1 ^sM f Gespot: historische aanvoer Hollandse Nieuwe Begonnen in de granen met vegen, scheppen en koffie halen Tanker lekgeslagen Crisisberaad Eerste bulldozers op Maasvlakte 2 m De vlak voor zijn vut staande Frans Madlener (bijna 45 dienstjaren) was beginnend hulpje bij de toen- malige Graansilo Maatschappij aan de Maashaven waar hij brief- jes moest tikken en koffie halen voor de directie. Op de terminal Europoort 2 van EBS organiseert hij nu alle operationele activiteiten zoals de planning van het werk en de schepen en de verdeling van de graansoorten over de silo's. Andre Brusse (ruim 25 dienstja ren) startte met het aanvegen en het scheppen van granen in ruimen van schepen die in de jaren '80 met het nieuwe systeem van drijvende kranen (een heringevoerd en ge- moderniseerd concept van Jan Rijsdijk van Interstevedoring) wer- den gelost. Langzaam maar zeker - onder meer door zijn verantwoor- delijkheid voor het wegen - heeft hij zich opgewerkt tot salesmanager bij het vernieuwde European Bulk Services in het werven van klanten voor de aan- en afvoer via Rotter dam van granen, kolen en ertsen. De vorming van EBS, onderdeel van de traditionele Rotterdamse holding HES Beheer (sinds 1908), is een apart verhaal. Daarin zijn in de loop der tijden opgegaan vrij- wel alle vroegere bekende Rotter damse machinale overslagbedrij- ven als Graan Elevator Maatschap pij, Frans Swarttouw, Grainwave, Bunge, Maashaven Silo en last but not least (in 1991) Interstevedoring van Jan Rijsdijk die met zijn drijf- kranen ten opzichte van de traditio nele graanelevatoren voor heel wat beroering in de massagoedoverslag zorgde. De overslag van granen, waarin Brusse en Madlener zijn opge- groeid, heeft sinds hun begintijd, enorme ontwikkelingen doorge- maakt. De totale overgeslagen hoe- veelheden in Rotterdam zijn ver te- ruggezakt ten opzichte van de eind- jaren '70 en beginjaren '80. Was vorig jaar de totale overslag van 'agribulk' 10,3 miljoen ton, in het recordjaar 1986 was dat nog 22,6 miljoen ton, onder meer 00k dank- zij Russisch graan dat voor Noord- Amerika in Rotterdam in grotere schepen werd overgeladen. Daar- van was toen alleen al vijf miljoen ton tapioca dat in het Rotterdamse achterland voornamelijk door boe- ren als veevoer werd gebruikt. Me- de door het graanbeleid in de Eu- ropese Unie wordt er veel minder granen en derivaten ingevoerd. Madlener vertelt hoe het hele sy steem van de overslag in de graan- sectoren veel efficienter is gewor- den. „Bij de Graansilo Maashaven losten we met 34 mensen in acht uur circa 1000 ton. Nu draai je misschien wel 1000 ton in drie uur tijd met enkele mensen dankzij de ontwikkeling van de installaties en de gecomputeriseerde syste- men.. Ik heb nog meegemaakt dat je elkaar bijna in de weg liep in het ruim van een schip." De bestrijding van insecten in de granen (zoals klandertorretjes) is thans 00k aan allerlei regels en cer- tificaten gebonden. De bestrijding vindt in het algemeen overigens in de laadhavens plaats. Vroeger wer- den de vraatzuchtige insecten in Rotterdam bestreden door vergas- sing met het inmiddels verboden methyl bromide. Andre Brusse heeft de opkomst en verkoop van Interstevedoring aan HES Beheer meegemaakt. „Rijs- dijk begon te pionieren (eerst ex- perimenteren) met het overal in de haven lossen en laden van de bulk- schepen met drijfkranen, vaak di rect over in binnenvaartuigen. Hij begon met de 'Jan 1' en hij is geein- digd met de 'Jan 9'." Het verhaal is verder bekend. Jan Rijsdijk, havenman van het jaar in 1990, heeft zich in 1991 voor goed geld (100 miljoen gulden) laten uit- kopen door zijn met vooral graan elevatoren werkende rivalen bij HES Beheer. Brusse en Madlener zullen niet be- weren dat het vroeger in de graan- overslag leuker was. Madlener: „De druk is anders. Een ieder heeft zijn eigen verantwoordelijkheden. Vroeger werkte je bij en met elkaar in grote groepen waarbij je niet zo nauw keek als er eentje tussen zat die zich msdroeg." Bij de fusie tot EBS werkten er bij de bedrijven in totaal 1500 men- sen. Nu nog circa 200. Brusse en Madlener hebben nog meegemaakt dat schepen (onder an- dere uit