In de haven Prins van Oranje opent RDM Campus Eerste bedrijven hebben Zich inmiddels gevestigd Maatregelen geluidsoverlast schip in Vlaardingen Gespot: altijd dezelfde route varen Overslag stabiliseert Proef ro/ro-dienst krijgt vervolg De oude machinehal en het direc- tiegebouw van de RDM zijn vanaf 2007 grondig verbouwd en heten nu Innovation Dock en Droogdok. In het voorjaar van 2009 is het scholendeel van het Innovation Dock al in gebruik genomen door Hogeschool Rotterdam en Albeda College. Met de afronding van de verbouwing van het bedrijvendeel van het Innovation Dock en van het Droogdok, is RDM Campus vanaf najaar 2009 volledig in bedrijf. Op RDM Campus werken mbo- en hbo-onderwijs samen onder een dak. Daarnaast wordt samenge- werkt met de innovatieve en cre- atieve maakindustrie, die hier be- drijfsruimte kan huren. De eerste bedrijven hebben zich hier inmid dels gevestigd: Ampelmann bouwt een zelfstabiliserend platform voor gebruik op zee, Formula Zero houdt zich bezig met emissieloos racen op waterstof en Prometics is een atelier voor het ontwerp, engi neering, bouw en assemblage van prototypen. Verder is er op RDM Campus ruimte te huur voor evene menten die bij het concept passen, van vergadering tot congres. RDM Campus wil een concrete sti- mulans zijn voor de innovatieve en creatieve maakindustrie in Rotter dam en een verbinding tot stand brengen tussen praktijkgericht on- derzoek en innovatie onderne- merschap, via samenwerking tus sen bedrijven en kennisinstellin- gen. De dynamiek van het innova tieve bedrijfsleven samen met het praktijkgerichte onderwijs en de historische plek van de RDM zijn de perfecte ingredienten voor een unieke leerwerkomgeving. Studen- ten werken samen met bedrijven aan innovatieve productconcepten en productiewijzen, van concept tot prototyping en met behulp van de nieuwste technieken. Duurzaam bouwen op land en wa ter, slimme mobiliteit en autotech- niek en energietechniek en duurza- me energie. Dit zijn de terreinen waar de samenwerking binnen on derwijs, bedrijven en evenementen op RDM Campus om draait. In al deze thema's klinken de ideeen door die Rotterdam verwoord heeft in het Rotterdam Climate Initiati ve. Daarmee is RDM Campus een grote troefkaart voor Rotterdam bij de realisatie van energiezuinig, duurzaam en milieuvriendelijk produceren, wonen, werken en re- creeren. RDM Campus is een locatie voor onderwijs, bedrijven en evenemen- De goederenoverslag in de Rotterdamse haven is over de eerste negen maanden van het jaar afgenomen met 11,9%.. Vrijwel alle goede- rensoorten vertoonden een negatieve ontwikkeling be- halve de overslag van mine- rale olieproducten die met 21 procent groeide. Hierdoor bleef de totale overslag van nat massagoed vrijwel con stant. De behandeling van droog massagoed daalde scherp met een derde. De stukgoederen bewegen zich daartussen, met -12 procent. President-directeur Hans Smits van Havenbedrijf Rot terdam: „De teruggang in procenten is nog stevig maar de trendcurve buigt vanaf ju- li weer iets omhoog. Per sal- do betekent dat een stabilise- ring van de overslag. Dit komt overeen met de ver- wachting van halverwege het jaar." Afgelopen week ontving de DCMR weer 30 meldingen van bewoners in Vlaardingen over geluidsoverlast in de Vulkaanhaven. Sinds 5 okto ber ontvangt de DCMR deze meldingen, nu 80 in totaal. Uit onderzoek blijkt dat de overlast wordt veroorzaakt door een schip van de contai- nerveprdienst van Hp Nnr- folkline. Inmiddels heeft de rederij in overleg met de DCMR Milieudienst Rijn- mond maatregelen genomen om de geluidsoverlast zo veel mogelijk te verminderen. Het vaarschema is aangepast en de aanlegplaats in de Vul kaanhaven is nu op grotere afstand van de aangrenzende wonnwiik. ten op de oude werf van