D66: Nadenken over bezuinigingen! AOV: /•y Eerst achterstand inlopen WD: Zeven voorstellen Leefbaar Schiedam I Fractie De Ron: Zuinig met euro's i i EP- tfl m m Week 46 Woensdag 11 november 2009 D66 heeft bewondering voor het feit dat er een sluitende begroting is aangeboden. Maar maakt zich tegelijkertijd zorgen over de houdbaarheid van de gemeentefinancien in de toekomst. Het college denkt onvoldoende na over de bezuinigingen van het rijk, die op de gemeente afkomen. D66 wil werken aan een stad Schiedam die mensen steeds weer uitdaagt om bij te dragen aan een sterke en warme samenleving. Op haar beurt biedt de stad haar inwoners werk, een schoon milieu, een fijne en veilige woonomgeving, een goed voorzieningenniveau en is zij zuinig op het groen en de open ruimten in de stad. Kortom: o.a. werken aan duurzaamheid, schone lucht, starterswoningen, een multifunctionele omgeving bij station Kethel, tegengaan van verloedering, kunst op rotondes, huiskamerprojecten voor jongeren, versterking van buurt- bemiddeling en nog veel meer Marcel Houtkamn, fracHevOOZiHSl" Schiedam verkeert financieel in zwaar weer. De herziening van de grondexploitaties heeft grote financiele gevolgen voor de algemene reserve van de gemeente. Tel hierbij op de financiele crisis waarin ons land zich nu bevindt en tel uit op je vingers wat er dan overblijft om extra politieke wensen in te dienen. Maar.is het zo dat elke wens ook om een grote extra investering vraagt? De WD denkt van niet. Wij stellen voor: denk vanuit de kracht van Schiedam: onze havens. Breng ze verder tot leven door maandelijkse activiteiten aan de haven te ontwikkelen. Markten, muziek en kunst door en voor Schiedammers. ga slim om met de stadsparken. Het Julianapark borrelt al, het Beatrixpark kunnen we voor de recreatie inzetten door bbq-plekken in te richten, een zwemvijver aan te leggen en de Cooperbaan weer in ere te herstellen. Leg voor een betere ontsluiting een toegangsweg aan de noordkant van het Beatrixpark aan. maak twee goed ingerichte sportparken, Harga en Thurlede, breng daar alle verenigingen onder en financier dit met de opbrengst van de sportgrond die vrijkomt. Zet Schiedam op de kaart met een of twee topsporten. ga nog meer dan nu de samenwerking aan met de omringende gemeenten en boek voordeel. We denken aan bibliotheek, theater en zwembad, maar ook aan gemeente- lijke diensten. ga na op welke manier de openbare ruimte kan worden schoongehouden door inzet van Schiedammers die momenteel zonder werk zijn. Ken microbudgetten toe aan Schiedammers voor het onderhoud en verfraaiing van hun straat of buurt. doe de grond van geherstructureerde bedrijfsterreinen in de verkoop. maak bondgenoten van de Schiedamse ondernemers en steun ze door de regelgeving te vereenvoudigen en snelle afhandeling van hun verzoeken mogelijk te maken. Ad Mostert, fractievoozitter Het AOV maakt zich ernstig bezorgd om de financiele situatie in 2010, door de nu ingezette bezuinigingsronde. Er wordt op zaken bezuinigd waar zo min mogelijk (en liever niet) op bezuinigd zou moeten worden wegens het algemeen nut en het belang die ze hebben. Een voorbeeld hiervan is de bibliotheek op het Stadserf. Deze functie is voor jong en oud van wezenlijk belang. En verder: de zorg voor het behoud van wijkfuncties en activiteiten in de wijkcentra het hele jaar door. Verhoging van gemeentelijke heffingen, belastingen en leges moet zo veel mogelijk worden voorkomen. Er zijn nog steeds vertragingen in het achterstallig onderhoud van bruggen, viaducten en in het onderhoud van de openbare buitenruimte. Dit geeft te veel risico's. Wordt het principe schoon, heel en veilig verlaten? Het is beter eerst de achterstand in te lopen dan nu geld uit te geven aan nieuwe zaken, die volgend jaar mogelijk geen prioriteit meer zijn. De bezuinigingen mogen nooit ten koste van het Armoedebeleid gaan. Het invoeren van gratis OV voor 65-plussers met een inkomen tot 120% van het minimum moet op 1 januari 2010 een feit zijn en mag niet slechts eenmalig zijn. De bushalte Beukenhof moet gereali- seerd worden. Er is meer druk nodig vanuit Schiedam op de Stadsregio, omdat het openbaar vervoer het algemeen nut en noodzaak moet dienen. Voor elke euro in de portemonnee kan maar er een euro worden uitgegeven! Catelijne de Groot, fractievoozitter Wie de begroting leest, zou haast vergeten dat de gemeente Schiedam net een tegenvaller van ruim 81 miljoen te ver- stouwen heeft gehad. Het college lijkt dat ook het liefst te vergeten, want het gaat gewoon door met het over de balk smijten van geld. Het lijkt wel of het niet op kan. Ruim zeven miljoen aan het Wennekerpand besteden, waarvan nut en noodzaak uiterst twijfelachtig zijn, om over de exploita- tielasten daarvan nog maar te zwijgen. Waar het college wel goed in is, is het produceren van papier. Al laat de kwaliteit daarvan te wensen over. Het college blinkt uit in visies die geen visie mogen heten, en pakken papier die nooit tot daden leiden en die dus rijp zijn voor de papierbak. De samenwerkende fractie Leefbaar Schiedam bepleit snelle en doortastende acties. Allereerst op het gebied van veiligheid; leefbaarheid en immigratie/integratie. Schiedammers en bezoekers aan de stad moeten zich dag en nacht weer veilig kunnen voelen in hun woon- en leef- omgeving. De stad moet leefbaar zijn: het onderhoud van wegen en paden en de staat van de openbare ruimte moeten op orde zijn, voorzieningen mogen niet worden aangetast. Bezuinigen zijn niet alleen te beperkt maar ook nog eens verkeerd gekozen (bibliotheek!). Het wordt hoog tijd dat het taboe op de integratie wordt doorbroken. Op middellange en lange termijn is niemand gebaat bij het ontkennen van de problemen, laat staan bij positieve discriminatie. Rens de Ron, fractievoorzitter EP ~l

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2009 | | pagina 11