in de haven Havenwerkers doen veel te zwaar werk Transport over zee relatief zuinig Minder oliemorsingen in Rotterdamse haven Onderzoek naar berging rivierwater bij sluiting waterkering Olympia Havenbedrijf komt met huis-aan-huisblad Gespot: -ii - -7- r':W Bij de overslag van stukgoed is de situatie volgens de inspec teurs 'onder de maat'. Hier werden de meeste overtre dingen geconstateerd. Extra belastend zijn bijvoorbeeld de situaties waar werknemers onderdeks gebukt moeten werken, waar ze ingevroren vis sjouwen in de vrieskou, of waar het tempo hoog ligt in geval van stukloon. Maar ook in de containeroverslag kwam de Arbeidsinspectie veel licha- melijke overbelasting tegen. Het handmatig vastzetten en losmaken van containers (sjor- ren) op het dek is zwaar werk, aangezien sjorstangen soms tussen de 20 en 25 kilo wegen. Ook belastend, onder meer door de vaak ongemakkelijke werkhouding, is het vast- en losmaken van de twistlocks. Dat zijn de verbindingsstuk- ken om containers op elkaar vast te zetten. Bij het hand matig in- en uitpakken van containers (stuffen en strip- pen) wordt vaak te zwaar en te hoog getild. Ernstig noemt de Arbeidsinspectie de gevallen waarin bedrijven hun eigen werknemers beschermen door het zware werk af te wentelen op ingehuurd personeel of de buitenlandse bemanning. De Arbeidsinspectie trof ook goede praktijken aan Han- dige en vaak goedkope oplos- singen om zwaar werk lichter te maken. Dat gebeurt nog te weinig; in de havens leeft de overtuiging dat het werk nu eenmaal zwaar is en dat daar niets aan te doen valt. Ook heerst een machomentaliteit bij werknemers. Recent onderzoek naar con- tainervervoer van Rotterdam naar New York maakt duide- lijk dat de uitstoot van C02 relatief gemakkelijk kan wor- den verlaagd. Kansrijke opties zijn langzamer varen, het toe- passen van het 'Skysail' en het gebruik van grotere schepen. Wei is het zaak om hierover in internationaal verband tot afspraken te komen. Scheep- vaart over zee is als grootste goederenvervoerder ter wereld van groot belang voor de we- reldeconomie, maar veroor- zaakt ook milieuproblemen. De C02-emissie bedraagt per container voor een retourvaart Rotterdam-New York onge- veer 2.500 kg. Daarvan komt meer dan 95% op conto van het vaargedeelte. De uitstoot van C02 door zeeschepen is inmiddels gespreksonderwerp is bij de VS en de Internatio nale Maritieme Organisatie en MEPC, een internationaal overlegorgaan voor milieuza- ken voor de zeevaart). Het aantal oliemorsingen in de Rotterdamse haven is het afgelopen jaar afgenomen van 289 (2007) naar 193 vorig jaar. Vijftien jaar geleden was dit nog 600. De meeste morsin- gen vinden plaats tijdens het bunkeren van brandstof en zijn kleiner dan 250 liter. De bunkeroverslag is de afgelo pen 15 jaar juist sterk toegeno- men. Het gevolg van dit alles is mede dat de kwaliteit van de waterbodem van de haven aanzienlijk is verbeterd. Nog maar vijf procent van de bag- gerspecie is verontreinigd. In 1986 was dit nog 75 procent. Er komt een onderzoek naar waterberging in het Volkerak- Zoommeer. Wanneer bij he- vige storm de Maeslantkering en de Hartelkering sluiten, kan het water van Maas en Rijn niet afstromen naar zee en stijgt het water op met name het Hollandsch Diep en Haringvliet. Advies- en ingenieursbureau DHV gaat onderzoeken of een te sterke stijging daar kan worden voor- komen door het water tijdelijk af te leiden naar het Volkerak- Zoommeer. DHV neemt onder andere 100 kilometer aan dij- ken en 20 waterwerken onder de Ioep. „Op dit moment is de kans dat bij de sluiting van de