Grote opkomst tijdens Nationale Open Dag van DJI Goed leven met epilepsie.doen meer mensen dan u denkt! Goetzee DELTA ■K to. 1 1 Annelies de Jong CEZOND BEKEKEN Goetzee DELA vertrouwdc uitvaartvcrzorg'ing Op de hele zomercollectie 10% TOT ADVERTENTIE I MAASSTAD WEEKBLADEN Haal eruit wat er in zit! www.LEEFmetepilepsie.nl to -lifT' tBp net even anders... woensdaq 27 mei 2009 - TX09 Op zaterdag 16 mei vond de Nationale Open Dag van de Dienst Justitiele Inrichtingen (DJI) plaats. Jong en oud nam weer een kijkje 'achter de muren'. Het thema dit keer: het doorbreken van criminele gedrags- patronen. Het doel van gedetineerden insluiten is immers niet alleen straffen en de samenleving beveiligen. We willen ook dat ze na een kortere of langere periode kunnen terugkeren naar de maatschappij. leder type inrichting hanteert daartoe andere methoden. Een impressie. Sassenheim In Sassenheim staat de justitiele jeugdinrichting Teylingereind voor jongeren tussen 12 en 23 jaar. Vaak moeten ze hier weer bij het begin beginnen: elkaar uit laten praten, niet met voile mond spreken. In groepsverband leren ze wat het is om rekening met de ander te houden. En hoe je voor jezelf op- komt. Bezoeker Kees: "Ik stel me voor dat ze buiten een slecht, raar bestaan hebben. Dan is het goed om er even uitgehaald te worden en de kans te krijgen om je zaken op orde te brengen." Wat Trudy opvalt, is de grootte van de inrichting. "Van buiten zie je maar een klein stukje," zegt ze, "maar er gaat een hele wereld schuil achter de poort." Dat weet Andre als geen ander: hij werkt al jaren in de school van de inrichting. "Er is af en toe bonje, ja. Dan gooi ik die gasten gewoon de klas uit. Bovendien hebben we drie keer per week een bijeenkomst waarin ze nadenken over hoe ze bijvoorbeeld hun conflicten op een betere manier kunnen oplos- sen. Dus eerst denken, dan doen. Dat probeer je erin te hameren. Bij sommigen werkt *t." Rianne hoopt het van harte. "Het blijven toch kinderen." Zoetermeer In de penitentiaire inrichting Zoetermeer zitten voornamelijk veelplegers uit de regio Haaglanden. Het personeel zet zich in om deze mensen klaar te stomen voor een verantwoorde terugkeer naar het leven buiten. Bijvoorbeeld door ze cursussen te laten volgen en werkervaring te laten opdoen in de bakkerij en tijdens hout- en metaal- bewerking. Vaak blijken 'de jongens' echt bereid om wat te leren. Of zoals Irma, al twaalf jaar verpleeg- kundige bij de medische dienst, het formuleert: "Als je hier van goede wil bent, dan kun je een eind komen. Erik bezoekt de inrichting omdat hij zelf in Zoetermeer werkt. "De medewerkers van de inrichting gaan op een hele reele manier met de ge detineerden om. Per individu wordt naar de mogelijkheden gekeken." Ook Ed en zijn dertienjarige zoon Bas rijden regelmatig langs het ge- bouw. Ed: "Ik ben onder de indruk van alle programma's die er lopen om recidive te voorkomen. Het zijn geen lieverdjes, maar het personeel doet wat het kan. Dat vind ik sterk." Bas: "Ik had geen idee hoe een gevangenis er van binnen uitzag. Nu dus wel." Poortugaal De Kijvelanden is een forensisch psychiatrisch centrum in Poortugaal. Ook hier staat resocialisatie centraal, hoe moeilijk dat soms ook mag zijn. Belangrijk is de groepstherapie, hierin wordt het gedrag behandeld dat heeft geleid tot het delict van een patient. Daarnaast kunnen de patienten bijvoorbeeld aan de slag in de meubelmakerij of op de ver- pakkingsafdeling. Werkervaring draagt namelijk bij aan een goede terugkeer in de maatschappij. Tijdens de rondleiding zegt Herman dat hij zijn beeld moet bijstellen: "Het gaat heel ongedwongen. Vooral het praatje van een van de bewoners was interessant. Of zo'n psychiatrische aandoening ooit