Wat wil je later worden? MBO'ers kiezen 'BOL' of 'BBL' Bachelor of Master Leren en werken op het HBO maasstad Schoolkeuze nl, www.kiesjestudie.ril, Niets is minder waar. A1 in de tweede klas van het vm- bo en in de derde klas van het havo/vwo/gymnasium moeten leerlingen een pro- fielkeuze maken, die nodig is voor hun toekomstige be- roepsvorming. Het bezoe- ken van voorlichtingsdagen is daarbij vaak doorslagge- vend. Komende maanden openen vele mbo's, hbo's en universiteiten hun deuren om de leerlingen wegwijs te maken in het gigantische aanbod. Voor veel jongeren komt die vraag eigenlijk te vroeg. Na amper een jaar het vak eco nomic, natuur- en scheikun- de gevolgd te hebben, worden zij geacht een profielkeuze te maken die hun studierich- ting later behoorlijk zal be- invloeden. Door middel van profielkeuzelessen, het ma ken van studiekeuzetestjes op internet en orienterende werkbezoeken aan mbo, hbo en/of wo-opleidingen, kiezen leerlingen in overleg met hun schooldecaan halverwege het schooljaar een profiel. Meestal krijgen de leerlingen vanaf havo 4/5, vwo 5/6 en vmbo-4 een concreter beeld over een vervolgstudie en bezoeken dan 00k zelfstan- dig voorlichtingsdagen. Te- genwoordig worden die ge- durende het hele jaar geor- ganiseerd, zowel voor vroege als voor late beslissers. Leer lingen die geen keuze kun- nen maken kunnen proef- studeren, workshops volgen of een dag meelopen met een student. De school geeft leer lingen hiervoor vrijstelling. Ook een bezoek aan de Stu- diebeurs in de Jaarbeurs van Utrecht in oktober maakt deel uit van de beroepsori- entatie. Hier zijn bijna alle nationale en internationale opleidingen vertegenwoor- digd op het gebied van mbo, hbo en wo. Studenten maken leerlingen wegwijs en helpen hen met het maken van een afspraak voor een oriente- rend bezoek. Als je vooraf bepaalt welke opleidingen je in ieder geval wilt bezoeken, houd je nog voldoende tijd over om je verder te oriente- ren. De jaarlijkse Skills Mas ters en Arbeidsmarkt in Ahoy Rotterdam is het evenement voor vmbo'ers, mbo'ers en jonge werkzoekenden om al- les te weten te komen over opleidingen, beroepen en ac- tuele vacatures. Het bijwonen van voorlich- tingsevenementen is belang- rijk. De sfeer, de docenten en de studenten zijn vaak doorslaggevend om voor een bepaalde opleiding te kiezen. De keuze voor een studierichting moet de leer- ling zelf maken. Door het gigantische aanbod van op leidingen wordt de keuze wel steeds moeilijker. Met een gedegen voorbereiding en met behulp van gesprekken met schooldecanen, ouders en opleidingsinstituten, zal de keuze voor iedere leerling langzaam maar zeker helder worden. Een bacheloropleiding op het hbo is een be- roepsvormende opleiding van vier jaar (soms een verkort traject van drie jaar), waarna je de titel Bachelor of Arts (BA) ontvangt. Een bacheloropleiding op de universiteit is breed, academisch vormend en duurt drie jaar. Elke bachelor mag direct of na een aantal ja- ren een wo-masteropleiding volgen, die een tot twee jaar duurt. Na het behalen van een masterdiploma ontvang je de titel Master of Arts (MA) of Master of Science (MSc). Ove- rigens worden steeds meer masteropleidin- gen in het Engels aangeboden. De Neder- landse titels blijven daarnaast onverkort van kracht. Veel leerlingen die nog niet weten wat ze la ter willen worden, kiezen vaker voor een ge- nerieke studie, zoals ecohomie en rechten, dan voor een specialistische opleiding, zoals techniek en medicijnen. Proefstuderen geeft leerlingen uit 5/6 vwo de mogelijkheid tij- dens een of twee dagen kennis te maken met een studie door een uitgebreid programma te volgen met cases en opdrachten. Niveau's en toelatingseisen: - Assistentenopleiding (duurt 1 tot 2 jaar): vooropleiding niet noodzakelijk. - Basisberoepsopleiding (duurt 2 tot 3 jaar): toelating met vmbo-basis