Nieuwe auto's zover het oog reikt in de haven Gespot: Zhen Hua met werk aan de winkel Honderdduizenden Japanners en Koreanen passeren John Tuinman Meer winst voor Smit SHB-omzet verdampt Vissen naar het verfleden Het was nog in de tijd dat op de ter minal de aangevoerde auto's gro- tendeels open en bloot op verdere distributie stonden te wachten. Tegenwoordig zijn er vier enorme 'garages', multi-storey warehouses, waarin per gebouw 5000 tot 7000 auto's overdekt - elk soort, elk mo del en per kleur bij elkaar - kunnen worden opgeslagen. „Het gaat hierbij om de auto's die enige tijd, van enkele dagen tot soms wel drie maanden, in voor- raad staan voor de auto-impor- teurs. Vroeger deden zij dat vaak zelf, maar het is veel efficienter en goedkoper om het hier in de haven te doen," vertelt John Tuinman. Ge- middeld staan er op de Car Termi nal Rotterdam 30.000 tot 35.000 personeneauto's die 'just in time' aan de afnemers worden geleverd. Enkele maanden terug stond de terminal boordevol door de stagna te in de verkopen in Europa als ge- volg van de economische situatie. Nu gaan er weer meer auto's weg, dan er met de autocarriers binnen- komen. De personenwagens waarvoor vaak al direct een bestemming is bij de dealer of de verhuurbedrijven wor den vrijwel kant en klaar voor de koper gemaakt, soms zelfs al ge- wassen en gepoetst. Dagelijks ko- men tientallen trucks met trailers voor speciaal autovervoer ze opha- len om ze distribueren. „Vaak hoeft de autodealer er nauwelijks meer iets aan te doen dan de auto door te geven aan zijn klant." Voor de grote importeurs in Euro- pa van de in Japan, Zuid-Korea of elders gefabriceerde merken (o.a. Kia, Hyundai, Subaru, Mazda, Su zuki, Daihatsu) worden ze massaal doorgevoerd per speciale treinwa- gons naar onder meer Oostenrijk en Zwitserland, per shortsea naar elders in Europa of per truck en binnenschip naar het Rotterdamse achterland. De Broekman Group is een van de grootste logistieke dienstverleners in Europa als het gaat om autotransporten. Als toezichthouder op de terminal moet John Tuinman voor 'een vlek- keloos verloop' zorgen bij het uit- rijden van de auto's uit de schepen en bij de afleveringen voor verder transport. „Ook lossen we ander verrijdbaar materieel, zoals graaf- machines. Daarvoor moet je wel certificaten hebben, want dat is niet zomaar een kwestie van weg- rijden. Alle auto's staan aan boord, om schades op zee te voorkomen, met vier banden vastgesjord. Die moeten dus eerst worden losge- maakt. Dat doen sjorders. Fysiek is dat best zwaar werk. Je ziet ze soms behoorlijk zweten." De auto's worden vervolgens op het schip iets verplaatst, om ruimte te besparen staan ze hutje aan mutje bij elkaar, zodat ze door de 'over- slagchauffeurs' gemakkelijk kun nen worden weggereden. Ze worden 00k voorzien van een chip waarop de gegevens staan. De chip zorgt ervoor dat het uitgekiende systeem van overslag, opslag en afvoer van de auto's heel efficient kan worden uitgevoerd. Vroeger kwamen daar voor omslachtige administratieve en controlesystemen aan te pas. Tbinman: „Als de trucker met zijn trailer de portier passeert kan deze in een keer aflezen en zien wat hij allemaal opgeladen heeft." Het is dus onmogelijk voor een havenwer- ker een mooi voor zichzelf uitgeko- zen exemplaar 'even te lenen'. Ploegen van wel vierentwintig, veelal ingehuurde, chauffeurs los sen de schepen. Tuinman: „Om schades aan de auto's te voorkomen moet er natuurlijk wel netjes gere- den worden. Je hebt wel eens van die jonge jongens die het prachtig vinden om even plankgas te geven. Dan temper ik ze! Want voor onze naam en kwaliteit is het natuurlijk noodzakelijk dat onze klanten nau welijks worden geconfronteerd met schades. De zes toezichthouders bij ons letten er voorts op hoe de auto's worden neergezet, de sleutel uit het