Maeslantkering een kritieke situatie ontstaat theoretisch eens in de veertienhonderd jaar", zegt Paul van Meel, projectmanager bij DHV.,, Door de klimaatverandering neemt die kans toe. Met ue werkzaamheden willen we de kansen op een onveilige situ atie rondom Rotterdam/Dor drecht voor nu en de toekomst verkleinen." Het advies- en in genieursbureau brengt onder andere de water in- en uitlaat in kaarh Y?.o Meel: „Wanneer de Ma. tampering sluit moet het water uit de rivieren ergens heen, door het in te laten naar het Volkerak gaat het peil daar zo'n twee meter omhoog. We gaan uitgebreid onderzoeken wat de impact hiervan is op de omgeving in west Brabant en Zeeland. We weten dan ook welke maatregelen we moeten nemen." DHV verwacht niet alleen te maken te krijgen met hoogwater. Ook de problema- tiek random de verzilting van het meer om de waterkwaliteit te verbeteren speelt een be- langrijke rol. Havenbedrijf Rotterdam komt deze week met een eigen huis-aan-huis-Havenkrant. In totaal verspreidt het Haven bedrijf 470.000 exemplaren van dit kwartaalblad op ta- bloidformaat over de gemeen- ten rondom het haven- en industriegebied (van Hoek van Holland/Oostvoorne, via Hoogvliet/Schiedam naar de Rotterdamse ruit en in enkele Zeeuwse eilanden). De huis- aan-huis-verspreiding begint zaterdag 14 maart. „De haven mag zich verheu- gen in een grate populariteit onder de bevolking in de re- gio. Het havenbedrijf vindt dat er de komende jaren zo- veel staat te gebeuren vanwege onder andere de uitbreiding door Maasvlakte 2, dat het een goede zaak is om zelf de bewo- ners structured op de hoogte te houden en hen nadrukke- lijk te betrekken bij voor de haven belangrijke ontwikke- lingen", aldus president-direc- teur Hans Smits. De duurzame exploitatie van de haven is het belangrijkste onderwerp voor de Haven- krant. Uitgangspunt daarbij is dat economische. ontwikke- ling hand in hand gaat met de verbetering van het woon- en leefklimaat. i frJ Nederland alszeevarende natie is in de mammoettankvaart al lang overvleugeld door Belgie. De splinternieuwe Olympia (318.000 ton draagvermogen) van Euronav in Brussel bracht recent 275.000 ton ruwe olie naar MER aan de 7e Petro- leumhaven in de Europoort waar vandaan per pijpleiding de ruwe olie naar de raffina- derij van Total in Vlissingen werd getransporteerd. Euronav heeft maar liefst 29 tankers in eigendom, waarvan er achttien op lange termijn zijn verhuurd. De Belgische rederij richt zich met dubbel- wandige VLCC's op topkwali- teit en zoveel mogelijk veilig- heid. Dubbelwandig heeft de toe komst. Steeds meer enkelwan- dige tankers zullen de komen de jaren uit de vaart worden genomen. De foto's voor deze rubriek worden geleverd door leden van de Rotterdamse afdeling van de World Ship Society. Maar ook niet-leden kunnen meedoen. Zij kunnen contact opnemen met Cees. de Keijzer, empressa@tiscali.nl I Maasstad Weekbladen Bedrijviqheid in en om de haven van Rotterdam Woensdag 11 maart 2009 XP99-a Het werk in de haven is vaak onnodig zwaar. Dat stelt de arbeids- inspectie in een maandag verschenen rapport. Veel werkgevers in de haven nemen onvoldoende maatregelen om het werk lich- ter te maken. De Arbeidsinspectie bezocht 134 bedrijven. Bij vijftig hiervan stuitten de inspecteurs op overtredingen. - i V - - Als de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg is gesloten, hoopt het rivierwater uit Maas en Rijn zich op. REGIO> gHHHj - - De spotter van de Olympia is Cees van Noort van www.worldshipsocietyrotterdam.nl. WORLD SHIP SOCIETY

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 45