podium journaa Mala Vita: muziek met boodschap fUHrlN ROTTERDAM Ellen ten Damme durft nu in het Nederlands te zingen i. Mala Vita mixt Balkanmuziek met rock, ska en hiphop Kort Motel Mozai'que Concert Het optreden in WATT wordt mede georganiseerd door Velvet Music. En dus kan iedereen die het album 'En Exilio' daar koopt voor slechts 2,50 euro een kaartje kopen voor het con cert in WATT. „Een idee van Velvet", verklaart frontman Mickael Franci van Mala Vita. „Het loopt goed, dus wij zijn er erg blij mee." Hij begon de band een jaar of zes ge- leden. De huidige formatie telt vier muzikanten die oorspronkelijk van de Balkan komen. De bassist komt uit Indonesie en de frontman is Ita- liaans. Niet alleen de verschillende talen hoor je terug in de muziek, 00k de sound is een potpourri van stij- len. Na de vorige cd nam de band de tijd voor opvolger 'En Exilio'. „We hebben de songs zelf geschreven en geproduceerd. Dit album is een op- hoping van alle ervaringen in de af gelopen jaren." 'En Exilio' is Spaans voor 'in balling- schap'. „Een aantal songs op de cd heeft dat thema. Logisch, omdat wij een band zijn die bestaat uit immi- granten. Sommige jongens zijn ge- vlucht uit oorlogsgebieden. Het is lo gisch dat het niet meevalt om je dan ergens anders thuis te voelen. Terug- gaan is 00k geen optie en daardoor voel je je ontheemd. De onvrede over vreemdelingen lijkt in Nederland steeds meer te groeien en daardoor kun je je in een soort ballingschap voelen." „Vroeger had je die vooroordelen na- tuurlijk 00k, maar de huidige into lerantie in Nederland baart mij zor gen. Je hebt altijd mensen gehad die dat soort dingen roepen en er zijn ge- noeg die het geloven. De Balkanoor- log heeft aangetoond waartoe dit kan leiden. Stigmatiseren en beledigen leidt tot oorlog. Zover is het in Ne derland nog niet, maar we zitten er niet ver vandaan. Gelukkig merk ik dat veel mensen wel tolerant zijn." Om aandacht te vragen voor de toe- nemende intolerantie had Mala Vita het plan om een optreden te geven in een asielzoekerscentrum. De lei- ding zag dit echter niet zitten en dus speelde de band voor de deur. Ondanks alles wil Mickael zijn band geen politieke band noemen: „We zijn dat min of meer, maar we willen het niet overdrijven. We zijn geen po litieke partij. Het gaat vooral om de muziek." Het is dit weekend weer tijd voor Motel Moza'ique Het kunstenfestival vindt plaats van donderdag 9 tot en met zondag 12 april. Thema varr deze negende editie zijn "bouwputten". De meest tot de verbeel- ding sprekende bouwput, de "blunderput" in het Muse- umpark, wordt deze dagen omgetoverd tot kunstinstal- latie NAi Pare Mozai'que met een podium, uitkijktoren, slaapgelegenheid en ontmoe- tingsplek. Andere festivalo- caties zijn de Rotterdamse Schouwburg, WATT, Lanta- ren/Venster, CBK, Rotown en het NAi. Verspreid over het centrum van de stad is beeldende kunst van formaat te zien. Hoewel kunst altijcf een belangrijke rol speelt op het festival staat Motel Mo zai'que vooral bekend om zijn diverse muziekprogramma. Ook dit jaar zijn weer een hoop hippe bands verfe- genwoordigd. Om er slechts een aantal te noemen: 2Ma- nyDJs, Handsome Furs, The Whitest Boy Alive, Royksopp en And You Will Know Us By The Trail Of Dead. Zin gekregen? Kaartjes zijn onder andere verkrijgbaar via ww.motelmozaique. nl/2009. upc Na rockliedjes en haar eer- ste theatervoorstelling 'Von Kopf bis Fuss' staat Ellen ten Damme nu in de theaters met haar eerste Nederlands- talige programma 'Durf jij?'. De zangeres/actrice dacht lang dat zingen in het Ne derlands niet cool was, maar samen met dichter Ilja Leo nard Pfeiffer is het haar toch gelukt. In het begin van haar car- riere zong ze Nederlands- talige smartlappen in de film 'De Tranen van Maria Machita' van Paul Ruven. Daarna speelde ze in veel films en series en maakte ze muziek, veelal in het Engels. In haar eerste theaterpro- gramma zong ze ook Duits, maar Nederlandse teksten, daar waagde ze zich niet meer aan. „Ik dacht dat het niet cool was. Er is geen Ne- derlandstalige artiest waar ik echt fan van ben. Meestal vind ik de tekst lullig of de muziek niet goed. Ik had dus ook geen goed voorbeeld." „Bove'ndien vond ik het meer iets voor later, als ik een oude, doorleefde zangeres zou zijn. Met mooie liederen de thea ters in. Maar ik had toch eer- der behoefte aan zo'n show met meer inhoud, die toch niet saai is, maar wel caba- retesk. Toch is niks logischer dan dat ik Nederlands zing. Op de Kleinkunst Academie ben ik