Voorjaar 2009 Dutch Design: meubelen zonder poespas i Asymmetrie is de nieuwste trend. In de najaarscollecties van Nederlandse designfabrikanten zijn volop asym- metrische vormen te ontdekken. Ta- fels die niet recht, rond of ovaal zijn, maar van alles wat hebben. Kasten waarvan de boekenplanken schots en scheef lopen, organisch vormgegeven karpetten, banken in amorfe 'blob' vormen. Het maakt het woonbeeld er lekker los en speels op. Ook op andere gebieden nemen Nederlandse ontwerpers alle vrijheid. Zo experi- menteren vooral jonge ontwerpers met uiteenlopende materialen en innovatieve technieken. Ambachte- lijke handwerktechnieken, vooral in houtwerk, zijn minstens zo interes- sant. Denk bijvoorbeeld aan poefjes met een grof gebreid omhulsel, tafels met decoratieve houtverbindingen of dekbedovertrekken met pailletjes, kraaltjes en fijn borduurwerk. Dutch Design is helemaal hip. Ont werpers zoals Marcel Wanders, Ri chard Hutten, Maarten Baas en Stu dio Job worden, met name ook in het buitenland, op handen gedragen en zijn inmiddels uitgegroeid tot ware stijliconen. Op designveilingen zoals bij Sotheby's in New York worden makkelijk vele tienduizenden dollars neergeteld voor de limited editions van deze ontwerpers. Maar naast deze exclusieve cult- en kunstobjec- ten is ook Oudhollandse kitsch weer helemaal hip! En, een stuk betaal- baarder! Heel bekend is bijvoorbeeld het kussende boerenpaartje; terug te vinden op bijvoorbeeld dekbedover trekken en zitzakken. Ook op borden, bekers en ander serviesgoed vinden we vaak dessins met een knipoog naar typisch Hollandse symbolen zoals tulpen, koeien, klompen, mo- lens, delftsblauw en Brabants bont. Uitgevoerd in rood, wit en blauw na- tuurlijk. A1 die mooie spulletjes ruim je na- tuurlijk niet op achter 'slot en gren- del'. Die mogen gezien worden. Mo- dulaire, open vakkenkasten zetten daarom de toon. Ze zijn doorgaans opgebouwd uit diverse langgerekte modules met planken en nissen op verschillende hoogtes. Zo'n open constructie oogt licht en transpa- rant en biedt ruimte aan boeken en objecten in uiteenlopende maten. Zeer functioned dus. Zeker als qua indeling nipt alleen gekozen kan worden voor open vakken, maar bij voorbeeld ook voor laden, kleppen of (schuif)deurtjes. Kasten zijn lang niet altijd meer rechttoe-rechtaan. Zo zijn er nu ook asymmetrische kasten waarvan de planken schots en scheef staan, ronde carrouselkas- ten en boekenkasten met draaibare containers. Creatievelingen kunnen vast en zeker uit de voeten met kas ten waarvan de panelen naar eigen idee uitgevoerd kunnen worden in verschillende stoffen, kleuren, ma terialen en afwerkingen. Ook apart zijn de legborden voorzien van (ge- kleurde) LED-verlichting. Het zijn economisch gezien roerige tijden. Maar met een lekkere bank in huis zit u altijd goed. Vrijwel alle Nederlandse meubelfabrikanten ko- men met modulaire zitprogramma's. Losse zitelementen, met en zonder arm en/of rug, die naar eigen idee geschakeld kunnen worden. Je kunt er alle kanten mee op: van solitair zitelement tot royale hoekopstelling. Dan meestal in combinatie met zo'n relaxte chaise longue en hocker. Hier in de Lage Landen is Low Living nog altijd een trend. Sterker nog: som- Niet alleen kasten, ook eettafels zijn steeds vaker asymmetrisch of ondefi- nieerbaar van vorm. Ze zijn dan niet recht, niet rond of ovaal, maar heb ben van alles wat. Zo krijg je korte en wat langere zijden, met een tot twee zitplaatsen. Het leuke van dergelijke tafels is dat ze niet zo massief over- komen, maar doorgaans wel plaats bieden aan ongeveer 7 mensen. En door de andere, meer sociale positio- nering krijgt tafelen een heel nieuwe dimensie; zowel binnen het gezin als met vrienden. Gezellig! Salontafels verdwijnen langzaam maar zeker uit beeld. In de praktijk zijn ze dan ook vaak allesbehalve praktisch: ze staan te ver van je af, ze belemmeren de loopweg en kleine kinderen pakken er alles af wat er op ligt. Bijzettafeltjes bieden een leuk en praktisch alternatief. Lekker hoog en licht in gewicht, pak je ze er gemak- kelijk even bij. Bij elkaar geplaatst in een groepje, bieden ze toch een groot blad als dat gewenst is. mige zitelementen hebben helemaal geen (zichtbare) pootjes meer en lij- ken nog het meest op grote, gestof- feerde 'matrassen'. Hier zijn fantas- tische woonlandschappen mee te maken om in te zitten, hangen en liggen. Daarmee zetten Nederlandse meubelfabrikanten de trend voor een meer Bohemienachtige levens- stijl; zeker wanneer gekozen wordt voor glim en glans, of zachte velours- stoffen. Zitzakken en grote vloerkus- sens passen natuurlijk perfect in dit woonbeeld. En niet te vergeten: heel veel zit- en sierkussens; in allerlei vor men, maten en kleuren. Sierkussens zijn niet meer weg te den- ken uit het woonbeeld van vandaag de dag. Ze sieren de woonkamer, maar ook het bed in de slaapkamer. Het is een leuk idee om verschil lende formaten en materialen on- derling te combineren: vierkant en rond, rechthoekig en ovaal, leer en katoen, zijde en vilt. Digitale prints en zeefdruktechnieken zorgen voor een enorm veelzijdig aanbod. Veel kussens zijn opgepimpt met bor- duursels, pailletjes, sliertjes, kralen of echte Swarovski kristallen. Wat voor (sier)kussens, zitzakken, hoc- kers en poefjes geldt, geldt voor alle woonaccessoires en kleinmeubelen: daarmee maak je je interieur com- pleet, extra comfortabel maar vooral heel persoonlijk. Steeds meer jonge (meubel)ontwerpers, maar ook gere- nommeerde meubelmerken komen met eigen accessoires: van vazen en schalen tot kandelaars en kapstok- ken. Maak het beeld compleet met een haard, waar geen rookkanaal voor nodig is en die dus overal op- gehangen kan worden. Dan nog een hoogpolig karpet erbij of (echte) vacht-met-kop voor op de grond en u zit er deze winter gegarandeerd warmpjes bij! maart 2009 Meubeltrends 2009 De voorjaarsspecial van de regio Nederlandse meubelmerken en ontwerpers timmeren flink aan de weg. Ook internationaal gezien. Dutch Design is hot. Van hier tot Tokio, van New York tot Milaan. Dutch Design heeft dan ook iets eigens, iets herkenbaars. Het zijn doorgaans meubelen zonder poespas. Eenvou- dig, maar sterk van vorm. Dit zijn de trends voor komend meubelseizoen, waarbij vrijheid in vormgeving de absolute rode draad is. HOLLAND'S GLORIE DENEDERLANDSEBANK KAST-KRAKERS AAN TAFEL KUSSENSOMTE ZOENEN

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 27