Havengebied Rotterdam-Heijplaat krijgt unieke bestemming Grote brand bij Kuwait Petroleum Met de veerboot naar je school op de RDM Campus Gespot: BBC LEER Rotterdams overleg over piraterij Huntsman trapt op de rem "M A c - Het is weer eens wat anders dan met de fiets of metro naar school gaan. Tweehonderd studenten staan maandagmor- gen negen uur kou te kleumen op de steiger van de waterbus Aqualiner aan de Willems- kade. Ze mogen op vertoon van hun collegekaart gratis ge- bruik maken van het nieuwe kleurrijke vervoermiddel dat is ontworpen door oud-studente van de hogeschool en kunste- nares Kwannie Tang. Vanuit de binnenstad is Heijplaat het beste te bereiken over water. Naast de opstapplaats in de Leuvehaven, wordt in de Sint Jobshaven een steiger aange- legd om een snelle verbinding te maken vanaf de locatie Academieplein van de hoge school. Het kost de studenten alleen wel meer tijd dan wan- neer ze nog praktijkles zouden krijgen in het Technopark aan het Academieplein, de voormalige werkruimte van de techniekstudenten. Walter van Gilst, tweedejaars student: "Je bent nu een half uur lan- ger onderweg om op school te komen. Tussen de lessen door is het niet zo erg, 's ochtends vroeg is het vervelender." "En de veerboot gaat maar om de vijftig minuten, als je er dan een mist moet je bijna een uur wachten en heb je een hele les gemist", vult eerstejaars llan Brown hem aan. "Het is wel een aparte locatie. Ik ben er in de introductieweek van de opleiding in augustus geweest. We moesten toen allemaal een helm op omdat ze nog aan het bouwen waren. Ik ben benieuwd hoe het eruit ziet nu het af is." In de 25.000 vierkante meter grote RDM hal zijn kassen gebouwd die dienst doen als praktijklokalen. Eerst alleen voor de opleidingen IPO, Au- totechniek, Bouwkunde en Civiele Techniek van de Ho geschool Rotterdam. Deze stu denten gaan ook meedenken over de verdere inrichting van RDM 'Innovation Dock' en de buitenruimte rond RDM Campus. Onder het mom 'maak van je nieuwe huis, je thuis' staat de eerste lesweek ondergebracht, is dat de drem- pel om verder te studeren na het mbo lager wordt als er als contact is met de vervolgop- leiding. In September verhui- zen ook de studenten van de Academie van Bouwkunst van Hogeschool Rotterdam naar het terrein. Daarnaast is er ook ruimte voor wetenschap- pelijk onderwijs. De TU Delft start op korte termijn met een aantal projecten. RDM Cam pus is een verband tussen Ha- venbedrijf Rotterdam, Albeda College en Hogeschool Rotter dam. Het doel van de samen- werking is het vasthouden en stimuleren van innovatieve technische kennis in het ha vengebied. De bedrijven die zich in de monumentale hal gaan vesti- gen moeten bijdragen aan het behalen van het doel. Door studenten en professionals bij elkaar te zetten op een lo catie ontstaat er een directe verbinding tussen onderwijs en Rotterdamse bedrijvig heid. "Bedrijven mogen zich niet zomaar in de RDM hal gaan vestigen", vertelt Jas per Tuytel, voorzitter van het college van bestuur van de Hogeschool Rotterdam. "Ze moeten een kenniscontract tekenen waarin staat dat het bedrijf opdrachten gaat ge- ven aan de studenten zodat zij praktijkervaring op kun- nen doen." Het terrein wordt het werkgebied voor grote en gevestigde bedrijven, maar ook voor innovatieve starters. Tuytel: "Vijf jaar geleden was het gebied failliet. Het was en- kel nog een nostalgische plek, vergane glorie. Door inzet van het Havenbedrijf, onderwijs- instellingen en investeerders krijgt het oude gebied een nieuwe toekomst. Daarnaast wordt bij de locatie de na- druk gelegd op technologie, innovatie en duurzaamheid. Zo wordt de RDM hal via 160 kilometer vloerverwarming binnenkort op een duurzame manier verwarmd. En alleen innovatieve technologische bedrijven mogen zich op het terrein vestigen." Op dit moment is er een tekort aan techneuten. Met het pro ject en de innovatieve locatie hopen de betrokken partijen techniek spannender te ma ken voor jongeren en meer studenten te trekken. Als containers op een dek staan is het heel moeilijk te achterha- len wat er in de containers zit. Bij de BBC LEER, die op 9 februari Rotterdam