poaium Verassende fado in De Doelen Met sfeervolle fado-fusion van Deolinda de nazomer in Meezingen met de krasse knarren van Young Heart Emigranten met heimwee in 'Naar wijder horizon' Kort Spookverhaal van Jetse Batelaan in RO Theater Theater iciamii r ia iisiiiiiiiteviniii f f iiitfiitiiti nHHititiiiiiiiiiKEii'hPHif De zwoele sfeer van de straten van Lissabon waait vrijdag 25 September een beetje De Doelen binnen als de Portugese band Deolinda een optre- den geeft. De band speelt op een los- se manier fado zonder zich veel aan te trekken van muzikale tradities van het genre. In thuisland Portugal is de groep razend populair. Deolinda bestaat uit zangeres Ana Bacalhau en bandleden Luis Jose Martins, Pedro da Silva Martins en Ze Pedro Leitao. Samen maken fado met een knipoog: een tikkeltje thea- traal en brutaal. Hun muziek is ge- worteld in de traditie van Portugese fado en volksmuziek, maar op een frisse manier vermengd met rock, pop, jazz en Braziliaanse ritmes. Het resultaat is een fado-fusion. Muziek- puristen in Portugal hadden hun oor- deel al klaar, maar het is niet meer dan logisch dat er jonge groepen op- staan die het genre oprekken. De muziek van Deolinda is zeker niet triest, maar klinkt door de lyrische gitaarmelodieen toch onmisken- baar als fado. In Portugal is de band enorm populair. De band verkocht al meer dan 20.000 exemplaren van hun eerste cd Cangao ao lado, waar- mee deze een platina status bereikte. Ook stond de plaat meer dan der- tig weken in de Portugese hitlijsten. Concerten van Deolinda staan ga- rant voor spektakel. Met een korte documentaire en een interview vooraf, een avondvullend concert en een meet-and-greet na de showgeven deze vier jonge, eigenzin- nige muzikanten zich in De Doelen bloot aan het publiek. Het concert van Deolinda vindt plaats op vrijdag 25 September in de Doelen. Aanvang 20.15 uur. Wie benieuwd is naar de muziek kan het beste even de website van de band bezoeken. Daar kan je het nieuwe album beluisteren. www. deolinda.com.pt. Kijk voor meer in- formatie over het optreden op www. dedoelen.nl. Maasstad weekbladen verloot in sa- menwerking met De Doelen 10 keer 2 kaarten voor de voorstelling van Deolinda. Om kans te maken op de ze kaarten hoeft u alleen een mail te sturen naar prijsvraag@maasstad. nl. Geef de mail als onderwerp 'De olinda'. Vergeet niet uw naam, adres en telefoonnummer te vermelden. Het RO Theater heeft een nieuwe productie: 'BOE Een spookverhaal voor gro- te mensen'. De voorstelling is gemaakt door jonge thea- termaker Jetse Batelaan. Hij maakte eerder voorstellingen voor het RO Theater en heeft zich de komende seizoenen aan dit gezelschap verbon- den. Vanaf 9 September is zijn nieuwe voorstelling te zien in het RO Theater. Batelaan laat zijn bijna tekst- loze taferelen met zijn ac- teurs in het repetitielokaal ontstaan, waardoor zijn voorstellingen tot het laatste moment een verrassing blij- ven. 'BOE!' wordt aangekon- digd als 'een spookverhaal over de dingen waar we naar kijken als het acht uur is'. Acteurs die in het stuk spelen zijn: Bram Coopmans, Rene van 't Hof, Sylvia Poorta, Willemijn Zevenhuijzen. De premiere is komende vrijdag tijdens De Wereld van Witte de With. Verder zien van 9 tot en met 13 September en 5 tot en met 8 november in het RO Theater. Kaarten zijn te reserveren via 010-4047070 of www.ro- theater.nl. Gouden kelen opgelet: in de Rotterdamse Schouwburg verzamelt zich op 20 Sep tember een enorm gelegen- heidskoor. Zij zullen num- mers meezingen uit de voor stelling 'End of the Road' van het Amerikaanse senioren- koor Young Heart Chorus. Opgeven kan nog, maar wees er snel bij. Young Heart Chorus, met een gemiddelde leeftijd van eind zeventig het oudste koor ter wereld, brengt een mix van popmuziek, theater en invloeden van de Film Noir. Het koor zingt met uitbundig plezier, melancholie en ont- roering over ouder worden, herinneringen, en de kracht van muziek. Het repertoi re omvat nummers van de Buzzcocks en de Ramones tot bekende hits van arties- ten zoals David Bowie, Bruce Springsteen en Coldplay. Tijdens het theaterfestival 'De Internationale Keuze van de Rotterdamse Schouw