Dicht bij huis Meubs: Schiedams design straatmeubilair Careyn Kraamzorg herkent zich niet in kritiek beroepsvereniging Colofon Gratis afhalen Krantnetel Voortaan mond open doen Boheems glas Man te water bij Maasboulevard Joch Elderkamp maakt alles zelf. Geen Meub is hetzelfde. Het licht beton wordt gego- ten in een leren zak die uit- zakt zodat de vorm elke keer verschilt. Daardoor krijgt de betonnen poef rimpels en groeven als een olifantspoot. „Ondanks dat ze van beton zijn, lijken ze zacht. Dat was de uitdaging bij mijn afstu- deerproject", vertelt Jochem voor de werkplaats aan de Lange Haven. Die werk plaats van zijn ouders wordt al snel te krap voor de ex- student van de Design Aca- demie Eindhoven. Als vader met boten en smeer bezig is, moet ik MDF-platen zagen voor een meubelstuk. Dat gaat moeilijk samen. Joch is dus druk bezig, samen met andere ontwerpers, om een geschikte en grotere werk plaats in Schiedam te zoe- ken. Maar eerst wil de designer dat zijn ontwerp ergens in Schiedam wordt geplaatst. En wel voorgoed. Hij denkt aan de vernieuwde Kop van de Plantage of op het Land van Belofte waar de huidige bankjes niet voldoen. Zijn ronde poefs zijn wel hufter- proef en in drie formaten leverbaar. Van een kleine eenpersoons-poef tot aan de grote, 200 kilo wegende ta- fel met een diameter van 120 cm. De zitelementen blijven licht door een hoi gietpro- cede. Het idee voor zijn ontwerp kreeg hij door studie naar het gebruik van staatmeubilair. Zoals op het Binnenwegplein in Rotterdam. Daar leerde hij dat gebruikers vaak 'ver weg' van elkaar gaan zitten als ze elkaar niet kennen. Een psychologische afstand maakt dat mensen op een rechte bank elkaar gaan ont- wijken. En elkaar niet ont- moeten. Elkaar aankijken; daar draait zijn ronde ont werp om. Dat nodigt uit. Een plein moet je inrichten als een huiskamer zodat be- zoekers elkaar kunnen ont- moeten en aankijken. Met de ronde elementen zijn talloze vormen op een plein te for- meren. Op veel ontwerpen uit de academie van Eind hoven staat tegenwoordig Dutch Design. Een warme aanbeveling, maar 'modieus' volgens Elderkamp, die niet op die golf mee wil varen. Wel een voorbeeld is ont- werper Marcel Wanders met zijn gebreide stoel (Knitted Chair). Lijkt 00k oud maar is van modern fiber en epoxy. Dat vervreemde effect be- reikt 00k Elderkamp met zijn betonnen Meubs, die niet al- leen zacht ogen, maar 00k lekker zitten. Een beetje ongemakkelijk voel ik me er altijd bij: als je een BN'er tegenkomt. Want wat moet je nou doen? Net doen alsof je neus bloedt, een knikje ter herken- ning of juist uitbundig een complimentje maken over de laatst geleverde prestatie? Op onze terugreis, nu ruim twee weken geleden uit Rome naar Eindhoven, zaten we in een heel toe- stel vol BN'ers met als belangrijk voordeel dat deze BN'ers wel een prestatie hadden geleverd, maar bij het merendeel van Nederland (nog) helemaal niet zo bekend zijn. De Nederlandse zwemploeg stond al vroeg in de rij op het kleine vliegveld van Rome. En dat was wel makkelijk voor ons omdat we niet lang hoefden te zoeken naar de balie voor Nederland. Want daarvoor was het wit en oranje gekleurd. Op een stoeltje naast ons zaten twee zwemsters, waarvan de een wel naar Rome was gevlogen, maar niet aan het WK mee had kunnen doen omdat ze grieperig werd. Uit angst voor een uitbraak van de Mexicaanse griep moest ze meteen in quarantaine en daar was ze net voor de terugreis weer uit geko- men. Sneu hoor. Naast haar Marleen Veldhuis, die zojuist getriomfeerd had in Rome, maar het zei ons op dat moment helemaal niets omdat we twee weken zonder TV hadden gezeten. Wij kozen uiteindelijk voor de gulden middenweg. Een milde glimlach wierpen we de ploeg toe. Zo van: we herkennen jullie wel, maar doen er verder niets mee. Maar ondertussen waren de kinderen wel blij dat we midden tussen de wit met oranje pakken za ten. De man voor ons, Robin van Aggele, zo konden we hem horen zeggen, had een twee uur durend gesprek met iemand die duidelijk de laatste mogelijkheid had gekozen: die van een zeer uitgebreid compliment wat uitmondde in een langdurig gesprek. Ondertussen vroegen wij ons af wat ons en hen straks in Nederland zou wachten. Studio Sport, NOS, RTL? Bij de bagageband zagen we de ploeg alvast afscheid van elkaar nemen en toen de klapdeuren open gin- gen zagen we welgeteld een cameraman staan. Van TV Brabant of zoiets. „Hebben ze het niet goed gedaan?", vroeg ik mijn va der die ons op kwam halen meteen. „Jawel", zei die. „Niet allemaal zoals verwacht, maar er zijn toch wel wat medailles binnengehaald." Toen