Gemeenteberichten-r 1 Gemeente: waarom de A4 Midden-Delfland er niet moet komen ill Wat als de weg toch wordt aangelegd? gemeente Schiedam i in De aanleg van de A4 Midden- Delfland tussen Delft en Schie dam houdt al ruim vijftig jaar de gemoederen hezig. Momenteel loopt de inspraakprocedure rond de Trajectnota-MEReen ana lyse van de milieueffecten van de aanleg van de A4 en enkele alternatieven. Dinsdag 2 juni organiseerde Rijkswaterstaat in het Theater aan de Schie een inspraakbijeenkomst Wethouder Yorick Haan van Verkeer en Vervoer bracht tij- dens de bijeenkomst het col- legestandpunt van de gemeente Schiedam nog eens onder de aandacht. Daarnaast zal het gemeentelijke standpunt ook schriftelijk kenbaar worden ge- maakt tijdens de procedure die tot en met 17 juni duurt. De gemeente Schiedam is al lange tijd tegen de aanleg van de A4 Mid den-Delfland. Hiervoor zijn de vol- gende redenen: De weg brengt schade toe aan het leefmilieu en landschap in Schiedam en Midden-Delfland De weg biedt geen oplos- sing voor de mobiliteitsproblematiek tussen Rotterdam en Den Haag De weg past niet in ruim- telijke structuur en "een hiermee sa- menhangend verkeersnetwerk De A4 brengt schade toe aan het leefmilieu en landschap in Schie dam en Midden-Delfland Leefmilieu De gemeente Schiedam wordt het meest direct geconfronteerd met de nadelen van de weg, te weten geluidhinder en problemen met de luchtkwaliteit. Beide hebben stevige negatieve gezondheidseffecten. Het ironische is dat een van de argu- menten van voorstanders om de A4 aan te leggen de belasting van Over- schiese gemeenschap door de A13 is, in bijzonder het Kleinpolderplein. Met de aanleg van de A4 Midden- Delfland wordt Schiedam Noord in feite een tweede Overschie. Met rijk en regio is afgesproken (het zogenaamde IODS-convenant) dat de weg tussen Schiedam en Vlaardingen in een tunnel wordt aangelegd. Door de aanleg van deze bovengrondse tunnel worden de negatieve effec- ten over een grotere lengte voorko- men, maar bij de tunnelmonden bij Kethelplein en Woudhoek zal altijd sprake zijn van verslechtering. Landschap Het Midden-Delflandgebied is een waardevolle, groene bufferzone tussen het stedelijk gebied van de Haagse en Rotterdamse regio en het geheel verglaasde Westland. Mid den-Delfland is een natuur- en re- creatiegebied en een landschap dat belangrijk is voor de regio en waar- aan in het beleid van rijk en regio's terecht veel waarde wordt gehecht. Wonen aan Midden-Delfland is een sterk punt voor de stad Schiedam, in het bijzonder Schiedam Noord. Aan- tasting van Midden-Delfland is dus ook negatief voor de kwaliteit van Schiedam Noord als woongebied. Door een goede inpassing van de weg kunnen deze gevolgen overigens wel gedeeltelijk worden weggeno- men. Oftewel: hoe beter de inpas sing, des te minder de schade aan leefmilieu en landschap De A4 biedt geen oplossing voor de mobiliteitsprohlematiek tussen Rotterdam en Den Haag Een belangrijke reden van voorstan ders van de A4 om te pleiten voor de aanleg van de A4 Midden-Delfland zijn de files op de A13. Deze ge- dachte is voor de hand liggend: de wegen kunnen het verkeer niet aan, dus moeten er meer wegen komen. In de praktijk blijkt echter dat deze aanpak niet werkt. De nieuwe weg trekt namelijk zoveel nieuw verkeer aan dat de fileproblematiek op de oude weg vrijwel hetzelfde blijft en er ook op de nieuwe weg weer veel files ontstaan. In alle verkeersstudies die tot nu toe over de A4 zijn ver- schenen wordt dit aangetoond. Als de A4 wordt aangelegd neemt het verkeer bij Overschie feitelijk niet af. Door de groei van het verkeer is de verkeerbelasting in 2020 op de A13 groter dan nu en staat er tijdens de spits nog meer file dan nu, de A4 verandert daar niets aan. Ook op de A4 staat dan file. Dit wordt ook