contact is gehaald, de lichten zijn uitgedaan en of ze in de eerste ver-t snelling zijn stilgezet." De chauf feurs worden vervolgens per busje weer aan boord gebracht voor de volgende lossessie. Af en toe is een kras, een deuk of zwaarder niet te voorkomen. Lichte schades behandelt het bedrijf zelf. Is er sprake van een grote schade, dan wordt de auto verkocht aan opkopers. Overigens is het aantal schades volgens Tuinman minder dan een promille van de honderd duizenden auto's die jaarlijks wor den overgeslagen op de Rotterdam Car Terminal. Dit artikel is eerder gepubliceerd in MainPort, het vakblad voor de' haven. De wereldwijde recessie heeft de operationele winst van maritiem dienstverle- ner Smit in de eerste maan den van dit jaar gedrukt. Het bedrijf wist de nettowinst echter op te voeren dank- zij 10 miljoen euro uit een schikking met de Britse olie- maatschappij BR Dat heeft het bedrijf, dat onder meer havensleepdiensten biedt in. Rotterdam, donderdag be- kendgemaakt. Rotterdam Port Services (RPS), de beoogde opvolger van de Rotterdamse haven- pool SHB, verwacht dit jaar slechts 30 manjaren werk te kunnen 'verkopen'. Van de omzet van 30 miljoen die de SHB in 2007 nog maakte, is nog maar anderhalf miljoen euro over. Dit zegt havenon- dernemer Hans Vervat, die RPS begin dit jaar oprichtte. I Het speciale transportschip Zhen Hua 8 legde vorige week met drie containerkranen en een voor de overslag van ertsen aan bij Ertsoverslag- bedrijf Europoort (EECV). I Deze 'ertsen- en kolenboer' is een van de grootste en mo- dernste overslagbedrijven in I Europa. Op een terrein van 82 hec- tare wordt per jaar circa 30 miljoen ton ijzererts en ko- len overgeslagen vooral uit Brazilie, Canada en Austra lia. Het massagoed wordt grotendeels per lichter en in duweenheden afgevoerd naar Duitse afnemers in het Ruhrgebied. De reusachtige grijperkraan, zoals die op de Zhen Hua 8 staat, zal in gebruik op de ka- de in staat zijn om 30 tot 40 ton in een keer uit het ruim van de schepen te halen. De grootste ertscarrier ter wereld is de Berge Stahl die af en aan vaart tussen Ponta da Madeira in het noorden van Brazilie en de terminal van EECV in de Europoort. Binnenkort zullen we in deze spottersrubriek de binnen- komende Berge Stahl laten zien. Een kabeljauw van kolossale afmetingen, een scheepskok met een kip als huisdier of een afbeelding van een nietig klein bootje dat danst op de overweldigende oceaan. Vanaf 4 juli kunnen bezoekers in het Maritiem Museum Rotterdam op de fototentoonstelling 'Vissen naar het Verleden' zien hoe de Britse-Australische journalist en avonturier Alan Villiers met een reeks sfeervolle en expressieve foto's de Portugese kabeljauwvisserij anno 1950 voor onze ogen tot leven wekt. Alan Villiers (1903-1982) is een ervaren zeeman, auteur en journalist met veel belangstelling voor het leven op zee. Hij schrijft vooral over de vroege twintigste eeuw wanneer de grote zeilschepen in een rap tempo uit beeld verdwijnen. De foto's die op de tentoonstelling 'Vissen naar het Verleden' ge- toond worden, zijn door het Portugese Museu Maritimo de Ilhavo tijdelijk in bruikleen aan het Maritiem Museum Rot terdam gegevens m ij 1 IMaasstad Weekbladen Bedrijvigheid in en om de haven van Rotterdam Woensdaq 20 mei 2009 TX99-C Samen met z'n collega's 'regelt' John Tuinman de overslag, de tijdelijke opslag en de afvoer van personenauto's; honderdduizenden per jaar. Op jonge leeftijd kwam hij in 1981 in dienst van de Rotterdam Car Terminal van de Broekman Group aan de Brittanniehaven waar grote autocarriers uit het Verre Oosten aanleggen. John Tuinman is al sinds 1981 in dienst bij de Rotterdam Car Terminal van de Broekman Group, foto: Ben Wind pe fotograaf is Piet van Dijk van www.worldshipsocietyrotterdam.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 19