L Gezellig op visite bij de Sint Sfeerrijke foto's van adellijke dames Sjaak van Beek; schilder van het licht Kunst Zoekt Muur komt langs in Schiedam Rookoorlog Filmhuis Spreekbeurten voor Unicef maasstad Schiedam/wijk&streek weekbladen Krantnetel Stuurt Ab Klink aan op een burgeroorlog? De mi nister van Volksgezondheid wiens vader een fou- te' snackbar had in Goedereede, meldt dat er hard tegen rookcafes zal worden opgetreden. Hij dreigt metsluiting doorpolitie en burgermeester. Deze oorlogszuchtige kreten zijn te horen sinds de Den Bossche horeca maandag besloot de asbakken terug op de bar te zetten. Oorlogstaal doorAb Klink van de Christen Unie die zelf voor deze oorlog me- nig fout patatje en pakje sigaretten verkocht in het vissersdorpje op 30 kilometer hier vandaan. Een moraalridder met jeugdtrauma dreigt met boetes voor die horeca-eigenaren die het roken weer toe- staan. En niet de bareigenaren, maar 00k de klant die stiekem rookt, moet vrezen voor een geldboete tot aan gevangenisstraf toe. Een heilloze weg, volgens historicus Maarten van Rossum, zelfjarenlang een verivoed sigarettenro- ker op tv en in de collegezaal zoals ik hem vaak heb meegemaakt.. Deze ex-rook-junky wees op andere mislukkingen van de overheid om slecht gedrag van burgers met geweld te veranderen: de droog- legging van Amerika. In de jaren 20 van de vori- ge eeuw toen tegen drankmisbruik en armoede er geen druppel sterke drank verkocht mocht wor den. En gemaakt. Een burgeroorlog volgde. Want de burgers vonden - en vinden - dat alcohol gebruiken 'an sich' geen slechte gewoonte is. Daarom gaan zij door met die habit ondanks waarschuwingen. Alleen illegaal in drank-holen of thuis gestookt. Die drankoorlog bleek niet te winnen door de overheid ondanks in- zet van FBI en zelfs leger. De les is dat de burger die alcohol of roken niet als slecht ervaart, maatregelen daartegen als in- perking van zijn vrijheid ziet. De getroffen burger gooit zijn kont tegen de krip en gaat die maatrege len ontwijken ofboycotten. Zoals nu in Den Bosch maar 00k in Schiedamse kroegen. Door de gebrui- ker te criminaliseren vermindert juist het draag- vlak voor een in wezen nieuw (en gezond) beleid. SCHIEDAM - Kunst zoekt Muur komt zondag 30 november naar Schiedam. In het ate lier van de Schiedamse kun- stenaar Henny van Leeuwen aan de Zalmstraat expose- ren drie kunstenaars met nieuw werk tussen 14.00 en 18.00 uur. Kunst Zoekt Muur organi- seert verkoopexposities in het atelier van een van de drie, op dat moment expose- rende kunstenaars. Een in- formele zondagmiddag met een hapje en een drankje, waarbij de kunstenaars zelf aanwezig zijn. Gevarieerd, betaalbaar werk, verschil- lende disciplines en speciale oplagen en aanbiedingen. En een unieke kans een kijkje te nemen op de plek waar de kunst ontstaan is. In Schiedam is werk te zien van Henny van Leeuwen, Wilma Keizer en Imara Reu- ling. De schilderijen Wilma Kei zer zijn niet eenvoudig te omschrijven. De onderwer- pen zoals bijvoorbeeld voet- bal, vrouwen, portretten, auto's en landschappen zijn gevarieerd. De manier van schilderen is grof, direct, erg overtuigend en buiten- gewoon kleurrijk. De kunst- werken van Reuling zijn van een hoog surrealistische ge- halte en de aquarellen van gastheer Henny van Leeu wen ontstaan in de vorm van dagboeknotities. SCHIEDAM - Een eigen huis voor de Sint. Ja, die luxe heeft de goedheiligman dit jaar tijdens zijn verblijf in Schiedam. Direct na de zware tocht uit Spanje kreeg Sinterklaas afgelo- pen zaterdag uit handen van burgemeester Verver de sleutel overhandigd van zijn tijdelijke onderkomen. Het Sinterklaashuis, zoals het genoemd wordt, is te vinden op de Hoogstraat 94-96. Het Centrummanagement heeft in samenwerking met leerlingen van het Albeda College het pand, dat de ge- meente heeft aangeboden, gebruiksklaar gemaakt voor de Sint en zijn Pieten. Hier heeft Sinterklaas zijn woon/werkkamer, slaap- kamer en ontvangstruimte voor visite. Woensdag 19 november wordt het huis om 13.30 uur officieel ge- opend en er gaan geruchten dat de Sint op zijn schim- mel Americo zal arriveren. Vanaf dan is het Sinter klaashuis, met Sint en Pie- ten, iedere woensdag, don- derdag en zaterdag open. Ook op zondag 30 