E Maasstad weekbladen trekt de haven in Pi M Zv Ba Tri J* - Reageren m In 2009 starten wij met onze themapagina "in de haven" vandaag alvast een voorproefje Rotterdamse glorie in zwaar hijsen Ze behoren tot de wereldleiders in de offshore als het gaat om zwaar transport en hijsen. Jumbo Offshore in Rotter dam met Richard Krabbendam als 'heavy lift specialist' en bouwer Huisman in Schiedam met president-directeur Joop Roodenburg. In eendrachtige samenwerking hebben ze het zwaar transportschip Fairplayer van Jumbo Shipping opge- leverd. Een reportage. Door Hans Roodenburg Eindelijk eens iemand die het verschil tussen de reele economie en de fictieve geld- stromen plastisch kan uit- leggen. „Sam verkoopt aan Moos een blikje sardines. Moos verkoopt het door voor 20 procent meer. De daarop volgende handelaar doet er weer 45 procent op. Totdat de laatste handelaar het blik je open maakt en merkt dat de sardines hartstikke verrot zijn. Commentaar van Sam en Moos: Maar het was toch mooie handel en we hebben allemaal lekker verdiend." Zo is het volgens Richard Krabbendam 00k met de kre- dietcrisis. „Alle hedgefunds en financiele instanties wa- ren knap aan het schuiven en handelen met geld en waar- depapieren die flink ston- ken, maar niemand durfde die open te maken. Op een gegeven moment kwam de aap uit de mouw en was de wereld in de problemen." De specialist van complexe hijs- en transportprojec- ten heeft dan 00k veel meer waardering voor de reele economie met bedrijven als Jumbo, Huisman en scheepswerven die zichtbare 'dingen' maken. „Bij Jumbo Shipping vervoeren we iets van A naar B. Een scheeps- werf maakt een schip. Huis man ontwerpt en bouwt een installatie om pijpleidingen te leggen. Dat alles is geen gebakken lucht! Ik had ge- hoopt dat de wereld na de internetbubble wel genezen was en de snelle jongens in maatpakken gewoon weer MWMK* "3r Met de speciale liereninstal- latie kan materieel voor de offshore tot 2500 meter wa- terdiepte worden geplaatst. Richard Krabbendam is speci alist in hijswerk. eens de koe bij de horens gingen vatten." Genoeg over de kredietcri- sis. Terug naar de business van Krabbendam, zoals het optuigen van de Fairplayer tot een zwaar transportschip dat 00k voor klussen bij de miljardeninvesteringen in de olie- en gaswinning op zee kan worden ingezet. Bouwer Huisman in Schie dam van zware kranen en speciale pijpenlegtorens be- hoort inmiddels tot de kop- lopers in de wereld in dit offshore segment. Krabben dam: Huisman heeft ons altijd volledig gesteund in onze aspiraties en kwam 00k met het idee diep waterlieren in het ruim van het schip te plaatsen waarmee tot 2500 meter waterdiepte kan wor den gei'nstalleerd. Dit is door Jumbo Offshore samen met Huisman verder ontwikkeld. Wij als Jumbo hebben daar patent op." Krabbendam heeft 00k ja- ren samengewerkt met 'mijn goede vriend en collega' Joop Roodenburg van Huis man in het ingenieursbureau Itrec (International Trans port Rigging Engineering Consultants) dat is samen- gevoegd met Huisman. „Als partner van Joop probeerde ik mastkranen aan klanten in de offshore te verkopen. Ik werd eigenlijk uitgelachen met mijn nieuwe kraan. 