burg' geeft Young Heart Chorus van 18 tot en met 20 September drie voorstel lingen 'End of the Road'. De 'singalong' sluit deze reeks op bijzondere wijze af. Op 12 September om 13.00 uur worden de nummers ge- repeteerd in de Schouwburg. Onder leiding van Paul May er kunnen de deelnemers al- vast bekend raken met num mers. Opgeven kan nog via Conny Groot06.291.83.491 of c.groot@kosmopolisrot- terdam.nl. Het gelegendheidsconcert met Young Heart Chorus wordt op zondag 20 Septem ber gehouden. Het begint om 20.00 uur in de Rotterdamse Schouwburg. De entree is 5,00. Reserveren via www. deinternationalekeuze.nl of In de jaren vijftig van de vorige eeuw zocht een half miljoen Nederlanders hun geluk elders. Volgens Willem Drees was emigratie een ze- gen voor het volk en voor het land dat vol was, maar veel Nederlanders in landen als Canada en Australie hadden last van heimwee. Daarover gaat 'Naar wijder horizon'. Het idee voor dit 'tragiko- misch muziektheater over emigratie' komt van Thea ter Walhalla directeur Har ry-Jan Bus. „Met De Goeie Ouwe Radio maakten wij ooit een voorstelling over de wederopbouw", vertelt hij. „Daarin zat het liedje 'Ster- ren stralen overal'. Ik ben daar eens ingedoken en dat bleek uit een propaganda- film te komen van de over- heid, een film die mensen moest overhalen om te ver- trekken." In de jaren vijftig van de vo rige eeuw was de overheid van mening dat Nederland vol was. De woningnood ver- sterkte dat beeld. „Een half miljoen mensen is in die pe- riode geemigreerd. Drie jaar later kwamen de eerste gast- arbeiders, omdat we mensen tekort kwamen." 'Een schip vaart af, de avond in. De verte tegemoet. Een einde wordt een nieuw begin. Vol kracht en goede moed' zo begint het liedje 'Sterren stralen overal'. „De keerzijde was dat die mensen in verre landen werden verscheurd door herinneringen en last hadden van heimwee." Harry-Jan Bus wilde die gevoelens in de voorstel ling verwerken en daarnaast aandacht vragen voor men- sen van allerlei nationalitei- ten die hier naartoe zijn ge- komen. „Door te laten zien hoe moeilijk die Nederlan ders het hebben gehad nadat ze waren vertrokken, weet je ook hoe de gastarbeiders zich hier voelen. Als je dat snapt, denk ik dat je beter met el- kaar kunt samenleven." De voorstelling volgt een varkensboer met zijn vrouw en een jonge avonturier met zijn liefje. Opvallende rol is er voor John Buijsman, die een ronselaar speelt. „Die waren er echt. Mannen die het land introkken om men- sen over te halen om op te rotten." De personages zijn gebaseerd op verhalen uit het boek 'Het Wrede Para- dijs' van Hylke Speerstra. De tekst is van Don Duyns en de regie is in handen van Nata- liya Golofastova. 'Naar wijder horizon', een co-productie van Productie- huis Rotterdam en Theater Walhalla, wordt gespeeld in de Steinwegkantine op Ka tendrecht. „Daar waan je je in een vertrekhal", weet Bus. „Vanuit die kantine zie je de kade, water, schepen. Je kijkt uit op de Wilhelmin- apier waar die schepen met emigranten vroeger vertrok ken. De emoties in de voor stelling zijn daar voelbaar." De muziek is van Raymund van Santen, maar er zitten ook bekende liedjes uit die tijd in. Naar wijder horizon' is te zien tot en met 4 oktober. Reserveren: 4118110 of www. rotterdamseschouwburg.nl. IMaasstad Weekbladen Z J 3 fy. Wekelijks wat je wilt weten! flMfc /:1 k mmmm^mm mm jmam mm am mmmmmmmmm mmm mmmrn JV De Portugese band Deolinda staat in eigen land bekend om hun sfeervolle muziek. De groep speelt fado in een modern jasje. De optredens van Deolinda zijn uitbundig en komisch, maar de band heeft ook een melancholische kant. Eind September treedt het gezelschap op in de Doelen. Maasstad verloot twintig kaarten voor het concert. De Portugese fadogroep Deolinda staat vrijdag 25 September op het podium van De Doelen. ROTTERDAM) WIN KAARTEN! ROTTERDAM) Young Heart Chorus, met een gemiddelde leeftijd van eind ze- ventig het oudste koor ter wereld. ROTTERDAM) 4118110. ROTTERDAM) 'Naar wijder horizon' is een tragikomisch muziektheaterstuk over emigratie, dat wordt gespeeld in de Steinwegkantine op Katendrecht.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 23