in de haven Rotterdam is tankhoofdstad van de wereld ECT wil vervoer naar achterland beter beheren 3^ 1 Teruggang containervaart zwakt at Gespot: Cornelia, Thialf en Universal Hope Spoorvervoer door grens miljoen Rotterdam wil meer feederlading Bouw terminal Op mondiaal niveau is de Rotterdamse haven waar- schijnlijk de grootste haven voor tankopslag en vormt ze in ieder geval samen met Singapore en Houston, de top-drie. In Europa is Rot terdam marktleider in de op- slag en behandeling van zo- wel ruwe olie, olieproducten, chemicalien als eetbare olien en vetten. In de onafhan- kelijke opslag bedraagt het marktaandeel in de Ham- burg-Le Havre Range bijna 45 procent. De vijf raffinaderijen voor ruwe olie en vier raffinade rijen voor plantaardige olien en vetten hebben hun eigen tankcapaciteit, maar gebrui- ken samen met 43 chemische fabrieken 00k 29 opslag- terminals. Alle locaties zijn onderling verbonden door 1500 kilometer pijpleiding. In 2008 deden 8300 zee- gaande tankschepen de ha ven aan. Ze laadden en los- ten 194 miljoen ton lading. Vrijwel alle onafhankelijke opslagbedrijven breidden recentelijk hun capaciteit uit, zijn er mee bezig of ont- wikkelen plannen daarvoor (Vopak, Rubis, ETT, Odfjell, Koole, Chemgas, De Rijke, Maastank, Argos). De nog beschikbare ruimte is echter beperkt. Zo vinden de ter minals voor eetbare olien en vetten van Vopak en Koole mogelijkheden door nieuwe hogere tanks te plaatsen. Waar nog wel ruimte is, bij- voorbeeld bij Argos Pernis, is het moeilijk steigercapaciteit te creeren. Het spoorvervoer van containers is in 2008 voor het eerst door de grens van een miljoen eenheden gebroken. De 1.010.000 TEU was een toename van 11,6 procent ten op- zichte van het voorgaande jaar (950.000 TEU). De trein deed het beduidend beter dan de totale containeroverslag, stagne- rend, en de andere vervoermiddelen. De binnenvaart liep 4,4 procent terug, tot 2.337.000 TEU en het wegvervoer ging met -5,7 procent naar 4.476.000 TEU. Het spoor won 2 procent tot 13 procent en het wegvervoer verloor 2 procent tot 57 pro- cent. De binnenvaart bleef stabiel op 30 procent. Het spoor vervoer groeide voor het tweede achtereenvolgende jaar met dubbele cijfers, dit jaar voor het eerst in een in het algemeen stagnerende markt. De Betuweroute verbetert de positie van het spoor sterk. De Rotterdamse container- behandelaar ECT wil het vervoer naar het achterland beter beheren. ECT heeft een systeem uitge- werkt van vijf corridors naar evenveel terminals. Deze liggen in Moerdijk, Amster dam, Venlo, Willebroek en Duisburg. Het wordt voorgesteld als een compleet aanbod met leverings- en capaciteitsga- ranties, opslag, paperless vervoer en tracking tra cing. EGS zoals het systeem woprdt genoemd heeft al vier shuttles naar Venlo. IAS- II -sp Maeresk Line, 's werelds grootste containerrederij, verwacht dat de container- volumes van Azie naar Eu ropa in 2009 afnemen met 9,5% ten opzichte van 2008. Gedurende het jaar zwakt de neergang echter wel af: -20 procent in het eerste kwar- taal, -10 procent in het twee de kwartaal en -5 procent in de tweede jaarhelft. Ook omdat sindsdien de scheepscapaciteit flink is toegenomen, blijft de druk op de tarieven sterk. Markt- vorser Dynamar heeft de in- druk dat de beladingsgraad westwaarts is aangetrokken en dat enkele rederijen al lading doorboeken naar vol- gende afvaarten. Nog bemoedigender noemt men het toenemende aanbod van oud papier van Europa naar Azie. Dit keert als ver- pakkingsmateriaal van Azia- tische exportproducten weer terug. Men verwachtte al een aanvulling van de afgebouw- de voorraden, maar moge- lijk is het ook een voorbode van betere tijden, aldus Dy namar. Deze veronderstel- ling lijkt gesteund te worden door cijfers die wijzen op een toenemende industriele be- drijvigheid in april in China, India, Japan en Korea. Rederijen breiden de capa citeit Azie-Europa weer uit. Zo vervangt MSC vanaf april geleidelijk de schepen van circa 9000 TEU door eenhe den van 12-14.000 TEU. De CHYK Alliantie besloot twee eerder samengevoegde dien- sten weer te ontvlechten om meer te kunnen vervoeren via meer havens. Een aantal regelmatige be- zoekers van de Rotterdamse haven. Vorige week waren in een shot te vangen de Cor nelia (op de voorgrond op de Nieuwe Waterweg), het offshoregevaarte Thialf (op het Calandkanaal) en links daarachter nog deels de mammoettanker Universal Hope. De Duitse Cornelia kwam met chinaklei lossen bij Rotterdam Bulk Termi nal aan de Vulcaanhaven in Vlaardingen. Het schip uit 2001 is, gezien de roestplek- ken, niet goed onderhouden. Bezuinigen reders door de teruglopende vrachtenmark- ten nu daarop? De Thialf is een van de grootste diepwa- ter constructie werkschepen ter wereld van Heerema Ma rine Contractors in Leiden. Het werkschip is regelmatig in de Rotterdamse haven voor onderhoud en voor het aan boord nemen van in- stallaties. De Thialf wordt overal in de wereld ingezet voor werkzaamheden bij de constructies voor de olie- en gaswinning. De Universal Hope heeft bij Vopak stook- olie voor Singapore geladen en vaart de Europoort uit. De groeiende hoeveelheid containerschepen met een capaciteit van 10.000 teu en meer, kunnen Rotterdam ge- makkelijk aanlopen. Hoofd containers Joyce Bliek van het Rotterdamse Havenbe- drijf ziet hierin kansen voor marktpartijen om meer via de haven te doen. Een voorbeeld is de consolidatie van 'feeder'verkeer in Rot terdam. Bliek: 'De nieuwe structuur voor havengelden is een van de instrumenten om Rotterdam nog aantrek- kelijker te maken. Vanaf mei wordt de basis veranderd van aanloopfrequentie naar ladingvolume. Dit was al zo voor het diepzeeverkeer en wordt nu ook toegepast op feeders en shortsea.' Terminaloperator DP World ziet in de huidige contai- nermalaise geen reden de bouw van een nieuwe con- tainerterminal op de Tweede Maasvlakte te heroverwegen. Men start de eerste fase, met (1000 meter), volgens plan om in 2013 operationeel te kunnen zijn. Het voornemen om in 2013 meteen door te bouwen aan nog eens 900 meter, is wel opgeschort. Maasstad Weekbladen Bedrijviqheid in en om de haven van Rotterdam Woensdag 13 mei 2009 TX99-B Rotterdam is verreweg de belangrijkste Europese havert voor vloeibare lading en de daaraan gekoppelde tankopslag, met een capaciteit van 28,4 miljoen kubieke meter in ruim 2.100 tanks. Er kunnen maar liefst 170 tankschepen tegelijkertijd behandeld worden. i 1 1 Het lijkt erop dat de volumes in de containervaart tussen Europa en Azie weer langzaam maar zeker toenemen. BEMOEDIGEND De fotograaf is Cees de Keijzer van www.worldshipsocietyrotterdam.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 27