'That is not a crane, that is a light tower', waren vaak de reac- ties. Inmiddels weet men wel beter. Een groot aantal op- drachten later bouwt Huis- man thans de eerste 5000 tons mastkraan voor Nor dic Heavy Lift. Een Ameri- kaanse concurrent moet nu If Gloriel: Het nieuwe zwaar transportschip Fairplayer mocht even pronken bij de Erasmusbrug zijn eerste 1200 tons mast kraan nog bouwen. Ik ben benieuwd hoe dat afloopt." Huisman en Jumbo kunnen met verschillende patenten die hun vindingen bescher- men niet achterover leunen. Krabbendam: „Innovatie, steeds nieuwe dingen beden- ken en blijven ontwikkelen zijn de enige en juiste manier om in deze industrie voorop te blijven kunnen lopen." De nieuwe generatie 'Hol lands Glorie' in Rotterdam staat volgens Krabbendam 'met zeer kundige en er- varen mensen'. Dankzij de groei van de bedrijven is het steeds moeilijker om aan personeel te komen. „Huis- man heeft net als Jumbo een groot tekort aan gemo- tiveerde en kundige ingeni- eurs. Daardoor duurt het be- slissingstraject voor nieuwe investeringen soms langer dan gewenst. Jumbo is een financieel gezond bedrijf en biedt volop carrierekansen aan ambitieuze jongeren die de juiste mentaliteit en inte- resse tonen!" Jumbo Offshore is de werk- maatschappij die materieel voor de olie- en gaswinning op zee transporteert en in- stalleert. De moedermaat- schappij is de rederij Jumbo Shipping, die 40 jaar geleden is opgericht door de thans 86 jaar oude Hans Kahn van het Rotterdamse familiebe- drijf Kahn Scheepvaart. Zijn zoon Michael Kahn leidt nu het bedrijf. Volgens Krabbendam is hij de drijvende kracht geweest achter de beslissing om te investeren in vier nieuwe zwaar transportschepen uit de zogenoemde J-klasse. De Fairplayer is de derde in de reeks. „De beslissing over de Foto: Jumbo investeringen in de schepen is net genomen na de inter netbubble. Dat was best een grote gok. Door het wedden op meerdere paarden, het opzetten van een offshore- poot, is dat een groot succes geworden." Aan de afbouwkade bij Huisman in Schiedam zijn de zware kra nen op de Fairplayer geinstalleerd. Foto: Jumbo De Rotterdamse haven krijgt in 2009 een promi- nente plek in Maasstad weekbladen. Iedere week vindt u dan de pagina 'In de haven' in uw krant. Deze week alvast een voorproefje! Natuurlijk is er veel aan- dacht voor alle bedrijvig- heid in en om de havens, er gebeurt op dat gebied zoveel bijzonders in onze regio. Daarbij kiest Maas stad weekbladen vanzelf- sprekend voor de mense- lijke maat. Veel aandacht dus voor mensen die op z'n Rotterdams de handen uit de mouwen steken. Speciale aandacht zal er op 'In de haven' 00k zijn voor schepen en speciale transporten, voor bouwen, ibH i4b nev nsois t voor wonen aan het water en voor recreeren. Speci ale aandacht dus voor de identiteit van de haven- stad bij uitstek. We zijn niet voor niets een Rotterdamse krant. We maken 'In de haven' voor u maar veel liever nog maken we hem samen met u! We zijn meer dan ge'in- teresseerd in uw tips, uw ervaringen, uw verhalen etl anekdotes en uw foto's van en over de havens. Stuur uw bijdragen naar Maas stad weekbladen, Post- bus 1162, 3000 BD Rot terdam o.v.v. 'In de haven'. Mailen kan natuurlijk 00k: e.meijer@maasstad.nl W£ VLA gin 13 tati sta in i ma Ion mo spc aar Via uit: gel< on( WW tiel VLA ers gen 1/8 Cuj 8-7 per nor de te Via mo laaj laal zelf Via 3k( atie vie! Eer get< ma; dat de 1 SCHI moi zate voo lesl zicf bes zelf re sne na 1 en voo dan de 1 wee dur VLA/ zate jeuj pen tale 18.C Wes titel dat Roa van pari op r peti gini bels SCHI ner besl elka die kan: Mas nen voet uit i inte min (oefi zich plar lega December 2008

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 28