novem ber zijn de kinderen wel- kom. De kinderen zullen zich er absoluut niet verve- len en uiteraard is de toe- gang gratis. Samen met de Pieten kunnen de kinderen helpen met pakjes inpak- ken, mijters of pietenmut- sen maken en speculaas- poppen versieren. Natuur- lijk kunnen ze ook met Sint en Piet op de foto. SCHIEDAM - Het Filmhuis staat van donderdag 20 tot en met zondag 23 november in het teken van het Suikerzoet Filmfestival. Dit festival wordt voor de vierde keer op verschillen- de locaties georganiseerd. Naast het Filmhuis zijn ook de Grote Kerk, de trouwzaal van het Oude Stadhuis, de Oud-Katholieke kerk en Ga- lerie Jabelle (Lange Haven) omgetoverd tot filmzaal. Tij dens het festival zijn op alle locaties twee films per avond te zien die alle diverse grada- ties en varianten van zoet als kenmerk hebben: van mier- zoet via bitterzoet tot zoet- zuur, en alles daar tussenin. Toegang gratis, programma: www.suikerzoetfilmfestival. nl. Er kan niet worden gere- serveerd. SCHIEDAM - CBS Kethel doet donderdag 20 november voor de zevende keer mee aan de landelijk spreek- beurtactie van Unicef. Deze jaarlijks terugkerende actie wil kinderen bewust maken van de kinderrechten van alle kinderen op deze wereld. Speciaal daarvoor heeft Unicef een spreek- beurtpakket ontwikkeld. Uitqelicht door Frank Willemse SCHIEDAM - Door de weeks is hij ziekenhuisbroeder maar hij kan zich meten met el- ke professionele fotograaf. Sjaak van Beek (1958) pu- bliceerde zijn foto's al in boeken, brochures en tijd- schriften. Zijn romantische, verhalende werk toont hij nu in restaurant De Kleine Vis- ser. Een kleine expositie met een twintigtal blow ups van zijn foto's. De amateur fotograaf doet alles zelf; het zoeken van onderwerpen, rekwisieten bij elkaar scharellen, mo- dellen vragen en natuurlijk fotograferen. Van een 'uit de hand gelopen hobby' is hij inmiddels hoffotograaf van het Vlietland Zieken- huis geworden. Voor jaar- verslagen, personeelsblad of tentoonstellingen. En zo hoopt Sjaak dat zijn serie 'een mens is meer dan zijn ziekte alleen' een vaste plek krijgt in de nieuwbouw van het ziekenhuis. „Ik hou van nostalgie en sfeer", zegt Sjaak als hij zijn foto's toont in het restaurant aan de Nieuwe Haven. Daar hangen een twintigtal foto's uit, wat hij noemt, zijn drie perioden. Allereerst zwart- wit toen hij (nog) analoog fotografeerde, dan een serie 'stillevens' en -meest opval- lend- een serie vrouwen die 'Blauw Bloed in Sepia' heet. Die laatste reeks foto's heb ben alien iets romantisch. In een vergeelde bruine toon (sepia) staan of zitten adel lijke dames. Gemaakt in zijn studio met ijl licht en in zachte doorschijnende stof- fen. Foto's gecomponeerd als een kunstschilder. Expositie 'Sjaak van Beek fotografeert' is te zien bij restaurant De Kleine Visser, Nieuwe Haven 95. Sjaak van Beek schildert als het ware met licht en kan zich, als autodidact, kun- stenaar noemen. Zijn foto's ensceneert hij tot in de allerkleinste details. De foto's moeten allereerst kaarrecht hangen en onder- wijl veegt hij nog snel een stofje weg. De foto's zijn vaak erotisch geladen. Als verpleegkundige ziet hij dagelijks mensen in hun nakie, hij kijkt nergens meer van op. Door met zijn modellen een vertrouwens- band op te bouwen weet hij die zo speciale romantische sfeer te krijgen. Ook met beschadigde vrou wen. Hoge ogen gooide Van Beek bijvoorbeeld met zijn serie foto's bij het boek 'Borst- beelden'. Hierin weer hij dames met borstkanker toch mooi te vereeuwigen. Dit boek werd mede daar- door in 2005 bekroond met de medische contactprijs. woensdag 19 november 2008 - XQ83 FRANK WILLEMSE (EX ROKER EN NON ALCOHOL DRINKER) Een auto is vrijdagmiddag op de Harreweg, net na het middaguur, in een greppel geraakt. Door nog onbekende oorzaak verloor de auto de grip op de weg. De inzittenden konden de auto zelfstandig verlaten. Foto: sven van Beek Op de Hoogstraat heeft Sinterklaas dit jaar een eigen huis. Om er lekker uit te rusten, maar 00k om er kinderen te ontvangen. Foto: Roger van der Kraan Romantische impressie door Sjaak van Beek van boudoir van adellijke dame uit de foto- serie BlaUW Bloed in Sepia. Foto: Sjaak van Beek

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 9