Tankerexpert op grootste havencomplex in de haven FNV blijft niet welkom op Wereldhavendagen 'Ik heb in mijn leven altijd al wat met scheepjes gehad' r Meicijfers geven hoop Flinke groei in cruisesector Met twaalf mensen - vrijwel alien met een maritieme achtergrond - zijn ze verantwoordelijk voor de kwaliteit en veiligheid van de sche pen, binnenvaarttankers en de laad- losinstallaties van Shell in Rotterdam (plus Moerdijk) en in het achterland (onder meer Duits- land, Oostenrijk, Frankrijk, Italie en Belgie). Een groot deel van het jaar zijn zij op reis voor controles. Zijn hele werkzame leven heeft hij in diverse (meestal) maritieme functies bij Shell en dochterbe- drijven gewerkt. Sinds 2007 als manager marine in Pernis. Dank- zij de gunstige pensioenregeling, mede door zijn vaartijd, zou Hans van Rossum al in 2012 - hij is dan precies 40 jaar in dienst - kunnen stoppen met werken. Maar of hij dat gaat doen, weet hij nog niet. Nostalgisch wijst hij op het grote model van de Macoma in de hal van zijn kantoorverdieping, het vroege- re vlaggenschip (ruim 209.000 ton draagvermogen) van de inmiddels opgeheven vermaarde Nederlandse rederij Shell Tankers in Rotterdam, waar Van Rossum op diverse sche pen zijn Shell-loopbaan is begon- nen. Het model was zo groot dat het met een kraan door een gede- monteerd raam moest worden ge- plaatst. Shell heeft geen eigen tan kers meer, maar maakt gebruik van andere scheepseigenaren, deels 00k exclusief in langjarige charter- contacten. De kernactiviteit van zijn afdeling weet hij kort en bondig samen te vatten. „We controleren de tankers en de op de raffinaderijen en termi nals gebruikte maritieme laad- en losinstallaties, 00k die rechtstreeks op pijpleidingen zijn aangesloten, op hun veiligheid." Wat betreft het zeegaande scheep- vaartverkeer maakt Shell alleen ge bruik van dubbelwandige tankers waarvan vele in Rotterdam dankzij het Green Award kwaliteitscertifi- caat korting op havengelden krij- gen. In de binnenvaarttankvaart heeft de Europese Unie bepaald dat voor 2018 alle schepen voor de vei ligheid dubbelwandig moeten zijn. Het team van Van Rossum houdt dat voor de 12.000 binnenvaartbe- wegingen per jaar van Shell in de gaten. Shell heeft altijd al de policy ge had wat betreft veiligheid in zijn normen voorop te lopen in de in- dustrie. Al voor eind 2010 hopen we uitsluitend gebruik te maken van dubbelwandige binnenvaart tankers. We zitten al zeer goed op schema. Op het ogenblik is circa 60 procent van de schepen die voor ons worden ingezet dubbelwandig. We willen te alien tijde voorkomen dat olie of chemicalien in het water terecht komen. We willen gewoon dat er veilig en schoon wordt geva- ren." Een belangrijke taak van Van Ros sum c.s. is 00k het controleren van de kwaliteit en veiligheid van de steigers op de raffinaderijen, che- mische bedrijven en op de termi nals. Daar kunnen bij het laden en lossen kwetsbare situaties ont- staan. Van Rossum laat 00k wat cijfers los. Zo wordt er onder de hoede van Shell zo'n 30 miljoen ton in tankers aangevoerde ruwe olie op de Maasvlakte en in de Europoort via pijpleidingen afgevoerd naar de raffinaderij in Pernis en naar Duitsland. Dat betekent dat de olie- maatschappij bij bijna 30 procent van de via de Rotterdamse haven aangevoerde ruwe olie betrokken is. Aan olieproducten wordt vervol- gens nog eens zo'n 20 miljoen ton per jaar verscheept of per pijplei- ding afgevoerd. Shell in de Euro poort en Pernis is de spil in een