Havenbedrijven: uitbreiding rijksweg A15 is te laat klaar Aboutaleb legt krans bij monument koopvaardij Gespot: containermotorschip Manuela 10009 310. Controle binnenvaart Werktijdverkorting Enorm kraanschip uit Vlaardingen TX99-B Ondanks de recessie is er nog steeds een grote vraag naar technisch personeel. Men wil met een aantal ac- tiviteiten jongeren interesse ren voor deze bedrijfstak. Het Maintenance College is een samenwerking tussen het Zadkine, Albeda College en de STCGroup en is eind 2006 opgericht met onder andere als doel te zorgen voor voldoende instroom in de technische MBO opleidin- gen. Het Maintenance College wordt financieel gesteund door het bedrijfsleven uit de procesindustrie. Er is nu nog te weinig uitstroom van technici uit de opleidingen om aan de enorme vraag te voldoen. Dat is voor de leden van het Maintenance Col lege de reden geweest om afspraken te maken met be- trekking tot de onderlinge samenwerking en de oplei dingen die moeten worden verzorgd. Ook worden mar- ketingactiviteiten ontwik- keld om er voor te zorgen dat er op korte termijn meer studenten instromen. De grootste uitdaging is om de wereld van maintenance of onderhoud en de vele moge- lijkheden voor een baan en een carriere aan de jongeren duidelijk te maken. Deltalin- qs behartigt de gezamenlijke belangen van de haven- en industriele bedrijven in de Mainport Rotterdam. Er zijn indirect ruim 600 bedrijven bij aangesloten, die werk bie- den aan ruim 35.000 men- sen. Bedrijven en organisaties in de Rotterdamse haven vre zen dat de verbreding van rijksweg A15 niet klaar is als de eerste nieuwe contai- nerterminals op Maasvlakte 2 in 2013 in gebruik wor den genomen. Rijkswater staat heeft laten weten dat met de verbreding van de A15, tussen Vaanplein en de Maasvlakte pas in 2011 kan worden begonnen en dat het De binnenvaart speelt een steeds grotere rol in de aan- en afvoer van containers in de Rotterdamse haven. Een regelmatige gebruikte route is de Dordtsche Kil die de Oude Maas met het Hollands Diep verbindt. Binnensche- pen varen er vaak op als zij tussen Rotterdam richting Zuid-Nederland en Antwer- pen varen. Ook zeeschepen project naar verwachting pas in 2016 is afgerond. Vice- voorzitter Wando Boeve van Deltalinqs heeft de overheid opgeroepen al het mogelijke te doen om noodzakelijke procedures te bekorten en zo snel mogelijk met de werk- zaamheden te beginnen. De A15 is de levensader en de achilleshiel van de haven als het gaat om bereikbaarheid. Het is de enige snelweg die die naar de havenindustrie in Moerdijk gaan, maken gebruik van deze route. Au- tomobilisten die de Heinen- oordtunnel op de A29 ingaan zien de zeeschepen soms bo- ven zich 'uitsteken'. Het containermotorschip dat is gespot op de Dordtsche Kil, is de Manuela die een contai- nercapaciteit heeft van 102 toegang geeft tot het achter- land. De files tussen Maas vlakte en Ridderkerk hebben het bedrijfsleven in 2008 een kostenpost van tientallen miljoenen euro's opgeleverd. Door het later opleveren van de verbrede A15 staan beslis- singen over investeringen in het gebied onder druk en neemt de betrouwbaarheid van de logistiek af. De ver breding van rijksweg A15 teu's (de maat voor contai ners van twintig voet). Het binnenvaartuig van schipper Jan Kleine uit Aardenburg, vaart circa zes keer per week tussen 's-Hertogenbosch en Rotterdam heen en weer. Oorspronkelijk is het 70 me ter lange binnenschip al ge- bouwd in 1963 en kwam toen onder de naam Edelwiess/ Auriga in de vaart. draagt bij aan het verbete- ren van de bereikbaarheid en de veiligheid van het Rot terdamse havengebied en de Zuid-Hollandse eilanden. Hiervoor worden delen van de A15 uitgebreid van 2x2 naar 2x5 rijstroken, worden de knooppunten Vaanplein en Beneluxplein verbeterd, komt er een nieuwe Botlek- brug en wordt de N15 omge- bouwd tot een snelweg. Binnenkort vindt een groot- schalige controle plaats op het binnenvaarttraject Rot terdam - Antwerpen. Daar- bij wordt met name gecon- troleerd of de verplichte do- cumenten bij het vervoer van gevaarlijke stoffen, afvalstof- fen en overige lading in con tainers op een binnenschip wel aanwezig zijn. De con trole wordt uitgevoerd door de KLPD Dienst Waterpoli- tie, de Inspectie Verkeer en Waterstaat, de Zeehavenpo- litie Rotterdam, Rijkswater staat, de Scheepvaartpolitie Antwerpen, de Douane en de VROM-Inspectie. Deze actie vloeit voort uit de in 2008 getekende 'Intentieverkla- ring Kreekrak'. Het doel is onder meer het verhogen van de veiligheid van het contai- nervervoer met gevaarlijke goederen op het traject Rot terdam - Antwerpen. Voor de bijna 300 werkne- mers van ertsoverslagbedrijf EECV in de Europoort wordt werktijdverkorting aange- vraagd. EECV is het tweede grote bedrijf in de Rotter damse haven waar een der- gelijke maatregel ingaat. Eerder gebeurde dat al bij chemiereus Lyondell. Het Vlaardingse ontwerpbureau Ulstein Sea of Solutions (USOS) heeft van National Petroleum Construction Compa ny Ltd. (NPCC) uit Abu Dhabi een contract gekregen voor het ontwerpen van een nieuw kraan-pijplegschip, de DLS-4200. Dit schip zal wereldwijd een van de grootste schepen in haar soort zijn. DLS-4200 is ontworpen voor wereldwijde inzet- baarheid, maar zal aanvankelijk alleen worden uitgerust voor werkzaamheden in de Arabische Golf en India. „Wij zijn enorm blij dat NPCC ons het contract heeft toegekend", ver- telt Bob Rietveldt, managing director van USOS. De kraan op het schip heeft een maximaal hijsvermogen van 4200 ton. Het schip heeft twee hoofdschroeven van ie- der 5.500 kW, waarmee het een snelheid van 12 - 13 knopen haalt. Burgemeester Ahmed Abou taleb is maandag 4 mei aan wezig bij de herdenking ter ere van de omgekomen opvarenden van de Neder- landse Koopvaardij tijdens de Tweede Wereldoorlog. De plechtigheid begint bij het nationaal monument voor de koopvaardij 'de Boeg' aan de Boompjes, nabij de Leuve- brug te Rotterdam. De bur gemeester legt daar namens het Gemeentebestuur een krans. Ook vertegenwoordi- gers van in totaal 30 orga nisaties leggen dit jaar een krans bij het monument. Maasstad Weekbladen Bedrijvigheid in en om de haven van Rotterdam Woensdag 29 april 2009 in de haven Jongeren interesseren voor techniek Tijdens de Industrial Maintenance Beurs in Ahoy is woernsdag 22 april het protocol getekend van het Maintenance College, waarin het bedrijfsleven en opleidingsinstituten participeren om de instroom van technisch onderhoudspersoneel te bevor- deren. Nu Rijkswaterstaat aangeeft dat de verbreding van de A15 pas in 2016 is afgerond, vrezen havenbedrijven voor een verkeersinfarct. MAERSK MAERSK, MAERSK fflfeeauwi De fotograaf is Bram Plokker van www.worldshipsocietyrotterdam.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 23