China) geladen waren met duizenden balen granen, grondno- ten of rijst. Heel vroeger werden die in de haven op de schouders van havenarbeiders (vandaar de naam 'zakkendragers') uitgeladen. In de machinale bulkoverslag wer den de zakken in de ruimen stuk gesneden waarna elevatoren of drijfkranen de lading uit het schip haalden. „Je was soms een hele dag bezig om zakken open te snijden en te verwijderen." Beiden zijn 00k opgegroeid met de haven. Madlener: „Ik ben geboren in de Afrikaanderbuurt. We gingen zwemmen en schepen kijken in de op nauwelijks too meter afstand ge- legen Maashaven." Brusse: „De ha ven is een belangrijk deel van mijn leven geworden. Ik zou niet meer weg willen. Als ik in Zuid-Amerika of Noord-Amerika bij klanten ben, probeer ik 00k altijd een glimp van een haven op te vangen." Dit artikel is eerder gepubliceerd in MainPort, het vakblad voor de haven. Een lekgeslagen tanker heeft zondagochtend voor stank- overlast gezorgd in het oosten van Rotterdam. Het Duitse schip heeft even voor de Van Brienenoordbrug duizenden liters benzine gelekt. Het schip, Triple genaamd, had volgens de politie rond 02.30 uur problemen met de hoofd- motor. De stuurman wilde de tanker naast een stilliggende duwbak, een soort grote vlot om lading mee te vervoeren, stilleggen. 'Als niemand er iets in ziet, zijn we zo klaar. Dat gaat het niet door', zegt Wim van Sluis, voorzitter van het Crisisberaad Binnenvaart, over de groots opgezette bij- eenkomst van aanstaande woensdag in Rotterdam. Daar worden maatregelen om de crisis in de binnenvaart op te lossen gepresenteerd. 'We hopen dat er woensdag heel veel mensen naar Rotterdam komen. De binnenvaart lijdt zwaar onder de crisis en het gaat iedereen aan.' 2k mm Het is traditie: het aan land brengen van de eerste Hol landse Nieuwe van het jaar. Vlaardingen had ook een grote visserijhaven met ha- ringvissers. Vorige week bij de start van het nieuwe ha- ringseizoen werd bij het Vis- serij Vlaardings Museum aan de Westhavenkade een oude traditie in ere hersteld. De zeillogger Vlaardingen 92 Balder bracht symbolisch de eerste Hollandse Nieuwe aan wal. Het zeilschip is in 1912 in Vlaardingen gebouwd. In 1928 is het door de Scheve- ningse rederij Arie van der Zwan gekocht, verbouwd en gemotoriseerd. Het heeft een geklonken stalen casco en een houten dek. Sinds 2006 is het gerestaureerde vissersschip in het bezit van de Stichting Vlaardings Mu seum en speelt een belang- rijke rol in de educatieve ac tiviteiten van het visserijmu- seum. De Vlaardingen 92 is bij historische maritieme manifestaties ook elders in Nederland te zien. Deze week rijden de eerste bulldozers rond op een eiland in de Noordzee dat moet uitgroeien tot Maasvlakte 2. De afge- i lopen weken is zoveel zand opgespoten dat verschillende ei- landen zijn ontstaan die ook bij vloed voldoende boven water blijven. Maasvlakte 2 komt op 5 m boven NAP te liggen. Dat is hoger dan de baggerschepen het zand kunnen opspuiten en dus wordt vanaf nu het zand ook via pijpleidingen van de sleephopperzuigers naar het eiland gepompt. Bulldozers zor- gen vervolgens voor de juiste verdeling van het zand. Met het bereiken van deze nieuwe mijlpaal ligt het project goed op j schema. In 2010 wordt op deze plaats gestart met de bouw I van de kade voor de eerste containerterminal. In 2013 moet het eerste schip er afmeren. Op dit moment varen continu i vier tot zes sleephopperzuigers. De werkzaamheden zijn goed i te zien vanaf informatiecentrum FutureLand op de rand van de bestaande Maasvlakte. Maasstad Weakbladen BedrijvtqhakJ in an om da haven van Rotterdam Woensdag 17 Junl 2009 TX99-C in de haven Frans en Andre samen 70 jaar havenervaring Andre Brusse (45) uit Vlaardingen en Frans Madlener (61) uit Rotterdam zijn op de onderste sport van de ladder begonnen in de machinale overslag van granen, oliezaden en derivaten. Als allerjongste bediende, veger, schepper of weger. Andre Brusse (links) en Frans Madlener zijn opgegroeid met de haven, foto: Ben Wind -Vi. H- r .5,- De fotograaf is Ernst Lohmann van www.worldshipsocietyrotterdam.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 23