ifi de haven Uitkoop ESM kost Zeeland 15 miljoen Rotterdamse haven: verdubbeling windenergie Gespot: drukte op Waterweg bij Maassluis Prijsbreker op simulatormarkt TCLin voetsporen EWL JP TX99-B De ontwikkeling van Port Ci ty wordt gerealiseerd in een gedempt deel van de Waal- haven waar onder meer ook RDM Campus is gevestigd. Het kantoor is ontwikkeld door LSI project investment. Dura Vermeer Rotterdam is verantwoordelijk voor de re- alisatie. Het gebouw is ont- worpen door Baart Architec- ten. Naar verwachting wordt eind September gestart met de realisatie van het gebouw. Havenbedrijf Rotterdam heeft de grand in ondererf- pacht geleverd aan Broek man en realiseert de parkeer plaatsen, het parkeerdek en twee andere kantoorgebou wen. Het Havenbedrijf Rot terdam heeft daarnaast het kantoor van de Broekman Group aan de Albert Ples- manweg van circa 2.500 m2 gekocht. Dit kantoor wordt nog tot de oplevering van de nieuwbouw door Broekman gehuurd. DTZ Zadelhoff heeft de Broekman Group geadvi- seerd bij deze transacties. De Broekman Group is een internationale onderneming met circa 1.000 werknemers en is actief op het gebied van automotive, logistiek, scheepvaart en special pro ducts. LSI project investment nv is landelijk actief in zowel de kantoren- als de woning- markt en richt zicht hierbij voornamelijk op de ontwik keling van grootschalige projecten. 7sr w- T-. - s...v Het Havenbedrijf Rotterdam investeert dit jaar 370 miljoen euro in de haven. Ongeveer de helft daarvan gaat naar in- frastructuur in het bestaande havengebied, de andere helft wordt gei'nvesteerd in Maasvlakte 2. Ook voor de middellan- ge en de lange termijn is de investeringsopgave fors. Tot 2020 verwacht het Havenbedrijf zo'n vier miljard euro te investe- ren. De financiele positie van het Havenbedrijf is voldoende solide om de terugval in de resultaatontwikkeling in het eer- ste halfjaar (- 8 miljoen euro) op te kunnen vangen en dit in- vesteringsprogramma voort te zetten. Het Havenbedrijf vol- doet ruimschoots aan de normen van zijn externe financiers. Het resultaat van Havenbedrijf Rotterdam is, vergeleken met 2008, in het eerste halfjaar met 8 miljoen afgenomen tot 77 miljoen. Dat is een teruggang van negen procent. Havenschap Zeeland Seaports moet het Haven bedrijf Rotterdam 15 mil joen betalen voor de over- name van het belang van 50 procent in de Exploitatie- maatschappij Schelde-Maas (ESM). ESM werd in 1996 opgericht met als doel samen te concurreren met Antwer- pen. Het samenwerkings- verband heeft echter nooit gebracht wat partijen er van verwacht hadden en stuitte op grate weerstand omdat lokale belanghebbenden een te grate invloed van Rotter dam vreesden. ■am* Over tien jaar wil de Rotter damse haven de productie van windenergie in het ha vengebied verdubbeld heb- ben. 250.000 huishoudens moeten dan van energie kunnen worden voorzien. Zaterdag 5 September on- dertekenden negen partijen een windconvenant, om te komen tot minimaal een ver dubbeling van het huidige windenergievermogen, van 150 naar ten minste 300 me gawatt in 2020, in het Rot terdamse havengebied. De windmolens in de ha ven gaan voor ten minste 250.000 huishoudens elek- triciteit leveren. Onderte- kenaars zijn initiatiefnemer provincie Zuid-Holland, de ministeries van EZ en VROM, gemeente Rotter dam, Havenbedrijf Rot terdam, de Milieufederatie Zuid-Holland, Deltalinqs, de Nederlandse Wind Energie Associatie (NWEA) en het Rotterdam Climate Initia tive. Waarom lukt dit in Rotter dam? Op de eerste plaats heeft Rotterdam het groot- ste bedrijventerrein van Ne- derland. Bedrijventerreinen hebben een infrastructuur die gunstig is voor groot schalige inzet van windener gie. Het is dus, ook omdat het hier vaak flink waait, ge- woon een perfecte plek. Op de tweede plaats is een aan- tal typische issues dat vaak speelt bij wind op land, hier minder sterk aan de orde, zo- als NIMBY ('Not in my bac kyard'). Ook inpassing in het landschap is vaak een pro- bleem: in Rotterdam wordt windenergie ingepast in een industrieel landschap. Het was in het weekeinde op de Nieuwe Waterweg bij Maassluis even topdrukte. Binnenkomend (rechts op de foto) een speciaal transport: twaalf binnenvaartcasco's op het zeegaande transportpon- ton Sainty 9, getrokken door de Chinese zeesleepboot De Da. Daarachter, om bij te stu- ren, twee slepers van Kotug, de SD Seal en de SD Shark. De aanvoer van binnenvaart casco's blijft doorgaan hoe- wel er op het ogenblik meer dan genoeg binnenvaartca- paciteit is voor containers en droge bulkgoederen. Echter de casco's zijn al voor de eco- nomische crisis besteld. Uit- gaand (links) is grotendeels de Oluf Maersk uit 2003 te zien, komend van het contai- neroverslagbedrijf Uniport in de Waalhaven en op weg naar Tilbury in Engeland. Het schip met een capaciteit van 3020 containers (teu's) vaart in lijndienst op Zuid- Amerika. Daarnaast op de voorgrond het bunkerschip Vaals van 2900 ton van de Verenigde Tankerrederij in Rotterdam, een vervoerder van olien en chemicalien die al meer dan 75 jaar bestaat. VSTEP uit Rotterdam heeft een professionele versie ont wikkeld van het in 2006 op de markt gebrachte video- spel 'Ship Simulator', waar- van er wereldwijd inmiddels 400.000 zijn verkocht. Het op basis van interactieve 3D-technieken uit de video- game-wereld ontwikkelde ShipSimPro (Ship Simula tor Professional v2.o) is een van de vier genomineerden voor de Maritime Innovation Award 2009. Drie voormalige medewer- kers van EWL/Seatrade heb ben onder de naam Trans Caribbean Line (TCL) met steun van ladingbelangheb- benden een nieuwe rederij opgericht, die binnenkort een dienst op het Carai'bi- sche gebied start Volgens hoofd algemene za- ken Bas Noorman is er in middels een schip de We- sertor, 5500 ton) gecharterd en wordt er binnenkort een tweede, soortgelijk schip ge- contracteerd. De eerste af- vaart uit Rotterdam staat vooralsnog gepland voor 21 September. it l Maasstad Weekbladen Bedrijvigheid in en om de haven van Rotterdam Woensdaq 9 September 2009 Nieuw kantoor Broekman in Port City De Broekman Group heeft groen licht gegeven voor de start van de nieuwbouw van kantoorruimte en 240 parkeerplaatsen. Het gebouw wordt eind 2010 opgeleverd. De nieuwbouw maakt deel uit van Port City, dat ruimte gaat bieden aan een viertal kantoorgebouwen en circa 850 parkeerplaatsen. Binnen tien jaar minimaal een verdubbeling van de hoeveelheid windenergie in de Rotterdamse haven; dat is de doelstelling. De fotograaf is Cees de Keijzer van www.worldshipsocietyrotterdam.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 19