'Vroeger bonden de mensen botten onder' Pure nostalgie Bedankt 'Zos-Radior 'Heerlijk dat we eindelijk weer eens konden schaatsen' Schaatsen met zonsondergang Mijn verzameling maasstad VatGrWGQ woensdag14januari2009-WX92 weekbladen Afgelopen weekend kroop het 'Hollands bloed' mij weer door de aderen. Normaal gesproken heb ik helemaal niets met het 'Hollandse ge- voel'. Het oranjegevoel en de voetbal kunnen me bijvoor- beeld gestolen worden. Maar toen ik afgelopen zon- dag op mijn antieke kunst- schaatsen een rondje over Wat kan een weekje natuurijs een hoop goedmaken! het ijs schaatste en al die schaatsende mensen en kin- deren om me heen zag, kreeg ik het helemaal warm van binnen. Warm kreeg ik het ook van het heerlijke zonne- tje dat ook nog eens scheen, van de gluhwein, de warme chocolademelk en de heer lijke kop erwtensoep. Ik voelde me ineens weer een 'gezonde Hollandse meid' met de koublosjes op de wangen. Ik moest denken aan die delftsblauwe tegel- tjes met die oer Hollandse tafereeltjes. Het kwam er heel dichtbij dit weekend. Jong en oud hebben volgens mij intens genoten van het heerlijke winterweer. Mis- schien was het precies wat we nodig hadden in Neder- land. Ik wel in ieder geval! Even geen kredietcrisis, even geen undercover-el- lende op televisie, even geen trieste verhalen, maar lek- ker een frisse neus halen op het ijs, pure nostalgie! En voor zover ik kon zien hadden de schaatsers veel lol en lieten ze elkaar de ruimte. Een enkeling fietste zelfs op het ijs of lieten de hond uit. Wat kan een weekje natuur ijs een hoop goedmaken! REGIO - Je zou er eerder een in Friesland verwachten, maar ook hier in de regio, in Naaldwijk om precies te zijn, staat een schaatsmu seum. „De mensen zijn hier zo gek van schaatsen dat er een museum moet komen", citeert Coby Verbeek haar wijlen echtgenoot die het Westlands Schaatsmuseum begon. Het was in 1956, stelt Coby Verbeek, nu voorzitter van het museum. „Mijn man ging naar de smid om zijn schaatsen te laten slijpen. Daar zag hij een oud paar schaatsen hangen en hij vroeg de smid wat die er mee van plan was. Neem ze maar mee, zei de smid." En dat was het begin. Inmiddels is de gehele col- lectie uitgestald in een boerderij in Naaldwijk. Een mooi overzicht van de schaats door de tijd. Want wie dacht dat de Friese doorloper ouderwets is, zou eens moeten gaan kijken naar de botten die mensen heel vroeger onderbonden om zich sneller over het ijs te kunnen voortbewegen. „We gingen vaak de mar ten af. Altijd vond hij wel weer wat nieuws, een ander merk, of dan zat er net weer een ander knopje op." Een bijzonder exemplaar is de Zwanenschaats: een schaats met de kop van een zwaan a^n de voorkant. „Echt iets voor rijke mensen vroe ger", weet Coby. „Hoe rij- ker je was, hoe sierlijker de schaats." Toen haar man ziek werd en overleed zette Coby samen met een ploeg vrijwilligers het museum voort. Iedere woensdag en de laatste zon- dag van de maand is het ge- opend. Een aanrader voor iedereen die, nu de dooi een feit is, nog geen genoeg kan krijgen van schaatsen. www.westlands-schaats- museum.nl Prikbord Mijn mening Zaterdag ging ik even naar de Nieuwjaarsreceptie 'Zos-Ra- dio'. Aangekomen bij de studio heerste al een fijne sfeer van ge- zelligheid en ik kreeg het gevoel in een hechte groep van ge- dreven vrijwilligers beland te zijn. Dat bleek ook wel tijdens de gesprekken over de ziekenom- roep, die ik met deze mensen voerden die zo ontzettend veel tijd aan hun geliefde 'Zos-Radio' gaven, en nog meer vrije tijd willen geven. Maar de middelen zijn daarvoor niet altijd toereikend. Ik kreeg een voldaan en trots gevoel door deze kennisma- king met deze fantastische vrijwilligers van de 'Zos-Radio'. Waar Schiedam zich toont in mensen die van hun stad hou- den en het uitdragen op de achtergrond, waar de bestuur- ders meer kennis van moeten nemen. Na afscheid genomen te hebben keerde ik weer huiswaards. Bedankt 'Zos-Radio', tot gauw. Mijn verzameling Voor de rubriek 'mijn verza meling' zijn wij op zoek naar mensen met een bijzondere verzameling. Stuur een be- schrijving van uw verzame ling en uw contactgegevens naar waterweg@maasstad. nl en wie weet staat u bin- nenkort op deze pagina. Column van de week Maasstad Weekbladen zoekt lezers die het leuk vinden om columns te schrijven. Ie dere week plaatsen wij een lezerscolumn op de lezers- pagina. Iedereen kan mee- schrijven over welk onder- werp dan ook. Met als enige voorwaarde dat de column maximaal 275 woorden mag tellen. Het e-mailadres waar de columns naar toe kunnen worden gestuurd is: water- weg@maasstad.nl. Succes! maasstad lezerspanel vooral een mooi gezicht, met z'n alien op de vaart! Ik heb zelf niet geschaatst maar wel genoten van de pracht en praal van dat mee kwam met de kou! ARTHUR BOELSMA - Mijn klein- zoon Luke kan nu een beetje krabbelen! Samen op de fiets naar de Rottemeren. Wij waren er in een kwartier- tje. Een buurman per auto 2 uur! Opa sinds lang weer op de schaats, hij voor het eerst. Feest natuurlijk. Iedereen enthousiast en aardig. Het mag van mij weken vriezen. Goed voor het humeur! TRUDY BERENDS - Zeg dat wel! Hoewel ik niet meer schaats heb ik vanaf mijn balkon een mand laten zakken met koek en zopie. Gretig aftrek natuurlijk en heel gezel- lig. Jammer dat het zo kort duurde. En gelijk overal fi les in het land. Wat zijn we toch een klein landje en wei- nig allochtonen op het ijs te vinden. JOKE TACOMA - Zelf schaats ik al decennia niet meer, veel te bang om wat te breken. Ik ben niet zo lenig meer, nooit geweest ook. De plaatjes van schaatsende mensen vind ik prachtig. Net als het witte landschap. Dat zal ik mis- sen, nu is alles weer donker en zwart. Op naar de lente, dat is nog veel leuker dan schaatsen. lezers in beeld A YOLANDA In deze rubriek besteedt Maasstad aandacht aan verzamelaars in de regio. Deze week een verhaal over het Westlands Schaatsmuseum. Inmiddefs is de gehele collectie uitgestald in een boerderij in Naaldwijk. Een mooi over' zicht van de schaats door de tijd. Foto: Westlands Schaatsmuseum Veel mensen namen het er nog even van afgelopen zondag op de voorlopig laatste schaatsdag, zo ook op de Vlaardingse Vaart. Frans Krijgsman legde de ijspret vast op foto. Ook een leuke foto? Mail deze dan naar: waterweg@maasstad.nl GERHARD DE K0K YENICE JONGEJAN - Het was Sander Schenkel uit Vlaardingen maakte zaterdag deze mooie foto van een schaatster met ondergaande zon op de eerste vliet nabij de Broekpolder. Ook een mooie foto mail deze naar: waterweg@maasstad.nl

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 17