I Kunstenaars als anti-kraak in Korenbeurs Cultureel centrum lijkt natuurlijke bestemming fl Botsing op Matlingeweg Cursus over het geloof ook in Schiedam Mara en Pim zijn de beste voorlezers Helemaal gehad met het Stadserf J Familiedrama Calimucho maasstad Schiedam/wijk&streek weekbladen Krantnetel Ik heb het helemaal gehad met Het Stadserf. Nee, niet het plein voor het Stadskantoor, maar met het stadsgesprek dat maandelijks wordt georganiseerd door de gemeenteraad met de burger(s) van Schiedam. Deze maandag is de kredietcrisis het onderwerp waarover de raad met de burger wil discus- sieren. Of zoals het AD terecht kopte 'het Stadserf staat in het teken van de armoede'. Want het Schiedamse huishoud- boekje staat er niet best voor. De portefeuille is leeg en de reserves zijn op. Boekhouder Siljee (PvdA) heeft het uitgege- ven aan plannen voor het Wennekerpand, investeringen in de zieltogende Hoogstraat en bouw van een Museumkwar- tier met een hotel in de Lange Haven Kerk en een congres- centrum in ruine de Monopole. Nu dat de pot leeg is en een crisis voor de deur staat, waarschuwt hij in de voorjaarsbrief dat er bezuinigd moet worden." Waarop? Nou, dat moet de gemeenteraad maar uitmaken Die zijn immers formeel de baas. Siljee geeft de hete bal door aan de raad die maar moet aan- geven waar het geld (lees bezuinigingen) vandaan moet ko- men. Dat de kredietcrisis een mondiaal gegeven is, blijft moeilijk te vertalen naar de lokale situatie. Daar moet hij als wethouder 'geld' wel het een en ander over zeggen. Nou nee, liever eerst de bal doorgespeeld naar de gemeenteraad. Die namens u en ik alles moeten controleren en zelfs de regie hebben. Nou de raad, zeg maar de politieke partijen, die kij- ken wel uit om zich te branden aan niet-populaire maatre- gelen. Dus eerst maar de bal doorschuiven naar de burgers. Want daar hebben wij het Stadserf voor. Inspraak, democra- tie etc. Maandagavond zitten dezelfde veertig Schiedammers op het Stadserf. De meeste gelieerd aan politieke partij, bewoners- club, ambtenaren of andere rasvergaderaars. Ervoor een raadslid, koning Carnaval, die met een microfoon staat te zwaaien. Geen gewone burger te zien, alleen de hofhouding der politiek. Rasvergaderaars die thuis onder de plak zitten en zich hier uitleven. Met als oppernar Koning Carnaval die iedereen lollig zijn microfoon onder de neus stopt. En de boel rekt tot er pauze is. Een tenenkrommende voorstelling voor een handvol burgers. Gelukkig zijn echte Schiedammers wij- zer en laten hun gezicht niet zien. Die blijven liever thuis on der de plak van de partner. Weg van een weer mislukt Stad serf. Wie wordt de voorleeskampioen? cfi SCHIEDAM - Binnenkort zal ook door de protestantse gemeente in Schiedam de landelijke 'Basiscursus Ge- loven; 7+1 ontmoetingen met God' worden georgani seerd: Ontmoetingen met God; een basiscursus gelo- ven met Bijbelse verhalen. De cursus bestaat uit een se- rie gespreksavonden waarin gesproken wordt over wat geloven in het algemeen is en wat de bijbel en bidden inhouden. Vanaf dinsdag 17 maart zul- len .geregeld, ongeveer elke drie weken, acht avonden worden georganiseerd. De cursus is bedoeld voor men- sen tussen de 20 en 45 jaar en de avonden zijn in prin- cipe gratis toegankelijk. Wel wordt een vrijwillige bijdra- ge gevraagd aan de deelne- mers. De bedoeling is om rond 18.30 uur met een eenvou- dige warme maaltijd te be- ginnen, waarna afhanke- lijk van de groepsgrootte in een aantal discussiegroepen zal worden gepraat over de - persoonlijke - geloofsbele- ving. Er wordt niet zomaar wat gebabbeld, maar wel aan de hand van enkele belang- rijke thema's uit het Christe- lijk geloof. Aanmelden kan tot uiter- lijk 7 maart bij Huib Wig- mans via e-mail: 7plusi@ pknschiedam.nl of nummer: 426 49 45 SCHIEDAM - Mara Wouters en Pim Veringmeier zijn de winnaars van de lokale voorronde van de Nationale Voorleeswedstrijd. Afgelopen woensdag vond de Schiedamse voorronde plaats van de voorleeswed strijd waaraan heel wat schoolkampioenen deelna- men. Zij moesten in bibii otheek Waterweg voor een deskundige jury een frag ment uit hun favoriete boek voorlezen en dat was wel even wat anders dan voor Uitgelicht hun leeftijdsgenootjes op school. Winnen op school is edn ding, maar dan nog eens voor een totaal onbe- kend en kritisch publiek... De zenuwen gierden de deelnemers dan ook door de keel. De deelnemers waren dus al allemaal in het bezit van een titel; die van 'Voorlees kampioen van de