In de haven Hot shots uit haven staan voor de klas World Port Masterclasses; gastlessen voor het Voortgezet Onderwijs JPS: 'Procedurefout heeft ons genekt' Gespot: Panamax-bulkcarrier en offshoregigant Bruijnincx baas wereldhavendagen Rederijen bepalen goederenstroom Beesten aan boord !44i» 4Ut(SI Onder de directeuren: Max van der Meer (Huntsman), Jan Wester- houd (ECT), Frans Dumoulin (Shell), Erik Hietbrink (STC) en Ben Vree (Smit). Ze proberen inte- resse te kweken voor een baan in hun branche en wijzen op de vele kansen en opleidingsmogelijkhe- den. Dat gebeurt onder de vlag van Your World Port - Europese Jonge- renhoofdstad. In totaal krijgen zo'n duizend leerlingen van vooral vm- bo-scholen in Rotterdam en het Rijnmondgebied havenles. In de afgelopen weken hebben Deltalinqs, Your World en het Edu- catief Informatie Centrum (EIC- Mainport Rotterdam) scholen en directeuren benaderd. "Zowel van- uit het onderwijs als bij de bedrij ven is met enthousiasme gere- ageerd op het idee. Op een enkele school gaat het niet om een enkel lesuur maar wordt de aula vrijge- maakt en geeft de CEO daar college aan de complete bovenbouw", zegt ElC-directeur Jaap Luikenaar. Aan het eind van de les krijgen de deel- nemers aan de masterclass een cer- tificaat en een uitnodiging voor een havenexcursie met een bezoek aan het Educatief Informatie Centrum op de Landtong Rozenburg Na de najaarsserie volgen (jonge) medewerkers van de deelnemende bedrijven het voorbeeld van hun directeur in de loop van 2010, zo is de bedoeling. Dat kan bijvoorbeeld in het kader van een management development programma. Om die reden is 00k de Jong Havenvereni- ging aangeschoven bij de organisa- tie van de World Port Master Clas ses. Het is de bedoeling dat het EIC de gastlessen de komende jaren structureel aanbiedt aan scholen, naast de bekende havenexcursiep- rogramma's. Allemaal met als doel om de instroom vanuit het onder wijs in haven en industrie de ko mende jaren op peil te houden. De komende jaren komen daar zo'n 3000 banen vrij vanwege de verg- rijzing en het uittreden van haven- personeel, zo blijkt uit onderzoek van Ecorys, eerder dit jaar. Sabine Bruijnincx (34) is per 1 oktober benoemd tot direc teur van de stichting Wereld havendagen. Dit jaar was ze al op ad interim basis verant- woordelijk voor de organisa- tie van dit driedaagse evene- ment in Rotterdam. De 32ste editie was zeer suc- cesvol en trok circa 400.000 bezoekers. Het jaar ervoor waren dat er 325.000. Voor al de jongerendag sprak dit jaar aan. vanaf de opening door Sabrina Starke tot het einde, was het een onverge- telijke dag waarop jongeren zoveel mogelijk een beeld kregen van wat werken in de maritieme sector inhoudt. Deze dag zal op een of ande- re manier dan 00k een ver- volg krijgen in de volgende editie die op 3, 4 en 5 Sep tember 2010 zal worden ge- houden. Eline Praet (23) is aange- steld als projectleider. Joint Port Staff (JPS) ziet geen kans meer een uitzend- organisatie voor Rotterdam se havenwerkers op te zet- ten, nu het bedrijf een rechtszaak tegen FNV Bond- genoten definitief heeft ver- loren. Dat heeft JPS-direc- teur Jan Weemering ver- klaard. JPS heeft de zaak voleens Weemering verloren door een procedurefout van advocaat Jacques Hovius, die een aantal stukken niet op tijd heeft aangeleverd. Het gaat daarbij om een be- roep tegen een uitspraak in kort geding waarin de rech- ter oordeelde dat FNV zich terecht had verzet tegen het toelaten van door JPS uitge- zonden havenwerkers. Twee