Een kijkje achter de schermen bij Rijndam Dag van de Zorg VERPLEEGKUNDIGEN EN VERZOR Rijndam revalidatiecentrum p Medewerkers staan voor u klaar om te vertellen over hun werk. informatiemarkt met vacatures en patienteninformatie rondleidingen presentatie over kinderrevalidatie door de kinderen van de kinderunit; met een zelf gemaakte film en moodboard presentatie 'Wii als therapie' (populair computerspel wordt ingezet bij de behandeling van patienten) presentatie over amputatiemateriaal (kijk ernaar en raak het aan) presentatie 'hoe oefent een dwarslaesiepatient?' Wij zijn op zoek naar: professionals voor onze behandelteams www.rijndam.nl "Lange tijd was revalidatiege- neeskunde in Rotterdam een minder bekend fenomeen" verteit Hans van Dijk, lid Raad van Bestuur. Inmiddels is Rijndam een van de grootste revalidatiecentra in Nederland met vijf locaties voor klinische en poliklinische revalidatie in de regio Rotterdam. Niet al- leen volwass'enen kunnen als gevolg van blijvende gevolgen van een ziekte, aandoening of ongeval aangewezen zijn op het revalidatiecentrum, waaronder CVA-, dwarslae- sie-, Parkinson-, MS-patien- ten, maar ook kinderen met taal- of motorische gebreken of zuurstoftekort rond de ge- de bedenkers geweest voor het invoeren van een levens- fasebewust personeelsbeleid: Werken in Balans. "Met dit nieuwe personeelsbeleid wil- len wij onze medewerkers zo lang mogelijk binden en boei- en binnen Rijndam." Leiding- gevende en medewerker stel- len tijdens het jaargesprek de competenties vast, rekening houdend met de loopbaan- en levensfase van een medewer ker. "Medewerkers in de 'spits- uurfase', die werk en gezin in balans moeten houden, kun nen bijvoorbeeld gebaat zijn met flexibele arbeidstijden of onbetaald verlof, terwijl ou- dere medewerkers geholpen kunnen zijn met fysieke ont- lasting of gedeeltelijk gebruik maken van flexpensioen." Zo kunnen oudere medewer kers een mentortraining vol- gen om jongere medewerkers tijdens de ontwikkelfase te behoeften." Ook de partner en/of familieleden worden nauw betrokken bij het te vol- gen behandelprogramma. Op elke verpleegafdeling is een team professionals aanwezig, bestaande uit een revalidatie- arts, verpleegkundigen en ver- zorgenden, GZ-psycholoog, de maatschappelijk werkerde logopedist, fysiotherapeut en ergotherapeut, zodat 24-uurs- zorg kan worden aangeboden. De revalidatieverpleegkun- dige/-verzorgende stimuleert en motiveert de patient in de zelfzorg. "Met de handen op je rug patienten uitdagen zelf het leven weer op te pakken en te begeleiden naar zelfstan- digheid is onze uitdaging." "Om een goede revalidatie- verpleegkundige/-verzorgende te zijn, moet je vooral con sequent en strikt zijn" vindt Wilma Koffijberg, regiever- pleegkundige. verpleegafdeling. Deze functie kent geen onregelmatigheid, maar een dienstverband van minimaal vier dagen per week is wel noodzakelijk. "Als re- gieverpleegkundige moet je beschikken over een gezonde dosis overwicht, sociale vaar- digheden en kunnen plannen en organiseren." Na een verwijzing door een behandelend arts van het ziekenhuis of de huisarts, komt de patient op de poli- kliniek van Rijndam in con tact met Cobie van Gorkum. Zij is maatschappelijk werker en helpt patienten met hef verwerkingsproces. "Ook de partners worden daarbij even- tueel betrokken." Daarnaast vervult Cobie een taak bij de arbeidsre-integratie. "Desge- wenst neem ik contact op met de bedrijfsarts of arbodienst om de adviezen te bespreken met betrekking tot de re-in- tergratie." Vaak worden deze adviezen opgevolgd, zodat men kan re-integreren op de oorspronkelijke werkplek. Ook voor de