrament vr 21/11 20.00u Wende Snijders Wende Franse, Nederlandse, Spaanse en Zuid-Afrikaanse chansons wo-za 26-29/11 20u Cameretten 43e editie van het oudste cabaretfestival van Nederland www.rotheater.nl 010 404 68 88 William boothlaan 8 3012 VJ Rotterdam. Reserveren via Rotterdams Uitburo (010) 404 70 70. wo-za 19-21/11 20u ROMEO EN JUUA Regie Alize Zandwijk. Er is Shakespeare, er is feest, er is muziek, er wo-zo 26-30/1115/20u wordt gedanst, gezoend, geleefd en gerouwd. Met Gijs Naber, Hannah van Lunteren, e.a 010 215 213 4 Sumatraweg 9, Katendrecht-Rotterdam. www.theaterwalhalla.nl do 20/11 21.00u Mike Bodde en Ineke van Klinken - Gat in een Notendop €12,50 10,0C vr 21/11 21.00u Karin Bruers - Bruers for President (cabaret) 12,50 10,00 za 22/11 21.00u Jeffrey Spalburg - Brommers Kiek'n€12,50/€ 10,00 zo 23/11 15.00u Luie Zondag met de Zusjes van Wanrooij 7,50 5,00 wo 26/11 14.00u Jacobus Wieman - SinteHdaasvoorstelling (4+) poppenfeater. 7,50 5,0C 010 20 30 203 www.theaterzuidp1ein.nl Zuidplein 60, 3083 CW Rotterdam Kassa: ma-vr 12-17 uur, za 15-17 uur. Telefonisch tot 18.00 u do 20/11 20.15u Reijn en Goed I De jongens van Reijn en Goed Cabaret vr 21/11 20.00u Lebbis Hoe laat begint het schieten? Cabaret wo 26/11 20.00u MTV REP Romeo over Julia met Johnny de mol e.a. toneel do 27/11 20.15u Johan Goossens I A-Boom! (try-out) I Cabaret Ga voor meer informatie en kaartverkoop naar het Rotterdams Uitburo in de Centrale Bibliotheek (Hoogstraat 110). woensdag 19 november 2008 - TX97 Het gevallen huis van Nathan Weyiouanna. foto Dana Lixen berg Hannah van Lunteren en Gijs Naber spelen de hoofdrollen in de Shakespeare klassieker 'Romeo en Julia' van het RO Theater. foto Leo van Velzen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 37