in de haven Minister Hirsch Ballin opent doorlaatpost mmnm Douane onderschept veel nep in 2008 'De Rotterdam' wordt grootste gebouw van Nederland Gespot: overslag olie doet het wel goed 'Woorden in de Branding' MKM P&O zet mes in Noordzeesector SS Rotterdam De verbouwing van de grens doorlaatpost moet voor een verdere professionalisering van de dienstverlening rich- ting de bemanningsleden en passagiers van zee- en cruiseschepen zorgen. Ook is het sinds 18 mei mogelijk geworden om visa met foto's af te geven. De Minister van Justitie toonde zich daar ver- heugd over omdat hij de Zee havenpolitie opdracht had gegeven dit voor 1 juli 2009 te realiseren. De Zeehavenpolitie kan als eerste in Nederland, net als de consulaire posten van het Ministerie van Buitenlandse zaken, verspreid over de hele wereld, visa met daarop een foto uitprinten. Hiermee wordt de fraude beperkt. Door de Zeehavenpolitie wordt per jaar bijna 15.000 keer een visum uitgegeven. Omdat de Zeehavenpolitie een knooppunt is van infor- matie, kennis en expertise is onlangs een Regiekamer in- gericht van waaruit, op basis van een risico-analyse, in- formatiegestuurd wordt ge- werkt. Om illegale migratie en grensoverschrijdende crimi- naliteit in een zo vroeg mo gelijk stadium tegen te gaan, is Havengerelateerd Vreem- delingen toezicht in het leven geroepen. Dit zogenaamde HVT-team is een aanvulling op de grenscontrole en een belangrijke ontwikkeling in de ondersteuning van het politiewerk in de haven. mmmm Wilfried de Jong heeft vorige week de interactieve poezieten- toonstelling 'Woorden in de Branding' geopend. Tien dichters met een Rotterdams hart, onder wie Jules Deelder en Carrie schreven een gedicht over Maasvlakte 2. Speciale 'poeziezui- len' zijn voor de tentoonstelling 'Woorden in de Branding' ge- plaatst achter het terras van informatiecentrum FutureLand. Elke zuil staat voor een van de tien dichters en correspon- deert met een telefoonnummer. De dichters die een bijdrage hebben geleverd aan dit bijzondere project zijn: Carrie, Rien Vroegindeweij, Peter Swanborn, Koos Postema, Daniel Dee, Maria Barnas, Jules Deelder, Ester Naomi Perquin, Hans Wap en Wilfried de Jong. Geinteresseerden kunnen nog in ieder geval tot eind 2009 een bezoek brengen aan de interac tieve poezietentoonstelling Woorden in de Branding. De Douane heeft in 2008 meer dan 55 miljoen na- maakartikelen onderschept. In diverse containers in de Rotterdamse haven zijn meer dan 50 miljoen nagemaakte cd's en dvd's aangetroffen. Ook kleding, sportschoenen en tassen zijn jaarlijks terug- kerende producten op het ge- bied van namaak. In de cate- gorie elektronische produc ten (ruim 223.000 stuks) zijn de mobiele telefoons, memo ry cards, mp3- en mp4-spe- lers de meest voorkomende, vooral mp4-spelers werden veel gevonden. A1 ruim tien jaar bestaan er plannen om een hoogbouw- ontwerp van architect Rem Koolhaas op de Wilhelmin- apier te bouwen. En nu gaat het echt gebeuren, beloven de gemeente Rotterdam en de ontwikkelingscombinatie. 'De Rotterdam' staat al lang en breed op papier. „We zijn tien jaar bezig geweest om tot dit moment te komen", aldus Isaac Kalisvaart namens de combinatie 'De Rotterdam CV'. Hij prijst de medewer- king van de gemeente bij de voorbereiding van het bouw- project. „We trekken samen op en kijken over de horizon van de recessie. Het gaat de- finitief door." „Het is uniek dat we in deze tijd starten met dit project", vindt ook wethouder Hamit Karakus. „Dit zorgt voor 1200 arbeidsplaatsen in de komende jaren." 'De Rotter dam' wordt een combinatie van wonen en werken. Het wordt het grootste gebouw van Nederlanden met een hoogte van 150 meter een nieuwe blikvanger aan de Wilhelminakade. Het ge bouw wordt duurzaam uit- gevoerd, met onder meer liftsystemen die zelf energie opwekken. Er zal 50 procent minder co2 uitstoot zijn dan in een traditioneel gebouw. Naast bewoners zullen ook gemeentelijke diensten en NH Hotels het pand gaan ge- bruiken. De gemeente gaat 40.000 m2 huren en NH Hotels vestigt er na Hotel At lanta een tweede hotel, met 280 kamers. De bouw van 'De Rotterdam' start eind dit jaar. In 2013 wordt het ge bouw opgeleverd. Ondanks de recessie neemt de overslag van ruwe olie en stookolie alleen maar toe. Daardoor is de positie van Rotterdam als de oliehaven van Europa in deze barre economische tijden weer ver- sterkt. Voor de kust bij Hoek van Holland liggen de grote tankers te wachten, ook uit speculatieve overwegingen van handelaren die ervan uit- gaan dat de olieprijzen blij- ven oplopen. Zodra er plaats is leggen tankers aan om hun lading te lossen. Vaak voor de raffinaderijen maar ook voor de pijpleidingen naar Duitsland en Belgie. Thans wordt er ook veel Russische stookolie in Rotterdam over- geladen in grotere schepen omdat de Russische laad- havens de 'joekels' niet aan kunnen. De schepen op de foto liggen aan de palen 80 in het Calandkanaal. Vanuit de kleinere Sparto (115.000 ton dwt) wordt rechtstreeks Russische stookolie overge- laden in de mammoettanker Pisces Star (ruim 316.000 ton) die helemaal om de Kaap de Goede Hoop heen vaart om zijn lading in Sin gapore weer te lossen. Rederij P&O Ferries her- structureert haar activitei- ten op de Noordzee in twee bewegingen. De eerste fase begint deze week en treft vooral het personeel in Rot terdam Europoort. Daar zijn 24 banen bedreigd, in Hull twee en in Zeebrugge een. Een tweede herstructure- ringsgolf volgt in September. Daarbij gaan mogelijk op- nieuw jobs verloren. In tus- sentijd stimuleert P&O Fer ries het vrijwillige vertrek van medewerkers. De activiteiten tussen Ca lais en Dover blijven buiten schot. P&O beschouwt die als shortsea. Opnieuw is er sprake van vertragingen bij het SS Rot terdam. De officiele opening voor het publiek zal daarom niet op 27 juli zijn. Werk- zaamheden in het voormali- ge vlaggenschip van de Hol land Amerika Lijn hebben vertraging opgelopen. Pas op 5 September tijdens de We- reldhavendagen in Rotter dam, zal het publiek voet op het dek vanhet SS Rotterdam kunnen ratten. Maasstad Weekbladen Bedrijvigheid in en om de haven van Rotterdam Woensdaq 15 juli 2009 TX99-B Het politiekorps Rotterdam-Rijnmond maakt een slag in de invulling van Politiewerk in de Haven. De Zeehavenpolitie wordt gereorganiseerd en dat heeft onder meer geleid tot een vernieuwde grensdoorlaatpost die door Minister Hirsch Ballin vorige week woensdag werd geopend. - ROTTERDAM) De fotograaf is Cees van Noort van www.worldshipsocietyrotterdam.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 19