in de haven Andere vaarroute pleziervaart 336 meter lang containerschip meert aan in Rotterdam Havenbedrijf gaat 'Voortvarend besparen' Gespot: windjammer Christian Radich ss Rotterdam veel minder waard LNG Terminal uitgebreid Twee patrouilleboten hiel- den een extra oogje in het zeil. Bij de sluis van Stellen- dam deelde het Havenbedrijf informatie uit. Zes maanden na het startsein van de aanleg van Maasvlak te 2, is de vloot baggersche- pen op voile sterkte aan het werk. Hopperzuigers winnen zand op aangegeven zand- winlocaties in de nabijheid van Maascentre. De plezier vaart kan het werkverkeer in dit gebied tegenkomen. Het werkgebied van de toe- komstige landaanwinning is sinds oktober 2008 met lichtboeien gemarkeerd en niet meer toegankelijk voor vaartuigen. Redenen hier- voor zijn de continue acti- viteiten van werkvaartui- gen. Ook komt de zeebodem steeds hoger te liggen en is het gevaar aanwezig dat een vaartuig aan de grond kan lopen. De nieuwe oversteek route ligt meer zeewaarts en is gemarkeerd met licht boeien. De recreatievaart is verplicht voor het oversteken van de Maasmond deze nieu we route te volgen. Pleziervaart dient zich tij- dig op de hoogte te stellen van de veranderingen in het bovengenoemde gebied. Dit kan door het raadplegen van de laatste editie van de zee- kaart. Ook is via de website van het Havenbedrijf Rotter dam www.portofrotterdam. com informatie beschikbaar. Het ss Rotterdam is veel minder waard dan eigenaar, de Rotterdamse woningcorporatie Woonbron, tot nu toe heeft gezegd. Uit een nieuwe waardering in opdracht van het mi- nisterie van VROM blijkt dat het schip niet 170 miljoen euro waard is, maar zeker 50 miljoen euro minder. Woonbron heeft de ss Rotterdam voor 200 miljoen euro ver- bouwd tot een hotel- en zalencentrum. Dat betekent dat de Rotterdamse woningcorporatie er in totaal 80 miljoen euro op verliest. Minister Van der Laan van Wonen, Wijken en Integratie had eerder al een actieve toezichthouder aangesteld voor de ss Rotterdam. Ook komt er een aparte bestuurder. Die wordt verantwoordelijk voor de afbouw, exploitatie en verkoop van het voormalig vlaggenschip van de Holland Amerika Lijn. Het 366 meter lange contai nerschip De MSC Beatrice is dit weekend aangemeerd in Rotterdam. Waarschijnlijk zullen containerschepen van die omvang steeds vaker in de Rotterdamse haven aan- meren. Het is veel goedkoper om containers op schepen van een dergelijke omvang te vervoeren. Omdat Rotter dam een van de weinige Eu- ropese havens is waar deze gigantische schepen kunnen aanmeren, ligt het voor de hand dat de havenstad een graantje kan meepikken van deze ontwikkeling. De Rotterdamse haven meester Jaap Lems gaf vo- rige week vanaf het direc- tievaartuig De Nieuwe Maze officieel het startsein van 'Voortvarend Besparen'. De ze nationale competitie voor vaartuigen - dit jaar voor de tweede maal van 1 april tot 1 oktober gehouden - is een initiatief van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het doel is om vijf procent te besparen op brandstof door slimmer om te gaan met brandstof. Net als vorig jaar doet het Havenbedrijf met zijn patrouilleschepen mee aan de 'dienstenklasse'. Vo rig jaar resulteerde de deel- name in een brandstofbe sparing van 3,6 procent. Dat komt overeen met een bespa- ring van ruim 100.000 liter brandstof. „0m de doelstel- ling van vijf procent te halen is meer nodig dan 'slimmer varen' alleen", vindt Jaap Lems. „We hebben vorig jaar al 'het nieuwe varen' gelntro- duceerd. Als de snelheid niet van invloed is op de veilig- heid op het water, is varen op 70 procent van je vermogen regel bij het Havenbedrijf. De overige besparing willen we realiseren door het gebruik van walstroom op de aflos- plekken. Veel patrouillesche pen varen 24 uur, zeven da- gen per dag. Tijdens het af- lossen verblijven de schepen al gauw een uur op de aflos- plek. Het gebruikmaken van elektriciteit van de kade, le- vert dan een aanzienlijke be sparing op." De competitie "Voortvarend besparen' sluit aan bij de doelstellingen van het Rotterdam Climate Initi ative, om de C02-uitstoot te halveren. Toen de Nieuwe Waterweg in 1872 was gegraven, werd van deze verbinding naar de havens van Rotterdam nog voor een groot deel gebruik gemaakt van zeilschepen. Af en toe komt er nog een geres- taureerde driemaster pron- ken in Rotterdam. De Chris tian Radich, genoemd naar een Noorse reder, is in 1937 gebouwd voor de (luxe, niet zozeer de snelle) passagiers- vaart. De windjammer wordt bestuurd door 18 beman- ningsleden en kan 88 pas- sagiers bergen. Het zeilschip wordt als Noors cultuurgoed ingezet bij zeilmanifestaties in havens en bij zeilwedstrij- den waarbij het niet zozeer gaat om het winnen maar om het plezier en de mooie plaatjes. Het schip is hier weer op weg naar zee nadat het eind maart vier dagen in Rotterdam was geweest voor een beleefdheidsbezoek aan de Nederlandse Konink- lijke Marine. De Christian Radich heeft liggend aan de Parkkade aardig wat bekijks opgeleverd. Maar niks is er mooier dan een schip sierlijk te zien varen op de Nieuwe Waterweg. -isi De eerste Nederlandse Li quefied Natural Gas (LNG) importterminal op de MaasJ vlakte bij Rotterdam wordt aanzienlijk uitgebreid, zo meldt Gate Terminal B.V. De joint venture van N.V. Ne derlandse Gasunie en Ko- ninklijke Vopak N.V. heeft half maart een project-fi- nancieringsovereenkomst ter waarde van 136 miljoen euro afgesloten met de Eu- ropese Investeringsbank (EIB) en een syndicaat van acht internationale relatie- banken. In augustus 2008 heeft E.ON Ruhrgas zich bij DONG Energy, EconGas en Essent gevoegd als vierde klant van Gate terminal door het tekenen van een doorzet- overeenkomst. Om alle klan- ten te kunnen faciliteren zal de doorzetcapaciteit van de terminal worden uitgebreid met 3 miljard kubieke meter vloeibaar aardgas per jaar (bcma) tot een totale door zetcapaciteit van 12 bcma en zal er tevens een tweede aan- legsteiger worden gebouwd. De terminal zal een belang- rijke rol gaan spelen in de toekomstige levering van gas aan de Europese markt en zal naar verwachting in de tweede helft van 2011 volle- dig operationeel zijn. Maasstad WeeKbladen Bedrijviqheid in en om de haven van Rotterdam Woensdag 8 april 2009 TX99-B Havenbedrijf Rotterdam heeftafgelopen weekend de plezier vaart extra voorgelicht over de veranderde vaarroutes bij de Maasmond. Door de aanleg van de Maasvlakte 2 is het verbo- den om de oude vertrouwde route langs de kust te varen omdat die te gevaarlijk is. Daarom is de oversteekroute verlegd. WIJZIGINGEN INLICHTINGEN Havenmeester Jaap Lems gaat dit jaar voor een brandstofbesparing van vijf procent. De fotograaf is Cees de Keijzer van www.worldshipsocietyrotterdam.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 37