STADSVISIE 20 SCHIEDAM 3D UUbrfSCHIEDAM2D3DNL DOE MEE MET DE GENERATIEGESPREKKEN VERTEL ONS UW TOEKOMSTBEELD RONDREIS PRESENT ATIEWAN gemeente Schiedam entreehal Vlietland Ziekenhuis Wethouder Yorick Haan: "OM BEWONERS BETROKKEN TE KRIJGEN, MOET JE MET ZE AAN DE SLAG" Februari 2009 - 3 Wilt u ook aangeven wat u belangrijk vindt in Schiedam in het jaar 2030? Vul dan een Meedenkformulier in of schrijf wat u wilt BEHOUDEN of WEG wilt hebben op de flipovers bij de Presentatiewand Stadsvisie 2030. U vindt de wand op de volgende plaatsen: 19, 20 en 21 februari: Winkeleentrum Nieuwe Passage 26, 27 en 28 februari: Winkeleentrum Hof van Spaiand 2, 3 en 4 maart: Op uitnodiging van Wethouder Maarten Groene kwam op 5 februari een groep ondernemende Schiedammers bijeen om vrij met elkaar te brainstormen over de toekomst van de stad. Bekend TV- presentator Victor Deconinck leidde de discussie. Wethouder Yorick Haan, diverse raadsleden en betrokken ambtenaren bij de Stadsvisie 2030 waren daarbij ook aanwezig. Hieronder een greep uit de reaches van de deelnemers op uiteenlopende thema's. Binnenstad "De binnenstad van Schiedam knapt de laatste jaren echt op. Ik heb twee maal met de boot van Sinterklaas mogen meevaren. De eerste keer zag die binnenstad er vanaf het water niet uit. De laatste keer vond ik het na de Koemarktbrug opeens een schitterende stad. Wei jammer is dat mensen er de weg niet weten te vinden. Je ziet ze zoeken naar het museum." Beatrixpark "Pak het Beatrixpark aan. Dat staat in Noord bekend als een eng park." "Het park klopt wel, het is de groene long van Schiedam. Maar er moet iets verbeterd worden aan de sportvelden. Die zijn vijftig jaar geleden aangelegd en er is sindsdien weinig aan gedaan." Openbare ruimte "De openbare ruimte is belangrijk. ledereen maakt er gebruik van en de buurten ontlenen daaraan een identiteit. Als we er geld voor hebben, moeten we ook buurtjes opknappen waar mensen heel tevreden wonen en dus zelden klagen Zoals in Woudhoek." Onderwijs "In 2030 moeten we een hoger voorzieningenniveau voor het onderwijs hebben, waardoor scholen hun eigen hoogwaardige functie krijgen in alle wijken. Ik pleit ervoor dat we allerlei voorzieningen integraal aanpakken, liefst op regionaal niveau. Denk aan de bibliotheek, buitenschoolse opvang, peuteropvang, et cetera." Wilhelmiriahaven "In de huidige Wilhelminahaven moeten we geen woningbouw ontwikkelen. Wees trots op je maritieme bedrijven daar en besteed aandacht aan ze. Zorg niet voor onrust door nu over woningbouw te praten in dat gebied. Deze bedrijven hebben een lange scope en willen in de toekomst investeren, in hun en onze toekomst. "In Schiedam vinden hele belangrijke maritieme activiteiten plaats. Men beseft niet wat er op Vijfsluizen en in de Wilhelminahaven gebeurt en wat het belang is voor de stad." "In de Wilhelminahaven liggen grote kansen. We hebben de neer- gang van Wilton en Gusto meegemaakt en dat was vreselijk. Maar we hebben er Heijmans voor teruggekregen. De havenschool van Wilton is er nog steeds. Maak daar gebruik van! Zorg dat je je werkgelegenheid aan het water behoudt." "We hebben gelukkig een paar watergerelateerde bedrijven teruggekregen. En daardoor ook bepaalde typen opleidingen. Water betekent werk! Ouderen en wonen "We hebben een grote groep veertigers en vijftigers met een behoorlijk inkomen die ook over 20 jaar in de oudere wijken willen blijven wonen omdat ze zich daar thuis voelen. Hoe houden we senioren in de wijken met voldoende voorzieningen? We moeten