Gespot: tanker Epsom en booreiland Monarch Wouter de Deugd staat zelfs klaar om de koelkast 'even' te repareren Luxe cruiseschip in Rotterdam Mainport Meewerkdagen Ittt wtti ttfmJmtmt t „Ons concurrentieveld is in feite de hele wereld waar de schepen komen. Zaak is om hier in Rotter dam een vertrouwensrelatie met de klant te krijgen. Als de klant zegt, joh, kun je dit of dat even tussen- door doen, dan moet je daarvoor direct klaar staan. A1 is het in het weekeinde. Flexibiliteit en snelle service. Dat is erg belangrijk," ver telt hij tijdens een rondleiding bij het van oorsprong Rotterdamse fa- miliebedrijf Van Brink. Het scheepsreparatiebedrijf (opge- richt in 1938, van oudsher aan de Waalhaven) zit sinds 2006 op de plaats van een andere roemruchte - in 1896 opgerichte - reparatiewerf, Niehuis van den Berg aan de Pas- toriestraat 1 in Pernis. De voorma- lige familiebedrijven Van Brink en Niehuis van den Berg zijn respec- tievelijk in 2001 en in 1987 overge- nomen door de wereldwijde Damen Shipyard Group uit Gorinchem. Van Brink opereert op de markt als een zelfstandige businessunit in de scheepsreparatiegroep van Damen Shipyards. Het bedrijf beschouwt zich als 'de dokter' voor de sche pen in de Rotterdamse haven. In totaal doet het zo'n 500 scheepsre- paraties per jaar waarvan 250 op locatie in de Rotterdamse haven, een honderdtal aan de kant bij de werf in Pernis en nog eens 150 dok- beurten in een van de drie eigen dokken met een maximale lengte van 110 meter. Als de eigen dokken bezet zijn, wordt in voorkomende gevallen gebruik gemaakt van een van de grotere dokken van Damen Shiprepair Rotterdam. Het kleine werk gaat Van Brink zeker niet uit de weg. Wouter de Deugd wijst op snelle noodrepara- ties in de haven en op reis. „Het komt voor dat van ons twee lassers een rondreis meemaken om allerlei werkzaamheden tijdens het varen uit te voeren. Maar we staan 00k klaar om vastgelopen pompen te herstellen, lagers te vervangen of zelfs de koelkast aan boord 'even' te repareren. Ik heb meerdere malen gehad dat de kapitein bij het opne- men van de schade aan boord vroeg of wij die terstond konden herstel len. Dan moet je als scheepsrepa ratiebedrijf direct klaar kunnen staan." Scheepsagenten in de Rotterdamse haven zijn natuurlijk mooie relaties voor eventuele opdrachten. Wouter de Deugd bezoekt rederijen in bin- nen- en buitenland. Van Brink richt zich op de shortsea, binnenvaart en andere vaartuigen. „Daarna is het een kwestie van een relatie opbouwen en zorgen dat je goede en betrouwbare services verleent. Een nieuwe klant krijgen, is niet zo moeilijk. Maar hem te houden; dat kost veel energie want de con- currentie zit 00k niet stil. Daarom is het goed dat we een kleine orga- nisatie zijn, waar de lijntjes kort zijn, iedereen elkaar kent en waar je voor de klant op elk tijdstip klaar moet staan." Wouter de Deugd heeft in geen geval een saaie carriere doorge- maakt. Na de zeevaartschool heeft Wouter de Deugd nog twee jaar ge- varen als machinist. Op de wal had hij vervolgens diverse baantjes, onder meer bij de Jaczon Rederij Haringhandel in Scheveningen. In 2001 kwam hij bij Van Brink te werken. „Zachtjes rolde ik in de 'sales'. Aanvankelijk begon ik als begroter en rekeningmaker. Dat is in de scheepsreparatie een vak apart. Vervolgens ben ik meer en meer in de commercie gekomen." Bij de Damen Groep heeft hij op diverse locaties gezeten en een aantal reorganisaties meegemaakt, waarbij Wouter zelf 00k nog op straat kwam te staan. Na een tus- senstapje bij Neptune Marine Ser vice in Aalst is hij per 2 februari jl. wederom begonnen bij Van Brink als salesmanager.