daar voor opgeleid, ik heb Nederlands gestudeerd en kom uit Nederland." Met haar programma 'Durf jij?' is het haar toch gelukt om Nederlandse muziek hip te laten klinken. Aanleiding voor de omme- zwaai was een opdracht voor een televisieprogramma. „Ik maakte muziek bij een ge- dicht Ilja Leonard Pfeiffer. Dat beviel zo goed, dat ik be- dacht: daar wil ik een heel programma van maken." De dichter/schrijver leverde teksten, die door Ellen ten Damme .van muziek werden voorzien. „We werkten niet echt samen. Ik gaf hem on- derwerpen, hij schreef tek sten en ik mocht daar mee doen wat ik wilde. Er zitten 25 liedjes in de voorstelling. Het werkt ook snel als je niet alles zelf hoeft te doen. Com- poneren en arrangeren vind ik bovendien het leukste om te doen." „Het is belangrijk dat de tek sten goed zijn als je in het Nederlands zingt", vindt ze. Ze vallen immers veel meer op. Engels klinkt vaak lek- ker, maar het lijkt wel alsof ook Engelstaligen minder naar de teksten zelf luiste- ren. Bij het Nederlands valt het niet mee om het lekker te laten klinken, dus moet het maar ergens over gaan. Ilja schrijft gaaf." Speciaal voor de voorstelling werd een mi- ni-cd uitgebracht. Later dit jaar volgt een volledige cd met Nederlandstalige num- mers. Hoewel het lijkt alsof Ellen ten Damme elke keer iets heel anders doet, ziet ze dat zelf niet zo. „Het is allemaal Ellen ten Damme. Het heeft allemaal een rock 'n roll randje, show en humor." 'Durf jij?' is op 15 april te zien in het oude Luxor Theater. I Maasstad Weekbladen Wekelijks wat je wilt weten! IWoensdaq 8 april 2009 TX97-C Mala Vita presenteerde onlangs hun tweede studio-album 'En Exilio'. De band bestaat uit vijf migranten en dat is in de muziek terug te horen. Mala Vita combineert Balkanmuziek met onder meer rock, ska en hiphop.. Met hun muziek vragen ze aandacht voor intolerantie. Op 17 april Staat Mala Vita in WATT. „Dit album is een ophoping van alle ervaringen in de afgelopen jaren." CftMMaJMOQBt VAN CO*. Mala Vita met frontman Mickael Franci: „De huidige intolerantie in Nederland baart mij zorgen." ROTTERDAM) ROTTERDAM> Danza Cuba komt weer riaar Nederland met 'Fuerza y Compas'. Het is een sensuele en gepassioneerde voorstelling. Achttien vrouwen dansen de sterren van de hemel, onder begeleiding van een live or- kest. De voorstelling is op 13 april te zien in het oude Luxor Theater en op 16 april in Theater aan de Schie in Schiedam. In I www.uitburo.nl/rotterdam buro 010 484 33 33 nieuwe Luxor Theater www.luxortheater.nl Posthumalaan 13072 AG Rotterdam. Kassa is elke dag geopend van 12-18 uur. dido t/m 9/4 20.00u Karin Bloemen solovoorstelling over de overgang. Laatste kaarten beschikbaar! vr 10/4 20.00u Ute Lemper Duitse musicaldiva zingt werk van Jacques Brel tot Bertolt Brecht za-zo 11-12/4 iyi<yi% Mega Mindy de musical De schitterende smaragd met alle bekende liedjes! madi 13-14-2021/420u Blof presentatie van het nieuwe album April met o.a. Sarah Bettens 010 484 33 33 oude Luxor Theater www.luxortheater.nl Kruiskade 10, 3012 EH Rotterdam. Kassa is elke dag geopend van 12-18 uur za 11/4 20.00u Mapenzi Tamu Keniaanse benefietvoorstelling voor AMREF Flying Docters ma 13/4 16.00u Danza Cuba Fuerza y Compas Spectaculaire en energieke dansvoorstelling di 14/4 20.00u Silvester Zwaneveld Silvester Alone Na 'Arie en Silvester' nu solo wo 15/4 20.00u Ellen ten Damme Durf jij?!? Stout en kwetsbaar theaterconcert 010 411 81 10 Rotterdamse Schouwburg www.rotterdamseschouwburg.nl Schouwburgplein 25, 3012 CL Rotterdam. Kassa: ma-za 12-19 uur. ma 13/4 14.30u Nesjomme 12+ Intemationaal Danstheater - Dans rond klezmer en kippensoep wo 8/4 t/m di 14/4 kijk op de website voor meer (jeugd) theater-, dans-, muziek- en operavoorstellingen Theater Zuidplein www.theateriuidplein.nl 010 20 30 203 Zuidplein 60, 3083 CW Rotterdam. Kassa: ma-vr 12-17 uur, za 15-17 uur. Telefonisch tot 18.00 uur. do 9/4 14/20u Casa di Mama Rotterdams Wijktheater Toneel do 9/4 20.00u Niet schieten Nymfomannen Cabaret vr 10/4 20.15u Amar Amar speelt WIT Cabaret vr 10/4 20.0Qu Allah made me funny Muslim comedy tour uit de VS zo 12/4 14.00u Hakim La Troupe Djiguiya Minime Kinderen van Afrika(8+) Jeugd Ga voor meer informatie en kaartverkoop naar het Rotterdams Uitburo in de Centrale Bibliotheek (Hoogstraat 110). mtmm VINCENT WERNKE ROTTERDAM) Ellen ten Damme: „lk dacht dat het niet cool was om in het Nederlands te zingen." foto Jelle Veer- sema

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 41