in de haven Hydrograaf Landman meet op zee Gespot: drukte bij toegang van de Botlek iMisschien heb ik wel meer gezien dan wanneer ik zeeman was geworden' Eurodam terug in thuishaven Hart voor de haven in MainPort TX99-C -v.* In driedimensionale data is het he- le gebied 'gepeild', inclusief dus de zandwinningsbieden en ontgron- dingen. Begin 2009 zijn de bag- gerbedrijven aan de hand van de gegevens met het opspuiten van het nieuwe havengebied begonnen. Erwin Landman is afkomstig van de baggeraar Van Oord dat samen met Koninklijke Boskalis West minster PUMA vormt. Hij heeft daaraan nog wel even werk, 00k op locatie, want zijn afdeling meet alle opspuitwerken en brengt de in- vloed van de zee op de stromingen en de erosie daaromheen in kaart ('het monitoren'). De eerste terreinen van de Maas vlakte 2 zullen volgens planning begin 2011 bouwrijp zijn. Over vier jaar kunnen de eerste container- schepen in dit nieuwe Rotterdamse havengebied aanleggen. Landman laat afdrukken zien van de zeebodem, waarop duidelijk res- tanten van een scheepswrak zicht- baar zijn. Als wrakken of restanten daarvan niet in de weg liggen, wor- den ze bedolven onder het zand. Een van die restanten, wat ooit een nog niet achterhaald zeeschip was, ligt precies in een gebied dat een haven moet worden en zal dus eerst geborgen moeten worden. Erwin Landman kan dus op zijn conto schrijven dat hij Maasvlakte 2 heeft 'uitgemeten'. Hydrografie is voor de scheepvaart en de water- bouwkundige werken onmisbaar. Het beschrijven en in kaart bren- gen van de waterbodem (vroeger van groot belang om te voorkomen dat schepen letterlijk op 'de klip- pen' liepen) heeft door de nieuwste gecomputeriseerde technieken een enorme en nauwkeurig ontwikke- ling doorgemaakt. Was vroeger het 'peillood' het be- langrijkste instrument om de diep- te van het water te meten, thans zijn er bijzondere hydrografische apparaten aan boord van speciale vaartuigen. Van de vergaarde ge gevens maakt Landman kaarten, profielen en grafieken waarmee de baggeraars aan de slag gaan. Achteraf gezien is Landman heel gelukkig met zijn bijzonder be- roep van hydrograaf. Eerst was het namelijk de bedoeling dat hij na zijn havo een officiersopleiding (tot stuurman) aan de Hogere Zee- Mi* m^:s- vaartschool in Amsterdam zou gaan volgen, maar door zijn wat mindere zichtvermogen (hij is bril- dragend) werd hem gewezen op de opleiding tot hydrograaf. „Ik ben bij Van Oord in 1992 be gonnen en heb al heel wat van de wereld gezien. Ik ben te werk ge- steld in onder meer Maleisie, Bra- zilie en Guatemala. Het mooie is, je bent in de aannemerij betrokken bij het maken van waterwerken, zoals havens, uitdiepen van rivie- ren en offshore-installaties. Aan sommige projecten heb ik wel twee jaar gewerkt. Misschien heb ik wel meer gezien dan dat ik zeeman was geworden. Want dan zie je alleen maar het schip, de zee en de ha vens. Ik heb rechtstreeks te maken met de mensen, de cultuur en het gebied in die landen." Dat heeft 00k zijn leven enorm be- invloed. Hij is getrouwd met een Braziliaanse en zijn drie kinderen spraken voordat hij zich weer in Nederland vestigde bijna uitslui- tend Portugees. Een hydrograaf is niet alleen figuurlijk maar 00k let terlijk een wereldverkenner. Die opleiding in Nederland is thans overigens aan het Maritiem In- stituut Willem Barentsz op Ter- schelling. Het beroep heeft grote perspectieven doordat hydrogra- fen 00k onmisbaar zijn bij het re- aliseren van het toenemend aantal installaties op zee voor de olie- en gaswinning. Daarbij is het uitme- ten van de zeebodem van essenti- eel belang. Voor