uit- gebreid pijpleidingenstelsel. Stammend uit een binnenvaartfa- milie heeft Hans van Rossum altijd al een zeer 'warme belangstelling' voor de Rotterdamse haven ge- toond. „Ik heb in mijn leven altijd al wat met scheepjes gehad. Waar ik 00k kom, ik kijk er altijd naar." Dit artikel is eerder gepubliceerd- in MainPort, het vakblad voor de haven. Vorige week bleek dat de FNV niet welkom was op de Wereldhavendagen. Het thema waarmee de FNV op het Arbeidsmarktplein' zou staan, zou niet aansluiten bij het thema van dit jaar: jon- geren. Navraag van de SP bij het college leerde dat de or- ganisatie weer in gesprek is met de vakbond. Vakbonds- bestuurder Schellenberg en zijn collega's weten echter van niets. De FNV-stand zou onder meer voorlichting wil len geven over het verhogen van de pensioenleeftijd. Vol- gens de FNV is het volstrekt onwenselijk als die verhoogd wordt naar 67 jaar. SP-raads- lid Leo de Kleijn: „Hoe kan je jongeren werven voor het zware havenwerk als je ze meteen in het vooruitzicht stelt dat ze dat tot hun 67ste moeten zien vol te houden? De vakbonden, die elk jaar meer dan honderd haven- CAO's afsluiten, niet ontbre- ken op een informatieplein." Na maanden van kelderende cijfers, kunnen de grote contai- nerrederijen enige hoop putten uit de volumeontwikkeling in mei. In zowel Nederland, Duitsland, Spanje, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk (VK) noteerde de 'European Liner Af- fairs Association' (ELAA) groei ten opzichte van mei 2008. Van Europa naar Azie bedroeg de groei in mei 8 procent tot j 488.000 TEU. De Duitse havens gingen procent vooruit, waardoor de krimp over de eerste vijf maanden afnam tot uprocent. Voor Nederland waren de cijfers respectievelijk j +13 procent en -12 procent. De veel grotere stroom van Azie naar Europa daalde in mei echter nog met 20 procent, vijf procent minder slecht dan de cijfers over april. De kleine ver- j traging van de neergang was het duidelijkst in het VK: -lipro- i cent in mei en -22 procent over de eerste vijf maanden. De traditionele doelgroep voor cruises zijn oudere en rijke mensen. Doordat het aanbod van cruises steeds di- verser wordt en steeds meer mensen voor hun vakantie op zoek zijn naar comfort en een bijzondere ervaring, wordt de doelgroep echter steeds groter. De Nederland se cruisemarkt kan dan 00k vanaf volgend jaar met meer dan tien procent op jaar- basis groeien. Amsterdam, IJmuiden en Rotterdam zijn op dit moment de belang- rijkste cruisehavens. Den Haag heeft in Scheveningen ambities in die richting. Het Noordzeekanaalgebied, met de havens van Amsterdam en IJmuiden, is vooralsnog het belangrijkste gebied voor cruises in Nederland. Het afgelopen jaar gaven passa- giers van cruiseschepen en de rederijen (brandstof) itf die havens 137 miljoen euro uit. IMaasstad WeeKbladen Bedrijviqheid in en om de haven van Rotterdam Woensdaq 5 auqustus 2009 TX99-C Een ware scheepvaartexpert op het grootste havencomplex van Rotterdam hebben we in deze op de mensen gerichte rubriek nog niet gehad. Hans van Rossum leidt als marine manager een kantoorafdeling in Pernis op het terrein van 550 hectaren van Shell Nederland Raffinaderij en Shell Neder- land Chemie, indusief de terminal in de Europoort. Hans van Rossum is verantwoordelijk voor de veiligheid van schepen en laad- en losinstallaties. foto: Ben Wind De SP vindt het raar dat de FNV niet welkom is op de Wereldhavendagen dit jaar.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 13