ST ADSVISIE SCHIEDAM hi 111 U SCHIEDAMa030 NL WAT VOOR STAD WILLEN WE ZIJN? WETHOUDER MENNO SILJEE: "ER IS ALTIJD GELD VOOR VERBETERINGEN" WAT WILLEN WE MET CULTUUR EN DE BINNENSTAD IN 2030? gemeente Schiedam April 2009 - 1 IN 2030 *C?iev« st In de Plusmarkt aan het Geuzenplein in de Woudhoek dachten de bezoekers op 31 maart en 1 april actief mee over de toekomst van hun stad. David Ramires begeleidde de presentatiestand, deelde Meedenk-formulieren uit en hielp mensen bij het opschrijven van hun ideeen: "Sommige mensen namen het formulier en de folder met uitleg mee naar huis en kwamen het de dag erna ingevuld bij me inleveren. En er ontstonden hele discussies bij de flipovers. Ik wist niet dat Schiedammers zo goed nadachten over hun stad!" Veranderen en verbeteren Op de filpovers schreven Woudhoekbewoners onder andere de volgende verander- en verbeter-ideeen: Oude gevels restaureren en daarachter alles moderniseren. Diverse verzakte buurten ophogen, waaronder de botenbuurt, Tjaikstraat en Boezemanstraat Meer parkeerplaatsen of elk huis een parkeerplek (koopwoningen tegen vergoeding) met eigen kenteken of beugel Verbeterd stoplichtbeleid random Vlietland Ziekenhuis en een rotonde bij de Margriethal i.v.m. betere doorstroming Hondentoiletten met gras die om de week schoongemaakt worden, en vuilbakken voor hondenpoep Speeltuintjes voor de kleine kinderen en voor 10+, en hekken om speeltuin Woudhoek Activiteiten en een buurthuis voor jongeren (hangjongeren) net name in Noord Meer wijkagenten in Schiedam Noord en meer veiligheid In pand van Wenneker bioscoop annex filmtheater met circa 150 zitplaatsen A4: wegblijven Vervanging De Stuurhut De erfpacht betaalbaar afkopen Meer ruiterpaden Gratis OV voor 65+ in Schiedam Al circa 1200 Schiedammers hebben via de Meedenkformulieren aangegeven wat zij het belangrijkste vinden voor de toekomst van de stad. En bijna 2000 mensen hebben hun ideeen op flipovers achtergelaten. De hamvraag: 'Hebben we daar wel geld voor in Schiedam?' Wethouder Menno Siljee, die ook Financier! in zijn portefeuille heeft, geeft antwoord. "De economische recessie gaat ook Schiedam niet voorbij", legt wethouder Siljee uit. "Onze financiele situatie is nu wel zorgelijk, maar niet onoverkomelijk. Het tekort is relatief. Er is geen geld verdwenen, we hebben alleen gerekend met te positieve verwachtingen. Stellen we die bij, dan is ons financieel probleem echt op te lossen. We praten met de stadsvisie 2030 over een lang traject. In elke begroting maak je altijd keuzes voor de uitvoering. In de toekomst kunnen de volgende colleges hun accenten dus alsnog ver- schuiven. En wat we nu kunnen doen, pakken we vanzelfsprekend meteen aan. Voor noodzakelijke verbeteringen is altijd geld te vinden." Cultuur en binnenstad In de top van 2030-wensen van de Schiedammers staan er een paar die direct met het werkpakket van Menno Siljee te maken hebben: goede culturele voorzieningen en de binnenstad. Op de flipovers komt de Hoogstraat telkens terug. "Onze historische binnenstad is de huiskamer van onze stad. Die moet er goed uitzien. Daarom investeren we nu 10 miljoen euro in binnenstadsprojecten. Helaas is de Hoogstraat geen eigen- dom van de gemeente. Er zijn heel veel verschillende pandeigenaren! We hebben inmiddels divers slecht vastgoed opgekocht dat we het komende jaar gaan opknappen en richting Grate Markt hebben verschillende Hoogstraatpanden al een 'facelift' gekre- gen. We kunnen niet alles tegelijk. Willen we het goed en gedegen doen, dan moeten we pand voor pand werken. Dat vraagt soms om wat meer geduld..." Hoogstraat overkappen? Ideeen van Schiedammers om een deel van de Hoogstraat te overkappen zijn voor Siljee niet nieuw. "Dan moet je toch eerst de panden zelf opknappen en vervolgens moeten al die verschillende pandeigenaren het ermee eens zijn dat je er met zo'n kap een groot blok van maakt. Dat vergt heel veel tijd! Vanuit de gemeente richten we ons nu meer op combinaties van wonen - werk - winkel. Een pand waarin alleen gewoond wordt, kost een pandeigenaar geld. Het levert meer op als winkel, zelfs als die een tijdje leegstaat. Daarom praten we over combinaties. Kantoor aan huis, wonen boven de winkel, en wonen tussen winkels. Dan blijft het een levendige straat." Stadshistorie zichtbaar maken Schiedammers en ook wethouder Siljee zijn trots op het museum. Hij stelt dat er fors is gei'nvesteerd in het gebouw en in de programmering. Toch vindt hij dat er nog een stap moet worden gezet om niet alleen het jeneververleden, maar ook onze stads historie zichtbaar te maken: "We hebben het Stedelijk Museum, Jenevermuseum en Cooperatiemuseum die samen een prachtig museumkwartier vormen. We hebben een paar leegstaande panden naast het museum opgekocht en knappen die nu op tot etalages voor het Stedelijk Museum waardoor je het museum meer met de Hoogstraat verbindt. Het Jenevermuseum breken we door naar de Hoogstraat, en aan de Appelmarkt komt een galerie die ook de Coop-winkel met het museum verbindt. Nu moeten we ook onze historie een goede plek gaan geven." Evenementen Vooral jongeren roepen om meer culturele evenementen. "Het is belangrijk om totaal uiteenlopende evenementen in je stad te hebben", beaamt Siljee. "Moderne kunst, maar ook Frans Bauer is een vorm van cultuur. In West heeft cultuurscout Ineke Hagen veel bereikt met het Julianapark door daar alle omwonenden bij te betrekken. Dat willen we eveneens in Oost gaan proberen. Ook met het Maasboulevardfestival en Kabaal geef je veel jonge en oudere Schiedammers plezier en een ontmoetings- plek. Vorig jaar is Zomerbeat in het Beatrixpark helaas verregend, maar het is een prachtige plek voor zo'n festival." Bioscoop en mini-theater Op vrijwel elk flipovervel komt de roep om een bioscoop en theatertje terug. "We zijn in een heel ver stadium met het Wennekerpand", zegt Siljee niet zonder trots. "Binnenkort presenteren we alle plannen voor een kleine bioscoop waarin ook het Filmhuis een plek krijgt en voor een mini-theater waarin De Teerstoof maar ook verenigingen kunnen optreden. Daarin investeert Schiedam samen met het rijk en het Fonds Schiedam Vlaardingen. Als we in September een akkoord krijgen, kan de aannemer meteen aan de slag en kunnen we in 2011 open gaan."

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 6