in de Gespot: ouwe dozenboot Haven met de paplepel ingegoten haven 'Het is prachtig om nog bij een echt Rotterdams havenbedrijf te werken' Vlaardings Loggerfestival 100 procent scannen Het Vlaardings Loggerfestival is een maritiem-historisch feest met een grote nadruk op het haringverleden van Vlaar- dingen, cultuur en kunst. Het festival speelt zich af in en rond het Vlaardingse centrum. Hoogtepunten zullen zijn: Vloot historische schepen, helikoptervluchten, kunstkade, markt, straattheater, muziek en presentaties van Vlaardingse orga- nisaties. Ook dit jaar is er weer een hoop leuks voor de lief- hebbers van pop en rock muziek. Bij de Maasboulevard komt een podium met diverse optredens op zaterdag en zondag. Vrijdagavond, zaterdag en zondag staat op het Oosterhoofd een podium waar op vrijdagavond het openingsprogramma plaatsvindt en verder het gehele weekend ter beschikking staat van muziek en diverse artiesten. Meer info: www.vl-loggerfestiavl.nl De kenners van schepen zien het in een oogopslag: de MSC Rhone is op z'n Rotterdams gezegd 'een ouwe dozenboot' die voor tegenwoordige be- grippen maar een kleine ca- paciteit heeft van nog niet 1600 containers. Het con- tainerschip is na de bouw in 1979 eerst door de Japanse NYK Line geexploiteerd. Het is nu eigendom van de Griekse Technomar Ship ping in Athene. Het vaart in meerjarige charter voor MSC (Mediterranean Ship ping Company). De MSC Rhone vertrok eind vorige week van de Delta Terminal van ECT naar Antwerpen en is gefotografeerd vanaf de blokkendam op de Maas- vlakte die ook wel vanwege de regelmatig daar verkeren- de spotters van zeeschepen 'bejaardenboulevard' wordt genoemd. Opvallend is dat de drie grootste container- vervoerders per zeeschip ter wereld alle Europees zijn: APK-Maersk, MSC en CMA CMG Group. Daarna komt pas Evergreen uit Taiwan. De Amerikaanse minister van transport Ray LaHood heeft woensdag in een ge- sprek met staatssecretaris Tineke Huizinga (Verkeer en Waterstaat) benadrukt dat de Verenigde Staten vasthouden aan de eis dat buitenlandse havens, en dus ook Rotter dam, vanaf 2012 elke uit- gaande zeecontainer afzon- derlijk moeten scannen. In de Verenigde Staten zijn de laatste tijd steeds meer stem- men opgegaan dat 100 pro- cent scannen in de praktijk onmogelijk is. Janet Napoli- tano bijvoorbeeld, de nieuwe Amerikaanse minister van binnenlandse veiligheid, heeft gezegd dat de plannen hiertoe opnieuw tegen het licht moeten worden gehou- den. Het bedrijfsleven had eerder al grote bezwaren ge- uit, omdat too procent scan nen van de containerstroom vertraging in de logistieke keten zou veroorzaken. Sinds twee jaar zit Rob van Dijk in het management van de Kramer Group. Hij leidt de operationele (lo gistieke) containeractiviteiten op de locaties van de Kramer Group waarvan het in 2007 in gebruik ge- nomen overslagbedrijf Rotterdam Container Terminal (RCT) aan de Hartelhaven op de Maasvlakte het paradepaardje is. Daar worden jaarlijks om en nabij de 200.000 containers overgesla- gen op en van binnenvaartschepen, vrachtwagens, treinen en shortsea zeeschepen. Voor de aanleg van de 400 meter lange kademuur moest ter plaatse ook een scheepswrak uit 1875 verwijderd worden. De baas van Rob van Dijk is Andre Kramer die in 2007 is benoemd tot 'havenman van het jaar' omdat hij het aandurfde om zwaar te inves- teren in de containeroverslag. Het Rotterdamse familiebedrijf is ruim 40 jaar terug opgericht door zijn vader, Marcel Kramer. Deze is zelf ooit begonnen met het lappen van ramen in Rotterdam, ging vervol gens containers schoonmaken en repareren. Van het een kwam het ander. Van glazenwasser tot con- taineroperator dus. Rob van Dijk vindt het prachtig nog bij een echt Rotterdams ha venbedrijf te werken. „Wij zijn in de containeroverslag klein maar fijn. Daarom kunnen we ook een low cost operator zijn. Het leuke is dat bij ons met circa tachtig eigen mensen iedereen bijna iedereen kent. De lijnen zijn kort. Daarom kunnen we heel flexibel opereren en ook meer diensten verlenen dan de pure containeroverslag. Als een klant vandaag belt dat we een con tainer bijvoorbeeld moeten opha- len in Amsterdam dan gaan we dat zo snel mogelijk regelen." De Kramer Group maakt er geen geheim van dat het op de Maas vlakte in het kielzog van de gro te diepzeeterminals van ECT en APMT opereert. Daarvan komt en gaat het meeste werk. Rob van Dijk merkt dat RCT door de recessie erg veel last heeft van het verminderde containeraanbod bij de grote ter minals. „In november vorig jaar zagen we al de eerste tekenen. Op het ogen- blik (eind maart 2008, red.) is er absoluut een teruggang. De com plete sector staat onder druk. We zijn thans misschien wel vijf jaar terug in tijd gegaan. Maar we moe ten niet te somber worden. Ik heb de indruk dat de industrie voorlo- pig nog even bezig is zijn voorraden op te maken. Ik verwacht dat na de zomer de eerste lichtpuntjes weer te zien zullen zijn." Volgens Van Dijk zijn de perspec- tieven op lange termijn voor de Kramer Group zeker niet slecht. Na een tussenpauze in de economie zal de containeroverslag zeker weer gaan groeien. De clustering van shortsea zit thans weliswaar meer in het Eem- en Waalhavengebied, maar hij verwacht ook een overstap naar RCT op de Maasvlakte. En als Maasvlakte 2 klaar is en zich daar de nieuwe diepzeeterminals voor de containeroverslag hebben ont- wikkeld, zal daarvan het nabij ge- legen bedrijf van de Kramer Group dankzij de koppelingen ook profijt hebben. Van Dijk wijst voorts op de vaste binnenvaartlijndiensten op Am sterdam en Antwerpen en op de treinshuttles over de Betuwelijn die bij RCT thans worden behandeld. Kijkend naar de constante stroom Dit artikel is eerder gepubliceerd in MainPort, het vakblad voor de haven. van rijdende trucks langs zijn kan- toor, die containers komen laden en lossen, merkt hij op dat het toch minder druk is geworden. Het is ook voor hem wachten dat de dip in de containersector voorbij is. Maasstad Weekbladen Bedrijviqhek) In en om de haven van Rotterdam Woensdaq 3 juni 2009 TX99-C De fotograaf is Cees van Noort van www.worldshipsocietyrotterdam.nl. ROTTERDAM) Wie eenmaal door het havenvirus is besmet, komt daar ook niet zo gauw meer van af. In zijn schooltijd begon Rob van Dijk al in een simpel havenbaan- tje - het aanvegen van loodsen - om bij te verdienen. Vervolgens heeft hij op diverse types heftrucks en straddlecarriers gewerkt. En uiteraard heeft zijn vader ook in de haven gewerkt. „Het is mij met de paplepel ingegoten." Rob van Dijk is 'besmet met het havenvirus'. foto: Ben Wind

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 25