ergotherapeut Marloes Kolleman is een be- langrijke taak weggelegd in het revalidatieproces. "Vaak vallen patienten na hun reva lidatieproces in een gat, want de overgang naar de thuissitu- atie is groot." De ergotherapie legt zich toe op de praktische begeleiding van patienten in de thuissituatie. "Door mid- del van observatie trainen we de patienten met het opnieuw aanleren van basisvaardighe- den zoals koken, bedden op- maken, strijken, maar helpen ook met het bedienen van de rolstoel en de pc. We leren pa tienten activiteiten op te pak ken en regelmatig te pauzeren, zodat het zelfvertrouwen en de zelfredzaamheid toeneemt." Er is ook een behandelpro gramma voor patienten met chronische pijnklachten. "Met behulp van de cursus 'Pijn de Baas' trainen de patienten ge- middeld twee keer per week bij de fysiotherapie, bewe- gingsagoog, maatschappelijk werker, fitness, ergotherapie en de psycholoog. Hoewel we de patienten niet van hun pijn kunnen afhelpen, leren we hen omgaan met hun pijn klachten, zodat zij kunnen blijven functioneren." boorte. "Dankzij de medische en technologische ontwik- kelingen is de kwaliteit van behandelingen en voorzie- ningen enorm vooruit gegaan waardoor de in- en uitstroom van patienten verbeterd is en de kwaliteit van leven is toegenomen." Een jaar na de behandeling ontvangen veel patienten een uitnodiging voor een voortgangsgesprek en wordt gekeken of er nog aanpassingen mogelijk zijn. Tijdens de Dag van de Zorg kan men een kijkje achter de schermen nemen. Omdat de gezondheidszorg te maken heeft met structu red arbeidskrapte en de over- heid medewerkers langer wil laten doorwerken, is Ineke Vooijs hoofd PO&O, een van ondersteunen, waardoor de specifieke revalidatiekennis behouden blijft en de starter professioneel kan groeien. "Door medewerkers duurzaam inzetbaar te houden, voorkom je een hoog ziekteverzuim en kun je toekomstige personele tekorten opvangen." "Zodra de revalidatiearts heeft vastgesteld in hoeverre een patient zich kan ontwikkelen, zodat er van een maximale kwaliteit van leven sprake is, komt ons multidisciplinaire team in actie" verteit Carla Flach, verpleegkundig mana ger bij Rijndam. "Elk behan- delplan is maatwerk, omdat de doelen in overleg met de patient worden vastgesteld, rekening houdend met leef- tijd en individuele wensen en "Je haalt je motivatie uit het contact met de patient en het revalidatieproces en hebt vooral een sturende functie. Teveel zorg overnemen heeft een remmende werking op het revalidatieproces." Pa tienten komen voortdurend grenzen en beperkingen tegen en moeten daarmee leren om gaan. Gelukkig is er wel veel gezelligheid ondanks dat het revalidatieproces gepaard gaat met veel emoties. Partners van CVA-patienten komen via een cursus in contact met erva- ringsdeskundigen en lotgeno- ten en worden ook zo goed mogelijk opgevangen. Wilma Koffijberg is sinds een jaar regieverpleegkundige en is verantwoordelijk voor de continuiteit en kwaliteit van de verpleegkundige zorg op de Maart 2009 i Op zaterdag 21 maart aanstaande nodigt Rijndam revalidatie- 'centrum belangstellenden van harte uit op de locatie Wester- singel tussen 10.00 en 14.00 uur een kijkje te komen nemen. PROGRAMMA Voor functie-informatie, functie-eisen, salarisinformatie en soliicitatieprocedure verwijzen wij graag naar onze website: www.rijndam.nl SPECIALIST IN REVALIDATE Op zaterdag 21 maart is het de Dag van de Zorg en opent Rijndam revalidatie centrum locatie Westersingel de deuren voor belangstel lenden. 9 ##9,>t ERGOTHERAPIE: PUN DE BAAS! WERKENIN BALANS REVALIDEREN IS MAATWERK

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 26