Geheelonthouder Arie Mol spaart bierglazen De geur van jenever en vis Wij zijn op zoek naar... 'Het verkeersalarm had eerder moeten worden afgegeven' Zwarte pietjes Begin volgend jaar ga ik ver- huizen van Schiedam naar Vlaardingen. Geen wereld- reis, het zelfde paspoort, dezelfde taal en de zelfde supermarkt. Alhoewel ik geen geboren Schiedammer en/of Vlaardinger ben woon ik hier toch al weer 23 jaar. Schiedammers zijn heel an- ders dan Vlaardingers hoor 'Alsof ik ga emigreren neem ik afscheid van Schiedam' ik om me heen. Ik kom niet verder dan 'haringkoppen' en 'jeneverneuzen'. Het aan- tal keren dat ik in een week de supermarkt binnen treedt overtreft vele malen die van de drank/Gall winkel. In ge- dachten zie ik de keurmees- ters in de Schiedamse jene- verstokerij het borrel glaasje ter hand nemen en de jene ver in de mond werpen, het daar laten wellen en inbran- den zoals een 00m van mij vroeger in Noordwijk, mijn geboorteplaats zijn laat- ste borrel in het cafe in z'n mond liet glijden en het pas doorslikte als hij thuis was, 10 minuten reistijd. Ik houd niet van jenever, wel van vis. De enige overeenkomst is dat het allebei producten zijn die in onze mond ver- dwijnen. Loop ik in Vlaar dingen langs de Westhaven- kade langs de winkels met de restanten van de visserij attributen, dan voel ik weer diezelfde warmte en zilte lucht als vroeger in Noord wijk, van oudsher een vis- sersdorp. Alsof ik ga emi greren neem ik afscheid van Schiedam, van de branders- feesten en van de geur van jenever die overal in woord en beeld waakt over de Schiedammers en hun stad. FREERK DUINDAM maasstad Waterweg weekbladen wmmmtmmmm MSdAjairaaw qatzzaam Mijn verzameling REGIO - Toen Arie Mol uit Brielle in 1965 aan het werk was langs de Nieuwe Wa terweg, vond hij een mooie bolvormige wijnfles. „Ik vond hem zo mooi dat ik hem bewaard heb. Zo is mijn verzameling begon- nen." Inmiddels heeft Arie in een loods op de boerde- rij van zijn zoon in Vierpol- ders tienduizend verschil- lende flessen verzameld. En nog eens tweeduizend ver- schillende bierglazen. Hij loopt alle rommelmarkten en beurzen in de regio af. „Daar vind je soms voor een habbekrats een kist glazen. Soms ga ik 00k naar beur zen in Ahoy, Zeelandhallen of de Brabanthallen." Vroeger vond Arie nog wel eens bijzondere flessen langs de waterkant. „Maar nu zit alles in plastic. En schepen mogen 00k niks meer overboord gooien." Arie verzamelt flessen in verschillende modellen en kleuren. „Blauwe flessen zijn een tijdje in de mode geweest. En in de jaren ze- ventig verfden veel mensen flessen, bijvoorbeeld paars", weet Arie Mol. „Maar fles sen van 6cht gekleurd glas vind ik het mooist." Van de bierglazen vindt hij de stenen pullen met dek- seltje het meest interessant. „Door dat dekseltje blijft de smaak goed", vertelt Arie, die opmerkelijk genoeg zelf geen alcohol drinkt. „Maar ik weet wel alles van bier! Bij de vijftienduizend brou- werijen in ons land worden maar liefst 775 soorten bier gebrouwen. En daar zijn al- lemaal aparte glazen van." In zijn loods in Vierpolders heeft Arie Mol een muse umpje ingericht van zijn verzamelingen. „Ik geef 00k nog in klederdracht demon- straties 'zeis haren' - een agrarisch beroep van zestig jaar geleden - op braderieen en oogstfeesten." Prikbord Column van de week Maasstad Weekbladen zoekt lezers die