'Vervoer over water zit in genen van Rotterdam' Mr "Volgens mij heeft Aquali ner met een snelle ferry op aardgas de Nederlandse pri- meur", zegt algemeen direc- teur Gerbrand Schutten. "En het leuke is dat we inzetten op een kleine ferry voor vijf- tig passagiers en twintig fiet- sen, gebaseerd op het type Shuttle Cat 120 die ook in Parijs vaart. Ik zie namelijk heel veel routes waar het een stuk effectiever is om met een kleiner schip te varen. Dat heeft ook bedrijfseco- nomische voordelen." Aqua liner ontwikkelt het project samen met Argos Oil, NoNox en de RDM Campus. In eer ste instantie vaart de ferry op CNG, maar de ambitie is om uiteindelijk het vloei- bare gas LNG te gebruiken. Wat ook weer aansluit bij de bouw van de LNG terminal op de Tweede Maasvlakte. De verbinding met de Waal- haven is de eerste route voor de veerdienst, maar de op gas varende 'babyferry' biedt volgens Schutten ook kan- sen voor vervoer over water naar andere locaties en plek- ken waar veel kantoren zijn gevestigd. Vooral tijdens de aanleg van de Tweede Maas vlakte, als de druk op het hoofd- en onderliggend we- gennet in Rotterdam groot is. Maar de kleine snelle veerbo- ten kunnen ook worden inge- zet op andere plaatsen in Ne derland. De rederij heeft in opdracht van verschillende overheden en commissies, zoals Gelderland, Utrecht en de Hoeksche Waard in Zuid- Holland, meerdere haalbaar- heidsonderzoeken naar nieu we verbindingen uitgevoerd. "Maar eigenlijk zijn we nog steeds een stel kwajongens hoor", lacht de in het Drentse Schoonebeek geboren Schut ten. Hij zit in een grote le- ren stoel in een prachtig oud kantoor op de hoek van de Veerhaven en de Westerkade. Het voormalige kantoor van waaruit de familie Fentener van Vlissingen hun han- delsimperium de Steenko- len Handelsvereniging SHV leidde en waar nu grootaan- deelhouder in Aqualiner en redersfamilie Doeksen zetelt. Vanuit het raam heeft Schut ten uitzicht op de Maas en de Erasmusbrug. "Toch denk ik wel dat Aqualiner zich heeft ontwikkeld tot een van de partijen die vooroploopt als het gaat over snel perso- nenvervoer over water." Schutten, die aan de wieg van het be- drijf staat, vertelt over de geschie- denis van Aqualiner. "In 1996 zijn we binnen onze party- rederij Tis- set begonnen met een veer verbinding tussen Al- mere-Haven en Huizen met het par- tyschip 'Mo by Queen'. Dat was vanaf de eerste dag een groot succes. We vervoerden gigantisch veel mensen en trokken daardoor de aandacht van openbaar vervoersbedrijven en media." Bovendien had de rederij het geluk dat de toen- malige minister van Verkeer en Waterstaat Annemarie Jorritsma wilde inzetten op nieuwe vormen van openbaar vervoer. Naast de bus, tram, metro en trein. "Ik kan me nog goed herinneren dat ons ondernemingsplan en onze subsidieaanvraag voor een driejarig vaarexperiment be gin 1999 werd goedgekeurd, maar wel onder de voor- waarde dat we moesten gaan varen met nieuwe boten, die een snelheid van veertig ki lometer per uur konden ha- len. Dat was wel even schrik- ken, want we waren hele- maal niet thuis in de wereld van de snelle veerschepen". Daarom namen Schutten en zijn partner contact op met rederij Doeksen, bekend van de verbindingen tussen Harlingen en de Waddenei- landen en het enige Neder- den op andere plekken in Nederland. Tijdens die zoek- tocht kwam via ingenieurs- bureau Arcadis het contact tot stand met het Havenbe- drijf Rotterdam. "De vraag van het Havenbedrijf was of we een dagelijkse snelle veer dienst konden verzorgen tus sen het centrum van Rotter dam en het RDM terrein op Heijplaat", vertelt Schutten. "Een schitterende kans om in het maritieme hart van overkant. Per overtocht kun nen er honderdvijftig perso- nen en vijftig fietsen mee. De mensen die overvaren zijn nu nog voornamelijk studen- ten en werknemers van de bedrijven die inmiddels ge vestigd zijn op het RDM ter rein. Schutten: "Alle partijen vonden het belangrijk dat de verbinding voor iedereen toe- gankelijk zou worden en dat is gelukt want iedereen kan gewoon een kaartje kopen en lekker landse rederijbedrijf dat echt ervaring had met snel varen. "Achteraf een hele goede zet, want we hebben veel profijt gehad van de kennis en fi- nanciele mogelijkheden bin nen Koninklijke Doeksen. Nog los van het gegeven dat het ontzettend fijn is om za- ken te doen met een