In de haven Tijdelijk hotel op Maasvlakte in januari open Zestien landen ondertekenen Rotterdam Rules Haven Rotterdam genomineerd voor prijs cespot: Even roetblazen aan de Ertskade Gateway te water gelaten C02-afvang en -op- slag in Rotterdam mogelijk In het westelijk deel van de haven wordt de komende ja- ren flink gebouwd. Zo verrij- zen er elektriciteitscentrales van E.ON en Enecogen, LNG-terminals van GATE en Liongas, en een aantal min der grote projecten. Daar- voor moeten dagelijks dui- zenden werklieden in dit deel van de haven zijn. Veel van de werkers aan deze bouwprojecten komen uit het buitenland en worden nu voor de duur van de klus ge- huisvest op verschillende lo- caties, waaronder vakantie- parken, op forse afstand van het werk. De bouw van het hotel start in oktober. In januari zijn het hoofdgebouw met keu- ken, eetzaal en recreatie- voorzieningen, en de eerste slaapgebouwen gereed. Er komen verschillende soorten kamers, van eenpersoons- met eigen sanitair tot vier- persoonskamers. De kamers worden alleen verhuurd aan bedrijven die actief zijn in bouwprojecten in het haven- gebied. Hotel at Work wordt ge bouwd tussen het Distripark Maasvlakte en de Slufter. Het blijft tot 2015 staan. Dan moet het tijdelijke hotel wij- ken voor een railemplace- ment. Om de komst van Ho tel at Work mogelijk te ma- ken heeft het Havenbedrijf de grond tegen een sterk ge- reduceerd tarief beschikbaar gesteld en de aansluitingen van de nutsvoorzieningen voor haar rekening geno- men. Zestien landen hebben vori- ge week hun handtekening geplaats onder de Rotterdam Rules, het verdrag dat de rechten en plichten bij zee- vervoer van goederen be- schrijft. Belangrijke maritie- me landen zoals de Verenig- de Staten, Griekenland, Noorwegen en Nederland behoren tot de onderteke- naars. Minister Eurlings van Verkeer en Waterstaat on- dertekende namens Neder land. Met de Rotterdam Rules komt er meer duidelijkheid over wie, waarvoor, wan- neer, waar en tot in welke mate verantwoordelijk en aansprakelijk is met betrek- king tot zeevervoer. In het geval van een gestrand schip of een gestolen of beschadig- de lading is in de Rotterdam Rules duidelijk vastgelegd wie gedurende het hele ver- voerstraject verantwoorde lijk en aansprakelijk is. Bo- vendien legt het verdrag een basis voor de ontwikkeling van e-commerce in het zee vervoer. Hierdoor zal de pa- pieren afhandeling afnemen. De kortere doorlooptijden en kleinere foutenkans bespa- ren kosten. Minister Eurlings: „De Rot terdam Rules zullen de we- reldhandel een impuls ge- ven, aangezien 80 procent van de wereldhandel via de zee verloopt. Als overal ter wereld hetzelfde recht geldt, zal dat de internationale handel zeker. Landen die af- hankelijk zijn van buiten- landse handel, zoals Neder land, profiteren hiervan." Net als bij het Verdrag van Maastricht zal Rotterdam de komende tientallen jaren wereldwijd genoemd worden als het om afspraken over vervoer van lading via zeeha- vens gaat. Dit bevestigt de positie van Nederland als in- novatief transportland en lo- gistiek centrum en Rotter^ dam als moderne zeehaven. Volgens onderzoek van in ternationale experts is CO2- afvang en -opslag in Rotter dam mogelijk. Grootschalige C02-afvang, - transport, en -opslag, Car bon Capture Storage (CCS), is technisch mogelijk in dc Rotterdamse haven. Dat blijkt uit het verschenen rapport CCS in Rijnmond 2009 van het Rotterdam Cli mate Initiative (RCI) en de DCMR Milieudienst Rijn mond. In het rapport is