het leuk vinden om columns te schrijven. Er zal vanaf nu namelijk iedere week een lezerscolumn worden geplaatst op de positie linksboven op deze lezerspagina. Iedereen kan meeschrijven over welk onderwerp dan ook. Met als enige voorwaarde dat de column maximaal 275 woorden mag tellen. Daarnaast moet het stukje uiterlijk dinsdagmorgen om 9.00 bij de redactie binnen zijn. Het e-mailadres waar de columns naar toe kunnen worden gestuurd is: waterweg@maasstad.nl. Schroom niet, ontdek je talent en misschien staat jouw column volgende week in de krant. Succes! Verzamelaars Voor de rubriek 'mijn verzameling' zijn wij op zoek naar mensen met een bijzondere verzameling. Kent u een unieke verzamelaar of heeft u zelf een collectie, dan zien wij uw mail graag tegemoet. Stuur een beschrijving van uw verzameling en uw contactgegevens naar waterweg@maasstad.nl en wie weet staat uw verzameling binnenkort op deze pagina. Stuur foto's in Voor de rubriek 'mijn foto' zijn wij op zoek naar leuke, mooie foto's gemaakt door lezers bijvoorbeeld met het thema feestdagen (Sinter- klaas) of een mooie natuur foto. Iedereen maakt wel eens een foto waarvan hij/zij denkt 'eigenlijk zouden meer mensen die moeten zien'. Door de foto op te sturen naar waterweg@maasstad. nl is het niet ondenkbaar dat de foto ook daadwerklijk op deze pagina wordt geplaatst. Wij zien deze lezersbijdra- gen in ieder geval graag te gemoet. Mijn mening Wilt u uw hart even luchten? Stuur dan uw brief onder vermelding van 'Mijn me ning' naar waterweg@maas- stad.n maasstad lezerspanel maar weer eens met een gezegde te komen: „Een ge- waarschuwd mens telt voor 2!" Als de weerman voor- ziet dat het erg slecht weer wordt, dan kan het absoluut geen kwaad om zo'n alarm af te kondigen. Mocht het alsnog meevallen, dan is dat ook 'weer' mooi meegenomen. HANS BOUMAN - Is er een hote- metoot van de ANWB voor nodig om mij te vertellen dat de kans op ongelukken, of files groter is bij slecht weer? Ik ben nu ook weer niet zo imbeciel dat ik me dat zelf niet had kunnen bedenken. lijk. Zondag was het weer 'ge- vaarlijker' dan maandag. Toch had je hier niet de on gelukken mee voorkomen, een ongeluk zit immers in een klein hoekje. DIT VAN DER KNAAP - Door de techniek van vandaag de dag is het toch al enkele dagen tevoren te voorzien dat je misschien een alarm af moet geven?! Ik ben dus een voorstander van een landelijke campagne om te waarschuwen voor ge- vaarlijke weersomstandig- heden. En dan ruim op tijd. in beeld woensdag 26 november 2008 - WX92 In deze rubriek besteedt Maasstad aandacht aan verzamelaars uit de regio. Deze week vertelt Arie Mol over zijn verzameling flessen en glazen. In een loods op de boerderij van zijn zoon in Vierpolders heeft Arie Mol een museumpje inqericht met zijn verzameling flessen en glazen. Foto: w« van Baien Deze foto, waarbij de Rotterdamse zwaan zijn kop boven de mist uitsteekt, is vorig jaar gemaakt door een lezer vanuit het Dijkzigt. Ook een mooie sfeer-, weer- of natuurfoto? Stuur deze dan naar waterweg@maasstad.nl PETRA H. VAN LANGEVELD - Om YENICE JONGEJAN - Ja, natuur- Steeds meer pieten en pietjes bevolken in deze tijd van het jaar het straatbeeld, zoals deze vastqeleqd door Henk Eland. Ook een leuke Sinterkiaasfoto? Mail hem dan naar waterweg@maasstad.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 51