in de haven i I I I 1 I fP StenalK* 5iiN In zijn kantoor waarin hij uitzicht heeft over de Nieuwe Waterweg steekt algemeen directeur van Stena Line Pim de Lange van wal. Hij heeft het druk. Erg druk. De huidige eco- nomische situatie gaat ook aan Stena Line niet voorbij en dat brengt veel werk met zich mee. "Gelukkig zijn we niet de enige. Heel de haven heeft er last van. Ik heb nog nooit meege- maakt dat de markt zo snel in elkaar is gestort", zegt de directeur die sinds de overname van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland door Stena Line in 1989 diverse management functies heeft vervuld. "De situatie in Groot-Brittannie is van grote in- vloed op hoe de zaken op het gebied van vrachtvervoer bij ons gaan", legt De Lange uit. "Het land heeft de pech dat het bovenop de economische crisis ook nog eens te maken heeft met een sterke daling van de koers van het pond. Consumenten en be- drijven geven minder uit. Daarnaast hebben we te maken met zeer hoge brandstofkosten. Je kunt wel zeggen dat het op het moment niet mak- kelijk is." Volgens De Lange sloeg in Groot-Brittannie in juni 2008 de cri sis al toe. Het passagiersvervoer bleef op niveau, maar Stena Line kreeg de dekken voor het vrachtvervoer niet meer vol. "We hadden toen net een aantal forse investeringen achter de rug die de situatie er voor ons niet makkelijker op maken. Maar we hebben al vaker voor uitdagingen gestaan en zijn daar steeds goed uitgekomen. Als de economie weer aantrekt zijn we er helemaal klaar voor om onze klanten nog beter van dienst te zijn." De investeringen waar De Lange op doelt, zijn de verlenging van de Stena Hollan- dica en de Stena Britannica, de bouw van twee nieuwe superfer- ries, twee nieuwe Ropax ferries en de overname van de Euro- poort Terminal van P&O in au- gustus 2008. Sa- men goed voor een uitgave een kleine miljard in vijf jaar tijd. "Als ik nu zou moe- ten beslissen had ik de aankopen nog even voor me uit gescho- ven. Maar daar staat tegenover dat we straks als de markt weer aantrekt klaar staan met het nieuwste van het nieuwste", laat De Lange weten. Lopend over de kade in Hoek van Holland vertelt De Lange over de verlenging van de Stena Hollandica en Stena Britannica. "In 2007 heb ben we de Stena Discovery, die voer op de route Hoek van Holland-Har wich, uit de vaart genomen. Ter compensatie hebben we de Hollan dica en Britannica laten verlengen en moderniseren. Er is nu meer ruimte voor vrachtwagens en opleggers, de hutten zijn luxer ingericht en we hebben nog betere restaurants." Met de bestelling van twee superferries in december 2006 gaat Stena Line nog een stapje verder. Het zijn de groot ste schepen ter wereld en ze kunnen dertig procent meer passagiers, auto's en vracht vervoeren. De ferrymaat- schappij gaat de superferries vanaf 2010 inzetten op de route Hoek van Holland-Harwich. De Stena Britan nica en de Stena Hollandica worden dan volgens plan ingezet tussen Zweden en Polen, op de route Karls- krona-Gdynia of tussen Zweden en Duitsland op de route Goteborg- Kiel. "Daarnaast hebben we in au- gustus 2007 nog twee Ropax ferries besteld in Korea. Deze verwachten we in 2011 in de vaart te nemen op onze route Hoek van Holland-Kil- lingholme", vertelt de directeur van Stena Line. Een andere belangrijke beslissing heeft Stena Line in augus- tus 2008 genomen met het overne- men van de Europoort Terminal van P&O Ferries. "In 2002 kochten we de route Europoort-Felixstowe met drie schepen van hen en met het oog op de toekomst wilden we nu eigenaar worden van de Eurpoort Terminal. Het geeft meer flexibiliteit bij veran- dering en het biedt mogelijkheden om in de toekomst uit te breiden." Stena Line is gericht op drie 'busi ness area's' die gebaseerd zijn op de Noordzee, de Ierse Zee en Scandi- navie. De bedrijfsorganisatie is sterk gedecentraliseerd zodat alle beslis- singen zo goed mogelijk aansluiten bij de wensen van de klant. "Stena Line BV is eigendom van de familie Olsson in Zweden, maar het voelt als mijn eigen bedrijf", laat De Lange weten. "We krijgen de vrijheid en de ruimte om onze eigen koers te varen. Als familiebedrijf kunnen we ons richten op een visie voor de lange termijn, zonder het gehijg van aan- deelhouders in onze nek. Dat is in een situatie als deze erg prettig." De Lange heeft goede verwachtin- gen van de toekomst. "We zitten in stormachtig weer, maar als we even in de luwte blijven dan komen we er uiteindelijk wel uit. Ik verwacht dat we 2011 weer op het niveau van 2007 zitten. Ik weet zeker dat de markt weer aantrekt. De koers van het pond is inmiddels het dieptepunt voorbij en zal langzaamaan steeds meer toenemen, wat de handel in Groot- Brittannie een impuls geeft. Mensen gaan weer meer kopen, zo dat wij weer meer kunnen bevoorra- den. Bijvoorbeeld groenten, fruit en bloemen. Daarnaast worden in 2012 in Londen de Olympische Spelen ge- houden. Daarvoor moeten nog ber- gen werk worden verzet en bouwma- terialen vervoerd. Groot- Brittannie blijft een eiland en het produceert niet genoeg om zelfvoorzienend te zijn. Dat is in ons voordeel. We moeten even door de moeilijke jaren heen, maar daarna is Stena Line he lemaal klaar voor de toekomst. We kunnen dan betere kwaliteit en een hogere capaciteit leveren, wat ons een voorsprong geeft op collega's. De reizen met onze schepen zullen van af 2010 nog gemakkelijker en aange- namer zijn. Voor zowel het vervoer van personen als van vracht." Pim de Lange sluit af met de wens dat er eindelijk schot gaat komen in de verbetering van de bereikbaarheid van Hoek van Holland. "We zijn al 25 jaar bezig met een nieuwe ont- sluitingsroute. Het gesteggel over de weg en de zogenaamde Verlengde Veilingroute moet ophouden. Het in gebruik nemen van de weg is niet al- leen van belang voor Stena Line. Het is een voorwaarde voor de ontwikke ling van Hoek van Holland. Er is een bedrijventerrein waar veel meer mee zou kunnen gebeuren en de deelge- meente wil meer nieuwe huizen gaan bouwen. Deze plannen kunnen niet worden gerealiseerd zonder een goe de ontsluiting. Het Westland heeft een enorme economische slagkracht met veel werkgelegenheid. Het is on- gelofelijk dat we op zoiets belangrijks zo lang moeten wachten." rfll Redaktie over de bedrijviqheid in de Rotterdamse haven ±1; Stena Line klaar voor de toekomst Stena Line is een van de grootste ferrymaatschappijen ter wereld. Met een moderne vloot, het meest uitgebreide routenetwerk van Europa en de voor- durende ontwikkeling van producten en diensten is Stena Line voor zowel passagiers als transportbedrijven een fijne, veilige en efficiente manier van vervoer. INVESTERINGEN EIGEN KOERS VAREN TOEKOMSTVISIE BEREIKBAARHEID TTT

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 24