podium journaal 'Heftige, bijna filmische voorstelling' j i [uhtIN ROTTERDAM Ei Herman van Veen kan niet leven zonder het podium 'Momo en de Tijdspaarders' bewerkt tot muziektheater Kort Van Dik Hout op de planken Theater 'Momo en de Tijdspaarders' van de Duitse schrijver Michael Ende wordt wereldwijd beschouwd als een van de beste en belangrijkste jeugdboeken van de twintigste eeuw. Zijn roman werd verschillende keren gebruikt als uitgangspunt, onder meer voor een (animatie)film, een opera en een hoor- spel. Ook in het theater komt het ver haal van 'Momo en de Tijdspaarders' tot zijn recht, zo bewijst toneelgezel- schap Het Filiaal. In het boek leeft Momo in een wereld die wordt gedomineerd door de mys- terieuze grijze mannen van de Tijd- Spaarbank. Zij overtuigen iedereen er- van dat ze hun tijd moeten sparen voor later. Als gevolg van de raad van de grijze mannen krijgen mensen steeds meer haast. Omdat Momo dit verhaal niet vertrouwt, gaat zij met haar vrien- den schildpad Kassiopeia en professor Hora op onderzoek uit. Sinds zij het boek als kind las, liep re- gisseur Monique Corvers rond met het idee om een theaterversie te maken van 'Momo en de Tijdspaarders'. „Het onderwerp tijd is alleen maar actue- ler geworden", verklaart ze. Iedereen heeft tegenwoordig'haast, zonder de tijd te nemen af en toe eens echt van het leven te genieten. Kinderen moe ten tegenwoordig ook op tien plekken tegelijkertijd zijn." Corvers bewerkte het boek zelf voor het theater en werkte daarbij nauw samen met componist Gabor Tarjan. Muziek speelt een belangrijke rol in de theaterversie. „Het is een heel heftige, bijna filmische voorstelling", vertelt Tarjan. Hij besloot voor 'Momo en de Tijdspaarders' muziek te schrijven voor vier slagwerkers en een cellist. „De vele achtervolgingen met grote auto's vra- gen om heftige muziek. En wat kan dat beter verbeelden dan slagwerk?" De muzikanten bespelen niet alleen tientallen instrumenten, maar spelen ook diverse bijrollen in het stuk. Een van de doelstellingen van Het Filiaal is voorstellingen te spelen voor een zo breed mogelijk publiek. Volgens de regisseur is dat met 'Momo en de Tijdspaarders' gelukt: Iedereen zal sowieso genieten van het stuk, maar sommige mensen zullen meer in het verhaal zien dan anderen." De voorstelling 'Momo en de Tijdspaar ders' zien op zondag 8 maart in de Rot terdamse Schouwburg. Reserveren: 010-4118110 of www.rotterdamse- schouwburg.nl. Van Dik Hout laat zich we- derom van zijn akoestische kant zien. De gevoelige rock van Van Dik Hout werd vorig jaar geregisteerd in het oude Luxor Theater te Rotterdam en is in november 2008 op cd uitgebracht. Op donderdag 19 maart zijn ze terug met nieuwe nummers en verrassende uit- voeringen van klassieke Van Dik Hout songs. Van Dik Hout breekt in 1994 door met de hit Stil in mij en bestormt in samenwerking met Acda de Munnik als De Poema's de hitlijsten met de nummer 1-hit Zij maakt het verschil. De combinatie van stoere rock en mooie Ne- derlandstalige teksten bleek een schot in de roos. Diverse keren schitterden ze op Pink- pop, ontvingen maar liefst vier keer de TMF Award voor Beste Rockband Binnenland en wonnen een Edison voor Kopstoot van een vlinder. Twee jaar geleden zochten de mannen van Van Dik Hout voor het eerst de theaters op. Na vele enthousiaste readies van het publiek keren ze terug met een gloednieuwe show. Het concert van Van Dik Hout is op donderdag 19 maart in het Oude Luxor, aanvang: 20.00 uur. 010 484 33 33 010 484 33 33 Herman van Veen speelt van 10 tot en met 21 maart in het nieuwe Luxor Theater in Rot terdam. Ruim veertig jaar staat hij inmiddels op het podium, maar aan stoppen denkt Van Veen nog lang niet: „Ik kan me niet voorstellen dat ik dit niet meer zou doen." Sinds zijn vorige voorstellin gen, waarmee hij zijn veertig- jarige jubileum vierde, stond Herman van Veen vooral op de buitenlandse podia. Mo- menteel maakt hij weer een tournee door Nederland. „Heerlijk", zegt hij. „Ik kom op plaatsen waar ik eerder ben geweest en zie daar de veran- deringen. Ook die van mijzelf en het publiek dat mij volgt, met hun aanwas. Dat alles maakt zo'n tournee tot een herontdekking." Zat is hij het zeker niet, dan zou hij prompt stoppen. „Dit vak is te fascinerend. Wat het zo mooi maakt, is moeilijk onder woorden te brengen. Het zijn kleine en subtiele din- gen. Ik vergelijk het graag met zeilen. Je weet wat je verhaal is, maar het is altijd wachten hoe het uitpakt gezien de tijd of het moment. Het woord vliegtuig bijvoorbeeld heeft nu door omstandigheden een heel andere