journaai Laat De Parade in Museumpark maar over je heenkomen Poeziefestival viert jubileum in Rotterdamse Schouwburg 111 HUMERI!Mm iu«tr Kort Musical Opera do Malandro in LP II Parade 9 - TXO«, www.uitburo.nl/rotterdam buro nieuwe Luxor Theater oude Luxor Theater RO Theater Rotterdamse Schouwburg ilV upc Wekelijks wat je wilt weten! MA .MM 1fli mm MA m JA M U MM M MM M Codarts, het World Music and Dance Centre, Brazil Rotterdam en LP II presen- teren zaterdag 13 en zondag 14 juni de Braziliaanse mu sical Opera do Malandro. De kleurrijke musical Opera do Malandro (1979), gesitueerd in het wilde nachtleven van Rio de Janeiro in de jaren veertig van de vorige eeuw, is een blijvend actueel verhaal over de liefde, bendes en cri- minaliteit. Geteisem dat elkaar naar het leven staat, pooiers en meis- jes van lichte zeden vormen de inspiratiebron voor com- ponist en tekstschrijver Chi- co Buarque de Hollanda, die J dit muziekspektakel deels bet baseren op The Beggar's Opera van John Gay en de Dreigroschenoper van Ber- tolt Brecht en Kurt Weill. Het levert een unieke voorstel- ling op, vol prachtige muziek uitgevoerd door studenten van het Rotterdams Conser- vatorium. Opera do Malandro wordt door CodArts uitgebracht op initiatief en onder leiding van Annaelis de Jong. De Jong is hoofdvakdocent aan het Rot terdams Conservatorium en hoofd van de studievakgroep Braziliaanse muziek. R 3or Voetbal en regen waren vorig jaar de elementen die ervoor zorgden dat De Parade in Rotterdam qua bezoekers- aantal nogal tegenviel. De voortekenen voor de editie die op 11 juni van start gaat zijn echter gunstig. Er is geen voetbal, het weer is de laatste weken regelmatig meer dan goed en het programma is ouderwets veelzijdig. De Parade wordt op 12 juni geopend door Kosmopolis Rotterdam, dat een gospel- concert samenstelt rond de Aretha Franklin van Rot terdam, Joany Muskiet. De- ze overtuigde gospelzange- res verbindt de authentieke blackgospelkoren van de evangelische kerken met de urban stijl van de jongeren. Een dag eerder staan de ten- ten al opgesteld in het Muse umpark. In totaal biedt het theaterfestival bijna tachtig theater-, dans-, video- en muziekvoorstellingen. Uiteraard is 00k een aantal 'Rotterdamse' voorstellin- gen te zien. Zo presenteren het Chabot Museum en The ater Groep Bonheur een kor- te voorstelling, geregisseerd door Ruurt de Maesschalck, tussen en naast de zwijgende koppen en de stilstaande fi- guren van de schilder/beeld- houwer Henk Chabot. Ook John Buijsman is weer op De Parade actief. Samen met onder meer zijn vaste muzi- kale partner Keimpe de Jong brengt hij de scabreuze ope- ra 'De Broekneus'. En zanger/cabaretier Tim Kamps vormt met schrijver/ cabaretier Arjen Lubach het Monica Da Silva Trio. Na- dat Monica in 2009 wegens een genant meningsverschil besloot het trio te verlaten, zagen de twee overgeble- ven gitaristen geen reden te stoppen. Andere namen op De Parade zijn onder meer Conny Janssen Danst, El len ten Damme, Spinvis en de Wereldband. Toneelgroep Oostpool speelt 'Los' gere gisseerd door Marcus Azzini en Raymonde Kuyper, Jac queline Blom en Thijs Maas spelen 'Go Vote!' over drie zwevende kiezers. Ook zal Spinvis zijn voorstelling Ka- mermuziek opvoeren tijdens het festival. Net als vorig jaar wordt ook nu een traverse random het Paradeterrein gebouwd. De- ze heeft als doel de plek van De Parade als podium te ac- centueren en dient tevens als aanzet van de beleving StadsParken Rotterdam. De 800 meter lange traverse loopt door het Nederlands Architectuurinstituut (NAI). Ook zal in Rotterdam een deel te zien zijn van de 150 meter lange tafel waarmee De Parade in September naar New York gaat. Moeten we nog zeggen dat er heerlijk gegeten en gedronken kan worden? Laat de zon maar schijnen en De Parade over je heenkomen. De Parade staat van 11 tot en met 21 juni in het Museum- park in Rotterdam. Daarna reist het festival door naar Den Haag, Utrecht en Am sterdam. Het volledige pro gramma en andere infor matie is te vinden op www. deparade.nl. Dit jaar lezen toonaangevende dich ters onder wie Gert Vlok Nel (Zuid- Afrika), Kazuko Shiraishi (Japan) en Matthew Sweeney (Ierland) voor uit eigen werk. Omdat de dichters spre- ken in hun moedertaal, zijn vertalin- gen nodig. „Deze zijn op een scherm achter de dichter te lezen. De