FOTOWEDSTRIJD VAN NATUURMONUMENTEN. DOE MEE! Veilig en voordelig op vakantie NATUUR! Natuurmonumenten geeft binnenkort het startschot voor een grote landelijke cam- pagne: 'Op de banken voor meer natuur!' Met deze campagne wil Natuurmonumenten Nederlanders bewust maken van de noodzaak van meer en aaneengesloten natuur in ons land. Deze uitbreiding van de natuur in Nederland is noodzakelijk om de overlevingskansen van planten en dieren te vergroten. Zodat wijzelf en toekomstige generaties er nog lang van kunnen genieten. Tips voor Het Nieuwe Rijden Meer informatie? www.hetnieuwerijden.nl en www.kiesdenieuweband.nl ADVERTENTIE I MAASSTAD WEEKBLADEN woensdag 15 juli 2009 - TX06 Je zou het misschien niet zeggen, maar nog slechts 10% van ons land bestaat uit 'pure' natuur. Deze natuurgebieden liggen als gei'so- leerde eilandjes in zeeen van bedrijfsterreinen, snelwegen, bewoning en landbouwgrond. Het gevolg daarvan is dat planten en dieren elkaar steeds moeilijker kunnen bereiken, en zich steeds minder goed kunnen voortplanten. De natuur gaat daardoor hard achteruit en som- mige soorten worden zelfs met uitsterven bedreigd. Verbinding Om verdere achteruitgang van de natuur te voorkomen, moeten al deze afzonderlijke natuurgebieden met elkaar in verbinding wor den gebracht. Zodat een hert bij wijze van spreken van Groningen naar Zuid-Limburg kan trekken, of van Overijssel naar Noord- Holland. Op die manier krijgen soorten veel meer kans om te overleven. En in de praktijk is al bewezen dat deze oplossing heel goed werkt. Samen met de overheid heeft Natuurmonumenten al diverse gebieden met elkaar verbonden, door ze uit te breiden of door de aanleg van ecoducten over snelwe gen, zodat het wild veilig kan oversteken. Op de plaatsen waar deze nieuwe verbindingen zijn gemaakt, keerden planten en dieren terug die soms al tijden waren verdwenen. Recreatie Meer natuur heeft ook nog een ander groot voordeel: meer recreatiemogelijkheden. In verhouding tot de kleine oppervlakte van ons land, is de Nederlandse natuur heel afwisselend. Rijd je in de Verenigde Staten urenlang door dezelfde woestijn, bij ons wisselen duinen, stuifzand, bos, heide en heuvels elkaar in rap tempo af. We kunnen op een middag uitwaaien in de duinen, fiet- sen door het bos en wandelen over de heide. Dat lijkt vanzelfsprekend, maar dat is het zeker niet. Natuurmonumenten be- schermt en behoudt veel van deze bijzon- dere gebieden en maakt ze toegankelijk voor het publiek. Met bijvoorbeeld wandel- routes, bewegwijzering en bezoekerscentra. Groot groen netwerk Om die gevarieerde natuur in Nederland in stand te houden, hebben overheden en natuurorganisaties afgesproken dat de natuur in 2018 een groot, groen netwerk moet vormen. Daar wordt hard aan ge.werkt, maar bureaucratie en regelgeving vertragen het proces. Het tempo moet omhoog. Daarom wil Natuurmonumenten de komende tijd iedere Nederlander bewust maken van de noodzaak van meer natuur. Zij gaan op de banken voor meer natuur. Jij ook? Doe dan mee met de fotowedstrijd en win fantastische prijzen! Fotowedstrijd Als start van de nieuwe landelijke campagne 'Op de banken voor meer natuur' organiseert Natuurmonumenten een fotowedstrijd voor jong en oud. Fotografeer je graag? En vind je de natuur belangrijk? Doe dan mee met de grote fotowedstrijd van Natuurmonumenten. Meedoen is makkelijk: fotografeer iets of iemand op de banken voor meer natuur. Dat kan van alles zijn: de hond, de kinderen, de buren; op een bankje in het park, een picknicktafel in de tuin of op de bank in de wachtkamer van de tandarts. Hoe creatiever, hoe beter! Alles mag. Winnaars maken kans op een rol in de nieuwe cam pagne van Natuurmonumenten, met een pro- fessionele fotosessie. Maar er zijn ook tien- tallen andere mooie prijzen: vakantiearrange- menten bij Landal GreenParks, een stoere stadsfiets van Gazelle en nog veel meer. Stuur je foto voor 17 augustus in op www.natuurmonumenten.nl. En vergeet niet bij je foto te melden waarom je op de banken gaat voor meer natuur. Laat zien dat je de natuur een warm hart toedraagt. Doe mee! In de zomer stappen zo'n vljf miljoen Nederlanders in de auto op weg naar hun vakantlebestemmlng. Dat Is al gauw een paar dagen rijden met een zwaar beladen auto of met een caravan. Wei zo prettig om dat comfortabel, veilig en voordelig te doen. U kunt de kans op pech onderweg sterk verminderen door vooraf uw auto na te (laten) kijken. Dat kan