te genezen is, weet ik nog steeds niet. Maar ze doen hier absoluut hun best." Ilona en vriendin Petra komen uit Breda. Ilona: "Ik vind het heel constructief dat er zor veel aandacht is voor dagbesteding. Petra: "De media staan bol van de vooroordelen over FPC's. Dat is jammer, want er worden goede stappen in de behandeling gezet. Volgend jaar? Dan gaan we naar De Koepel. In Breda inderdaad." Heeft u epilepsie of bent u betrokken bij iemand met epilepsie, dan weet u dat epilepsie vele aspecten heeft. Er zijn veel verschillende vormen van epilepsie; sommige zijn goed te behandelen en andere helaas een stuk moeilijker. Bij sommige mensen slaan de medicijnen meteen aan, bij andere is het een lange zoektocht naar het juiste medicijn. Sommige mensen hebben geen last van bij- werkingen, andere hebben veel last van bijwerkingen. Kortom, leven met epilepsie is heel persoonlijk en soms moeilijk te voorspellen; wat staat mij of mijn partner of kind te wachten en welke behandeling slaat aan. Gelukkig is er vaak veel meer uit te halen dan u denkt. De vraag is hoe? In dit kader is het internationale pro- gramma 'LEEF met Epilepsie' ont- wikkeld voor en door mensen met epilepsie, in samenwerking met spe- cialisten in de epilepsiezorg. LEEF met Epilepsie is een initiatief van ervaringsdeskundigen. Een aantal men- sen met epilepsie heeft hun kennis en ervaring op het gebied van goed en optimaal leven met epilepsie samenge- bracht in de vorm van een programma. U vindt hier antwoorden op veelgestel- de vragen zoals "kan mijn kind gewoon naar school", "hoe zit het met autorij- den" of "hoe gaat het als ik zwanger word". Ook algemene informatie over epilepsie, de diagnose en behandelmo- gelijkheden komen ruim aan bod. Daarnaast kunt u via de website uw vra gen stellen aan een epilepsie-specialist. De ervaringen van onder andere Alexander, Monica, Judith en Laurens, alle vier vol in het leven met epilepsie, bieden inspiratie voor het omgaan met emoties, relaties en werk. Daarnaast kunt u na aanmelding op het program ma LEEF met Epilepsie nieuwsbrieven, de gids 'Vol in het leven met Epilepsie', een persoonlijk notitieboek en nog veel meer ontvangen. Volgens Hans Carpay, neuroloog en adviseur van het Nederlandse program ma, is deze vorm van het 'zelf managen' voor mensen met epilepsie heel belang rijk. Zo kan het persoonlijk notitieboek een ondersteunende rol spelen bij het bijhouden van aanvallen, bijwerkingen, goede en slechte dagen en de emoties die daarbij komen kijken. Het noteren zorgt ervoor dat u het niet vergeet en zowel omgeving als arts krijgen een goed beeld hoe het echt gaat met u! "Alleen dan kan je de juiste behandeling en hulp krijgen om je ambities te reali- seren", aldus Carpay. Goed leven met epilepsie doen veel meer mensen dan u denkt. Meld u vandaag nog aan! 'LEEF met Epilepsie' is een programma waar u veel gerichte informatie, nieuwe ontwikkelingen, antwoorden op uw vra gen en praktische tips en hulp vindt. Er zit wellicht ook voor u meer in! Bazoek de website en meld u aan via de websi te www.LEEFmetepilepsie.nl of via tele- foonnummer 0800 - 0220046. Na inschrijving ontvangt u een informatie- pakket. Boezemsinge! 35 Goetzee DELA is gespecialiseerd in de 3034 EC Rotterdam complete verzorging van begrafenissen en t (010) 280 52 80 crematies. Met ruim too jaar ervaring en een team van betrokken medewerkers kunnen we iedere uitvaart in stijl en met aandacht verzorgen. Molenvliet 121-123, Rotterdam-Lombardijen, tel. (010) 4193057 Tramlijn 20 va. Centraal Station stopt voor onze deur. Maandag en koopavond gesloten www.anneliesdejongmode.nl maten 36 t/m 56 korte maten 17 t/m 25 taille-plus maten

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 32