bijzondere vaartuigen in een beeld gesnapt. Het zijn de Panamax-bulkcarrier Iron Kalypso en een van de allergrootste zelfvarende werkvaartuigen ter wereld, de Thialfv an Heerema Mari ne Contractors in Leiden. De Iron Kalypso kwam vorige week van Maracaibo (Vene zuela) om te lossen bij EBS in de Laurenshaven. Opval- lend is dat het schip precies op maat is gebouwd om door het Panamakanaal te varen. Het schip is 32,3 meter breed (229 meter lang) waardoor het net in de slui- zen van het Panamakanaal past. In verbetering van het Panamakanaal wordt 3,8 miljard ge'investeerd. De sluizen aan beide kanten zijn nu nog 304,8 meter lang en 33,5 meter breed. Dat moet 427 bij 55 meter worden. De diepgang gaat van 12 naar 18,30 meter. Als het karwei in 2015 klaar is, kunnen veel grotere schepen door het ka~ naal. Dat wordt economisch gezien voor de rederijen en voor Panama - dat de tol op- strijkt - heel interessant. De Iron Kalypso, gebouwd in 2006, vaart onder de vlag van de Marshall Eilanden voor de Griekse scheepvaart- groep Excel Maritime Car riers uit Piraeus die 47 bulk- schepen van circa 40.000 tot 170.000 ton draagvermogen beheert. Bovendien worden volgend jaar zeven nieuwe mammoets van elk circa 180.000 ton opgeleverd. De Thialf, hier liggend in het Calandkanaal, is regelmatig in de Rotterdamse haven voor onderhoudswerkzaam- heden en voor het aan boord nemen van installaties. De offshorereus wordt overal in de wereld ingezet voor werk- zaamheden aan de diepste constructies voor de olie- en gas winning. Tussen Rotterdam en Ant- werpen worden jaarlijks 25 miljoen ton lading en 800.000 containers vervoert en die goederenstroom wordt volledig aangestuurd door de rederijen, omdat er simpelweg geen samenwer- king is tussen de havens. Dat kwam onlangs naar voren op de Scheldeconferentie in Terneuzen. De samenwer- king tussen de havenbeheer- ders van Antwerpen en Rot terdam is in de huidige structuur lastig, stelde pro fessor Peter de Langen, hoogleraar goederenvervoer en logistiek van de TU Eind hoven. Een recordaantal van 2300 bezoekers bezocht op dieren- dag het openingsfeest van de familietentoonstelling 'Bees- ten aan Boord' in het Mari- tiem Museum Rotterdam. 'Kikker', het karakter van kinderboekenschrijver Max Velthuijs, opende de ten- toonstelling samen met Joris Lutz. 'Beesten aan Boord' laat spelenderwijs zien hoe het vervoer van dieren aan boord van schepen de wereld niet alleen vroeger, maar 00k nu nog flink op zijn kop zet. Want hoe komen Aziatische tijgers in Nederland? Waar- om grazen er Nederlandse geitjes in Afrika? En waar door zijn ratten over de hele wereld een plaag? 'Beesten aan Boord' is nog te zien tot 5 September 2010. Maasstad Weekbladen XT 7 oktober 2009 TX99 Hans Smits, president-directeur van Havenbedrijf Rotterdam, gat woensdag 30 September een 'world port master class' aan klas 3 vmbo (richting ICT/economie) van de GK van Hogendorpschool in Delfshaven. Het was de eerste van in totaal ongeveer twintig havenlessen die directeuren van uit- eenlopende bedrijven in het Rotterdamse haven- en industriegebied dit na- jaar geven aan leerlingen van het voortgezet onderwijs. Hans Smits, president-directeur van Havenbedrijf Rotterdam, gaf woensdag 30 September een 'world port master class' aan klas 3 vmbo (richting ICT/economie) van de GK van Hogendorpschool in Delfshaven. JONGE MEDEWERKERS DOEN FOLLOW-UP De fotograaf is Cees de Keijzer van www.worldshipsocietyrotterdam.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 25