betekenis. Dat is boeiend." In Rotterdam stond hij aan- vankelijk veelal in De Doelen. Daarna volgde het oude Luxor Theater, maar daar klinkt het niet zoals hij wil. „Nu gaan we voor de derde keer naar het nieuwe Luxor Theater en dat is zeer aangenaam. Het is een goed theater en een goede concertzaal. Ik kom sowieso graag in Rotterdam. Zoals be- kend ben ik een groot fan van Feyenoord en het karakter van de stad vind ik aangenaam." „Mijn huidige voorstelling is de vrolijkste die ik ooit heb gespeeld. Het publiek kan veel lachen, gaat veel muziek horen en prachtige muzikanten ont- moeten. Op een vermakelijke manier horen ze hoe ik tegen deze maatschappij aankijk. Rode draad is het verhaal van mijn leven, maar elke avond is anders. Als een boek waar telkens bladzijden bij komen, en dus- ook dingen uitmoe- ten. Alles kan een rol spelen. Omstandigheden, reaches uit het publiek of brief jes met ver- zoekjes." Een van zijn thema's is de manier waarop met zijn ge- neratie wordt omgegaan. „Wij zijn een probleem voor de sa- menleving. Vergrijzing. Ik heb mijn toneel alterego Koos om zo'n verhaal te vertellen. Hij zegt dingen die ik als Herman nooit zou zeggen. Hij vertelt over mensen die na hun 65e nog moeten doorwerken en vervolgens met nog minder geld genoegen moeten nemen. Heel onredelijk, als je ziet hoe er aan de zekerheid van deze generatie wordt getornd." Hoewel hij dit jaar 64 wordt, denkt Van Veen nog niet aan stoppen. Hij kan zich een le ven zonder niet voorstellen: „A1 weet ik dat er een mo ment komt waarop het niet meer gaat. En dat ik een keer dood ga. Maar ik wil daar niet aan denken. Heerlijk om elke avond op het toneel te staan alsof je het voor de eerste keer doet." B Maasstad Weekbladen Wekelijks wat je wilt weten! Woensdaq 4 maart 2009 TX97-C 'The Matrix' voor kinderen, zo omschrijft het Utrechtse gezel- schap Het Filiaal de voorstelling 'Momo en de Tijdspaarders'. Dit beroemde jeugdboek is bewerkt tot filmisch muziektheater voor zes acteurs, een cellist en vier slagwerkers. De voorstel ling is zondag 8 maart te zien in de Rotterdamse Schouwburg. Jedereen zal sowieso genieten van het stuk, maar sommige mensen zullen meer in het verhaal zien dan anderen." ROTTERDAM ROTTERDAM Het programma Klokhuis viert op woensdag 11 maart haar verjaar- dag met twee voorstellingen in de Rotterdamse Schouwburg. 1 J www.uitburo.nl/rotterdam buro nieuwe Luxor Theater www.luxortheater.nl Posthumalaan 13072 AG Rotterdam. Kassa is elke dag geopend van 12-18 uur. di-za t/m 7/3 20.00u Bert Visscher Stoffe Jongens, laatste kaarten beschikbaarl zo 8/3 ma 9/3 20.00u Uri Geller, Rob en Emiel Mindblowing opent een wereld van bijzondere magie 20.00u 1OCC Befaamde Britse popgroep met bekende hits zoals I'm Not In Love di-za 10-21/3 20.00u Herman van Veen Programma met anekdotes, gedichten en mooie liedjes oude Luxor Theater www.luxortheater.nl Kruiskade 10, 3012 EH Rotterdam. Kassa is elke dag geopend van 12-18 uur. do-za 5-7/3 20.00u Man van La Mancha musicalversie van Don Quichot met o.a. Peter Faber zo 8/3 16.00u Danny Malando het Malando Orkest 10-jarig jubileumprogramma di 10/3 20.00u Soul Brothers drie decennia disco-, funk- en soulclassics komen voorbij oio I Rotterdamse Schouwburg 411 81 10 I www.rotterdamseschouwburg.nl Schouwburgplein 25, 3012 CL Rotterdam. Kassa: ma-za 12-19 uur. wo 4/3 t/m di 10/3 Footnote door Leine en Roebana De Algehele Mist (16+) van De Woelige Baren Safety First van Toneelgroep Alaska Maybe Forever van Meg Stuart Zita Swoon met The Sound Hobbyist Duimedik en de bruine beer van Faruk Dikici Momo en de tijdspaarders van Het Filiaal Midwinterdagdroom van Merkx en Dansers Deja Vu door het Nederlands Dans Theater II oio 20 30 203 Theater Zuidplein www.theaterzuidp1ein.nl Zuidplein 60, 3083 CW Rotterdam. Kassa: ma-vr 12-17 uur, za 15-17 uur. Telefonisch tot 18.00 uur. zo 8/3 14.15u Kalebas produkties Anansi goes teevee (6+) Jeugd Muziektheater do 12/3 14.15u Izaline Calister en Raymi Sambo Verhalen voor een warme lentenachf Middagtheater Muziektheater Ga voor meer informatie en kaartverkoop naar het Rotterdams Uitburo in de Centrale Bibliotheek (Hoogstraat 110). upc VINCENT WERNKE ROTTERDAM Herman van Veen: „Mijn huidige voorstelling is de vrolijkste die ik ooit heb gespeeld." Hij staat van 10 tot en met 21 maart in het nieuwe Luxor Theater in Rotterdam. Scene uit de jeugdvoorstelling 'Momo en de Tijdspaarders' van het Utrechtse gezelschap Het Filiaal, Het stuk is binnenkort te zien in de Rotterdamse Schouwburg.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 25