LoopBaan Kinderen zijn een kostbaar geluk Het kan beter en goedkoper Online hulp voor je geldzaken Scheepsbouw: 'Kom bij ons werken' Thuis zitten is taboe voor jongeren Wat gaat het ons kosten? Snel op internet Rijexamen op naam UWV Werkbedrijf Crisisbouw SPRIT. Er komt een eind aan de stilzwijgende verlenging van allerlei abonnementen. Het kabinet bereidt een wetswijziging voor waardoor in de toekomst abonnementen, lidmaatschappen, contracten met bijvoorbeeld een energieleverancier vrijwel meteen kan worden beeindigd. Vooruitlopend daarop is in- middels de Telecommunictiewet aangepast. Voortaan kan een abonnee na de eerste contractsperiode (meestal een of twee jaar) vrijwel meteen van het abonnement af. Moet ik mij zorgen maken over mijn hypotheek? Waar moet ik op letten bij verzekeringen? Consumenten die willen we- ten of ze hun geldzaken goed geregeld hebben, kunnen dit controleren op www.financielechecklist.nl. Op deze site van de Autoriteit Financiele Markten (AFM) en het Nationaal In- stituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) staan financiele tips over verschillende onderwerpen, als hypotheken, sparen, verzekeren, beleggen en lenen.Hiermee kunnen consumen ten hun geldzaken op orde brengen. Nederland staat wereldwijd op de vierde plaats wat de snelheid van internet betreft. De gemiddelde download- snelheid ligt hier op 11 mega bits per seconde (mbps); Zuid-Korea is het snelst met 20,4 mbps. De VS komen niet verder dan Plek 28. Met ingang van 5 oktober zijn alle rijschoolhouders verplicht examens en toetsen op naam van de kandidaat te reserveren. Op die manier moeten de lange reserve- ringstermijnen teruggedron- gen worden. Slechts 8 procent van de werklozen denkt dat zij door UWV Werkbedrijf aan een baan worden geholpen. De instelling wordt gezien als toegangspoort tot een uitke- ring en niet als baanvers- trekker. Dat blijkt uit onder- zoek van de AMC Academie Bouwvakkers kunnen als - bijdrage aan het aanpakken van de crisis in de bouw - aan de slag met 53 projecten van de jeugdzorginstellingen voor een bedrag van 80 mil- joen euro. De economie staat stil, de werkloosheid loopt op en de vraag naar personeel stag- neert. Maar dat is tijdelijk. Was er voor de crisis een gil- lend tekort aan vakmensen, na de crisis zal dat probleem naar verwachting alleen maar groter zijn. In hoog tempo gaan de habyboomers de komende jaren met pen- sioen £n nu al is duidelijk dat er opnieuw een grote vraag naar goed opgeleide jonge mensen zal ontstaan. De Nederlandse scheepsbou- wers zien die bui al hangen en zetten hun initiatieven van voor de teruggang om vakmensen aan te trekken onverminderd voort. Dus is er gewoon weer een 'Week van de Scheepsbouw'. Van 5 tot en met 10 oktober zijn er tal van activiteiten, met als afronding op zaterdag 10 ok tober de landelijke 'Open dag'. De Week van de Scheepsbouw staat dit jaar in het teken van leren, werken en carriere maken in de ma- ritieme industrie. De geza- menlijke bedrijven willen aan leerlingen, werkzoeken- den en overige ge'interes- seerden laten zien dat de scheepsbouwcluster een in- novatieve sector met toe komst is. In de komende vijf tot tien jaar is er een vervangings- en opleidingsvraag die oploopt tot bijna 25 procent van de huidige beroepsgroep op alle opleidingsniveaus. geldzorgen. Overigens zijn het niet alleen de gestegen kosten die de het gezin par- ten speelt, maar 00k de lage- re inkomsten. Meer dan de helft van de ou- ven: uitgaan. ders gaat na de geboorte