zinnen zullen in het ritme van de uitgespro- ken regel voorbij komen", legt festi- valdirecteur Bas Kwakman uit. Het festival is vanaf de eerste editie in 1970 toonaangevend en heeft in de veertig jaar een grate naam opge- bouwd. Dat maakt het programme- ren een stuk makkelijker. „De naam Poetry International opent deuren. Het contact met internationaal be- faamde dichters is snel gelegd", gaat Kwakman verder. Het festival is sinds de jaren zeven- tig enigszins van opzet veranderd. „De tijd dat het publiek drie uur lang naar een dichter luisteft die schaars- verlicht achter het katheder staat, is voorbij", zegt de directeur. „Bezoe- kers willen meer beleving. Daarom hebben we ook aan poezie verwante optredens op het programma staan." Zo treden dit jaar Scapino Ballet en Slagwerkgroep Den Haag op. „Het zorgt voor een kruisbestuiving. Lief- hebbers van Scapino komen in aan- raking met poezie en omgedraaid." Een van de hoogtepunten van het festival wordt de uitreiking van de cd-box 'Ze kwamen om een dich ter te zien' aan Koningin Beatrix. De Wereldomroep heeft elk gedicht opgenomen dat sinds 1970 op Poe try International is uitgesproken. Kwakman: „De gedichten stonden op verschillende geluidsdragers zo- als spoelbanden en DAT-tapes. We hebben op een gegeven moment besloten alles te digitaliseren. Ook hebben we gecontroleerd of de ver- talingen nog klopten. Het plan is om alles op de website te zetten. De cd- box met zevenhonderd voordrachten gedichten van bijna 200 dichters en bijbehorend boek is daar alvast een voorproef van." Poetry International Festival Rot terdam is van 13 tot en met 19 juni in de Rotterdamse Schouwburg. Op vrijdag 12 juni is er al het Rotter damse Voorprogramma met Rotter damse dichters en de presentatie van de bundel Dichter aan de Maas. Een entreeprijs is er niet. Het publiek be- paalt zelf wat het wil betalen. www.poetry.nl 010 484 33 33 www.luxortheater.nl Posfhumaloan 1, 3072 AG Rotterdam. Kassa is elke dag geopend van 12-18 uur. d«Dl/m 14/6 14/19/20vj Mayumana energieke en humoristische ritmeshow vol overrompelende acts di-zo 16-21/6 14/20u Footloose na Grease en Fame de nieuwe swingmusicol met o.a. Kim-Lion vd Meg 010 484 33 33 www.luxorlheater.nl Kruiskade 10, 3012 EH Rotterdam. Kassa is elke dag geopend van 12-18 uur. di-zo 16-21/6 14/20u Thriller Live Tribute aan Michael Jackson en The Jackson 5, exclusief m Rotterdam! 010 404 68 88 www.rotheater.nl William Boothlaan 8 3012 VJ Rotterdam. Reserveren via Rotterdams Uitburo (010) 404 70 70. do-ZD 11-14/6 20.00u ROMEO EN JULIA Laatste leans! "Legendarisch verhoal grijpt opnieuw aan" zo 15.0Qi Regie Aiize Zandwijk. Kom elen in het RO Cafe! Buffetmoaltijd a 15 v.a. 18.u 010 411 81 10 www.rotterdamseschouwburg.nl Schouwburgplein 25, 3012 CL Rotterdam. Kassa: ma-za 12-19 uur. wo-do 10-11/6 20 30u Agnes B MBO Theaterschool - Een sprookje verandert in de harde realiteit 13-19/6 40e POETRY INTERNATIONAL FESTIVAL Jubileumprogramma met vele dichters en specials over Rutger Kopland, W.H Auden, Hugo Claus, Jan Eijkelboom, digitale poezie, literaire vertaling, Buddingh'-prijs, Brockway Prize, poezietheater, Rotter da mse dichters en veel meer WWW.poetry.nl Ga voor meer informatie en kaartverkoop naar het Rotterdams Uitburo in de Centrale Bibliotheek (Hoogstraat 110). IMaasstad Weekbladen ROTTERDAM) ;en wij ainingen; eek. |en naar: zijn sven /oor Poetry International opent deuren In Galerie Dubbelde Palmboom is vanaf 27 juni de fototentoonstel- ling -21 te zien. De foto's zijn gemaakt door de studenten van het Grafisch Lyceum Rotterdam. Zij hebben op eigen wijze de jonge- rencultur in beeld gebracht. ROTTERDAM) De Parade strijkt van 11 juni tot en met 21 juni neer op naast het NAi. ROTTERDAM) Het poeziefestival Poetry International bestaat veertig jaar. Van 13 tot en met 19 juni nemen dichters uit alle windstreken in de Rotterdamse Schouwburg plaats achter het katheder. Bij de opening zijn er onder meer optredens van Scapino Ballet en De Kift. Ter ere van het jubileum neemt Koningin Beatrix een cd- box in ontvangst met daarop zevenhonderd gedichten die de afgelopen veertig jaren op het festival werden voorgedragen. Dichter Roberto Juarroz leest voor uit eigen werk op het festival in 1993. foto Pieter vandermeer

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 31