door het ministerie erkend. In plaats van te constate- ren dat wegaanleg blijkbaar niet de meest effectieve aanpak is, worden zelfs nog meer wegen in het voor- uitzicht gesteld: de A13/16, de A54 (veilingroute) en de A14 (verlengde A16, langs Zoetermeer naar de A4 ten noorden van Den Haag). Deze wegen brengen ook weer hoge kosten met zich mee en overlast en/of extra kosten voor inpassing. Slimme aanpak lost de files wel op en verbetert de bereikbaarheid De oplossing van Schiedam voor de mobiliteitsproblematiek is het Delta- plan Duurzame BereikbaarheidHet Deltaplan lost de mobiliteitsproble matiek in de Rotterdamse en Haagse regio wel op. Het plan bestaat uit de combinatie van beprijzing van het autogebruik tijdens de spits, ver- sterking van het openbaar vervoer en mobiliteitsmanagement en -mar keting. De versterking van het openbaar vervoer bestaat ook weer uit drie on- derdelen: versterking van het spoor, met elke 10 minuten een stoptrein en intercity, sterke verlaging van de openbaar vervoer tarieven en een snelbusnet op autosnelwegen, elke 3 minuten een snelbus. Dit samen- hangende plan lost de files wel op en verbetert de bereikbaarheid en mobi- liteit. De plannen zijn doorgerekend met het verkeersmodel van de stads- regio Rotterdam voor het jaar 2020. Het openbaar vervoer verdrievoudigt en het autoverkeer ligt ongeveer op het niveau van 2004 (het basisjaar van de verkeersberekeningen). Tij dens de spits ligt het verkeersaanbod, door de combinatie met beprijzing, 30 lager dan in 2004 tijdens de spits. Hierdoor zijn er met dit plan geen files meer tijdens de spits. Beprijzing, versterking van het open baar vervoer en mobiliteitsmanage ment zijn inmiddels landelijk beleid. Het snelbusnet op autosnelwegen is snel en tegen relatief lage kosten te realiseren. Het kabinet heeft al besloten tot de invoering van de be prijzing en de aanpassingen voor het spoor staan al in belangrijke mate gepland. Mobiliteitsmanagement le- vert het bedrijfsleven en werknemers veel geld op. Ondanks de verlaging van de openbaar vervoertarieven, hoeft de rijksbijdrage voor de exploi- tatie van het openbaar vervoer niet omhoog. In de MER-studie over de A4 Mid den-Delfland is een dergelijke aan pak van het openbaar vervoer niet beoordeeld. Onbegrijpelijk, zeker nu zo duidelijk door het ministerie zelf is aangetoond, dat met de aanleg van wegen de files niet minder worden. Verkeersbelasting op de A13 bij Overschie: de index voor 2006 100 HIV vormt, dus een weinig effectieve oplossing voor de fileproblematiek. Met nieuwe verkeersverbindingen moet terughoudend worden omge- gaan en afgestemd te zijn op de gewenste ruimtelijke ontwikkeling en open landschappen sparen. Ruim vijftig jaar geleden vormden Schiedam en de havens bij Pernis op de linker Maasoever de westkant van de regio. Een halve eeuw later ziet dit gebied er heel anders uit. Het Midden-Delfland vormt nog een laatste buffer met stedelijke gebieden eromheen. in 2006 100 in 2020 zonder maatregelen 106 in 2020 met A13/16 en verbrede A13 87 In 2020 met aanleg van de A4 104 In 2020 Deltaplan over de dag gemiddeld Gemiddeld 92 In 2020 Deltaplan tijdens de spits 76 De A4 past niet in ruimtelijke structuur en een hiermee samen- hangend verkeersnetwerk Het realiseren van nieuwe wegen De alternatieve nieuwe verbindingen tussen de Haagse en Rotterdamse regio moeten in samenhang wor den bezien .Behalve de A4 zijn dit de verbinding tussen de A13 en de A16 en de A54 (veilingroute) langs het veilingencomplex, in combinatie met een tunnel naar de Maasvlakte. Aan de oostzijde van de regio wordt gedacht aan een verbinding in het verlengde van de A16, langs Zoe termeer naar de A4 ten noorden van Den Haag. In plaats van deze projecten in samenhang te bezien, zoals ook de commissie Elverding