Nederlandse reder beboet wegens milieuovertreding Van Oord hoofdsponsor The Green Miles Gespot: Voor laatste keer 'heen en weer' 'Bedrijven aansprakelijk voor gifcontainers' C02-vervoer stokt in bureaucratie Auto's roesten weg in haven Het samenwerkingsverband is een gevolg van vernieuwde internationale richtlijnen op het gebied van gezondheid die 1 december 2008 zijn ingevoerd. Aanleiding voor deze veranderingen was de opkomst van wereldwijde in- fectieziekten zoals SARS en de vogelgriep. De minister van VWS heeft de haven van Rotterdam aangewezen als A-haven. Dit betekent dat de haven van Rotterdam moet voorzien in een plan voor noodsituaties, een quaran- taineruimte en een crisis- dienst in geval van uitbraken van infectieziekten. Schepen die de haven aan- doen, kunnen terecht bij de Port Health Authority voor informatie over infectieziek tebestrijding in de haven en meldingen van infectieziek ten aan boord. In Rotterdam zijn de taken van een Port Health Aut hority van oudsher onder- gebracht bij verschillende organisaties. Om binnen die bestaande structuur de krachten van alle betrok- ken organisaties te kunnen bundelen, is besloten om een 'virtuele' Port Health Aut hority Rotterdam op te rich- ten: een aanspreekpunt met daarachter de verschillende instanties die de taken en verantwoordelijkheden ver- delen. Behalve de GGD en het Ha venbedrijf ondertkenden onder meer de Roteb, het Havenziekenhuis, de KNRM en de Kustwacht de overeen- komst. FNV Bondgenoten stelt twee bedrijven aansprakelijk voor schade die drie werknemers hebben opgelopen door het wer- ken met containers die giftige gassen bevatten. Namens de drie werknemers van transportbedrijven De Rijke uit Spij- kenisse en A. Jour uit Ridderkerk stelt de bond, dat die be drijven er onvoldoende voor hebben gezorgd dat hun werk nemers veilig konden werken. De drie chauffeurs kwamen tijdens hun werk regelmatig in aanraking met gegaste con tainers. Welk bedrag de bond voor de mensen eist is nog niet duidelijk. Omdat van de Europese Unie alle containers die van overzee komen insectvrij moeten zijn, worden ze met be- strijdingsmiddelen behandeld. Zeker 20 procent van de con tainers bevat giftige gassen. De FNV vindt de gezondheidsri- sico's van het gassen van containers onaanvaardbaar. Tijdens een controle van de Inspectie Verkeer en Water- staat in de Rotterdamse ha ven bleek dat een nederlands schip door een mankement in de machinekamer teveel olie in het water loosde. De inspectie heeft de rederij op- gedragen het mankement te repareren voordat het mag vertrekken. De Zeehaven- politie is bij het onderzoek betrokken en heeft de reder een strafrechtelijke schik- king van 11.000 euro voor- gelegd. Deze heeft de reder geaccepteeitk '-2.: Van Oord, de Rotterdamse waterbouwer, heeft zich als hoofdsponsor verbonden aan het tweejarige klimaat- project The Green Miles. Van 15 maart 2009 tot eind december 2010 zeilen Flori an Dirkse en Arjen van Eijk als avontuurlijke documen tairemakers rond de wereld om aandacht te vragen voor de problemen, de schoon- heid en de cruciale rol van oceanen in het klimaat. Een TV-documentaire via Natio nal Geographic brengt het verhaal over aan een breed publiek. Van Oord ondersteunt hen financieel in dit avontuur, zodat de wereldzeilers zich kunnen concentreren op het verkondigen van de 'groene' boodschap. Van Oord wil sa- men met de The Green Miles de mensen inspireren om bewuster om te gaan met het milieu en de oceanen. Bert Groothuizen, corporate mar keting en PR manager van Van Oord: „De steun aan dit klimaatproject The Green Miles is voor ons de manier om te benadrukken dat wij het heel belangrijk vinden om zorgvuldig om te gaan met onze aarde en meer spe- cifiek het maritieme milieu, dat wereldwijd per slot van rekening het werkterrein is van Van Oord. Daarnaast herkennen wij in het team het ondernemerschap, de teamspirit, het aangaan van uitdagingen, het nemen van verantwoordelijkheid en het respect voor de wereld waar- in wij leven. Dit zijn allemaal kenmerkende waarden die onderdeel zijn van de 'One Team Van Oord cultuur'." Schepen komen en gaan. Ook letterlijk in hun be- staan. De Stena Transporter heeft als roroschip jarenlang heen en weer gevaren voor de Stena Line tussen Hoek van Holland en Harwich. Het schip - voor Hoek van Hollanders aan de Nieuwe Waterweg een vertrouwd beeld - wordt binnenkort op- gelegd in afwachting van een nadere beslissing. Dat kan alleen maar verkoop of sloop zijn. De Stena Transporter heeft op 25 maart zijn laat ste tochtje gemaakt. Zij heeft een tijdje de modernere Ste na Hollandica vervangen die een grote dokbeurt heeft ge- had. De Stena Transporter is 'een oudje'. Het schip is al in 1978 gebouwd in Zuid- Korea en is onder de naam Merzario Espania voor de Spaanse Merzario Line in de vaart gekomen. Sinds 2002 vaart het voor de Stena Line. Daarvoor heeft het ook Rot terdam aangedaan voor P&O European Ferries. De capa- citeit van het schip is 1200 meter aan trucks en opleg- gers. Maximaal kunnen 220 chauffeurs en passagiers aan boord slapen. Het veelbelovende vervoer van CO2 dreigt aan de bin- nenvaart voorbij te gaan. Ruim anderhalf jaar geleden vroeg het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart (CBRB) bij Verkeer en Wa- terstaat (V&W) een mach- tiging aan voor het vervoer van dit gas over water, maar het ontving tot nu toe geen antwoord. Het CBRB denkt met het vervoer van CO2 een nieuw markt voor de binnen vaart te hebben aangeboord. Bedoeling is dat de binnen vaart uit heel Noordwest-Eu- ropa CO2 naar Rotterdam gaat brengen. Zo'n 1600 Cadillacs en Hum mers staan weg te roesten in de Rotterdamse haven. De auto's zijn eigendom van de Frits Kroymans, jarenlang een van de bloeiendste au- tohandelaars van Europa, maar recent stortte zijn im- perium in. Kroymans raakt nu zelfs aan de straatstenen zijn wagens niet meer ver- kocht. In de haven van Ant- werpen staan ook nog eens 1.200 inmiddels verouderde Alfa Romeo's. g Maasstad Weekbladen Bedrijviqheid in en om de haven van Rotterdam Woensdag 1 april 2009 TX99-B in de haven Port Health Authority Rotterdam In het World Port Center in Rotterdam is afgelopen week het convenant 'Port Health Authority Rotterdam' ondertekend door onder andere Havenbedrijf Rotterdam en GGD Rotter- dam-Rijnmond. Doel is zich gezamenlijk in te zetten voor de infectieziektebestrijding in de haven van Rotterdam. ROTTERDAM) Florian Dirkse en Arjan van Eijk varen als documentairemakers rond de wereld. ROTTERDAM) De fotograaf is Piet van Dijk van www.worldshipsocietyrotterdam.nl. A

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 29