in de haven '2008 was veilig en schoon jaar' Rotterdam zakt op wereldlijst containerhavens Rotterdam en Amsterdam werken samen in Portbase Gespot: Spel van varende hijswerktuigen Eerste paal Port City gestagen home of ioaiet/cs inw/roence Kolenterminal Minderschepen In de wacht Jaap Lems is erg tevreden over de uitslagen van de duizenden inspecties van zijn manschap- pen. De transportveiligheid steeg ondanks intensievere controles naar het rapport- cijfer 7,7. De beveiligingin- specties resulteerden in een 7 - het streefgetal. „De beveili- gingsnaleving is in zijn alge- meenheid verbeterd, omdat het Havenbedrijf in 2008 de inspecties heeft verlegd naar bedrijven die in voorgaande jaren zwakker scoorden." Het aantal 'parkeerschades' steeg van 103 naar 126. Erge ongelukken deden zich niet voor. De incidentbestrijdings- vaartuigen werden ingezet bij 296 incidenten. Opvallend hoog vond Lems de 45 maal dat zijn collega's op het water in actie moesten komen om drenkelingen te redden of ge- wonden cq zieken te vervoe- ren. De havenmeester wil de an- kergebieden buitengaats uit- breiden. De drukte rond de 'parkeerplaatsen' circa 15 kilometer uit de kust is fors toegenomen. Het Havenbe drijf ontvangt veel verzoeken om schepen vele maanden in Rotterdam te mogen opleg- gen, maar gaat daar zo weinig mogelijk op in. De weinig 'openbare' ligplaatsen voor zeeschepen houden we ach- ter de hand voor onvoorziene 'kettingschepen' (schepen waarop beslag is gelegd door schuldeisers). De eerste paal voor het kantorencomplex Port City werd maan- dag de grond in gedrild nadat havenwethouder Mark Harbers en Jeroen Steens van het Havenbedrijf op de knop hadden gedrukt. Port City wordt gebouwd op het gedempte gedeelte in het zuid- oosten van de Waalhaven. Het is het eerste kantorenproject van het Havenbedrijf Rotterdam en aannemingscombinatie Strabag- Ziiblin uit Vlaardingen doet de bouw. Met de demping, bouw van onder andere twee kantoorgebouwen, parkeergarage voor 850 auto's en de aanleg van het openbare dek random het com plex is een investering gemoeid van 45 miljoen euro. Een derde gebouw - het nieuwe hoofdkantoor van de Broekman Group - wordt door het bedrijf zelf gebouwd. Voor het vierde gebouw is het Havenbedrijf met diverse gegadigden in gesprek. Rotterdam neemt een ne- gende plaats in op de lijst van grootste containerhavens ter wereld. Op de ranking over 2008, die jaarlijks wordt samengesteld door het Britse vakblad Con- tainerisation International, is de Maasstad drie plaatsen ge- zakt ten opzichte van 2007. Concurrent Antwerpen steeg een plaatsje in 2008 en bezet nu een dertiende plaats op de wereldranglijst van container havens. In de top 20 staan net als in 2007 maar vier Europese havens. Portbase, het gezamenlijke Port Community System van Rotterdam en Amsterdam is vorige week van start gegaan. Bedrijven en overheden in beide havens kunnen voort- aan nog efficienter en eenvou- diger informatie uitwisselen. Dit verbetert ieders concur- rentiepositie. De nieuwe organisatie wil de neutrale en betrouwbare spin in het web zijn voor alle logistieke informatie in de Amsterdamse en Rotterdamse havens. Ambitie is bovendien om binnen afzienbare tijd het nationale Port Community System te worden. Portbase wil verder een sleutelrol gaan vervullen in havenlogistieke netwerken. Havenbedrijf Rotterdam en Haven Amsterdam hebben in oktober 2008 besloten hun logistieke organisaties te laten fuseren, om zo tot een geza- menlijk Port Community Sy stem te komen. Dit verhoogt de slagkracht van beide ha vens en maakt bovendien belangrijke kostenbesparin- gen mogelijk: voor deze twee bedrijven, voor de klanten en voor de Douane. Portbase wordt 75 procent eigendom van Havenbedrijf Rotterdam en 25 procent van Haven Am sterdam. De nieuwe organisa tie heeft de brede steun van het bedrijfsleven. Bij de start kan Portbase 25 verschillende informatiedien- sten bieden en heeft het circa 1.300 klanten in alle haven- sectoren. Het hoofdkantoor staat in Rotterdam, daarnaast is er een vestiging in Amster dam. Portbase is van en voor de havencommunity en heeft geen winstoogmerk. Voor bouw- en transportwer- ken op zee en in de havens zijn meestal zware hijswerk tuigen nodig die op het water inzetbaar zijn. Regelmatig zijn ze op de Nieuwe Waterweg en in de Rotterdamse haven te zien. Het lijkt wel of de fo- tograferende liefhebbers het kunnen ruiken als de Svanen en de Matador op de Nieuwe Waterweg nabij Maassluis in een beeld zijn te 'spotten'. De Svanen is in de beginjaren '90 gebouwd als speciaal werktuig bij de aanleg van de zeven kilometer lange brug over de Grate Belt bij Denemarken. Na verbouwingen later is het hijsvaartuig geschikt gemaakt om gevaarten van 8700 ton voor installaties op zee en in de havens te tillen en te plaatsen. De Svanen, van Bal last Nedam Infra, heeft op de Noordzee 32 funderingen van windturbines voor Gun Fleet Sands geplaatst. De drijvende bok Matador 2, getrokken door de eigen sleepboot Pieter L, is van Bonn Mees in Rotter dam dat al meer dan 120 jaar hijswerkzaamheden in Rot terdam doet. Het bedrijf heeft drie drijvende bokken met een hefvermogen tot 1200 ton. Massagoedstuwadoor EMO en het Havenbedrijf Rotterdam onderhandelen over de bouw van een dertig hectare grate kolenterminal op de Hartel- strook op de Maasvlakte. Het betreft de derde, laatste en grootste concessie op deze 48 hectare grate strook nieuw op- gespoten land. De Rotterdamse haven heeft de eerste maanden van dit jaar 10 procent minder zeeschepen ontvangen dan in dezelfde pe- riode in 2008. Dat maakte de Rotterdamse havenmeester Jaap Lems bekend. De haven hield vanwege de economi- sche crisis al rekening met 7 procent minder schepen, maar de praktijk blijkt dus nog wat slechter. Het aantal schepen dat bui- ten de Rotterdamse haven voor langere periode voor anker gaat, is in de afgelopen maanden explosief gestegen. Gemiddeld wachten ongeveer negentig schepen, buitengaats, op gunstiger marktprijzen of meer werk. EMaasstad Weekbladen Bedrijvigheid in en om de haven van Rotterdam Woensdag 18 maart 2009 TX99 ,,2008 is een goed, zonnig en bestendig nautisch jaar geweest met soms lichte sluierbewolking." Met deze beschouwing karakteriseerde (rijks)havenmeester Jaap Lems het afgelopen jaartijdens de bespreking van het nautische jaarverslag van de Rotterdamse haven op 10 maart in het World Port Center. INCIDENTEN KREDIETCRISIS ROTTERDAM) ROTTERDAM) Ik. v .'mv* Aflore ro«t wtvMtbtetijr Rotteraom #p crtDase Tevredenheid alom over de start van Portbase. ROTTERDAM) Ballast De fotograaf van deze hijswerktuigen is Cees de Keijzer van www.worldshipsocietyrotterdam.nl. ROTTERDAM) ROTTERDAM) ROTTERDAM)

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 23