van hun eerste kind minder wer ken. Aan een ding wordt door de jonge ouders echter beduidend minder uitgege- Het Nibud adviseert aan- staande ouders zich finan- cieel voor te bereiden op de komst van een kind en goed na te denken over de consequenties. Het Nibud- boekje 'Geld Wijzer Kinde ren', met uitleg over de fi nanciele gevolgen van ge- zinsuitbreiding, kan daar- bij helpen. Zie 00k Ni- bud.nl. "Jongeren behoren niet doelloos thuis te zitten", vindt het kabinet. Ze moe ten naar school of werken, is het uitgangspunt. Maar dat is momenteel wel een probleem. Door de econo- mische crisis is het voor jongeren met een leerwerk - opleiding erg moeilijk om een stageplaats te vinden en voor wie klaar is met zijn opleiding - dus een zoge- naamde startkwalificatie heeft - is er in deze tijd ge woon geen werk. De werk loosheid is flink aan het op- lopen en vooral jongeren zonder ervaring worden Jsfentqis U'ifvTnv/ •fgb/rolwf daardoor getroffen. Daar- om heeft het ministerie van Sociale Zaken en Werkgele- genheid 250 miljoen euro uitgetrokken om met een actieplan dat kwaad te be- strijden. Voor de uitvoering van het plan klopt het mi nisterie aan bij de regionale partners, zoals gemeenten en onderwijsinstellingen. Zij vervullen een cruciale rol in de bestrijding van de jeugdwerkloosheid en in de uitvoering van het actie plan. Zij kunnen de bewus- te jongeren achterhalen, kennen de scholen en de werkgevers. Vrijwel alle dertig regio's hebben in- middels hun actieplannen ingediend. Nadat het kabi net de plannen heeft goed- gekeurd, wordt het beschik- bare budget voor dit jaar (60 miljoen euro) uitbe- taald. Jongeren kunnen hiermee bijvoorbeeld lan- ger op school blijven. Voor 2010 en 2011 moeten de re gio's opnieuw plannen in- dienen. Overigens worden ook de ouders aangespoord hun thuiszittende kinderen naar de Werkpleinen te stu- ren, waar de arbeidsbemid- deling en advisering in de regio's plaatsvindt. ft Eigenlijk weet iedereen het wel: kinderen zijn duur, vooral als ze gaan studeren. Maar het besef dat het al bij de geboorte begint is toch niet bij iedereen aanwezig. Dat concludeert het Nibud, Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting, in het onderzoek 'Financiele gevol gen van gezinsuitbreiding'. De komst van kinderen heeft aanzienlijke gevolgen voor de portemonnee van ouders. Ze staan vaker rood, hebben vaker betalingsachterstan- den en halen vaker geld van hun spaarrekening. Ook spaart ruim eenderde van de jonge gezinnen minder dan voor de komst van hun kind. De meeste ouders bereiden zich financieel niet voor op gezinsuitbreiding. Dat kan grote gevolgen hebben, want twee op de drie jonge ouders krijgen toch met geldproble- men te maken in de vorm van roodstand of betalings- achterstanden. Na de gezins uitbreiding komt minder dan de helft goed rond. Bij ruim de helft van de ge zinnen daalt het besteedbare maandinkomen na de ge zinsuitbreiding met honder- den euro's, terwijl de uitga- ven met een vergelijkbaar bedrag stijgen. Een kwart van de ouders vindt dat de kosten van gezinsuitbreiding hoger zijn dan ze van te vo- ren hadden verwacht. In het jonge gezin zou alle aandacht uit moeten gaan naar de nieuwe telg, maar bij meer dan helft wordt ook veel tijd opgeslokt .door, dS Maasstad Weekbladen XQ 30 September 2009 !XQ Reportage Kinderen: een kostbaar bezit. foto: ed dewaerheut Ook jongeren moeten aan het werk. foto: ed dewaerheut fifr 19 -*i V TJfilhteT)! 0

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 16