echte re derij die al honderd jaar ver- stand heeft van veerdiensten en -schepen. Het jaar 1999 is trouwens ook het jaar dat we met onze gloednieuwe, gele speedboot gingen varen", lacht Schutten. "Ontwikkeld in Australie, bekeken in Bora Bora en gebouwd bij Damen in Gorinchem. Bijna een jon- gensboek in plaats van US een leerzaam proces voor zo'n kleine re- der." Ondanks het succes van Aqualiner met de veer dienst tus sen Almere en Huizen, besloot de re derij toch het accent te leg- gen op groei- mogelijkhe- Nederland te laten zien waar we goed in zijn. En het is ge- weldig om betrokken te zijn bij zo'n mooi project met in- ternationale uitstraling." Door het initiatief van het Havenbedrijf, de Hogeschool Rotterdam en het Albeda College om een snel veer schip in te zetten tussen het centrum en het nieuwe RDM terrein is er inmiddels een razendsnelle nieuwe snelweg ontstaan tussen de rechter en linker Maasoever. Au- tomohilisten doen over dat stuk in de spits soms wel drie kwartier, terwijl de reizigers vanaf de veerhaltes Willems- kade en de Sint-Jobskade met Aquali ner binnen een kwartier aan de over kant zijn. Met een gemid- delde snelheid van veertig kilometer per uur brengt de catamaran van Aqualiner de passagiers iedere dag bijna dertig keer naar de meevaren. De komen- de jaren zal het aantal reizigers dat geen student of werkne- mer is ho- pelijk alleen maar verder toenemen. Mensen komen er- achter dat het steeds makkelijker en leuker wordt om de havens te verkennen en daarmee wordt een belangrij- ke doelstelling, namelijk de haven dichterbij de mensen brengen, verder ingevuld." Schutten ziet nog een voor- deel. "Onze verbinding is ook goed voor de bewoners van Heijplaat. Zij zaten jarenlang redelijkge'isoleerd van de rest van Rotterdam, maar met de ontwikkelingen op het RDM terrein en de nieuwe verbin ding wordt hun woongebied weer op de kaart gezet. Het biedt hen een makkelijke en snelle manier om naar de stad te gaan." Op de vraag wat het onder- nemersgeheim van Aquali ner is, antwoordt Schutten bescheiden: "Ook wij hebben te maken gehad met tegen- slagen, maar onze kracht is misschien dat we snel passa- giersvervoer benaderen als een echte Hollandse rederij. Daarbij leggen we veel meer nadruk op kwaliteit, bele- ving, respect en persoonlijke benadering naar reizigers en opdrachtgevers. Bovendien zijn we net zoveel ontwikke- laar als exploitant en nemen we vaak zelf nieuwe initiatie- ven." Maar het allerbelang- rijkste is volgens Schutten dat hij ontzettend veel plezier heeft gehad het afgelopen de- cennium. En dat is nog steeds zo. Een mooi voorbeeld daar- van is vraag aan de Rotter- damse kunstwereld om het veerschip in een nieuw en opvallend jasje te steken. De kleurige catamaran met een ontwerp van Kwannie Tang knalt van de Maas af. Is niet te missen. "Dat soort dingen vind ik prachtig om te doen", zegt Schutten. "Met ons rei- zen moet namelijk een bele- ving zijn en de mensen moe- ten zich thuis voelen bij ons. Dat is een unicum als je het vergelijkt met veel andere manieren van vervoer voor een groot publiek." Volgens de algemeen direc- teur van Aqualiner is vervoer over water een van de kans- rijke vervoersalternatieven in het havengebied. En de duurzame vernieuwingen die de rederij op stapel heeft staan sluiten daar naadloos bij aan. "Personenvervoer over water zit in onze genen en ook in die van Rotter dam. We moeten samen de vele mogelijkheden nog be- ter benutten en de Nieuwe Maas vooral zien als filevrije snelweg in plaats van een natuurlijke barriere. Alleen op die manier kunnen we de stad bereikbaar houden voor ons allemaal." JMaasstad Weekbladen 7 oktober 2009 Reportage Aqualiner: van pontje naar speerverbinding Wat in het midden van de jaren negentig nog een partyboot was, werd rond de eeuwwisseling een snel veerschip tussen Almere en Huizen. Nu, precies tien jaar later, onderhoudt Aqualiner met een nieuwe luxe catamaran de veerverbinding tussen Rotterdam centrum en het terrein van de Rotter- damse Droogdok Maatschappij (RDM) op Heijplaat. Het rederijbedrijf heeft zich sinds 1999 gespecialiseerd in snelle veerdiensten. Aqualiner zet ook in op nieuwe snelle verbindingen naar onder meer de Waalhaven. Met een nieuw te bouwen fast ferry op aardgas. De eerste in Nederland.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 22