CCS tech nisch en economisch doorge- rekend. Dat CCS realiseerbaar is, blijkt 00k uit het animo van de bedrijven. Een aantalbedrijven heeft- hun plannen voor grootscha lige C02-afvang demonstra- tieprojecten laten valideren. Momenteel wordt er al 0,4 miljoen ton CO2 afgevangen en getransporteerd voor ge- bruik in de glastuinbouw. Als het uiteindelijke CO2- netwerk aangelegd is,kan in 2025 jaarlijks 20 miljoen ton CO2 worden afgevangen. Dit blijkt uit het rapport CCS in Rijnmond 2009. Het onderzoek naar de mo- gelijkheden van CCS in Rijn mond startte drie jaar gele- den onder leiding van dc DCMR Milieudienst Rijn mond. Het Havenbedrijf Rotterdam musbrug - zijn genomineerd maakt kans op een prijs voor zijn initiatieven op het ge- bied van maatschappelijke inpassing van havens. Futu- reland - het publiekscentrum voor de Tweede Maasvlakte - en PortExperience - de have- nattractie onder de Eras- voor 'Award on Societal Inte gration of Ports' van de Eu- ropese havenorganisatie ES- PO. Ook Algeciras, Genua, Gent, Gijon, Stockholm en Turku zijn in de race voor de prijs die op 4 november wordt uitgereikt. Het lijkt erop dat de overslag van ijzerertsen, voorname- lijk voor de Duitse staalin- dustrie, weer iets begint aan te trekken. Aan de ertskade van EECV in de Europoort liggen weer regelmatig grote carriers te lossen. Vorige week was dat de ALS- TER N, een vaste klant van de haven van 340 meter en ruim 305.000 ton draagver- mogen. Het in 1988 gebouw- de grote schip kwam met ert- sen uit Tubarao in Brazilie en het vaart in charter voor Neu Seeschiffahrt GmbH in Hamburg. Door het roetblazen in de ha ven is de ALSTER N 'emis- sietechnisch niet helemaal jofelbezig, zegt een milieu- expert. De oorzaak is niet be- kend maar als het even kan, mag dat niet in een haven. Neu Seeschiffahrt is gespe- cialiseerd in het vervoer van ertsen. Andere 300.000 ton- ners die voor de rederij va- ren zijn de RUHR N, FAITH N en ALFRED N. Het duurt gemiddeld vijf dagen voor- dat zo'n groot schip is gelost. De diepgang van 22 meter geeft al aan dat dit soort car riers alleen vol beladen in Rotterdam kunnen worden gelost. Alle discussie over verdere verdieping van de Westerschelde ten spijt, zij zullen nimmer in Antwerpen kunnen komen. De fotograaf is Piet van Dijk van www.worldshipsociety- rotterdam.nl. Op de werf van IHC Merwede Offshore Marine in Hardinx- veld-Giessendam is zaterdag 26 September de sleephopperzuiger Gateway gedoopt en te water ge laten. Het schip wordt in op- dracht van Koninklijke Boskalis Westminster N.V. gebouwd. In november 2007 hebben IHC Merwede en Boskalis het con tract getekend voor twee identie- ke sleephopperzuigers die gelijk- tijdig op twee verschillende wer- ven van IHC Merwede worden gebouwd. Momenteel wordt haar zusterschip bij IHC Dred gers in Kinderdijk gebouwd, waar de tewaterlating medio fe- bruari 2010 zal plaatsvinden. De 12.000 m3 sleephopperzuiger is door IHC Merwede Offshore Marine ontwikkeld in nauwe sa- menwerking met Koninklijke Boskalis Westminster N.V. Maasstad Weekbladen TX B30 September 2009 TX99 In januari 2010 opent Hotel at Work haar deuren op de Maas vlakte. Het tijdelijke hotel is bestemd voor bouwvakkers en technici die langere tijd achtereen in het westelijk deel van de haven werken. In januari staan de eerste 200 bedden gereed, het hotel kan later worden uitgebreid tot 2500 bedden. de ALSTER N, 340 meter en ruim 305.000 ton draagvermogen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 19