aan deed, is in een keer te zien dat de lading bestaat uit casco's van binnenschepen die in China zijn gebouwd. Ze zijn in de Waalhaven gelost en zullen na verder opbouw naar verschillende investeerders gaan die nog brood zien in de bin- nenvaart. Door krapte op de markt waren in de afgelopen ja- ren de prijzen van nieuwe binnenschepen flink opgelopen. Dat heeft ook speculatie tot gevolg gehad. Het is bekend dat sommi- ge schippers/eigenaren nieuwe binnenschepen al binnen enkele weken doorverkochten waaraan zij een 'paar mooie Mercedes- sen' overhielden. Onder druk van de economische teruggang zullen dit soort speculanten zich wel even gedeisd houden. Hoe- veel casco's inmiddels in Nederland zijn afbesteld is niet bekend. De BBC LEER (uit 1990) is een vrachtschip (20.567 dwt) van de Duitse groep BBC Chartering voor projectladingen. De spotter is Roel Zwama van www.worldshipsocietyrotterdam.nl Vertegenwoordigers van rede- rijen hebben in het Maritiem Museum in Rotterdam ge- sproken over het voorkomen van piraterij. In totaal werden vorig jaar wereldwijd 49 sche- pen gekaapt en bijna 900 be- manningsleden gegijzeld. Met name in de Golf van Aden voor de kust van Somalie is het niet pluis. Daar nam de piraterij met maar liefst 200 procent toe. Gelukkig gaan verschillende landen steeds meer samenwerken om de pi- raten te bestrijden. De Amerikaanse chemiereus Huntsman stelt de voorge- nomen uitbreiding van zijn MDI-fabriek in de haven van Rotterdam uit. Reden is dat de bestaande capaciteit voldoen- de is om aan de huidige vraag naar de grondstof te voldoen, aldus Huntsman. MDI wordt gebruikt voor de productie van onder meer schuimen, verf en lijm. Bij raffinaderij Kuwait Petro leum Europoort in Rotterdam Europoort heeft vrijdagavond een grote brand gewoed. De brand ontstond rond negen uur vrijdagavond door nog onbekende oorzaak in een zogeheten ontzwavelingsfa- briek aan de Moezelweg, een unit waar zwavel uit dieselolie wordt verwijderd. Dewaterstof die bij dit proces een rol speelt, kan exploderen als het in aan- raking komt met zuurstof. De brand was rond kwart over elf onder controle. De brandweer liet de brand gecontroleerd uitbranden. Dinsdagochtend heeft er wederom korte tijd brand gewoed bij Kuwait Petro leum. Ditmaal in een fabriek waar aardolie verwerkt wordt. Het is de tweede brand op de raffinaderij in nog geen week tijd. Het vuur brak dolgens het bedrijf dinsdagmorgen rond half negen uit en was een half uur later geblust. Er is volgens een woordvoerder geen gevaar voor de omgeving geweest en ook is niemand op het terrein gewond geraakt. De oorzaak van de brand van dinsdag is nog niet duidelijk. Voor de mi- crofoon van RTV Rijnmond gaf hij toe dat Kuwait Petro leum door deze tweede brand in korte tijd in verlegenheid is gebracht. 1 1 I* r i van de studenten IPO in het teken van het maken van voorstellen hiervoor. Dinsdag 10 maart beginnen de lessen van de technische opleidingen van het Albeda College, waar- voor op dit moment onder andere nog een ultramoderne lasschool wordt ingericht. Een van de redenen waarom de mbo en hbo opleidingen in hetzelfde gebouw worden Redaktie over de bedrijvigheid in de Rotterdamse haven in de haven februari 2009 De voormalige machinehal van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) is omgedoopt tot RDM 'Innovation Dock'. Onder het motto 'Research, Design and Manufacturing' wordt het oostelijk deel van het RDM-terrein, Rotterdam-Heijplaat, ontwikkeld tot een unieke creatieve en innovatieve broedplaats voor technisch onderwijs en bedrijvigheid. Afgelopen maan- dag ging het eerste project op het terrein van start. Studenten van de opleiding Industrieel Product Ontwerpen (IPO) aan de Hogeschool Rotterdam kregen voor het eerst les op de RDM Campus, de nieuwe praktijklocatie voor verschillende techni- sche opleidingen. i«fi I1j c j ROTTERDAM ■r i- Si Tweehonderd studenten mogen op vertoon van hun college kaart gratis mee met de kleur rijke ferry naar Heijplaat. RDM Innovation Dock is een monumentale industriele hal met een minimale hoogte van twaalf meter.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 25