wij met onze bagage naar de auto liepen, zag ik twee verdwaalde zwemmers bij de taxihalte staan en ik kreeg meteen spijt. Bij zo'n gebrek aan aandacht van de rest van Nederland had ik tenminste toch wel een felicitatie kunnen uitbrengen?! v Volgende keer gewoon doen, neem ik mezelf voor, Tenzij het een aan zelfoverschatting lijdende voet- baller of een over het paard getilde artiest is... De Nederlandse Beroeps vereniging voor Kraamver- zorgenden heeft in de me dia forse kritiek geuit op de kraamzorgsector. Deze kri tiek richt zich voornamelijk op de kwaliteit van begelei- ding en het salaris van leer- ling kraamverzorgenden. Directe aanleiding van de kritiek zijn enkele berichten over de verwachte tekorten aan personeel in de kraam zorg tijdens de zomerperi- ode. Careyn Kraamzorg her kent zich niet in de uitingen van de NBvK. Volgens de NBvK zouden personeelstekorten niet no- dig moeten zijn, omdat in .20Q8- iin vergelijking met voorgaande jaren- veel meer kraamverzorgenden zijn op- geleid. De minister heeft hiervoor 00k extra geld be- schikbaar gesteld. Leerling- kraamverzorgenden zou den volgens de NBvK echter massaal de kraamzorg weer verlaten vanwege slechte be- geleiding, een te laag salaris en te hoge werkdruk. Careyn Kraamzorg stelt in 2008 70 leerlingen te heb- ben opgeleid, waarvan er 12 gedurende de opleiding zijn gestopt. Dit cijfer komt over- een met de cijfers die ActiZ de landelijke brancheorgani- satie, onlangs bekend heeft gemaakt. Van een massale uitstroom van leerlingen is hij.CareyjJiiu5.geensprake. In kunstwinkel't Walvis aan de Branderssteeg 3-7 is van- af 30 augustus een tentoon- stelling over Boheems glas te zien. Het is een unieke tentoon- stelling van prachtige glazen sieraden van dertien voor- aanstaande Tsjechische kun- stenaars. De feestelijke opening van de tentoonstelling vindt zon- dag 30 augustus plaats om 18.00 uur in aanwezigheid van Z.E. Petr Mares, ambas- sadeur van de Tsjechische Republiek in Nederland, Pe- tra Prinsova, directrice van het Tsjechisch Centrum in Nederland en Jiri Sibor, con servator. 't Walvis is open van woens dag tot z^ndag en van 12.00 tot 17.3Q uur. In de nacht van zaterdag op zondag is aan de Maasboulevard een man te water geraakt. De hulpdiensten werden om 02.50 uur massaal gealarmeerd. Maar omdat de man aan't Hoofd vrij snel uit het water werd gehaald, konden de gealarmeerde duikteams van de brandweer afgemeld worden. Een ambu lance kwam ter plaatse om de man na te kijken, die al met een deken in de politieauto zat. foto: sven ven beek D >t 2 M 0 Maasstad Weekbladen Schiedam I Woensdag 19 auqustus 2009 XQ82-a www.mijnmaasstad.nl Westblaak 180 Postbus 1162-3000 BD Rotterdam Tel. 010 4004491 Fax. 010 4128449 e-mail: info@maasstad.nl Bezorging: Bezorging Maasstad B.V. e-mail: bezorging@maasstad.nl Tel. 09001010107 0.10/min) Manager a.i. H. Kolmer. tel. 010 4004 290 Verkoopleider B. van Dongen, tel. 0653 786940 Vertegenwoordigers J. van Merwijk, tel. 0610 920979 A. Erguc, tel. 0655 340135 Inzendtermijnen Advertenties: tot maandag 16.00 uur Redactie: tot maandag 12.00 uur Redactie: K. Moerman, tel. 0629 299696 E-mail: waterweg@maasstad.nl Fax: 010 4116454 Chefredactie: E. Meijer, tel. 010 4004 490 Fotografie: tel. 010 4004491 Vormgeving: Kees van der Wilt Uitgever: PCM Lokale Media BV Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PCM Lokale Media BV, c.q. de betreffende auteur. Bij onderstaande adressen: Woon+ Valeriusstraat 3 Tabakshop Boor Groenelaan 53 Gemeente Schiedam Stadserf 1 Van Loenen Decokay Dam 37-45 Plusmarkt Woudhoek Geuzenplein 7 Plusmarkt C. v.d. Meer Mgr. Nolenslaan 460 Wijkgebouw De Erker Jan van Avennestraat Tabakshop Bas de Haard Lange Kerkstraat 26 Tabakshop Maccie Hof van Spaland 6 Tabakshop Parkweg Parkweg 404 Bewonersvereniging Schiedam-Oost Boerhavelaan 79 Drop-it Lange Kerkstraat 86 Stichting Hoefnagel St. Luduinastraat 96A Oogt zacht, zit lekker Joch Elderkamp hoopt op een permanente stek voor zijn meubs. Nu staan ze tijdelijk voor het Stede- lijk Museum Schiedam. Foto: Roger van der Kraan Op eerste gezicht net grote, grijze damstenen. lets industri- eels? Of oude molenstenen? Nee, het zijn betonnen poefs van Schiedammer Joch Elderkamp, 'meubs' genaamd. Zijn ontwor- pen straatmeubilair reist inmiddels van expositie naar exposi- tie, maar is voorlopig gestald op het voorplein van het Stedelijk Museum. SCHIEDAM> FRANK WILLEMSE Berichten voor deze rubriek kunnen worden gemaild naar waterweg@maasstad.nl KARIN MOERMAN REGIO> SCHIEDAM> SCHIEDAM)

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 3