obiel OpGl Astra Luxe belegde broodjes Carl Zeiss meet oogreactie bij donker goed licht beter zicht VW Transporter van vijf naar vier Nieuwe motoren Mercedes E Cabrio Verlichting in orde? Kleine Audi H? Volkswagen heeft de Trans porter in het nieuw gestoken met nieuwe grille, gewijzigde bumpers en lichtunits. De oude vijfcilinders zijn ver- vangen door de economische viercilinder 2.0 TDI. De grootste winst zit in het twin- tig procent lagere brandstof- verbruik. De 2.0 TDI is er in vier ver- mogensvarianten van een 84 pk (220 Nm) instapper tot de nieuwe 2.0 liter BiTDI. Twee turbo's tillen het ver- mogen naar 180 pk. Tot de verbeelding spreekt het kop- pel van 400 Nm (1.500 tpm). Behalve het exterieur heeft Volkswagen 00k het leef- comfort aan boord verbeterd met een nieuw dashboard, beter verstelbare stoelen en een voorgevormde bijrijders- bank. De luxueuze Multivan heeft zeven royale zitplekken die meer op comfort zijn afge- stemd. Met de BiTDI in het vooronder gaat de carrosse- rie overduidelijk hangen. Standaard wordt de twintur- bo gekoppeld aan een hand- geschakelde zesbak met het korte pookje op het dash board. De 2.0 TDi (84 pk) gesloten bestelwagen is er vanaf 17.300 euro (excl. BPM /BTW). Vroeger was de Kadett bij Opel het broodje van de bak- ker. Maar nu verschijnt al de vierde generatie Astra in de showroom. Een auto die in het middenklassesegment echt een verschil gaat ma- ken. De auto is niet alleen fors groter geworden, maar zet 00k op het gebied van on- derstel en rijdynamiek een nieuwe standaard. Of de lengte van ruim 4,40 meter de Astra niet naar een hoger segment voert, zal met name afhangen van wat con- currenten in de toekomst gaan doen. Er zijn modellen die compacter van buiten zijn, maar dezelfde binnen- ruimte bieden. De daklijn wordt naar achteren op nor- male hoogte doorgetrokken, maar de ruitlijn buigt eerder af waardoor een sportievere uitstraling is verkregen met als nadeel dat langere ach- terpassagiers tegen de dak- rand kijken. Zowel van bin- nen als van buiten zijn er ve- le designlinks te leggen met de Insignia. En 00k in het materiaalgebruik vinden we diverse parallellen. Eenmaal achter het stuur zit je echt in de auto waarmee we bedoe- len dat de zijkanten hoog ge sloten zijn en het dashboard om je heen sluit. Het onderstel van de Astra is helemaal nieuw en was tot nu toe slechts in gebruik bij de eveneens nieuwe Chevro let Cruze. Opel is bij de ont- wikkeling een stap verder ge- gaan. Zo is het subframe aan de voorkant met rubberen bussen opgehangen om tril- lingen tegen de gaan en is de achteras voorzien van een zogenaamde Watt-stang, waardoor de zijdelingse be- wegingen van het wiel wor- den beperkt en de ophanging van de getrokken draagar- men puur op comfort afge- stemd kunnen worden. Het resultaat is verbluffend, waardoor de Astra onder- steltechnisch tot grate hoog te stijgt. Opel heeft een flinke moto- renreeks voor de Astra ge- reed, te beginnen bij de ver- trouwde 1.4 en 1.6 16-klep- pers met 100 en 115 pk. Ge- zien het toegenomen for- maat zullen deze motoren serieus werk moeten leveren. Helemaal nieuw is de 1.4 Turbo die 140 pk levert en op papier serieus presteert. Toch heeft 00k deze motor in heuvelachtig terrein het no- dige te doen en komen de prestaties niet overdreven le- vendig over. De topper is de 1.6 Turbo goed voor 180 pk. Het prestatieniveau van de diesels is veel overtuigender, althans dat van de 1.7 CTDi van 125 pk die op papier tra- ger is dan de 1.4 Turbo. De prijzen van de nieuwe Astra beginnen bij 18.495 euro en de auto staat eind november bij de dealer. Carl Zeiss Vision weet uit onderzoek dat 82 procent van de brildragers tijdens het autorijden een beter nachtzicht zou willen. In het donker worden de pupillen groter en kunnen dan op een grotere afstand minder scherp zien dan bij daglicht. Carl Zeiss heeft speciaal hiervoor een apparaat ont- wikkeld dat kan meten hoe een individueel oog reageert op donkere omstandighe- den. Afhankelijk van de re- sultaten schrijft de opticien i.Scription brillenglazen voor die voor een scherper zicht in het donker zorgen. Voor meer informatie: www.beternachtzicht.nl. Het moment komt dichter bij dat alle nieuwe auto's qua uit- stoot aan de Euros-emissienormen moeten voldoen. Citroen maakt zich op voor de lancering van nieuwe motoren in de C5 die dit predicaat dragen. En dat betekent vrij baan voor de 1.6 VTi en THP met turbo. Je kunt als merk nog zo zorgvuldig je nieuws plannen, er blijkt altijd wel weer een lek te vinden. Zo 00k voor de nieu we Mercedes E-klasse cabrio. Diverse computerbeelden in zwartwit kwamen via een Europees patentbureau naar bui ten en zorgen ervoor dat de auto qua uitstraling totaal geen geheimen meer heeft. De auto krijgt een stoffen kap en ver schijnt volgend vooijaar. Als basis dient de E-klasse coupe. Daar kun je mee komen Tot en met 30 november gaan de politie in het hele land nadrukkelijker letten op defecte verlichting. De ver- keersveiligheid is hiermee immers gediend. De boete bedraagt maximaal 90 euro, maar kan worden voorkomen door te zorgen dat de verlichting in orde is of ter plekke kan worden ge- maakt. Ook een juiste afstel- ling is van groot belang. Veel automobilisten ergeren zich aan verblindende koplam- pen voor medeweggebrui- kers. De campagne Goed Licht Beter Zicht is een ini- tiatief van ANWB, BOVAG, het ministerie van Verkeer en Waterstaat, Philips, Rai Vereniging en Veilig Verkeer Nederland. Een van de doelen is dat au tomobilisten het tot een vas- te gewoonte maken hun licht minimaal eenmaal per maand te controleren. Nuttige tips staan op www.goedlichtbeterzicht.nl. Wie goed heeft gelet op de conceptstudies van Audi weet dat het merk met een klein model wil komen, de Ai. Deze auto moet onder meer de Mini het leven zuur gaan ma ken. De nieuweling staat volgend jaar maart in Geneve en komt als drie- en vijfdeurs beschikbaar. Ook plant Audi een crossover, de Qi, en mag een snelle sportversie worden ver- wacht, de Si. Jaarlijks denkt het merk zo'n 80.000 klanten te kunnen vinden. Maasstad Weekbladen Editie Datum pagjnavorm

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 14