de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij (RDM) in Heijplaat, midden in de Rotterdamse Stadshavens. Onder het nieuwe motto Research, Design Manufacturing werken onder wijs en bedrijven hier samen aan duurzame en innovatieve oplossin- gen op het gebied van bouwen, mo biliteit en energie (Building, Mo ving Powering). Kijk voor meer informatie op www.rdmcampus.nl. Al ruim zes jaar vaart de Ma- ersk Rosyth in een langjarig contract heen en weer tussen Rotterdam en de Franse ha ven Port Jerome aan de monding van de Seine. De productentanker vervoert ook eenzijdig lading: een re- sidu dat overblijft uit het kraakproces van de Flexico- ker op de raffinaderij van Es- so Nederland in de Botlek. Het residu wordt in Frank- rijk gebruikt als mengsel voor de cementindustrie. Bijzonder aan het door Exxon/Mobil ontwikkelde raffinageproces Flexicoker is dat uit (zware) ruwe olie lichte olieproducten worden 'gekookt' waarna er geen stookolie overblijft hetgeen bij andere raffinageproces- sen vaak wel het geval is. De Esso-raffinaderij in Rot terdam bestaat al sinds 1958 en is midden jaren '80 ingrij- pend verbouwd voor het Flexicokerproces. De Maersk Rosyth uit 2003 vaart onder Engelse vlag en heeft een draagvermogen van 34.815 ton (dwt) en is van de Deense groep AP Moller Maersk. De tanker beschikt over het Green Award Certificaat waarmee zij in de Rotterdamse haven korting krijgt op de zeeha- vengelden, Dirkzwager rap- portagefee, de RVE tarieven, Smit havensleepdienst, de HOI tarieven voor afgifte van afval en korting bij Van Esch Ship Spares. De Rotterdam Branch is een afdeling van de World Ship Society, een wereldwijd ac- tieve vereniging waarvan de leden, beroepshalve, of door grote persoonlijke belang- stelling, zich zeer nauw be- trokken voelen bij schepen en de scheepvaart. De ver eniging heeft als doel haar leden regelmatig bij elkaar te brengen, te stimuleren en hun kennis te vergroten. Meer info op www.worlds- hipsocietyrotterdamnl Rhine Ro-Ro Service wil bin- nenkort beginnen met het vervoer van trailers op het traject Rotterdam-Tiel. Bij grote vervoerders wordt de belangstelling gepolst om hun trailers van de weg te halen en onbegeleid op het schip te zetten. Het initiatief komt voort uit de proefvaar- ten die in april werden ge- houden tussen Rotterdam, Tiel en Hoorn. Die proeven hebben uitge- wezen dat er vooralsnog te weinig lading is voor het noorden van het land, maar dat er tussen Rotterdam en Tiel wel degelijk potentie is voor binnenlands ro/rover- voer. In een officiele reactie op de evaluatie van de proefvaart noemde het ministerie van Verkeer en Waterstaat deze weliswaar 'succesvol', maar achtte het de kansen voor een rendabele exploitatie 'op dit moment' gering. Door het kleine ladingaan- bod liggen de tarieven voor het wegvervoer op een diep- tepunt, daarmee de binnen- vaart uit de markt prijzend. Het is inderdaad het slecht- ste moment dat je kunt be- denken om hiermee te be ginnen', erkent Straver. 'Maar tarieven kunnen ver- anderen en de drukte op de A15 zal alleen maar toene- men, zeker als de werkzaam- heden aan die weg begin- s Maasstad Weekbladen TX 28 oktober 2009 99 Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins van Oranje opent donderdag 29 oktober 2009 RDM Campus, een locatie voor onderwijs, bedrijven en evenementen op de voormalige RDM-werf in Heijplaat, Rotterdam. Hier hebben zich inmid dels ook, na de ingebruikname door het onderwijs in voorjaar 2009, de eer ste bedrijven gevestigd. Wethouder harbers gaf eerder al het startschot voor het Innovation Dock; nu opent Prins Willem Alexander RDM Cam pus aan de Waalhaven in Rotterdam. .■ami. De fotograaf is Cees de Keijzer van www.worldshipsocietyrotterdam.nl. POTENTIE

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 19