werken aan een goed winkelbestand, bereikbare culturele voorzieningen, kavels voor groepswonen waar mensen iets met elkaar kunnen delen, meer bloembakken en gezelligheid waardoor mensen op straat blijven komen. Als ik oud ben, wil ik niet op achtste etage in een bejaardenhuis terecht komen. Ik wil wel in een seniorenverband met buren wonen of zo. En ouderen moeten blijven kunnen wonen de in de binnenstad. Daar gebeurt wat. Denk ook aan wonen tussen winkels en wonen boven winkels." "Als we samen met bewoners aan de slag gaan, dan kunnen we in de hele stad dezelfde successen boeken als in Groenoord," zegt wethouder Yorick Haan. Hij heeft o.a. bouwen, wonen, verkeer en openbare ruimte in zijn portefeuille. Thema's die in de Stadsvisie- discussies vaak terugkeren. "ledereen heeft een mening over zijn wijk en zijn straat, daar moet je wat mee. De betrokkenheid van bewoners groeit, als je iedereen de kans geeft om vanaf het allereerste plan mee te praten en mee te denken. Alles moet aan de orde kunnen komen. Van parkeerplaats en hondentoilet tot speelplek en van woningtype en prijsklasse tot woonmilieu." Ouderen en wonen Verschillende mensen die meepraten over de stadsvisie vragen zich af of er in 2030 wel genoeg woningen zullen zijn voor de vele ouderen die de stad dan telt. Wethouder Haan ziet een oplossing in levensloopvriendelijke wijken. "Nu wordt er vaak gesproken over zogenaamde levensloopbestendige woningen. Woningen die gemakkelijk aangepast kunnen worden, zodat je er een leven lang kunt wonen. Een mooi concept, maar het is al lang met meer zo dat mensen hun hele leven in hetzelfde huis wonen. Er moeten dus ook speciale starters- woningen zijn, eengezinswoningen en woningen voor ouderen. Wel zie je dat mensen een echte band met de wijk en de buren opbouwen en graag hun hele leven in dezelfde omgeving willen wonen. Dus moet je er voor zorgen dat er in elke wijk voor elke levensfase een huis beschikbaar is. Niet steeds het huis verbouwen, maar een blok of een straat verhuizen. Het kan dan natuurlijk wel gebeuren dat een starterswoning van nu over een jaar of tien geschikt gemaakt wordt om als ouderenwoning te kunnen dienen. Daar kun je in de bouw nu al rekening mee houden." Betrokkenheid vasthouden "Dan is het wel van belang," zegt Haan, "dat we niet alleen naar de huizen kijken. Ook de openbare ruimte moet levensloopvriendelijk zijn. Geen obstakels voor kinderwagens en rollators dus... En ook het voorzieningenniveau moet voor elke groep en leeftijd op orde zijn: dus scholen, winkels en zorg moeten in alle wijken voorhanden zijn. Dat kan de gemeente niet alleen. Ontwikkelaars en andere ondernemers moeten zich daar voor inzetten, maar vooral ook de wijkbewoners kunnen daar een belangrijke rol in spelen. Door nu inbreng te leveren voor de totstandkoming van de stadsvisie, en door betrokken te blijven bij het wel en wee van de wijk." Wat vindt u als oudere belangrijk om voor Schiedam te behouden? En wat wil jij als jongere veranderen en vernieuwen in je stad? Dat willen we graag van (groot)ouders en hun (klein)kinderen horen tijdens de Generatiegesprekken. In een soort Lagerhuis komen ouderen en jongeren tegenover elkaar te staan en mogen ze zich vrij uitspreken over hun wensen voor de toekomst van Schiedam. Victor Deconinck, bekend TV-presentator, leidt de discussie Wilt u ook deelnemen aan de Generatiegesprekken? Mail dan uw gegevens naar reactie@schiedam2030.nl of bel Irma van Diggelen. (010)2191731.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 5