in de haven Wethouder Karakus op werkbezoek in China Gespot: knalrode chemicalientanker Drie havens groter dan Rotterdam Eerste vertoning film Jan Dibbets Naar ziekenhuis na ontsnappen fosgeen Make-over voor HAL-schepen De vijf schepen uit de Statendam-klasse van Holland America Line krijgen tijdens de komende dokbeurten allerlei verbete- ringen en uitbreidingen. De ms Veendam heeft als eerste, tij dens een 34 dagen durende onderhoudsbeurt, de make-over al ondergaan. „De Veendam ziet er weer spectaculair uit," zegt Richard D. Meadows, executive vice president marke ting, sales and guest programs. „Onze gasten zullen verrast zijn." Het meest in het oog springend is het vernieuwde ach- terschip, waarbij op het Lido-dek bij het zwembad een resort- achtige omgeving, The Retreat, is gecreeerd; een omgeving waarbij gasten in lounge stoelen ontspannen en genieten van hun cruise, van de nieuwe Pool Bar en waar's avond films worden vertoond. Extra windschermen geven bovendien meer beschutting voor het terras van het Lido-restaurant. Wethouder Hamit Karakus bezoekt momenteel de Chi nese steden Sjanghai, Ning- bo en Nanjing. De wethouder ontmoet daar de voor Rotter dam belangrijkste verladers, expediteurs en reders. Wet houder Karakus leidt hierbij een delegatie, bestaande uit vertegenwoordigers van Rot- terdamse stuwadoors, carga- doors, expediteurs, douane, belastingadviseurs en het Havenbedrijf. Het bezoek draagt bij aan de profilering van de Rotterdamse haven en versterkt het zakelijke netwerk van de gemeente. De Bow Spring springt er tegen het blauwgrijs van de Nieuwe Waterweg en de be- wolkte lucht knalrood uit. De chemicalientanker van Odfjell Seachem is in 2004 in Polen gebouwd en vaart onder Noorse vlag. Odfjell is een goede klant van de Rot terdamse haven en heeft een terminal aan de 3e Petrole- umhaven. Er komen heel wat chemicalientankers waar- aan strenge veiligheidseisen worden gesteld. De stuurlie- den op de schepen moeten 00k in bezit zijn van een spe- ciaal certificaat van de IMO, de internationale maritieme organisatie. De Bow Spring (40.000 ton draagvermogen) is dubbelwandig en heeft veertig roestvrije tanks. Op het dek van het schip staan zes tanks. De foto is door een scheepsliefhebber genomen vanaf het balkon op zijn flat aan de waterkant bij Maas- sluis. Voor de mensen die wat gedetailleerder de foto be- kijken is de karakteristieke toren van Brielle in de verte aan de linkerkant te zien. Pa rallel aan de Nieuwe Water weg achter de groenstrook loopt het Calandkanaal. Acht mannen zijn maandag in het ziekenhuis beland na het ontsnappen van een klei- ne hoeveelheid van de giftige stof fosgeen in het Botlekge- bied. De chauffeur van een tank- wagen voelde zich 'beroerd' nadat hij op het terrein van chemiebedrijf Huntsman uit zijn wagen was gestapt. Bij zeven anderen gaf hun waar- schuwingsbadge aan dat zij 00k in aanraking waren ge- komen met het gas. De chauffeur werd naar het Erasmus Medisch Cen trum gebracht. In de mid- dag 'maakte hij het naar om- standigheden goed', aldus Huntsman. De zeven ande ren hadden geen klachten, maar moeten wel 48 uur ter observatie in het ziekenhuis blijven. Het gas zou zijn ontsnapt toen een tankwagen op de chemische installatie werd aangesloten. Fosgeen werd onder meer in de Eerste We- reldoorlog als chemisch wa- pen ingezet. De stof wordt te- genwoordig gebruikt bij het vervaardigen van kunststof. Fosgeen tast bij inademing de longen aan. De combinatie van Chinese steden Zhoushan en Ningbo, goed voor 520 miljoen ton, is opgerukt naar een tweede plaats en duwde Rotterdam (420 miljoen ton) van drie naar vier. 's Werelds grootste haven blijft Sjanghai (582 miljoen ton) voor Singapore (515 miljoen ton). De cijfers zijn gebaseerd op overslag- volume. Negen havens in de top tien zijn gesitueerd in het Verre Oosten. Na Rotterdam vol- gen vijf Chinese havens, waaronder Hongkong. Het Koreaanse Pusan sluit de top tien. In de beste twintig is Antwerpen met een zes- tiende plaats de enige andere Europese haven. GroenLinks in Rotterdam bepleitte juist woensdag een fusie van de havens van Rotterdam en Antwerpen. Die zou zowel economische voordelen als milieuwinst opleveren. Het Havenbedrijf Rotterdam liet weten een fu sie op korte termijn niet rea- listisch te vinden. Het havenbedrijf is wel voorstander van een nieuwe spoorverbinding tussen Rot terdam en Antwerpen, de zo- genoemde Robel-lijn. Beide havens en 00k de politiek op provinciaal niveau hebben deze week afgesproken zich sterk te maken voor de nieu we verbinding. De 'eerste vertoning' van de film '6 Hours Tide Object with Correction of Perspec tive' is op 14 juni in Futu- reLand, het informatiecen- trum over Maasvlakte 2. Dibbets maakte zijn werk begin februari op het maag- delijke Maasvlakte-strand. Het eindresultaat is een acht minuten durende film. Precies veertig jaar geleden maakte Dibbets de origine- le versie van dit inmiddels klassiek geworden werk. Op de film is te zien hoe Dibbets op het strand met behulp van een shovel een recht- hoek trekt, waarin een per- spectivische correctie is aan- gebracht. Vervolgens wist de opkomende vloed de teke- ning weer uit. De film van Dibbets wordt op zondag 14 juni vanaf 13.00 uur elk half uur gedraaid in het informa- tiecentrum FutureLand. Om 15.00 uur is er een speciale vertoning waarbij 00k een documentaire over de tot- standkoming van het werk wordt gedraaid. Toegang tot FutureLand is gratis. Ook de drie zondagen 21 en 28 juni en 5 juli wordt's middags op de hele uren de film van Dib bets gedraaid. FutureLand bevindt zich op de rand van de huidige Maasvlakte, Eu- ropaweg 902 (500 m voorbij het Routiers wegrestaurant). Zie ook www.maasvlakte. com/programma. Jan Dib bets is als kunstenaar een pionier op het gebied van licht, observatie, perspectief en ruimte. In dit specifieke project waarbij hij gebruik maakt van zand, zee en tijd zet hij de toeschouwer aan het denken over waarneming en perceptie. Jan Dibbets aan het werk op het strand van de Maasvlakte. IMaasstad Weekbladen Bedrijviqheid in en om de haven van Rotterdam Woensdaq 10 juni 2009 TX99-B Rotterdam mag zich nog altijd de grootste haven van Europa blijven noemen, maar mondiaal bezet de stad de vierde plaats. Dat blijkt uit de vorige week verschenen Rotterdam Port Statis tics over het jaar 2008. De fotograaf is Cees de Keijzer van www.worldshipsocietyrotterdam.nl. BOTLEIO ROBEL-LIJN

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 25