Kindermishandeling niet herkend stad de doelen Meer pubers aan de Win een Vacansoleil reischeque i S Speciaal onze lezers Unieke lezersaanbieding CARAVANS cor olie stad www.marcoleer.nl MARCO I I I I 0909 - 50 50 344 maasstad weekbladen Gezond en wel weekbladen MET 9,- KORTING NAAR MET METROPOLE ORKEST MET CHICO ClSAR Speciaal voor lezers Maasstad: 9,- korting Kindermishandeling wordt alleen herkend als patienten of begeleiders dit op eigen initiatief melden. Dat meldt het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde in een onderzoek naar de herken- ning van kindermishande ling. De onderzoekers trekken flink aan de bel om huisart sen ervan te doordringen dat het signaleren van kin dermishandeling zeer be- langrijk is. Dit biedt het kind een grotere kans om verdere mishandeling tevoorkomen. Van de 368 bestudeerde kinderen werd 21 procent psychisch mishandeld, 18 procent affectief verwaar- loosd, 12 procent lichame- lijk verwaarloosd, 8 procent lichamelijk mishandeld en 2 procent seksueel misbruikt. In een periode van 5,5 jaar waren 193 van deze kinde ren bij elkaar 709 keer op de huisartsenpost geweest. Vol- gens experts waren 24 con- tacten (bij 20 kinderen) zeer verdacht voor mishandeling en 82 mogelijk verdacht. De dienstdoende huisartsen herkenden de mishandeling alleen als die door het kind, ouders of politie zelf gemeld werd. Huisartsenpost Op de huisartsenpost ko- men in verhouding meer kinderen dan bij de eigen huisarts tijdens de kantoor- uren. Zo gaat het bij 28 pro- cent van de contacten in de avonduren om kinderen, te- genover gemiddeld 7 procent overdag. Daarnaast biedt de huisartsenpost een betrek- kelijk anonieme omgeving voor ouders om hulp te vra- gen. Om die reden is op de huisartsenpost de kans gro- ter om kindermishandeling te herkennen. Zo zijn er enkele aanwijzin- gen waaraan artsen moge- lijke mishandeling kunnen herkennen: veelvuldig be- zoek aan de huisartsenpost of spoedeisende hulp, een verhaal van het kind dat niet overeenkomt met dat van de ouders, een groeiachter- stand of slechte uiterlijke verzorging, angst om zich uit te kleden en afdrukken van voorwerpen op het li- chaam en het voorkomen van meerdere verwondingen tegelijk. Het gebruik van de pil door puberende meisjes (van 10 tot 17 jaar) neemt gestaag toe. Verstrekten de Neder- landse apotheken in 2000 per 1.000 pubermeisjes 300 keer een pilrecept, in 2008 waren dat er 400. In dat jaar waren meer dan een op de zes pubermeisjes aan de pil. De leeftijd van een puber- meisje dat aan de balie van de apotheek de pil afhaalt, is gemiddeld 16,1 jaar. Deze gemiddelde leeftijd is sinds 2000 ongewijzigd. Het aan- tal pubermeisjes dat de pil gebruikt, is in die jaren wel toegenomen. In 2008 waren er ruim 400 verstrekkingen per 1000 pubermeisjes te- genover ruim 300 in 2000. Omdat het aantal meisjes in deze leeftijdgroep in die ja ren vrijwel gelijk gebleven is, gebruiken in 2008 absoluut gezien wel meer jonge meis jes de pil dan in 2000. Ook is een steeds groter deel van het totale aantal verstrek kingen van de pil bestemd voor pubers. In 2008 werd van de bijna 3,4 miljoen ver strekkingen 8,7 procent ver- strekt aan meisjes van 10 tot 18 jaar, terwijl dit in 2000 nog 5,8 procent was. De toe- name van dit percentage is niet alleen te verklaren-met meer gebruik door pubers, maar ook met minder ge bruik door volwassen vrou- wen. In 2008 waren er 130.000 pubermeisjes die de pil heb- ben gehaald bij de openba- re apotheek. Dit komt erop neer dat een op de 5,5 meis- jes in de leeftijd van 10 tot 18 jaar aan de pil is. Het aantal meisjes in de leeftijd van 10 tot en met 12 jaar die orale anticonceptiva gebruiken, is verwaarloosbaar klein. Van de 13-jarigen slikt 2 procent de pil, terwijl dat bij de 17- jarigen is opgelopen tot zo'n 60 procent. Het maximum van het pilgebruik ligt rond de leeftijd van 21 jaar. www.corolie.nl GOED