heeft voorgesteld, wordt nu gekozen voor een salamitactiek. Eerst kiezen voor de A4 om vervolgens ook de alternatieven aan te leggen. Dat is misleidend en dom. Mislei- dend is dat gedaan wordt of er een de keuze is tussen A4 en A13/16 terwijl al duidelijk is dat het ministerie en regio beide wil aanleggen. Het is ook dom, in ieder geval wordt teveel geld uitgegeven maar nu is ook al duidelijk dat de aanleg van de A4 de aanleg van de A54 feitelijk onmogelijk maakt, omdat knooppunt Ypenburg dan overbelast zal raken. Vijftig jaar geleden waren er al goede redenen om de A4 niet aan te leggen; die redenen zijn nu alleen nog maar versterkt. De minister heeft al, zonder te wachten op de resultaten van de studie, een bestuurlijke voorkeur uitgesproken voor de A4 Midden- Delfland. Er bestaat een kans dat ondanks de goede tegen-argumen- ten de weg toch wordt aangelegd. Met het rijk en de regionale partners zijn in de zogenoemde IODS-ad- viescommissie (Integrale Ontwik keling Delft-Schiedam afspraken gemaakt over de inpassing van de A4 Midden-Delfland dls de weg toch wordt aangelegd. In dit plan is een bovengrondse tunnel (een overkapping) in het stedelijk gebied opgenomen vanaf de noordkant van het Kethelplein (de Laan van Bol 'Es) tot aan de bebouwingsgrens met Midden-Delfland. De boven- kant van de tunnel ligt ca. 6 m hoger dan de omgeving (nabij het Kethel plein nog hoger), de trambaan naar Holy wordt er overheen geleid. In Midden-Delfland is sprake van een deels verdiepte ligging en een deels halfverdiepte ligging. Bij de verdiepte ligging in het zuidelijk deel wordt een ecoduct aangelegd, waarin de Zweth de weg met een aquaduct kruist. In het noordelijk deel is een halfverdiepte ligging en zijn er geluidswallen langs de weg. Deze zijn maximaal 2.50 meter hoog, ongeveer even hoog als de boezemkaden in Midden-Delfland, zodat ze niet teveel boven de rest van het landschap uitsteken. Waarom heeft Schiedam het IODS-convenant ondertekend? Hoewel de inpassing zeker niet ide- aal is, zijn aanmerkelijk slechtere alternatieven mogelijk. Dat was ook zeker reeel geweest. De kosten ver- bonden aan de aanleg van de weg zijn meer dan 900 miljoen euro, oftewel zo'n 1300 euro per centi meter! Zonder heldere afspraken kan het rijk eenvoudig kiezen yoor slechtere oplossingen, ten koste van Schiedam. Met de ondertekening van het convenant is bereikt dat - mocht de weg worden aangelegd - slechtere inpassingen zijn voor- komen. Beter Alternatief: tunnel met vaart Na de ondertekening van het IODS- convenant is door architect Ton Poot een volgens Schiedam goed alternatief naar voren gebracht voor de inpassing van de A4 Midden- Delfland: de tunnel met vaart. Bij dit alternatief ligt de A4 in Mid den-Delfland in een tunnel met een vaart er bovenop. Hiermee kan een veel betere inpassing van de weg in het kwetsbare Midden-Delfland gebied worden bereikt. Een vaart past prima in het cultuurhistorische landschap van Midden-Delfland. Daarnaast is er geen zicht en ge luidhinder van de weg en worden natuur, recreatie en waterhuishou- ding versterkt. De tunnel met vaart kan ook worden doorgezet in het stedelijke gebied en is daarmee veel minder een barriere dan de hoog- gelegen landtunnel. De kruisende tram en fietsverbinding hoeven nau- welijks omhoog om de weg te krui- sen. De tunnel kan met een slimme bouwtechniek worden gerealiseerd. De gemeente Schiedam vindt dat vanwege de veel betere inpassing van de weg en het vergelijkbare kos- tenniveau de tunnel met vaart ook zeker moet worden onderzocht. Het sluipverkeer in Midden-Delfland wordt al meerdere jaren beperkt met een doseerinrichting. Tegengaan van sluipverkeer is een van de doelen van de A4, maar dit gebeurt in de praktijk dus al.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 8