baggerbedrijven zijn ze na- tuurlijk 00k onmisbaar. De Rotter damse havens worden voortdurend op peil gehouden door onderhouds- baggerwerken. Dus zijn 00k daarbij steeds hydrografen aan het werk. Bijna een jaar na de doop door koningin Beatrix keert het cruiseschip ms Eurodam van Holland America Line op maan- dag 11 mei terug in haar thuishaven Rotterdam. Als onderdeel van een cruise vanuit Fort Lauderdale in de Verenigde Staten naar de Deense hoofdstad Kopenhagen meert de Eurodam voor een eendaags bezoek af aan de Holland- Amerikakade bij de Rotterdamse cruiseterminal. De Eurodam is het eerste schip in de zogeheten Signature-klasse en biedt plaats aan 2.104 passagiers en 929 bemanningsleden. Het schip is vorig jaar juni opgeleverd door de Italiaanse scheepsbouwer Fin- cantieri. Koningin Beatrix heeft daar op 1 juli de Eurodam gedoopt. De Eurodam arriveert op maandagmorgen 11 mei in alle vroegte vanuit de Engelse havenstad Harwich in Rotter dam. Naar verwachting meert de Eurodam al om 07.00 uur af bij de cruiseterminal op de Wilhelminapier in het centrum van Rotterdam. Diezelfde middag vertrekt de Eurodam om 17.00 uur. Na een dag op zee beeindigt het schip vervolgens op woensdag 13 mei haar 29 dagen durende reis. Een drukte van jewelste bij de toegang tot de Botlek. De olieproductentanker UACC Ibn Al Haitham draait, ge- manoeuvreerd door twee sleepboten van Smit Inter nationale, achteruit de ha vens in op weg naar de zee- steiger 1 van Esso aan de 3e Petroleumhaven waar nafta is geladen. Rechtsach- ter vaart de coaster Gertrud langs die met containers uit het Spaanse Sevilla op weg is naar de Rotterdam Short- sea Terminal aan de Prinses Beatrixhaven. Op de voor- grond houdt een patrouille- vaartuig van de Port of Rot terdam, de RPA 24, in de ga- ten of alles goed gaat. De Ibn Al Haitham is een splinter- nieuwe dubbelwandige tan ker met een draagvermogen van 73.400 ton. Eigenaar hiervan is United Arab Che mical Carriers in Djeddah. Het 228 meter lange schip vaart onder de vlag van Mal ta. In de afgelopen week zijn veel tankers gezien in Rot terdam. 'Recessie? Kenne- lijk niet in de olievaart op Rotterdam. Het lijkt wel of iedereen weer aan het specu- leren is op prijsverhogingen,' vertelt een spotter. 91 In het Rotterdamse haven gebied zijn dagelijks tien- duizenden mensen aan de slag in vele duizenden uit- eenlopende functies. In het maandvakblad voor de ha ven, MainPort, wordt een deel van de (gewone) func ties aan de hand van enthou- siaste mensen beschreven in de rubriek Hart voor de Ha ven. In deze krant gaan wij regel- matig deze rubriek overne- men omdat wij vinden dat deze verhalen 00k geschikt zijn voor een veel breder pu- bliek dan de paar duizend topmensen, directeuren en andere managers die Main- Port lezen. Op het luxueuze vakblad met veel specifieke informatie over de haven kan men zich 00k abonneren. Kijk daar- voor op www.mainportma- gazine.nl. Maasstad Weekbladen Bedrijviqheid in en om de haven van Rotterdam Woensdag 6 mei 2009 Hoe zet je in een stuk Noordzee de Maasvlakte 2 uit? Erwin Landman, sinds april 2008 hoofd survey van de Projectorganisatie Uitbreiding Maasvlakte (PUMA) in Zwijndrecht, weet daar alles van! Met zijn afdeling heeft hij 180 \jierkante kilometer zeebodem in kaart gebracht waarop het eerste deel van Maasvlakte 2 van circa 700 hectare havengebied wordt aangelegd. Erwin Landman kan op zijn conto schrijven dat hij Maasvlakte 2 heeft 'uitgemeten'. Sss.- De fotograaf is Cees van Noort van www.worldshipsocietyrotterdam.nl. ROTTERDAM>

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 23