School', maar naar de kwartfinale in Delft gaan alleen Mara Wouters van basisschool De Vlinder en Pim Vering meier van De Regenboog- Woudhoek door. Deze kwartfinale vindt in maart plaats in bibiiotheek 's Gravenzande. Dewinnaar van de kwartfinale leest voor tijdens de provinciale ronde op zaterdag 18 april in DOK/Bibliotheek Delft. Uit elke provincie gaat een kandidaat door naar de lan delijke finale op woensdag 27 mei in Muziekcentrum Vredenburg Leidsche Rijn in Utrecht. Filmhuis SCHIEDAM - In het Filmhuis draait donderdag 19 februari de film Calimucho. Regisseur Eugenie Jansen. toerde een zomer mee met een klein circus een maakte daarover deze indringende documentaire-achtige speel- film. Calimucho is een popu- lair mixdrankje in Spanje, een mengsel van rode wijn en cola. De Nederlandse circusman Willy drinkt het vooral omdat het een on- opvallend drankje is. Zijn vrouw Dicky moet eerst even aan het glas ruiken om zeker te weten dat hij al vroeg op de dag een slok op heeft. Het oefenrondje messenwerpen ziet ze dan wat minder zitten. Langzaam ontvouwt zich een familiedrama achter de dagelijkse schone schijn... Vrijdag 20 en zaterdag 21 fe bruari draait Wolke Neun. Regisseur Andreas Dresen valt met de deur in huis. In ge (ergens in de zestig) gaat een verstelde broek brengen naar haar klant Karl (flink in de zeventig). In zijn huis- kamer kijken ze elkaar lang aan. Hij streelt haar wang en ze belanden op het tapijt. Inge woont met haar man in een kleurloze flat. Inge frist helemaal op door de nieuwe liefde met Karl. www.filmhuisschiedam.nl. door Frank Willemse SCHIEDAM - Schiedamse kun stenaars hebben van Jan des Bouvrie de sleutel ge- kregen van de Korenbeurs. De Schiedamse kunstenaars mogen het monumentale ge- bouw voor geruime tijd als een anti-kraakwacht behe- ren. Eigenaar Des Bouvrie leeft al jaren in onmin met de gemeente omdat Schie dam mogelijke huurders of kopers zou tegenwerken met strenge eisen. Eerder dit jaar haakte pro- jectontwikkelaarNorthwood Bouw af die het historische pand van Jan des Bouvrie wilde kopen om er horeca en erboven kantoren in te vestigen. Volgens de Schie damse projectontwikkelaar Hulhoven van Northwood, die ook de Stadstimmerwerf verbouwt tot woonhuizen, houdt wethouder Siljee de koop tegen door geen hore- cavergunning te verlenen. En andere strenge eisen aan het bestemmingsplan te koppelen. Wm De Korenbeurs zelf werd een half jaar geleden bezet door krakers. Jan des Bou vrie kiest nu eieren voor zijn geld door het pand tijdelijk anti-kraak te verhuren aan kunstenaar Ron Wijers. De ze kunstenaar van de Lange Haven heeft maandag de sleutel gekregen van het gro- te historische pand. Wijers kreeg de kans om tijdelijk te huren via een zakenvriend van Des Bouvrie en is van plan om het monumentale gebouw als tentoonstelling- ruimte te gaan gebruiken. Ondanks de drukte van ei- gen exposities in Nederland en daarbuiten wil hij zich ook op de Korenbeurs stor- ten. Hij is nu in druk overleg met de gemeente Schiedam voor vergunningen. SCHIEDAM - Weijers is bekend als bestuurslid en tentoon- stellingmaker bij Stichting KunstWerkt, waar hij al eer der als conservator optrad voor Pand Paulus. Formeel is het pand nu zijn atelier, zegt hij er lachend bij. Volgens een andere cultu- rele ondernemer Wim van Zon, die voor advies werd gevraagd, is de Korenbeurs erg geschikt voor tentoon- stellingen. Het gebouw is volgens hem heel geschikt voor de aangekondigde Rob Scholte tentoonstelling in het Stedelijk. De Koren beurs als cultureel centrum lijkt een natuurlijke bestem ming. Ware het niet dat net deze maand wethouder Sil jee al zijn troeven (en geld) zette op het Wenneker pand. Die verbouwing tot cultureel verzamelgebouw gaat tien miljoen euro kos- ten. Waarmee er dus geen geld over blijft voor de Ko renbeurs. Nu mag een anti- kraak huurder weer leven in de Korenbeurs krijgen. FRANK WILLEMSE Drie personenauto's en een vrachtwagen zijn afgelopen zaterdag met elkaar in botsing gekomen op de Matlinge weg. Twee personen moesten door de brandweer uit hun auto worden bevrijd. Foto: Sven van Beek Alle schoolkampioenen bij elkaar. Mara en Pim vertegenwoordigen Schiedam tijdens de kwartfinale in 's Gravenzande. Foto: bibiiotheek waterweg woensdag 18 februari 2009 - X083 Jan des Bouvrie lijkt eieren voor zijn geld te kiezen door het pand tijdelijk als anti-kraak te verhuren aan kunstenaar Ron Weijers. Foto: Roger van der Kraan

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 9