Maatregelen tegen zeecontainers met teveel gas Willem Smit algemeen directeur ss Rotterdam Banenmotor haven Rotterdam blijft draaien VL. Loggerfestival Scheepshygiene I Gespot: Maersk Stepnica Jisirffi* Het Vlaardings Loggerfestival kent dit jaar ook een zondags- programmering. Het festival beslaat daardoor het gehele weekend van 19, 20 en 21 juni 2009. Het VL.Loggerfestival is het maritiem-historische feest van Vlaardingen met een gro- te nadruk op cultuur en kunst. Ook de maasboulevard wordt dit jaar in het festival opge- nomen, mede door de moge- lijke komst van de Koninklijke Marine. Tot de hoogtepunten behoren zeker de vloot histori- sche schepen in de havens, de rondvaarten op de Waterweg met diverse schepen, helikop- tervluchten en het shantyfes- tival. Een schip aan de ketting leg- gen hebben ze nog niet hoeven doen, maar als de bemanning een gevaarlijke, besmettelijke ziekte ons land dreigt binnen te brengen dan zijn de inspec- teurs van de Roteb de eersten die ingrijpen. Sinds de invoe- ring van nieuwe wetgeving controleren zogeheten ship sanitation inspecteurs van de Roteb schepen in de Rotter damse haven van onder tot boven op naleving van hygie- nevoorschriften. FNV Bondgenoten maakt zich zorgen over de werkgelegen- heid in de haven en vindt dat de werkgevers te weinig doen om de gevolgen van de eco- nomische crisis in de haven te bestrijden. De bond heeft alle werkgevers in de havens al herhaaldelijk opgeroepen om te overleggen over een aantal thema's die voor de havenwer kers belangrijk zijn. De werk gevers hebben daar nog niet op gereageerd. „We willen graag met alle bedrijven praten over onder- werpen, die niet alleen voor werknemers van belang zijn, maar waar zij zelf ook voor- deel uit kunnen halen", zegt Niek Stam, bestuurder van FNV Bondgenoten. „Het mag duidelijk zijn dat wij niet aan het schrijven blijven met vriendelijke uitnodigingen. Op enig moment gaan onze leden hun wens om op sec- toraal niveau met werkgevers te praten op andere manieren kracht bijzetten. Met de aan- houdende economische crisis is de urgentie voor het voeren van breed overleg groter dan ooit." De vakbond wil in de komen- de cao-onderhandelingen met de werkgevers praten over on- derwerpen als werkzekerheid, opleidingen en veiligheid. Maar ook over het oprichten van een 'havenwerk-in-nood- fonds' dat de sector in staat stelt werkloos geraakte haven werkers financieel te steunen en perspectief te bieden op een toekomstige baan in de haven. Zeecontainers met teveel ont- smettingsgas worden binnen- kort in de Rotterdamse ha ven vastgehouden. Dat heeft Milieuminister Jacqueline Cramer vorige week bekend- gemaakt. Iedere container waar teveel gas in gemeten wordt, blijft in de haven staan. De producten mogen pas door naar de eind- afnemer als de container vol- ledig is ontgast. Dat kan soms maanden duren, kostbare tijd voor ondernemers die hun waar in de winkels willen heb ben. Het gas wordt onder meer gebruikt om insecten te ver- delgen. Op dit moment mo gen zeecontainers met te veel restanten van het gas meteen door naar de afnemer, zij het met een waarschuwing. Vol- gens Cramer heeft die aanpak onvoldoende effect gehad. Doordat containers met te veel gas in de haven blijven staan, zullen producten die erin zit- ten met veel vertraging wor den geleverd. Het tijdverlies kan soms oplopen tot enkele maanden. Cramer denkt dat vervoerders daarmee worden "aangezet zorgvuldiger met het ontsmettingsgas om te gaan. In Rotterdam arriveren jaar- lijks 10 miljoen containers. Zeker 20 procent bevat giftige gassen zoals methylbromide. Vakbond FNV Bondgenoten wil een verbod op het gassen van containers. Zogeheten gascontainers zorgen regelma- tig voor problemen. Zo kam- pen twee werknemers van een bedrijf in Hardinxveld-Gies- sendam sinds november met ernstige gezondheidsproble- men na het lossen van een container die was gegast met methylbromide. Zoveel grote containerschepen zijn er niet meer onder Neder- landse vlag en varend met Nederlandse officieren. Vorige week heeft Maersk Ship Management in Rotterdam, de Nederlandse tak van de Deense rederij Maersk, de 334 meter lange Maersk Stepnica in zijn thuishaven kunnen aanschouwen. Het 'blauwe' schip, goed voor bijna 8400 containers, is de eerste in een serie van vijf, gebouwd in Zuid-Korea. Voor de eerste keer deed het 17 februari de Rotterdamse haven aan en werd gelost en geladen bij APM Terminals Maasvlakte. De Maersk Stepnica vaart hoofdza- kelijk in lijndienst tussen West-Europa en het Verre Oosten. De spotter is Teun van der Zee van www.worldshipsocietyrot- terdam.nl. Willem Smit is deze week be- gonnen als algemeen direc teur van De Rotterdam B.V., de maatschappij die verant- woordelijk is voor de exploi- tatie van het stoomschip Rot terdam. Naast de operationalisering van de commerc'iele kant van het ss Rotterdam zal Willem Smit ook zijn aandacht rich- ten op de culturele, sociale en Rotterdamse havenbedrijven moeten ondanks crisis dui- zenden vacatures zien te ver- vullen. De economische cri sis heeft op termijn geen vat op de structurele vraag naar nieuwe arbeidskrachten in de Rotterdamse haven. Ondanks de afgenomen overslag en pro- ductie, zullen er de komende j periode jaarlijks duizenden vacatures te vervullen zijn. Dat staat in een marktstudie j van onderzoeksorganisatie Ecorys. De ontstane vraag is het gevolg van uitbreidingen, j vergrijzing en natuurlijk ver- HR* - 0 w v Theaterfabriek Convention Factory in Amsterdam. Aftredend directeur Hans Ele- mans, die onder vuur kwam te liggen nadat de kosten voor het opknappen van het schip tot astronomische hoogte stegen, blijft voorlopig woordvoerder van De Rotterdam B.V. maatschappelijke doelstellin- gen van het schip. Willem Smit was onder meer commercieel directeur van de Koninklijke Schouwburg Den Haag en algemeen directeur van het Spant in Bussum. Als interim directeur bij Stage En tertainment (onderdeel van Joop van den Ende Theater- producties) was hij tot voor kort nauw betrokken bij de Redaktie over de bedrijvigheid in de Rotterdamse haven tx99-b Maart 2009 VLAARDINGEN> ROTTERDAM) Werknemers in haven voeren crisisberaad FNV Bondgenoten heeft deze week in de Rotterdamse haven 'crisisberaad' gevoerd met havenwerkers. Op de agenda ston- den werkzekerheid en arbeidsvoorwaarden. Alle CAO's van bedrijven in de Rotterdamse haven lopen dit jaar at en de vrees bestaat dat de crisis wordt afgewenteld op de werknemers. ROTTERDAM) imMM s. a Zeker 20 procent van de containers bevat giftige gassen zoals methylbromide. innn De Rotterdam op sleeptouw. Een nieuwe directeur moet het schip nu financieel vlot trekken.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 21