„Ik ben daar ver- der gegaan waarmee ik in 2004 was gestopt. De zwerfkat is weer thuis. Mijn oude inlogcodes werkten nog. 's Middags had ik al mijn eerste op- dacht geboekt." Dit artikel is eerder gepubliceerd in MainPort, het vakblad voor de haven. Rotterdam is de 'energieha- ven' van Europa. Dat was vo- rige week bij de ingang van de Botlek goed te zien. De bijna 100 meter lange rode tanker met bol is de Epsom die LPG, onder meer een brandstof voor auto's, kwam halen. Het onder Panamese vlag varen- de schip is gebouwd in 1998 en vaart voor Schulte Ship ping In Hamburg. Het boor- eiland met de hoge opge- trokken poten is de GSF Mo narch van Transocean. Deze zogenoemde 'jack-up', die een onderhoudsbeurt heeft gehad bij Keppel Verolme, kan boren tot circa 30.000 meter in een waterdiepte van maximaal 350 meter. Voorts is rechts nog de rode onder de Nederlandse driekleur varende DUTCH SPIRIT te zien, een chemicalientanker van Broere Shipping in Dor drecht. Deze rederij maakt thans deel uit van de Duitse Essberger Tankers in Ham burg. Broere heeft 00k nog tot het Pakhoed-concern (thans Vopak) behoord. De vermaarde tankerrederij uit Dordrecht is al in 1922 opge- richt onder de naam Gebroe- ders Broere. De haven van Rotterdam verwelkomde Hemelvaartsdag het cruiseschip 'Norwegian Jade'. Dit super-de-luxe 5 sterren schip, dat onder de vlag van de Bahama's vaart, is gebouwd in 2006 en in 2008 weer in een nieuw jasje gestoken. Op dit varende resort zijn er 12 hoofdrestaurants, 10 bars en lounges, 2 buitenzwembaden, een kinderzwembad, diverse sportzalen, een winkelgalerij en een bibliotheek. Ook zijn er 's avonds mogelijkheden voor vermaak in de disco, het thea ter of het casino. Het luxe cruiseschip, van 295 meter lengte, biedt plaats aan 2400 passagiers en heeft ruim 1100 man personeel in dienst. Werken in de haven is niet uit te leggen, je moet het ervaren! Zo begint de flyer waarmee de laatste weken studenten en scholieren zijn uitgenodigd voor de Main- port Meewerkdagen. Vanaf donderdag 14 mei tot en met donderdag 28 mei werken ruim zeventig stu denten en scholieren een dag mee in de haven. De haven als toekomstig werkterrein is, juist voor hoger opgeleide studenten, geen vanzelfspre- kendheid. Toch neemt de vraag naar middelbaar en hoger opgelei de starters in de haven de ko- mendejaren alleen maar toe. De toenemende complexiteit en de doorzettende vergrij- zing vragen om enthousi- aste en ambitieuze aanwas. Daarom stellen bedrijven in de haven tijdens deze twee weken hun deuren open. Maasstad Weekbladen Bedrijvigheid in en om de haven van Rotterdam M ^^B R Jr ^^B TX99-C 'Dokter' van de haven repareert het schip Wie het kleine niet eert, is het grote niet weerd. Wouter de Deugd beseft dat deze uitdrukking in zijn werk terdege speelt om opdrachten te werven in de scheepsreparatie. Wanneer je kleine mankementen aan boord van een schip in de Rotterdamse haven snel en degelijk hebt opgelost, kan daaruit een langdurige relatie met de rederij voortkomen, vertelt hij. Scheepsdokter Wouter de Deugd: ..Flexibiliteit en snelle service zijn erg belangrijk." foto: Ben Wind v ROTTERDAM> De fotograaf is Roel Zwama van www.worldshipsocietyrotterdam.nl. ROTTERDAM)

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 25