DOEL puzzel UW LEREN BANKSTEL WEER ALS NIEUW! BEL 0186-603268 VOOR PRIJS0PGAVE T T t.w.v. 400,- Zo doet u mee! service journaal woensdag 11 februari 2009 - TX96 De opzwepend-zwoele Brazili- aanse songs van Chico Cesar zijn te horen op festivals en podia overal ter wereld. Met het Metro pole Orkest onder leiding van de viervoudge Grammy Award- winnaar Vince Mendoza komt hij nu naar de Doelen. Brazilie is een smeltkroes van Indiaanse, Europese en Afri- kaanse culturen, door de zon versmolten tot een levenslustige, muzikale mix. In de muziek, maar ook in de podiumpresentatie van Chico Cesar zijn al deze invloe- den terug te horen en te zien. Hij varieert vrolijke nummers met beeldschone, ingetogen ballades. Aansluitend gratis afterparty met salsaworkshop en live Braziliaanse muziek. Bestei nu kaarten o.v.v. "Maasstad-Lezersactie"en betaal slechts 30,- i.p.v. 39,-. Kassa de Doelen 010 2171717, dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur. Vrijdag 20 februari 2009, 20.15 uur Concert- en congres- gebouw de Doelen www.dedoelen.nl Concert- en congresgetxHiw Rotterdam Huisartsen en assistentes herkennen siqnalen van kindermishandeling onvol- doende. Daarnaast vra- gen zij te weinig door om kindermishandeling uit te kunnen sluiten. Huisartsen en assistentes op huisartsenposten herken nen de signalen van kindermishandeling niet. Steeds meer relatief jonge meiden gebruiken de pil, terwijl het gebruik onder volwassen vrouwen juist is afgenomen. F*. Voor nieuwe of gebruikte caravans V NIEUWE M0DELLEN 2009 ZIJN REEDS BINNEN! Weg en Land 23 Bergschenhoek Tel. 010-5217118 weekbladen MARCO LEER B.V. NIJVERHEIDSWEG 31 HEINENOORD familielid ziirivier varf de Donau motorraces in Assen zonder onder- tekening handvat metaal- bewerker boom smekend verzoek inhoudsmaat kleiaarde tijdrekening walkant T 1 T riskant gerecht biologisch afbreeltbaar afval beddengoed 6 soort hert 3 van de reserveren methode Afrikaans zoogdier honingbij planeet munt beneden rund 7 vogel schrijfbe- nodigdheid stuk grond prikkelend 5 net zo min een zekere cjevoel van eigenwaarde T 8 inwendig orgaan insecteneter officieel toegelaten in bedwang 2 deel van een trap 4 Over de uitslagjcan niet_gecorrespondeerd worden. Prijswinnaars ontvangen automatisch schril Vul hier de gevonden letters in en bel het gevonden woord door via 0909-50 50 344. iftfelijk bericht. Heerlijk ontspannen op vakantie met Vacansoleil. U krijgt een vakantiecheque t.w.v. 400,- van Vacansoleil, te besteden aan een welverdiende vakantie. Er.kan een keuze gemaakt worden uit ruim 300 topcampings in 15 Europese landen met luxe stacaravans en ruime comfortabele bungalowtenten welke van alle gemakken voorzien zijn. De cheque is geldig in de maanden april, mei, juni en September. Kijk voor meer informatie op www. vacansoleil. nl of bel naar 0900-9899 (€0,10 p.m.). rbur viacans leil l .imping Holiday Los het Zweedse raadsel op. In de genummerde vakjes leest u de oplossing. Die oplossing kunt u van woensdag 11 t/m dinsdag 17 februari 2009 doorgeven via (70 ct. p.m.). Pallieterburght is een nieuw te bouwen tehuis met dag- en nachtopvang voor ongeneeslijk zieke kinderen die in ziekenhuizen uitbehandeld zijn. Om de ouders te ontlasten kunnen de kinderen hier tijdelijk logeren. Stichting Pallieter doet dit samen met het Sophia Kinderziekenhuis, IJsselland Ziekenhuis, Thuiszorg Rotterdam, De Zellingen en Stek Jeugdzorg. Dit unieke project wordt geheel gerealiseerd door vrijwilligers. Kijk voor meer informatie op: www.pallieterhelpt.nl U kunt zo vaak bellen als u wilt. En wie vaker belt, heeft meer kans... De meeropbrengst van deze actie gaat naar Pallieterburght! De oplossing uit nummer 51: heideveld. Een weekend in een Kuierstee op Rekreatiepark 't Kuierpadtien is gewonnen door: F. Kwekel, Geervliet. ■©2009-puzzel en win services

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 35