Ultllll in de haven Grote stap in verbetering luchtkwaliteit 'Kans op LPG ongeval in Nederland klein' Nederlandse havens dominant in massagoed Gespot: ABC-tankers in Vlaardingen a3 HbR heroverweegt hoger havengeld w 'iJOks. ESC blijft bij afwijzing Rotterdam Rules lit „Dankzij deze rookgasrei- niger neemt de stankover- last sterk af en daalt de uit- stoot van de zeer mens- en milieuonvriendelijke PAK's met maar liefst 98 procent. Dat vind ik een fantastisch resultaat. Het geeft aan dat bij Aluchemie de drie P's van people, planet en profit goed tussen de oren zitten', aldus minister Cramer. Henk Pauw, managing di rector van Aluchemie, on- derschrijft de uitspraak van de minister. 'Zorg voor mens en milieu is van groot be- lang. Deze kernwaarden zijn de leidende principes in ons productieproces. De tech- niek is nu voorhanden om als industrie in milieuvriende- lijke voorzieningen te inves- teren. lets dat wij nu op grote schaal hebben gedaan.' De nieuwe rookgasreini- ginginstallatie is wereldwijd de grootste in zijn soort en daarom een unicum. Deze installatie zorgt ervoor dat rook, voordat het de schoor- steen verlaat, grondig wordt gereinigd en geen geurover- last en zichtbare rook ople- vert voor de omgeving. Dit is goed voor de luchtkwaliteit, de omwonenden en het mi lieu. In 2011 wordt een nog grotere rookgasreinigingin- stallatie op het terrein van Aluchemie gei'nstalleerd. Te- zamen zorgen beide instal- laties ervoor dat de uitstoot van schadelijke stoffen tot het verleden gaat behoren. Aluchemie maakt kwalitatief hoogwaardige anodes voor de aluminiumindustrie. Het is niet zeker dat 'vuile' binnenschepen volgend jaar in Rotterdam tien procent meer havengeld gaan betalen. Het Havenbedrijf Rotterdam heroverweegt zijn beleid ter stimu- lering van schone motoren. Voor volgend jaar was een haven- geldverhoging van tien procent aangekondigd voor schepen met 'vuile' motoren en tevens liggen maximumsnelheden voor zulke schepen in het verschiet op onder meer de Maas en het Hartelkanaal. De tien procent opslag wordt in een stimuleringsfonds gestort. 'We vragen ons af of die tien pro- cent zoden aan de dijk zet', zegt ir. Willem Hoebee, manager scheepvaart, havenplanning en ontwikkeling bij het HbR. 'De plannen zijn indertijd vrij snel opgeschreven en er blijven nog wel wat vragen. Bijvoorbeeld of je duwbakken - zonder voortstuwing - wel of niet moet belasten.' De kans op een ernstig onge val met het vervoer van LPG in Nederland is uiterst klein. Dat is de reactie van het mi- nisterie van Verkeer en Wa- terstaat op het incident van vorige week in Italie. Een ramp met een trein met ge- vaarlijke stoffen valt in Ne derland echter niet uit te sluiten, aldus hoogleraarvei- ligheid en rampenbestrijding Ben Ale van de TU Delft. Op dit moment is het onderzoek naar de ontsporing in Italie nog in gang, een vergelijking met Nederland is dan 00k maken. De havens van Rotter dam en Amsterdam/ Noordzeekanaal zijn dominant in de over- slag van massagoed in de Hamburg-Le Havre Range. Het gezamenlijke aandeel nam in 2008 toe van 55,9 naar 56,7 procent ten opzich- te van 2007. In 2008 werd in tien havens in de Range 658 miljoen ton massagoederen behandeld. Dit blijkt uit de nieuwe uitgave van de Rot terdam Port Statistics Het aandeel van Rotterdam plus Amsterdam/Noord- zeekanaal is het grootst in overig nat massagoed (67 procent) en agribulk (61 procent). Hierna volgen ko- len (59 procent), ertsen en schroot (58 procent), ruwe olie (56 procent) en minerale olieproducten (56 procent). Alleen in het overig droge bulk is er geen meerder- heidsaandeel (41 procent). In stukgoederen (containers, roll on/roll off, overig stuk- goed), in totaal 509 miljoen ton, waren de verhoudingen tussen de Duitse, Neder landse en Belgische havens in 2008 meer gelijkwaar- dig. Hamburg/Bremen (31,9 procent) en Antwerpen/Zee- brugge/Gent (31,8 procent) ontlopen elkaar niets. Am sterdam en Rotterdam ko- men samen tot 27,9 procent. De twee Franse havens had- den een aandeel van 8,3 pro- cent. Het is geen goed teken als drie kleinere tankers naast elkaar liggend in de KW Ha ven in Vlaardingen kunnen worden gefotografeerd. „Ik ben er niet blij mee. Dat komt door de economische malai se in onze vaart. Ik heb geen flauw idee wanneer de markt weer gaat aantrekken," ver- telt M. Koole van het gelijk- namige opslag- en trans- portbedrijf in Zaandam. De drie tankers voor het vervoer van eetbare olien zijn achter- eenvolgens de Star Aruba, Star Bonaire en de Star Cu rasao. De direct aan de kade liggende Star Curasao is met 4000 ton draagvermogen de grootste. De tanker is vorig jaar in de vaart gebracht. De Star Aruba van slechts 1350 ton is de oudste, uit 1972. De Star Bonaire van 2600 ton is van 1996. Koole is een bedrijf dat in 1943 in Schip- luiden is opgericht door Cor- nelis Koole Sr. Hij begon met het transport van olien en vetten in een bak van 40 ton, met de mooie naam 'Nooit Volmaakt'. In 1999 nam het transportbedrijf het tankop- slagbedrijf van Pakhoed in Pernis over. l_TTfo- De European Shippers Coun cil (ESC) blijft erbij dat de nieuwe VN-conventie over het zeerecht - beter bekend als de Rotterdam Rules - on- gunstig is voor importeurs en exporteurs. De Europese verladers schrijven dat in een reactie op het oordeel van de Ameri- kaanse verladersorganisatie NIT League, die juist groot voorstander zijn van de Rot terdam Rules. De ESC houdt vast aan zijn oproep aan de Europese regeringen om de conventie niet te ratificeren. ESC-secretaris Nicolette van der Jagt wijst op het com- plexe karakter van de Rotter dam Rules, die volgens haar 00k door deskundigen moei- lijk op hun betekenis zijn de beoordelen. 'Wij hebben ons in deze dis- cussie steeds bereid getoond om ons oordeel te herzien en onze conclusie te verbeteren in het licht van nieuwe infor- matie, overtuigende argu- menten en advies van specia- listen. Terwijl we geprobeerd hebben een aantal zaken op te helderen, blijven we bij on ze conclusie dat we over het geheel genomen tegen het uiteindelijke ontwerp van deze conventie zijn.' tfl E Maasstad Weekbladen Bedrijvigheid in en om de haven van Rotterdam Woensdaq 8 juli 2009 TX99-B 5 Minister Cramer heeft maandag 6 juli de grootste rookgasreini- gingsinstallatie ter wereld geopend op het terrein van Aluche- mie. Hiermee is een grote stap gezet in de verbetering van de luchtkwaliteit in het Botlekgebied. dj l~ De havens van Rotterdam en Amsterdam wisten in 2008 hun aandeel in de overslag van msaasgoed te vergroten. 1 -w L - a!*?.'' De fotograaf is Riemer van Bolhuis van www.worldshipsocietyrotterdam.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 19