bij de dealer of bij uw garage. Geef uw auto (en caravan) een vakantiecheck Voordat u vertrekt naar uw vakantiebe- stemming, is het goed om een afspraak te maken bij uw dealer of garage voor een vakantiecheck. De vakman controleert de auto of caravan dan op een aantal be- langrijke aspecten om de vakantie zonder pech door te komen. Houd de spanning erin... Een bijzonder onderdeel van de vakantie check vormen de banden. Het is belang rijk dat uw banden de juiste spanning hebben. Rijden met een te lage ban- denspanning is gevaarlijk: u heeft min der grip op de weg, een langere rem- weg en een grotere kans om te slippen. Bovendien is het brandstofverbruik hoger, slijten de banden sneller, belast u het mi lieu meer en rijdt u minder comfortabel. De banden op spanning brengen kan bij de garage, de bandenspecialist of natuurlijk bij het tankstation. De meeste tanksta- tions hebben apparatuur om de banden- spanning te meten en de banden bij te vul- len. U vindt de juiste bandenspanning op een sticker in de deurstijl aan de chauf- feurszijde, aan de binnenkant van het tankklepje of in het instructieboekje van uw auto of caravan. Meet de bandenspan ning als u minder dan 3 kilometer heeft gereden of wacht eerst 15 minuten voor het meten van de spanning. Tijdens het rijden worden de banden warm waardoor de spanning oploopt. Breng de banden op de voorgeschreven (hoogste) span ning van een beladen voertuig. Vergeet niet om ook de banden van de caravan of andere aanhanger en het reservewiel te controleren. Kies voor De Nieuwe Band Wanneer uw autobanden aan vervanging toe zijn, kunt u kiezen voor banden die extra veilig, stil en energiezuinig zijn. Deze banden vallen onder de naam De Nieuwe Band. Het zijn geen banden van een specifiek merk, maar banden van elk merk zolang ze voldoen aan een serie strenge kwaliteitseisen. Alleen banden die veiliger, zuiniger en stiller zijn mogen de naam 'De Nieuwe Band' dragen. Meer informatie kunt u vinden op www.kiesdenieuweband.nl. Daar vindt u een lijst met banden waarvan bekend is dat ze goed scoren op de aspecten veilig- heid, energiezuinigheid en geluidsbeper- king. Ook uw autobedrijf of bandenspecia list kan u adviseren bij uw keuze. Houd de caravan in balans Essentieel voor de caravan is de balans. Door het verkeerd beladen kan de stabili- teit verminderen en kan de caravan gaan Schakel zo vroeg mogelijk naar een hogere versnelling, tussen 2000 en 2500 toeren. Ziet u dat u snelheid moet minderen of stoppen voor een verkeerslicht, laat dan tijdig gas los en laat de auto in de versnelling van dat mo ment uitrollen. Rij 80 in z'n 5. Controleer maandelijks de banden spanning. Kijk zo ver mogelijk vooruit en anti- cipeer op het overige verkeer. Zet de motor uit bij kortere stops, zoals bij een openstaande brug of een spoorwegovergang. Maak indien mogelijk gebruik van in-car apparatuur, zoals een toeren- teller, cruise control en boordcom- puter. Let bij de aanschaf van een nieuwe auto op het energielabel. Ga bewust om met energievreters, zoals airconditioning en dakkoffers. slingeren. Hoe voorkomt u dat? Plaats zware spullen altijd onderin de caravan, zo dicht mogelijk bij de as. Verdeel de lading gelijkmatig over de linker- en rechterzijde van de caravan. Leg zware spullen bij voorkeur in de auto. Zorg ervoor dat de beladen caravan niet meer weegt dan maximaal 75% van de beladen auto. Laat de watertanks leeg. Vul de bovenkastjes pas bij aankomst. Zorg voor de juiste kogeldruk. Deze vindt u in het instructieboekje van de caravan. Vervoer fietsen niet voor- of achterop, maar in de caravan. Voor meer informatie over veilig rijden met de caravan gaat u naar: www.anwb.nl/auto/rijden/tips-en-advies, rijden-met-de-caravan.html Kles voor Het Nieuwe Rijden Autorijden kan voordeliger, veiliger, mi- lieuvriendelijker en comfortabeler, als u de eenvoudig toe te passen tips van Het Nieuwe Rijden volgt. U bespaart hiermee veel brandstof en zorgt ervoor dat de auto minder C02 (verantwoordelijk voor het broeikaseffect) uitstoot. Het Nieuwe Rijden voor caravans Ook met een caravan kunt u Het Nieuwe Rijden toepassen. Houd wel in de gaten of de motor de lage toerentallen aan- kan, met name in heuvelachtig gebied. Vuistregel is: als het gaspedaal niet ver- der dan 1/2 tot 3/4 hoeft te worden inge- trapt is het goed, anders is het verstandig om een versnelling terug te schakelen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 22