in de haven Verkeersleiders spil van de organisatie Groei op het spoor belangrijk voor haven Vanuit de seinzaal heeft seni or treindienstleider Jean Noel Duyndam uitzicht op het vijftig hectare metende ran- geerterrein Kijfhoek dat ligt op de grens van Zwijndrecht en Heerjansdam. Dit grootste rangeerterrein van Nederland vormt het scharnierpunt in het goederenspoornetwerk. De seinzaal is te vergelijken met de verkeerstorens op Schiphol, waar verkeersleiders vliegtuigen naar start- en lan- dingsbanen dirigeren. Samen met de andere mannen en vrouwen van de verkeerslei- ding zorgt Duyndam ervoor dat de seinen over het gehele traject van de Betuweroute en op de emplacementen in de haven worden bewaakt. "De treinen rijden volgens een vaste dienstregeling', vertelt de treindienstleider. "Onze hoofdfunctie is het zoveel mo- gelijk vasthouden aan de plan ning en het begeleiden van de machinisten. Zo komen de goederen altijd efficient en veilig op de plaats van bestem- ming." Sjoerdsma vult aan: "Keyrail is er heel nadrukkelijk mee bezig om op tijd de juiste informatie door te geven. Het vervoer over het spoor is een constant samenspel van ver- schillende factoren. Omdat er altijd treinen rijden is de seinzaal 24 uur per dag, zeven dagen per week bemand." havens hebben nu drie mogelijkhe- den voor het vervoer van goederen naar het achterland: weg, water en spoor. Wij streven ernaar zoveel mo- gelijk vervoer over het spoor te laten plaatsvinden. Dit doen we door effi cient gebruik te maken van de Betu weroute en daarbij verschillende an dere voordelen van vervoer over het spoor aan te bieden. Keyrail treedt bijvoorbeeld op als regisseur door de planning af te stemmen op de schema's van de overslagterminals." Sjoerdsma licht toe: "We werken veel samen met EMO en ECT. EMO is een van de grootse terminals van Europa voor het overladen van erts en kolen. ECT is groot in overslag van zeecon- tainers. Door bijvoorbeeld met EMO en de transporteur af te stemmen worden de miljoenen kilo's erts zo efficient mogelijk naar de plaats van bestemming gebracht. Vervoer is een interessante logistieke puzzel en wij helpen om de lading zo snel en ef ficient mogelijk op het tijdstip dat de klant het wil op de plaats van be stemming te krijgen." Een andere partij waar Keyrail veel mee samenwerkt is het Rail Service Center (RSC). Tommel: "Via het RSC zijn goederen vanaf de vrachtwagen heel gemakkelijk en snel op de trein te laden. Er zijn veel treinen met vaste bestemmingen die dagelijks of wekelijks vanaf het RSC via de Betu weroute naar verschillende bestem mingen in Europa rijden. Het voor- deel van deze manier van vervoer is dat verschillende kleine vrachten op de treinen worden gezet. Zo is het voor klanten met kleine vrachten ook aantrekkelijk om via het spoor te vervoeren." Keyrail is verantwoordelijk voor het efficiente vervoer van kleine en grote vrachten over de Betuweroute. Weke lijks rijden er ongeveer tweehonderd goederentreinen over de moderne spoorlijn op het gedeelte langs de A15. "Een goede afstemming met internationale collega's is essentieel voor een goede doorstroming van het vervoer vanuit en naar de ha ven van Rotterdam. We stemmen bijvoorbeeld intensief af met Duits- land", laat Sjoerdsma weten. "Want wij kunnen nog zo efficient werken, als onze dienstregelingen niet bij die van onze oosterburen aansluiten heeft de klant er nog niets aan. We proberen alle planningen van na tional en internationale partijen, zoals containerterminals, op- en Ondanks de huidige economische situatie is er een stijgende lijn te zien in het vervoer over de Betuweroute. "Alleen is het door de recessie min der snel dan we eigenlijk zouden wil- len", geeft Tommel toe. "Maar klan ten maken steeds bewuster de keuze voor vervoer over het spoor. We gaan de goede kant op. Onze doelen zijn hoog. We zijn een jong bedrijf dat zich in korte tijd wil profileren." Een grote uitdaging voor Keyrail is komst van de Tweede Maasvlakte. "Dat gaat heel veel nieuw vervoer opleveren.", zegt Sjoerdsma. "Keyrail maakt het voor vervoerders zo interessant mo gelijk om gebruik te maken van het spoor. We zijn constant bezig met de vraag hoe we de logistiek van de ter minal naar de spoorbaan en vervol- gens het achterland zo goed mogelijk kunnen inrichten. De komende pe- riode is een tijd van kansen. Dan zal blijken dat de Betuweroute een van de belangrijkste schakels is in het goederenvervoer." overslagbedrijven, vervoerders, ope rators, verladers en infrabeheerders, zo optimaal mogelijk aan elkaar te knopen." Op deze manier wil Keyrail de dienstverlening steeds verder ver- beteren. "De spoorlijn en bijbehorende dien- sten die Keyrail aanbiedt, hebben toegevoegde waarde voor de Rotter damse haven", vertelt Sjoerd Sjoe rdsma, die samen met Cees Tommel de directie vormt van Keyrail. Tom mel legt uit: "Een belangrijk voordeel van de Betuweroute, waarover alleen goederen worden vervoerd, is de ver- sterking van de internationale con- currentiepositie van de havens van Rotterdam en Amsterdam en daar- mee van Nederland als transport- en distributieland. Gebruikers van de Redaktie over de bedrljviqheid in de Rotterdamse haven De directeuren van Keyrail Sjoerd Sjoerdsma (links) en Cees Tommel (rechts). foto: Ouintus Vosman Een containertrein op het A15 trace van de Betuweroute. KLEINE VRACHTEN INTERNATIONALE AFSTEMMING Rechtstreeks naar bestemming De Betuweroute is de goederenspoorlijn die Rotterdam verbindt met de rest van Europa. Het is een belangrijk verlengstuk van de haven. Keyrail zorgt ervoor dat goederentreinen van en naar de Rotterdamse haven probleem- loos over deze spoorlijn kunnen rijden. INVLOED ECONOMISCHE SITUATIE foto: Ronald Tilleman

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 24