beroepsgerichte leerweg - Vakopleiding (duurt 2 tot 4 jaar): toelating met vmbo- theoretische, gemengde of ka- derberoepsgerichte leerweg of een over- gangsbewijs naar 4-havo/vwo. - Middenkader- of specialistenopleiding (duurt 3-4 jaar): vooropleiding vmbo- theoretische, gemengde of kaderberoeps- gerichte leerweg of een overgangsbewijs naar 4-havo/vwo. Leerwegen: Je kunt kiezen voor leren op school (BOL) of leren in de praktijk (BBL). Kies je voor een Beroepsopleidende Leerweg zit je vijf da gen per week op school en loop je daarnaast 20-40 weken (onbetaald) stage. Je hebt dan recht op studiefinanciering. Kies je voor een Beroepsbegeleidende Leer weg, dan kies je voor de combinatie leren/ werken. Dan werk je vier dagen per week bij een bedrijf en zit je een dag per week op school. Je ontvangt een leerling-salaris en vaak betaalt de werkgever je opleiding. Je hebt dan geen recht op studiefinanciering. Een niveau-4 diploma geeft toegang tot het hbo. Sectoren: Opleidingen in de sectoren Zorg en Welzijn, Techniek en Economie kun je volgen bij een Regionaal Opleidings Centrum (ROC). Op leidingen voor de sector landbouw kun je volgen bij een Algemeen Opleidings Cen trum (AOC). Daarbij horen ook opleidingen op het gebied van plant- en dierverzorging, groene vormgeving, voeding, natuur, re- creatie en milieubeheer. Er zijn scholen die zich richten op een branche, zoals bijvoor- beeld de grafische sector of de scheepvaart en logistiek. Alle mbo opleidingen combineren leren op school met leren in de praktijk. Om een zo goed mogelijke aansluiting te garanderen op de arbeidsmarkt onderhouden zij contacten met het regionale bedrijfsleven, gemeenten en maatschappelijke organisaties. Steeds meer leerlingen kiezen voor een duale leerweg. Voor sommige leerlingen is deze leerstijl aantrekkelijker dan leren uit boeken. Een ander voordeel is dat je werk- ervaring opdoet en daardoor beter voor- bereid op de arbeidsmarkt komt. Bij duaai studeren moet je je zowel op de werkplek als bij de opleiding volledig inzetten. De studie duurt gemiddeld een half jaar lan- ger omdat je naast je opleiding bijna een full time baan hebt. Er zijn verschillende vormen van duaai onderwijs. Je kunt af- wisselend een half jaar werken en een half jaar studeren, na de propedeuse drie dagen per week werken en twee dagen per week studeren of een/twee jaar een voltijdstudie volgen, waarna je twee jaar de duale vari ant volgt. De duale leervorm is ook populair bij werk- nemers op mbo-niveau, die zich willen bij- scholen tot hbo'er. Als je duaai studeert kun je in aanmerking komen voor studiefinan ciering, maar daarbij valt je salaris bij de werkgever wel onder de bijverdienregeling. Relevante informatie over dit onderwerp is te vinden op: www.studiebeurs.schoolweb. ill, www.skillsmaster. studiekeuze123.nl, www.werkeninhetmbo.nl. Misschien lijkt de keuze van een studierichtinq na het voortqezet onderwijs noq ver weq. Met inqanq van 2002/2003 is de bache- lor-masterstructuur in alle opleidinqen van het hbo en wetenschappelijk onderwijs doorqevoerd. De opleidinqen zijn daardoor internationaal erkend en beter verqelijk- baar. Alle opleidinqen bestaan teqenwoor- diq uit een bachelor en een master. Het Middelbaar Beroeps Onderwijs kent vier niveau's, twee leerweqen en vier sectoren. Ook in het hbo-onderwijs kun je kiezen voor de combinatie werken en leren. Er worden al zo'n 550 opleidinqen duaai aanqeboden. De verdelinq werken/le- ren verschilt per opleidinq, maar samen vormen ze een studiebelastinq die over- eenkomt met een voltijdopleidinq. Duaai leren is veel meer dan staqe lopen. Je krijqt een opdracht vanuit school die je op je werkplek uitvoert. De werkervarinq die je hierbij opdoet komt teruq in de op leidinq en bepaalt een qroot deel van de benodiqde studiepunten.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 14